Jump to content

Αποριες Για Ψαρια Guppy


kostas-servetas@hotmail.com

Recommended Posts

καλημερα παιδια πριν 3 μερες ο αδερφος μου μου χαρισε 8 guppy εκ τον οποιον 3 θηλυκες και 3 αρσενικα

τα υπολιπα 2 εχουν σημαδια θηλυκου αλλα το χρωμα τους σε βαζει σε προβλημα.Εχουν θηλυκες ουρες (μεγαλες και μακριες)

το 1 ειναι μεγαλοσωμο με οχι και μεγαλη ουρα (σε συγκριση τον θηλυκων που εχω) και εχει ενα πτερυγιο πανω απο το κεφαλι μεγαλο (σε συγκριση και παλι με τον θηλυκων) και το σωμα του ειναι ολο πορτοκαλι!!το αλλο ειναι χρωματος λιγο διαφανη με πολλες μαυρες βουλες σε σημειο που δεν μπορεις να καταλαβεις κανενα χρωμα περα απο τις μαυρες βουλες του!!!!

και επισης τα 2 απο τα 3 σιγουρα θηλυκα που εχω εχουν το παχος στην κοιλια και το μαυρο σημαδι!!

1 αυτα τα 2 ειναι αρσενικα η θηλυκα?

2 ποση τροφη του χρειαζεται για 8 ψαρια?(διοτι ο γιος μου 6ετων τα ταιζει πολυ και ομως τα τρωνε ολα)

3 τα ψαρια τσιμπανε τα θυληκα στο σημειο του μαυρου σημαδιο τι μπορει να συμβαινει εκει?

Έγινε επεξεργασία - kostas servetas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Αν μπορείς βάλε φωτογραφίες των ψαριών για να μπορέσουμε να πούμε με σιγουριά για το φύλο. :)

Τα ψάρια σε τι ενυδρείο βρίσκονται τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Αν μπορείς βάλε φωτογραφίες των ψαριών για να μπορέσουμε να πούμε με σιγουριά για το φύλο. :)

Τα ψάρια σε τι ενυδρείο βρίσκονται τώρα ;

τα ψαρια βρισκονται σε ενυδρειο 50 λιτρως!!!! για φωτογραφιες θα περιμενουμε λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

2 ποση τροφη του χρειαζεται για 8 ψαρια?(διοτι ο γιος μου 6ετων τα ταιζει πολυ και ομως τα τρωνε ολα)

3 τα ψαρια τσιμπανε τα θυληκα στο σημειο του μαυρου σημαδιο τι μπορει να συμβαινει εκει?

γι αυτα γνωριζεις κατι

Και σε ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τροφή θα ρίχνετε τόση , ώστε να καταναλώνεται όλη μέσα σε 2 με 4 λεπτά. Το σκεπτικό είναι να μην μένει αφάγωτη.

Επειδή δεν μας έχεις δώσει περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο : Είναι στρωμένο ;

Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

αρσενικα ειναι.

Τα εβαλες σε ποτηρι για να τα φωτογραφισεις?

τα ψαρια δεν βγαινουν ποτε απο το ενυδρειο.. ειναι μεγαλο στρεςς γι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

γεια κ απο μενα,ως γκαπομαμα σου λεω με σιγουρια οτι τα ψαρια στις φωτο ειναι αρσενικα,τσιμπανε τις κοιλιες των θυληκων γιατι ειναι ετοιμες να γεννησουν κ θελουν τα αρσενικα να κανουν μαμ τον γονο,,,οτι αλλο εχεις απορια πες μου να σε βοηθησω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα ψάρια είναι αρσενικά. Δεν τσιμπάνε τις θηλυκιές απλά τις κηνηγούν για να ζευγαρώσουν, ασχέτως αν είναι ήδη φουσκωμένες. Είναι σεξομανείς :)!!

Link to comment
Share on other sites

αρσενικα ειναι.

Τα εβαλες σε ποτηρι για να τα φωτογραφισεις?

τα ψαρια δεν βγαινουν ποτε απο το ενυδρειο.. ειναι μεγαλο στρεςς γι αυτα.

δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο!!!για να βγαλω φωτογραφιες το εκανα!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια κ απο μενα,ως γκαπομαμα σου λεω με σιγουρια οτι τα ψαρια στις φωτο ειναι αρσενικα,τσιμπανε τις κοιλιες των θυληκων γιατι ειναι ετοιμες να γεννησουν κ θελουν τα αρσενικα να κανουν μαμ τον γονο,,,οτι αλλο εχεις απορια πες μου να σε βοηθησω. :rolleyes:

δεν νομιζω να ειναι ετοιμες πριν μερικες μερες βγηκε το σημαδι και φουσκωσαν!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μίλησα με τον αδερφό μου και τα πήρε απο pet shop.Ο κύριος που ήταν εκεί του είπε ότι είναι μεταλλαγμένα θηλυκά!!!μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο αυτό?τα αρσενικά τα αγόρασε 2,1 ευρώ τα θηλυκά 2 ευρώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παρόλο που οι φωτογραφίες ειναι παν-θολες, τα ψαράκια μοιαζουν με αρσενικά

Για το δικό σας το καλό, αποφύγετε παρέες με μεταλλαγμένους πετσοπάδες! Κάνουν κακό στην υγεία των ψαριών σας και στην τσέπη σας...

