Jump to content

Dry Start Με Diy Υποστρομα, Με Βοηθεια Απο Εσας!


Manoskap

Recommended Posts

Ξεκιναω λοιπον και εγω ενα 50αρι ενυδριο που εχω με δικο μου υποστρωμα το οποιο αποτελειται απο φυτόχωμα:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και αμμο μικρης κοκκιομετριας:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Αφου τα ξεπλυνα και τα δυο οπως βλεπετε παραπανω, εχω αυτη την εικονα:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ισως δεν ειναι ικανοποιητικο ομως καθε αρχη και δυσκολη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό ξεκίνημα εύχομαι!

Έχεις ξαναδοκιμάσει με φυτόχωμα σε ενυδρείο? Γιατί οι απόψεις διίστανται...

Το φυτόχωμα περιέχει οργανικές ουσίες οι οποίες σταδιακά "σαπίζουν"!

Συνήθως απαιτείται προετοιμασία του φυτοχώματος - 1 με 2 μήνες μέσα σε νερό - ώστε η διαδικασία των σήψεων να ολοκληρωθεί πριν το φυτόχωμα μπει στο ενυδρείο

Διαφορετικά, πρέπει να εισαι προετοιμασμένος οτι θα παραχθεί αρκετό υδρόθειο - το οποίο εκτός από τη μυρωδιά, θα έχει και άσχημες συνέπειες για τα ψάρια!

Εκτός κι αν θυμάσαι να "τρυπάς" συχνά το υπόστρωμα, ώστε να διαφεύγουν "προγραμματισμενα" τα βλαβερά αέρια, σε μικρές ποσοτητες

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω ξαναδοκιμασει αρα θα κανω αυτο που μου λες! Σκεφτομαι να μεινει ξηρο πανω απο δυο μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω ξαναδοκιμασει αρα θα κανω αυτο που μου λες! Σκεφτομαι να μεινει ξηρο πανω απο δυο μηνες.

Μέσα σε νερό πρέπει να παραμείνει για περίπου 2 μήνες και στη συνέχεια αφού ξεπλυθεί, να μπει στο ενυδρειο (όπως το έχεις σχεδιάσει)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει αυτη την μέθοδο μετα απο πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο, δεν χρησιμοποίησα φυτόχωμα, αλλά βιολογικό χώμα, και χαλίκι μέτριο. Είναι πάνω απο τρεις βδομάδες που το ξεκινησα. Ολα φαίνονται εντάξει, τα φυτά έχουν αρχίσει να βγάζουν καινούρια φυλλα, παρόλο που δεν έχω καλό φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το γεμισα τωρα, θα το αφησω οπως ειναι και θα τρυπαω το βυθο. Ουτως ή αλλως αυτο ειναι η αρχη για να "μαθω", θα δω πως θα παω και μετα θα φτιαξω ενα 350αρι που εχω. Αρα για το μεγαλο, θα βαλω απο τωρα το χωμα σε νερο! Καθε ποτε να κανω αλλαγες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή επιτυχία!

Μόλις τελείωσα στο δικό μου ενυδρείο την μέθοδο Dry Start με DIY υπόστρωμα με μεγάλη επιτυχία. Μπορεί να δεις την όλη διαδικασία του πειράματος και την τελική φάση προσθήκης νερού και ψαριών εδώ.

Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα μείγμα πηλώδους χώματος και vermicompost δικιάς μου παραγωγής (κομποστοποιημένα φυτικά υλικά με την βοήθεια γεωσκωλήκων).

Όπως σωστά ανέφερε ο Chocolate_Puma η προσθήκη φυτοχώματος ή κομπόστ θέλει προσοχή.

Το φυτόχωμα περιέχει οργανικές ουσίες οι οποίες σταδιακά "σαπίζουν"!

