Jump to content

Τα Ενυδρεια Μου!!!


Recommended Posts

χαιρετω την παρέα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα ολοκληρο μηνυμα και δεν το δεχτηκε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα ολοκληρο μηνυμα και δεν το δεχτηκε!!!!

Εχω 60 λιτρα με γαριδες αμανο Red fire και μια orange bee!Υπάρχει μονομάχος αλλα θα τον κρατήσω!!Θελω να μαθω για φυτα χωρις απαιτησεις στο υπόστρωμα!!και κάθε πόσο χρειαζονται αλλαγες νερου!! και αν μπορω να βαλω γαριδες τυπου Red rock με τις δικες μου!!

Link to comment
Share on other sites

Anubia nana

java fern

diformis (αν και γίνετε αρκετα μεγάλο)

java moss (θα το εκτιμήσουν πολύ οι γαρίδες)

ceratophyllum demersum

echinodorus (κάποια μικρά είδη τους) και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος κατα πασα πιθανοτητα θα κανει γευμα τις γαριδες σου σιγα σιγα..

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το 30%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια φωτο θα προσπαθήσω!! γιατι ακομα τις λειτουργία της ομαδας δεν τις γνωρίζω κάλα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδία !!θα βγαλω φωτο και αν βρω το τροπο θα τις δημοσιευσω το ταχύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

κανω μια δοκιμη!!δεν είναι δικια μου φωτό!!!

post-59592-0-98053500-1410560334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τωρα είναι θεμα χρόνου να βαλω φωτο!!! συγνωμμη για τον πειραματισμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου επαφη με γαρίδες εδώ και ....χρόνια!!!Μια μπαμπου σε κοινωνικο ενυδρειο!!Φυσικα δεν ηξερα τιποτα και δεν υπηρχε τροπος να μαθω!πριν το 2008!!!

post-59592-0-64703200-1410560747.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ν αναφερω καποιες προσωπικες μου γνωμες που αποκτησα με την διμηνιαια ενασχόληση με τις caridina kαι τα ξαδέλφια τους !!!Από το διάβασμα κυριως !!!

Νομιζω ότι ολες σχεδόν οι γαριδες caridina ,neocaridina,paracaridina που αναπαράγονται στο γλυκο νερό μπορυν να υβριδισουν!!!

Το αν δεν υβριδισουν είναι θεμα καθαρα τυχης !!δεν εγινε αναπαραγωγή η οι γαρίδες ηταν στρετσαρισμενες τη στιγμη της προσεγγσης τους η οι γόνοι φαγωθήκαν!!

Δεν είναι όλα τα υβρίδια <<ασχημα>>και αχρωμα!!! Διαβαζα ότι η crystal cherry είναι προιον υβριδισμου όπως και πολλες και είναι υπεροχη!! ή η Red fire με Red cherry βγαζουν τρομερα υβριδια!!!

Κανονικα και το ποιο μικρο ψαρι μπορει να τραυματίσει τις γαρίδες!!!Δεν ξερω για τα Cory αν εχουν ηρεμη συγκατοικηση!!Καποιος εγραφε τον κινεζικο αλγοφάγο σαν ιδανικο συγκατοικο!!!αυτος είναι νομιζω ο κλασσικος γλυφτης!!και αν φυτοφάγος (και πτωματοφαγος) είναι νευρικος πολύ και σιγουρα θα δειξει επιθετικοτητα!! Σε φιλου ενυδρείου ειδα καρδιναλιους να παιρνουν μια περιεργη σταση σε καποιες Red cherry!!προσωπικη κριση σκεφτόντουσαν να τους τσιμπησουν τις κεραίες!!

ευχαριστω για τη βοήθεια παιδια!!!!

post-59592-0-45324200-1410562927_thumb.jpg

post-59592-0-36218300-1410562991_thumb.jpg

post-59592-0-21399300-1410563022_thumb.jpg

post-59592-0-71479600-1410563251_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - peter baran
Link to comment
Share on other sites

Ν αναφερω καποιες προσωπικες μου γνωμες που αποκτησα με την διμηνιαια ενασχόληση με τις caridina kαι τα ξαδέλφια τους !!!Από το διάβασμα κυριως !!!

