Jump to content

Απιστογραμμα 60X30X30;;;


σκαλαρι

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο διαστάσεων 60x30x30.

Θα μπορούσα σε αυτές τις διαστάσεις και αυτά τα λίτρα να φιλοξενήσω ένα ζευγάρι ή χαρέμι απιστοργαμμα (προφανώς θα είναι τα μόνα ψάρια στο ενυδρείο) ή θα πρέπει να αγοράσω κάποιο μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Για ποιο είδος ενδιαφέρεσαι ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απο θέμα διαστάσεων, το ενυδρειο είναι οριακό για ένα ζευγάρι ram

Το θέμα είναι να καταφέρεις να ρήξεις το pH στα επιθυμητά όρια

Έχεις Αντίστροφη Οσμωση ;

Εφόσον σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο είδος, είναι χρησιμο να διαβάσεις το προφίλ του για να ξέρεις τι να προσεξεις

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

Ενδιαφέρομαι για τα cacatuoides. Ξέρω για τις απαιτήσεις των ψαριών, έχω διαβάσει πολύ. Θα προμηθευτώ όλα τα απαραίτητα. Για Α/Ο δεν ξέρω ακόμα, ίσως δοκιμάσω με τυρφη πρώτα.

Απλά θέλω να ξέρω αν γίνεται να τα φιλοξενήσω στο ενυδρείο που ήδη έχω ή πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

Ενδιαφέρομαι για τα cacatuoides. Ξέρω για τις απαιτήσεις των ψαριών, έχω διαβάσει πολύ. Θα προμηθευτώ όλα τα απαραίτητα. Για Α/Ο δεν ξέρω ακόμα, ίσως δοκιμάσω με τυρφη πρώτα.

Απλά θέλω να ξέρω αν γίνεται να τα φιλοξενήσω στο ενυδρείο που ήδη έχω ή πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο.

Ευχαριστώ.

Για το συγκεκριμένο είδος, ισχύει ότι σου έγραψα πιο πάνω για τα ram

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κατεβασεις το pH στο 5.5 με χρήση τυρφης

Εξαρτάται βέβαια απο την τιμη που ξεκινάς αλλα και πάλι θα πρότεινα ΑΟ

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω τις πρώτες μετρήσεις και δω τις διαφορές τότε θα δω τι θα κάνω. Αν χρειαστώ α/ο θα πάρω δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Κσλως ηρθες και απο εμενα. Κοιτα οσο πιο μεγαλο ενυδρειο εχεις τοσο καλητερα θα ειναι. Εφ' οσον το αντεχεις οικονομικα και αν εχεις χωρο ριξε και μια ματια για μεγαλυτερο. Θα μπορουσες τοτε να βαλεις και ενα κοπαδακι τετρα ή καποιο αλλο ψαρακι αμερικης (με τις ιδιες σπαιτουμενες συνθηκες) και να κανεις ενα ωραιο βιοτοπικο ενυδρειο.

Παντως ενα ζευγαρι νανοκιχκιδων μπορεις να το βαλεις. Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο το πεχα να φτασει στο 5,5.... (αυτα που ειναι γεννημενα σε αιχμαλωσια νομιζω οτι μπορουν να ζησουν ανετα σε νερο επεξεργασμενο νε τυρφη)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα ζευγαρι νανοκιχκιδων μπορεις να το βαλεις. Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο το πεχα να φτασει στο 5,5.... (αυτα που ειναι γεννημενα σε αιχμαλωσια νομιζω οτι μπορουν να ζησουν ανετα σε νερο επεξεργασμενο νε τυρφη)

Σωστο για το 5.5. Το εύρος στο συγκεκριμένο είδος είναι απο 5-7

Και το 6.5 αν είναι ο στόχος, πάλι Α/Ο θα πρότεινα

Link to comment
Share on other sites

Aπο λιτρα καλα ειναι,μια χαρα θα περασουν.