Συνήθως απαιτείται προετοιμασία του φυτοχώματος - 1 με 2 μήνες μέσα σε νερό - ώστε η διαδικασία των σήψεων να ολοκληρωθεί πριν το φυτόχωμα μπει στο ενυδρείο

Διαφορετικά, πρέπει να εισαι προετοιμασμένος οτι θα παραχθεί αρκετό υδρόθειο - το οποίο εκτός από τη μυρωδιά, θα έχει και άσχημες συνέπειες για τα ψάρια!

Εκτός κι αν θυμάσαι να "τρυπάς" συχνά το υπόστρωμα, ώστε να διαφεύγουν "προγραμματισμενα" τα βλαβερά αέρια, σε μικρές ποσοτητες

Το καλό με την Dry Start μέθοδο είναι ότι βοηθάει στην προετοιμασία επειδή οι ρίζες των φυτών αναπτύσσονται πάρα πολύ και έχουν την ευκαιρία να ξεκινήσουν τις βιολογικές διεργασίες στο υπόστρωμα, ώστε όταν θα προστεθεί το νερό το όλο σύστημα θα έχει σταθεροποιηθεί και θα αποφευχθούν τα προβλήματα παραγωγής υδρόθειου ή άλλων προβλημάτων.

Μερικές ερωτήσεις - παρατηρήσεις για την προσπάθειά σου:

  • Το φυτόχωμα που πήρες, το έλεγξες να μην έχει καθόλου προσθήκη λιπασμάτων? Σε πολλά βάζουν έξτρα N,P,K, τα οποία δημιουργούν προβλήματα
  • Η άμμος που έχεις τι κοκκομετρίας είναι? Η δικιά μου ήταν 1-2 mm, και νομίζω ότι ήταν ιδανική και για τα φυτά αλλά και για να μην δημιουργεί αδιαπέραστο στρώμα που εμποδίζει την οξυγόνωση του υποστρώματος. Στην φωτογραφία σου φαίνεται αρκετά λεπτόκοκκη.
  • Τι πάχος έχει το στρώμα της άμμου και του φυτοχώματος?
  • Τέλος, είναι πολύ σημαντικό να μην υπάρχει στάσιμο νερό στο ενυδρείο. Βάλε τόσο όσο να διαβρέχει όλη την άμμο, αλλά να μην λιμνάζει σε κανένα σημείο του βυθού. Έκανα αυτό το λάθος γιατί ήθελα να βλέπω ότι υπάρχει αρκετό νερό, αλλά εκεί αναπτύχθηκαν κυανοβακτήρια τα οποίο αφού πρόσθεσα το νερό εξαπλώθηκαν σε όλο το ενυδρείο. Ταλαιπωρήθηκα αρκετά, αλλά στο τέλος με συχνές αλλαγές νερού, αφαίρεση του κυάνο και προσθήκη Excel, εξαφανίστηκε. Όλος αυτός ο κόπος θα αποφευχθεί αν δεν υπάρχουν λιμνάζοντα νερά.
Έγινε επεξεργασία - christosvas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@christosvas +1 για το ποστ! :thumbsu:

Έχει μεγάλη διαφορά το φυτόχωμα, από το βιολογικό χώμα...

Όλα όσα έγραψα αφορούν σε φυτόχωμα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλες αμμο?Δεν βαζουμε ποτε αμμο με υποστρωμα οτι μεθοδο και αν χρησιμοποιησεις,θα εχεις προβλημα!

Μην αφηνεις καθολου λιμναζοντα νερα,θα εχεις προβλημα αλγης αλλα και fungus στα φυτα.

Το diy υποστρωμα θελει πολυ προσοχη,μολις ξεφυτεψεις ενα φυτο,μετα το πιθανοτερο ειναι να εχεις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

@christosvas +1 για το ποστ! :thumbsu:

Έχει μεγάλη διαφορά το φυτόχωμα, από το βιολογικό χώμα...

