Jump to content

Nano Paludarium


Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου! :)

Εχω ενα μικρο ενυδρειακι 15 λιτρων,στο οποιο αυτη τη στιγμη κραταω κλαδεματα απο τα φυτα μου,βασικα εχω καποιες ανουμπιες μεσα.

Η σκεψη μου ειναι να φτιαξω ενα μικρο paludarium,το οποιο θα γινει πιο πολυ στερια και λιγο νερο.

Αυτο που σκεφτομαι ειναι να βαλω στην πλατη φλοιο απο δεντρο και να βαλω πανω μοςς.Να βαλω κατω πετρες,μαλλον λαβας και ξυλα τα οποια θα εινα εκτος νερου οπου και εκει θα δεθει καποια μοςς.Στη μια γωνια του ενυδρειου θα βαλω τον φλοιο διαγωνια ωστε να αφησω κενο απο πισω του,εκει εχω ενα μικρο φιλτρακι κρεμαστο οπου μ αυτο θα δημιουργησω εναν καταρακτη.Στην ουσια,θα τραβα το νερο που θα υπαρχει απο κατω και το ριχνει στον καταρχτη που θα φτιαξω.Θερμοστατης δεν θα υπαρχει,αφου πιστευω οτι δεν χρειαζεται για τοσο λιγο νερο που θα εχει μεσα.

Για φως,εχω ενα φωτιστικο γραφειου οπου θα βαλω μια λαμπα οικονομιας 6500Κ.

Θα πρεπει να βρω μια λυση ωστε να βαλω καπως σε καποιο κομματι φυτοχωμα για να φυτεψω μερικα φυτα εκτος νερου.

Για βυθο,θα βαλω ποταμισια καφε αμμο,εντος νερου δεν θα φυτεψω κατι,ολα θα ειναι εκτος νερου.

Ερωτησεις:

1)Ειναι εφικτο αυτο που σκεφτομαι,ειδικα αυτο με τον καταρακτη.

2)Καμια ιδεα πως θα φτιαξω παρτερι με φυτοχωμα για να φυτεψω?

3)Τι φυτα θα μπορουσα να βαλω εκτος νερου?Καμια φτερη ας πουμε και κανενα ευκολο φυτακι.

Αυτα για αρχη,αν σκεφτω κατι αλλο θα σας πω! :P

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σε αρρωστήσω λιγάκι βραδυάτικα, για πάρε καμιά ιδεα από εδώ, και μετά συζητάμε. :)

http://www.pinterest.com/pin/368450813234983906/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρισμα για παρτερη μπορεις με κομματι πλεξι να φτιαξεις, ωστε ετσι να διαχωρισης το φυτοχωμα απ το νερο...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ, θα μεγαλουργησεις Κωστα παλι αλλα φανταζομαι ποσες σελιδες θα τραβηξει αυτο εδω!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σε αρρωστήσω λιγάκι βραδυάτικα, για πάρε καμιά ιδεα από εδώ, και μετά συζητάμε. :)

http://www.pinterest.com/pin/368450813234983906/

Σωτηρη,ωραιο ειναι αυτο ρε φιλε,αλλα θελω και λιγο νερακι μεσα :P

Χωρισμα για παρτερη μπορεις με κομματι πλεξι να φτιαξεις, ωστε ετσι να διαχωρισης το φυτοχωμα απ το νερο...

Καλη ιδεα αλλα βρηκα και κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω,θα το δεις πιο κατω στο λινκ που θα βαλω. :P

Ωχ ωχ, θα μεγαλουργησεις Κωστα παλι αλλα φανταζομαι ποσες σελιδες θα τραβηξει αυτο εδω!

Σταματα μωρε γκρινιαρη εσυ,αυτα τα πραγματα θελουν μελετη! :P

Λοιπον,ψαχνοντας βρηκα το παρακατω θεμα και ειναι ακριβως αυτο που θελω να κανω με την διαφορα του καταρακτη,που εγω σκεφτομαι να βαλω το κρεμαστο φιλτρο.http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?p=3564905

Οριστε και μια ιδεα για το scape που βρηκα και μου αρεσε.

post-26285-0-54608200-1410808090_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια στα φυτα!

Τα εχω δει αυτα Θοδωρα,αλλα τα περισσοτερα γινονται μεγαλα σε υψος και το ενυδρειο μου ειναι μικρο.

Βασικα,θελω ευκολα φυτα να βαλω και σιγουρα θα χρησιμοποιησω και φυτα ενυδρειου τα οποια θα γινουν emersed.

Τωρα,για το φλοιο του δεντρου σκεφτομαι να βαλω απο πευκο,ετσι και αλλιως δεν θα εχει ζωντανα το paludarium μεσα,οπωτε δεν νομιζω οτι θα εχω θεμα με ρετσινια και τετοια.Ισως βρω και κομματια φλοιου που να εχουν και Ελληνικη μοςς πανω,απο το βουνο.

Και τα ξυλα που θα χρησιμοποιησω σκεφτομαι να ειναι απο πευκο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μια χελωνιτσα θα ηταν οτι πρεπει.

Νομιζω και σαρκοφαγα μπορεις να βαλεις Κωστα. Αν θυμαμαι καλα που μιλαγα με τον Ευγενιο ( Submarine ) εχει κατι πολυ ομορφα μικρα που θελουν πολυ νερο! Χωρις να ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το κανω ανυφορικο απο την μια πλευρα,η οποια θα γινει και η στερια.Το παρτερι να γινει μπροστα και πανω πανω να μπουν τα ξυλα,οπως περιπου ειναι αυτο που ειναι στο θεμα απο το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μια χελωνιτσα θα ηταν οτι πρεπει.