Προσωπικα τα κραταω συνηθως στο 6.5-7,αλλα πολυ πιο σημαντικο θεωρω τα χαμηλα νιτρικα.

Στο προφιλ σου βλεπω Κυκλαδες,απ'οσο γνωριζω το νερο συνηθως εκει ειναι πολυ σκληρο.Τοτε ισως χρειαστεις ΑΟ για να πεσεις πιο χαμηλα,η τυρφη δεν θα βοηθησει ιδιατερα σε ψηλες σκληροτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κσλως ηρθες και απο εμενα. Κοιτα οσο πιο μεγαλο ενυδρειο εχεις τοσο καλητερα θα ειναι. Εφ' οσον το αντεχεις οικονομικα και αν εχεις χωρο ριξε και μια ματια για μεγαλυτερο. Θα μπορουσες τοτε να βαλεις και ενα κοπαδακι τετρα ή καποιο αλλο ψαρακι αμερικης (με τις ιδιες σπαιτουμενες συνθηκες) και να κανεις ενα ωραιο βιοτοπικο ενυδρειο.

Παντως ενα ζευγαρι νανοκιχκιδων μπορεις να το βαλεις. Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο το πεχα να φτασει στο 5,5.... (αυτα που ειναι γεννημενα σε αιχμαλωσια νομιζω οτι μπορουν να ζησουν ανετα σε νερο επεξεργασμενο νε τυρφη)

Εκτός από το οικονομικό που παίζει φυσικά το ρόλο του, δεν με ενδιαφέρει να βάλω άλλα ψάρια μέσα. Οπότε αν τα ψάρια που θέλουν μπορούν να ζήσουν άνετα σε αυτό που διαθέτω θα μείνω εκεί.

Aπο λιτρα καλα ειναι,μια χαρα θα περασουν.

Προσωπικα τα κραταω συνηθως στο 6.5-7,αλλα πολυ πιο σημαντικο θεωρω τα χαμηλα νιτρικα.

Στο προφιλ σου βλεπω Κυκλαδες,απ'οσο γνωριζω το νερο συνηθως εκει ειναι πολυ σκληρο.Τοτε ισως χρειαστεις ΑΟ για να πεσεις πιο χαμηλα,η τυρφη δεν θα βοηθησει ιδιατερα σε ψηλες σκληροτητες.

Όταν θα ξεκινήσω το στρώσιμο του ενυδρείου θα κάνω τις μετρήσεις. Αν η απόκλιση είναι μεγάλη θα αγοράσω α/ο.

Α, και κάτι ακόμα. Για το συγκεκριμένο είδος είναι καλύτερα ζευγάρι ή χαρέμι;

Έγινε επεξεργασία - σκαλαρι
Link to comment
Share on other sites

Κατεληξες στα κοκατου;

Στις διαστασεις του ενυδρειου σου θα ελεγα καλυτερα ζευγαρακι.Ειναι ευκολο να τα ξεχωρισεις,εκτος και αν βρεις μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοκατου.

λογικά θα τα παραγγείλω γιατί δεν ξέρω κατά πόσο έρχονται εδώ αυτά τα ψάρια. Αν και μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο έχω δρόμο ακόμα

Ζευγάρι λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα ζευγάρι Apistogramma Agassizzi σε ph 7,4 και είχα και τρείς γέννες σε τρείς μήνες. Για cacatuoides τα πήρα βέβαια αλλά agassizzi μου βγήκαν. Έβγαλα και 9 μικρά από όλη αυτή την ιστορία. Τα Apisto είναι απίστευτα όμορφα ψαράκια. Είμαι σίγουρος οτι θα τα χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις που δίνεις είναι οι καθαρές ή της γυάλας;

Δεν έχω ιδιαίτερη πείρα με νανοκιχλιδες. Τα altispinosus όμως που είχα σε ενυδρείο 100 καθαρών λίτρων και μήκους 80 εκατοστών δε μου φαίνεται να καλοπέρασαν. Ήταν μεν αρσενικό και θηλυκό, αλλά ποτέ δε τα βρήκαν και το θηλυκό ήταν συχνά πυκνά κρυμμένο και στριμωγμένο. Αντίθετα, ένα ζευγάρι pelvicachromis sacrimontis (είδος krib) περνούσαν μια χαρά μόνα τους (χωρίς άλλους συγκατοίκους) και δώσανε και γέννες.

