Jump to content

Βιοτοπικό Νότιας Αμερικής


saradoulis

Recommended Posts

Ομορφο! Aντε να μπουν και τα υπολοιπα! Κανα φυτακι αμαζονιακο θα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Από φυτά λέω κανα sword εδώ και εκεί και stargrass από την πλευρά του θερμαντήρα και των μπαστουνιών.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Και καμια egeria, δεν ειναι κακο!

Link to comment
Share on other sites

Μινιμαλιστικο στησιμο,μ' αρεσει....

Οι πετρες σου πολυ ομορφες, τις πηρες απο petshop? Εχεις τσεκαρει αν ειναι ασβεστολιθικες ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το team! Πρόσθεσα 5 serpae tetra(Hyphessobrycon eques) γιατί τα 5 blackphantom παραήταν λίγα.

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες:

30upqox.jpg

69jp87.jpg

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

2 κοπαδια νομιζω ειναι πολλα για τα λιτρα σου! Και θελουν και παραπανω ατομα! Καλα το πηγαινες, μη το χαλας τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα blackphantom σκοπεύω να τα βγάλω μιας και τα serpae δείχνουν πολύ καλύτερα τελικά, το 2213 έχει μόνο βιολογικά(2 λίτρα siporax,1 λίτρο substart) + το c2 που το στάδιο του άνθρακα είναι μόνο siporax + το βιολογικό στάδιο του.

Νομίζω πως 20 tetra + τα 3-4 festivum που σκοπεύω να βάλω τα καλύπτουν λίτρα/φίλτρανση. Αλλά ναι, το πάω για 12 serpae συνολικά + 5 cory + τα festivum + 1-2 L177. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα φιλτρανσης. Ουτε νουμερο ψαριων. Ειναι θεμα κοπαδιων! Δηλαδη πανω απο ενα κοπαδι θα κουτουλανε το ενα στο αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα φιλτρανσης. Ουτε νουμερο ψαριων. Ειναι θεμα κοπαδιων! Δηλαδη πανω απο ενα κοπαδι θα κουτουλανε το ενα στο αλλο!

Kαι εγώ θα προτιμούσα ένα κοπάδι και μεγάλο,αλλά δεν είναι απόλυτο οτι θα κουτουλάνε,μπορεί και να μπλεχτούν σε ένα κοπάδι. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ήδη τώρα που είναι 5+5 ψάρια δεν ξέρω το γιατί ακριβώς(πιθανό επειδή μοιάζουν πολύ σωματικά) αλλά είναι μπλεγμένα σε ένα κοπάδι! :)

Χαρά ο γείτονας να δείτε που του πα ότι θα του δώσω τα blackphantom :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε η στραβή και έσπασα το c2.. Απλά έπεσε μέσα στο νεροχύτη και έσπασε σε 5 σημεία. Προς το παρόν περιμένω ένα eheim micro scurface skimmer 350 γιατί το φιλμ έχει φτάσει σε εκνευριστικά επίπεδα και σε καμια βδομάδα που θα ξανακατέβω Πειραιά θα πάρω ψάρια, φύλλα catappa και ένα c2.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω το 2213 να τρέχει με 2,5 λίτρα βιολογικά και τετάρτη κατεβαίνω στην πρωτεύουσα για ψώνια :)

Ευτυχώς δεν είναι ιδιαίτερα στοκαρισμένο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που είχες και άλλο

φίλτρο

Ένα πράμα που μου χει μείνει απ'το χόμπυ τόσα χρόνια είναι αυτό: Ποτέ μη βασίζεσαι σε "1".

Μετά τις καταστροφές που έγιναν αποφάσισα να αλλάξω και λίγο το aquascpae ούτως ώστε να δημιουργήσω περισσότερες κρυψώνες για τα ψάρια. Επίσης έσβησα την άσπρη και άναψα τη ροζ λάμπα(δεν έχω ιδέα τι μπορεί να προκαλέσει αν δουλεύει μόνη της 8ωρο και θέλω γνώμες) και αύριο έρχεται και το surface.

Το ενυδρείο τώρα έχει ως εξής:

2usy9er.jpg

Και έχω και κάποιες απορίες ακόμα. Έχω ένα 2211 που κάθεται και έλεγα αν βρω μια 12/16 διπλή βάνα και τα μπαστούνια του να το δουλέψω και αυτό. Τι λέτε; Επίσης σκέφτομαι στη θέση το c2 να βάλω ένα eheim liberty. Τα χει δουλέψει κανείς;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράμα που μου χει μείνει απ'το χόμπυ τόσα χρόνια είναι αυτό: Ποτέ μη βασίζεσαι σε "1".

Μετά τις καταστροφές που έγιναν αποφάσισα να αλλάξω και λίγο το aquascpae ούτως ώστε να δημιουργήσω περισσότερες κρυψώνες για τα ψάρια. Επίσης έσβησα την άσπρη και άναψα τη ροζ λάμπα(δεν έχω ιδέα τι μπορεί να προκαλέσει αν δουλεύει μόνη της 8ωρο και θέλω γνώμες) και αύριο έρχεται και το surface.

Το ενυδρείο τώρα έχει ως εξής:

2usy9er.jpg

Και έχω και κάποιες απορίες ακόμα. Έχω ένα 2211 που κάθεται και έλεγα αν βρω μια 12/16 διπλή βάνα και τα μπαστούνια του να το δουλέψω και αυτό. Τι λέτε; Επίσης σκέφτομαι στη θέση το c2 να βάλω ένα eheim liberty. Τα χει δουλέψει κανείς;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) :)

Χρησιμοποιώ Liberty για μηχανική φίλτρανση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράμα που μου χει μείνει απ'το χόμπυ τόσα χρόνια είναι αυτό: Ποτέ μη βασίζεσαι σε "1".

Μετά τις καταστροφές που έγιναν αποφάσισα να αλλάξω και λίγο το aquascpae ούτως ώστε να δημιουργήσω περισσότερες κρυψώνες για τα ψάρια. Επίσης έσβησα την άσπρη και άναψα τη ροζ λάμπα(δεν έχω ιδέα τι μπορεί να προκαλέσει αν δουλεύει μόνη της 8ωρο και θέλω γνώμες) και αύριο έρχεται και το surface.

Το ενυδρείο τώρα έχει ως εξής:

2usy9er.jpg

Και έχω και κάποιες απορίες ακόμα. Έχω ένα 2211 που κάθεται και έλεγα αν βρω μια 12/16 διπλή βάνα και τα μπαστούνια του να το δουλέψω και αυτό. Τι λέτε; Επίσης σκέφτομαι στη θέση το c2 να βάλω ένα eheim liberty. Τα χει δουλέψει κανείς;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) :)

Αν βρεις τον εξοπλισμο που λειπει μονο καλο θα κανει και η προσθικη του 2211...

Μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ο Θερμαντήρας σου δεν συ βγάζει ένδειξη LF στο σημείο που τον έχεις;

Ρωτάω γιατί το είχα στο ίδιο σημείο ,μπροστά από το spray bar και με είχε ταράξει στο Low Flow. Αναγκάστηκα και τον έβαλα απέναντι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...