Νομιζω και σαρκοφαγα μπορεις να βαλεις Κωστα. Αν θυμαμαι καλα που μιλαγα με τον Ευγενιο ( Submarine ) εχει κατι πολυ ομορφα μικρα που θελουν πολυ νερο! Χωρις να ειμαι σιγουρος!

Οχι ρε χελωνα σε 5 λιτρα νερο..αφου το υπολοιπο θα ειναι στερια,δες το λινκ που εβαλα πιο πανω,καπως ετσι λεω να το κανω.Ασε που θα μου φαει ολα τα φυτα! :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι θα το κοιταξω το λινκ αυριο, μολις γυρησα απ την δουλεια και ποναω παντου...

Παντως σαν ιδεα και τροπος ακουγονται ενδιαφερων!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια,ο τυπος εχει φτιαξει μπροστα απο την πλατη ενα παρτερι απο φλοιο δεντρου το οποιο εχει γεμισει με φυτοχωμα και εκει εχει φυτεψει τα φυτα του.Οταν δεις το λινκ θα καταλαβεις ακριβως τι σου λεω και φαινεται και ευκολο σαν κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Το κρεμαστο σε περιπτωση που θα κοπει το ρευμα θα ξαναξεκινησει τοσο

χαμηλα που θα ειναι η σταθμη του νερου??

Μηπως πρεπει να χρησιμοποιησεις μια αντλια που να ειναι βυθισμενη μεσα στο νερο

και με ενα σωληνακι να στελνει στον καταρακτη?

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Θοδωρη. . .

Ξεκινα αλλο ενα ενδιαφερον projekt :D

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο projekt Κώστα. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ο τυπος εχει βαλει φελο. Να σου πω την αληθεια το παρτερι δεν μου πολυαρεσε που ειναι με φελο. Εσυ μπορεις να το φτιαξεις και με πετρες!

Link to comment
Share on other sites

Το κρεμαστο σε περιπτωση που θα κοπει το ρευμα θα ξαναξεκινησει τοσο

χαμηλα που θα ειναι η σταθμη του νερου??

Μηπως πρεπει να χρησιμοποιησεις μια αντλια που να ειναι βυθισμενη μεσα στο νερο

και με ενα σωληνακι να στελνει στον καταρακτη?

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Θοδωρη. . .

Ξεκινα αλλο ενα ενδιαφερον projekt :D

αχαχαχαχαχ το εχω σκεφτει και αυτο φιλε! :P

Στο μπαστουνι της εισοδου του κρεμαστου,θα βαλω ενα κομματι αλφαδολαστιχο ωστε να ρουφα απο πιο χαμηλα,να φτανει λιγο πιο πανω απο τον πατο.Ετσι και αλλιως απο κατω απο το φιλτρο (στη γωνια) δεν θα εχει αμμο ωστε να την ρουφιξει! ;)

Ωραίο projekt Κώστα. Καλή επιτυχία.

Ευχαριστω Παρασκευα! :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ο τυπος εχει βαλει φελο. Να σου πω την αληθεια το παρτερι δεν μου πολυαρεσε που ειναι με φελο. Εσυ μπορεις να το φτιαξεις και με πετρες!

Εγω λεω να μη βαλω φελο αλλα φλοιο απο πευκο.Καλα το παρτερι μπορει να το κανω και αλλιως,να βαλω ενα μεγαλο ταπερ και να βαλω πετρες μπροστα και ξυλα για να το κρυψω.:P

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αυτο που εβαλες επανω ειναι 56 λιτρα...

Στο 15 λιτρο τι θα πρωτοβαλεις? :P

Tι διαστασεις εχεις?

αχαχαχαχαχ το εβαλα για να παρετε μια ιδεα ρε συ τι θελω περιπου να κανω,δεν θα βαλω τοσα πολλα εγω.

Θα μπουν μικρα φυτα και αρκετη μοςς.

Διαστασεις: 30χ20χ24 (μ-π-υ)

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχ το εχω σκεφτει και αυτο φιλε! :P

Στο μπαστουνι της εισοδου του κρεμαστου,θα βαλω ενα κομματι αλφαδολαστιχο ωστε να ρουφα απο πιο χαμηλα,να φτανει λιγο πιο πανω απο τον πατο.Ετσι και αλλιως απο κατω απο το φιλτρο (στη γωνια) δεν θα εχει αμμο ωστε να την ρουφιξει! ;)

Ευχαριστω Παρασκευα! :)

Αρχικά και εγώ έτσι το σκέφτηκα . . .

Μην ξεχνάς όμως οτι οι αντλίες δεν "ρουφάνε" νερό αλλά "σπρώχνουν" και μήπως δεν δουλέψει ο τρόπος αυτός . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κρεμαστα φιλτρα νομιζω δουλευουν αλλιως,δηλαδη ρουφανε νερο απο το μπαστουνι της εισοδου και το βγαζουν απο πανω σε στιλ καταρακτη.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω με ενδιαφερον το θεμα σου και περιμενω εξελιξεις. Εχω κι εγω ενα 20αρι και σκεφτομαι ακομη τι να κανω. Μια παρατηρηση. Με λιτρα νερο μεσα οσο αδυναμη αντλια και να βαλεις δε θα σου τα κανει λιγο μπαχαλο ??? Δε θα το γυρναει πολυ γρηγορα το νερο ?

Link to comment
Share on other sites

Ρουφανε???

Αν και δεν νομιζω να αλλαζει η λογικη της αντλιας . . . ειναι μια απορια που μπορει να μας λυθει πολυ ευκολα αυριο κιολας εφοσον φιλτρο και γυαλα υπαρχουν. . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...