Άρα και η χημεία παίζει κάποιο ρόλο! :D

Link to comment
Share on other sites

Eιχα απιστο κοκατου αρκετο καιρο..πανεμορφα ψαρακια με πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα.Νομιζω για ενα ζευγαρι εισαι στα ορια..Ο αρσενικος μου δε δεχτηκε τη δευτερη θυληκια και εμεινε με μια που ζευγαρωσε πολλες φορες.Αν δεν κανω λαθος τοτε ειχα διαβασει οτι δεν ειναι βεβαιο οτι θα γινουν ζευγαρι αν βαλεις μια θυληκια με ενα αρσενικο.Μαλακο νερο με ph απο 7 και λιγο κατω καλυτερα,υπερβολες δεν χρειαζονται..Οι μεγαλες αλλαγες με μικρη προς τα κατω αποκλιση της θερμοκρασιας τα προδιαθετουν για ζευγαρωμα.Η ΑΟ απαραιτητη..Ο βιοτοπος τους δεν ειναι πυκνοφυτεμενος αλλα μου εδειξαν να προτιμουν τα πυκνα σημεια.Η σπηλια-καρυδα ειναι must.Οπωσδηποτε φινα αμμο μη ασβεστολιθικη για βυθο,τη βαζουν στο στομα ψαχνοντας τροφη και τη βγαζουν απο τα βραγχια για να τα καθαριζουν.Στην αρχη ηταν λιγο δυσκολα στο φαι,περισσοτερο ο αρσενικος,μετα οκ..κυριως μικρα πελλετς βυθιζομενα και αλλες πρωτεινουχες.Τα μικρα για να ζησουν θελουν να εισαι λιγο προετοιμασμενος απο θεμα τροφης.Θα προτεινα να τα βαλεις αφου τρεξει κανενα μηνα το ενυδρειο..Iδου και το ζευγος..

https://imageshack.com/i/b8d8obj

https://imageshack.com/i/09nfd2j

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα περασουν αρκει να ειναι διαπιστωμενο ζευγαρι!

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Θοδωρής παραπάνω μια χαρά θα είναι ενα ζευγάρι απίστο σε αυτές τις διαστάσεις. Έχω απιστο ζευγάρι αρκετά χρόνια σε τέτοιο ενυδρείο και έχουν δώσει και γέννες και απ'όλα. Χρειάζεται προσοχή βέβαια στο νερό και στο τάισμα αλλά όχι και υπερβολές. Για περισσότερες πληροφορίες δες και ένα άρθρο που είχα γράψει παλιότερα για τα απίστο εδώ

Έγινε επεξεργασία - fantazio77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Ήσασταν κατατοπιστικότατοι :bowdown:

Από την επόμενη εβδομάδα που θα έχω μάλλον το χρόνο που χρειάζομαι θα ξεκινήσω το στήσιμο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σίγουρα να βάλεις ζευγάρι, ακόμα και χαρέμι αρχικά εφόσον υπάρχει σωστό στήσιμο. Μετα ή θα σχηματιστεί ένα ζευγάρι και θα πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα να απομακρύνεις το ενα θηλυκο ή μπορει και να συνυπαρξουν. Τα κακατου ειναι απο τα πιο ανθεκτικα σε θεμα σκληροτητων και πεχα. Σκεψου και τα trifasciata που εχουν μικροτερο μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...