Όλα όσα έγραψα αφορούν σε φυτόχωμα

Το φυτόχωμα έχει παρόμοια σύσταση με το κομπόστ (vermicompost) που έβαλα εγώ, γιατί και αυτό έχει πολύ οργανική ουσία. Στο δικό μου είχε μείγμα χώματος και vermicompost).

Έτσι και τα δύο χρειάζονται μια προετοιμασία για να σταθεροποιηθούν. Ένας τρόπος είναι αυτός που ανέφερες, δηλαδή επεξεργασία του φυτοχώματος πριν μπει στο ενυδρείο. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι, ένας από τους οποίους είναι και το "Mineralized Soil Substrate".

Αυτό που έκανα εγώ είναι να χρησιμοποιήσω την μέθοδο Dry Start για να ξεκινήσει την βιολογική δραστηριότητα στο υπόστρωμα για την σταθεροποίηση της οργανικής ουσίας και με τα βακτήρια στο υγρό υπόστρωμα και με τις ρίζες που βοηθούν να οξυγονώσουν το υπόστρωμα και να επιταχύνουν την διαδικασία.

Ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα, διότι το ενυδρείο δεν λειτουργεί σαν ενυδρείο, αλλά σαν υπόστρωμα ανάπτυξης φυτών για ένα διάστημα και μετά γεμίζει με νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτόχωμα έχει παρόμοια σύσταση με το κομπόστ (vermicompost) που έβαλα εγώ, γιατί και αυτό έχει πολύ οργανική ουσία. Στο δικό μου είχε μείγμα χώματος και vermicompost).

Τα φυτοχώματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι πολλών & διαφορετικών ειδών και θέλει μεγάλη προσοχή ποιο έχουμε στα χέρια μας με σκοπό να κάνουμε ενυδρειακή χρήση

Προσωπικά, θα επέλεγα βιολογικό χώμα κι όχι φυτόχωμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ θα εμπιστευόμουν τα φυτοχώματα του εμπορίου. Δεν ξέρεις ποτέ τι έχουν προσθέσει. Γιαυτό και εγώ χρησιμοποίησα μείγμα χώματος με vermicompost δικιάς μου παραγωγής.

Το σκέτο χώμα είναι καλή επιλογή εφόσον δεν έχουν χρησιμοποιηθεί φυτοφάρμακα πρόσφατα. Φαντάζομαι ότι με βιολογικό χώμα εννοείς χώμα με αρκετή οργανική ουσία, οπότε έχει πολλά θρεπτικά στοιχεία τα οποία θα γίνουν διαθέσιμα σταδιακά στις ρίζες των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οκ προχωραει η εικονα του ενυδριου σημερα ειναι η εξης!!!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Σχετικα, όλα καλα!!! Ομως με προβληματιζει η εμανιση καποιου οργανισμου στο λιμναζων νερο!!!!

Τι μπορει να είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα.... Να ειναι προνυμφες;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψαξεις λίγο για εικόνες απο πλανάρια ; αν και δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Manoskap, όπως είπα και προηγουμένως είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις λιμνάζοντα νερά στο dry start ενυδρείο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορεί να εμφανστεί είναι διάφορες άλγες και ιδίως κυανοβακτήρια. Αυτό συνέβει και στο δικό μου ενυδρείο, όπου είχα λιμνάζοντα νερά και με παίδευψε αρκετά να ξεφορτωθώ τα κυανοβακτήρια. Άρα, αφαίρεσε το νερό που περισσεύει και κράτα την άμμο υγρή.

Αυτά που βλέπεις είναι προνύμφες από κάποιο μυγάκια. Δεν νομίζω να δημιουργήσουν πρόβλημα στο ενυδρείο, αλλά μπορεί να γίνει εστία από έντομα στο σπίτι σου. Δεν ξέρω αν οι σκνίπες έχουν τέτοιες προνύμφες, κάποιος που ξέρει από έντομα μπορεί να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...