Θα βοηθούσε αν έκανες μια ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου σου

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μίλησα με τον αδερφό μου και τα πήρε απο pet shop.Ο κύριος που ήταν εκεί του είπε ότι είναι μεταλλαγμένα θηλυκά!!!μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο αυτό?τα αρσενικά τα αγόρασε 2,1 ευρώ τα θηλυκά 2 ευρώ!!

Κάποια πράγματα τα ακούς μια φορά στην ζωή σου!!! Τυχερός ο αδερφός σου που τα άκουσε από πρώτο χέρι!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο με τον εξοπλισμο στις φωτογραφιες απο τα mouse air pump εχω το m-102!!

ενυδρειο με καθαρα 50 λιτρα νερου με διχρωμο χαλικι και διαφορες πετρες μικρου μεγεθους!!!

μεσα εχει ενα ψευτικο καστρακι μεγεθους 10 εκ υψος και 18 εκ πλατος

επιπλεον ενα κιουπι 17 εκ υψος 11 εκ πλατος (ειναι ξαπλωμενο)

ενα φυτο πλαστικο 24 εκ υψος λιγο πυκνο!!!

μέγεθος ενυδρείου 35 εκ ύψος 60 εκ πλάτος 35 εκ βαθος!!!

post-59595-0-16940900-1408999397_thumb.jpg

post-59595-0-82858200-1408999410_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα πλαστικά που έχεις μέσα και κάθε τι που δεν είναι φυσικό . :) (καστράκια , κιούπια , φυτά κ.τ.λ. )

Στα 50 λίτρα θα αντιμετωπίσεις σύντομα πρόβλημα υπερπληθυσμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω αλλο ενα ενυδρειο 50 λιτρων ετσι ωστε αμα δω οτι πληθαινουν θα τα χωρισω αρσενικα θηλυκα!!!

Σκέψου τι θα γινόταν αν με την αύξηση του πληθυσμού της γής μας χώριζαν σε άντρες και γυναίκες :)

Πέρα από την πλάκα νομίζω οτι είναι καλύτερο να κρατήσεις την αναλογία των χαρεμιών (1/2 ή 1/3). Για να προλάβω την πιθανή ερώτηση, τα pet shop τα χωρίζουν για πρακτικούς λόγους εμείς τους φτιάχνουμε ένα περιβάλλον όσο το δυνατόν πιο κοντά στο φυσικό τους.

ΥΓ. O pet shopας πουλάει X-Guppies (από το x-men) στην τιμή των κανονικών; Ωραίοςςςςςς

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τι θα γινόταν αν με την αύξηση του πληθυσμού της γής μας χώριζαν σε άντρες και γυναίκες :)

Πέρα από την πλάκα νομίζω οτι είναι καλύτερο να κρατήσεις την αναλογία των χαρεμιών (1/2 ή 1/3). Για να προλάβω την πιθανή ερώτηση, τα pet shop τα χωρίζουν για πρακτικούς λόγους εμείς τους φτιάχνουμε ένα περιβάλλον όσο το δυνατόν πιο κοντά στο φυσικό τους.

ΥΓ. O pet shopας πουλάει X-Guppies (από το x-men) στην τιμή των κανονικών; Ωραίοςςςςςς

Στο pet shop της περιοχης μου αρσενικα θηλυκα ειναι ολα μαζι σε ενα ενυδρειο που δεν ειναι και ευκολο να τα διακρινεις (απο το καθαρο νερο που διαθετει).

Και πια ειναι η λυση? να βγαλω ολα τα πλαστικα και τα φυτα ωστε να γεννανε και τα μικρα να μην καταφερνουν να επιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Στο pet shop της περιοχης μου αρσενικα θηλυκα ειναι ολα μαζι σε ενα ενυδρειο που δεν ειναι και ευκολο να τα διακρινεις (απο το καθαρο νερο που διαθετει).

Και πια ειναι η λυση? να βγαλω ολα τα πλαστικα και τα φυτα ωστε να γεννανε και τα μικρα να μην καταφερνουν να επιζουν?

Να τα βγάλεις για να δημιουργήσεις ένα πιο φυσικό περιβάλλον για τα ψάρια που έχεις διαλέξει να φιλοξενήσεις. :)

Μπορείς να προσθέσεις κερατόφυλλο στην επιφάνεια, θα αποτελέσει έξοχη κρυψώνα για τα μικρά και θα "τραβάει" και τα νιτρικά από το νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κερατόφυλλο ; Μπορείς να κοιτάξεις σε κάποιο κατάστημα όπως λες ή να βάλεις μια αγγελία εδώ στο φόρουμ.

Είμαι σίγουρος ότι κάποιος θα σου δώσει, είναι αρκετά κοινό φυτό. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...