Νομιζω ότι ολες σχεδόν οι γαριδες caridina ,neocaridina,paracaridina που αναπαράγονται στο γλυκο νερό μπορυν να υβριδισουν!!!

Το αν δεν υβριδισουν είναι θεμα καθαρα τυχης !!δεν εγινε αναπαραγωγή η οι γαρίδες ηταν στρετσαρισμενες τη στιγμη της προσεγγσης τους η οι γόνοι φαγωθήκαν!!

Δεν είναι όλα τα υβρίδια <<ασχημα>>και αχρωμα!!! Διαβαζα ότι η crystal cherry είναι προιον υβριδισμου όπως και πολλες και είναι υπεροχη!! ή η Red fire με Red cherry βγαζουν τρομερα υβριδια!!!

Κανονικα και το ποιο μικρο ψαρι μπορει να τραυματίσει τις γαρίδες!!!Δεν ξερω για τα Cory αν εχουν ηρεμη συγκατοικηση!!Καποιος εγραφε τον κινεζικο αλγοφάγο σαν ιδανικο συγκατοικο!!!αυτος είναι νομιζω ο κλασσικος γλυφτης!!και αν φυτοφάγος (και πτωματοφαγος) είναι νευρικος πολύ και σιγουρα θα δειξει επιθετικοτητα!! Σε φιλου ενυδρείου ειδα καρδιναλιους να παιρνουν μια περιεργη σταση σε καποιες Red cherry!!προσωπικη κριση σκεφτόντουσαν να τους τσιμπησουν τις κεραίες!!

ευχαριστω για τη βοήθεια παιδια!!!!

Στο κοκκινο που σου εχω σημειωσει εισαι λαθος..υβριδιζουν μονο οι caridina με τις caridina και οι neocaridina με τις neocaridina,με λιγα λογια υβριδιζουν μονο τα ιδια ειδη γεννη μεταξυ τους.Δες εδω

Οσο για τις red crystal διαβασε εδω!

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω τον πίνακα

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα καποιες ο θεος να τις πει φωτογραφίες

post-59592-0-40445500-1410819584_thumb.jpg

post-59592-0-84358800-1410819643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και άλλη μια

post-59592-0-58251400-1410824314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως εγω δεν βγάζω νόημα τι βλέπω εχεις κάνει πολυυυυυ ζουμ άνοιξε τα φώτα του ενυδρειου κλείσε του δωματίου και βγάλε χωρις ζουμ όλο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

να μια

post-59592-0-04527300-1410990276_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

......

post-59592-0-67827000-1410992541_thumb.jpg

post-59592-0-78148600-1410994299_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και πάλι δεν μπορω τουλαχιστον εγω να διακρινω την φωτο.

Τι εχει μεσα στο ενυδρειο απο εξοπλισμο?

Γιατι βλέπω πολλά καλόδια απο δω και απο κει.

Τα φυτα τα βλεπω σαπισμένα?

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι δεξια ειναι ρίζα απο υδροχαρες φυτό!!οι ανουμπιες ειναι σχετικά προσφατες δυο μήνες η μια ενα μήνα η άλλη!!!Δύο εσωτερικα φίλτρα το ενα με αντλία. Και μια πυθμένα με αερολιθο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χτες έβαλα 4

Orange bee και ενα μάλλον υβρίδιο!!!ειδομεν!!Οι αμανο πουλαν και ..μουρη ατό Μονομάχο!!Αλλά και η μια red fire υποχωρεί λίγο και επανέρχεται στη θέση της!!!Ειδομεν!!Πάντως και τα δισκακια για τα σκαλαρια τα τσακίζουν οι αμανο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη άναψα λίγο άλλα τον έσβησα!!Έχω 25 βαθμούς!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...