Jump to content

Βιοτοπικό Νότιας Αμερικής


saradoulis

Recommended Posts

Ναι ζει σε καθαρα νερα με χαμηλη ροη! Μακαρι να το βρεις και να το αναπαραγεις!

Habitat

Inhabits low altitiude, slow-moving or standing black water streams and tributaries. The water is typically stained brown with humic acids and other chemicals released by decaying organic material, dissolved mineral content is generally negligible and pH as low as 4.0-5.0.

Substrates are usually littered with fallen leaves, branches and submerged tree roots though in some places aquatic plants from genera such as Cabomba , Marsilea, or Pistia can be found.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως βρίσκεται και σε clear water,αλλά δεν είναι απόλυτο.Το σίγουρο είναι οτι χρειάζεσαι πολλές κρυψώνες,πλακέ πέτρες,ξύλα και κάποιο-α φυτά .

Καλή μου φαίνεται η 5αδα,αν κ θεωρητικά πιο πολλά ψάρια δίνουν μεγαλύτερες πιθανότητες για ζευγάρι.

Και όταν προκύψει το ζευγος,αποφασίζεις αν σε παίρνει κ για άλλο ζευγος είτε δίωχνεις τα υπόλοιπα.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από μια βόλτα από ΤΑΝάση αποφάσισα να παίξω έτσι από άμμο:

2z8uh3n.jpg

Στο 1 τσουβάλι άσπρη θα ρίξω 1/2 μπεζ

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σου κάτσει ωραία να μπερδέψεις τις άμμου, τις θες ανάμεικτες για κάποιο λόγο;

Μόνο με keyhole θα παίξεις, στα λίτρα σου ίσως χωράει και άλλο ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σου κάτσει ωραία να μπερδέψεις τις άμμου, τις θες ανάμεικτες για κάποιο λόγο;

Μόνο με keyhole θα παίξεις, στα λίτρα σου ίσως χωράει και άλλο ζευγάρι.

Σκέφτομαι πως μισό τσουβάλι μπεζ σε 1 τσουβάλι άσπρη θα σπάσει την "ασπρίλα". Τώρα βέβαια όλα σκέψεις είναι και ίσως να δώσω τη μπεζ πίσω να πάρω μια άσπρη ακόμα, περιμένω απόψεις.

Από ψάρια λέω για 5 keyhole, 15 cardinals, 5-7 κόρυ(θέλω λευκομέλας αλλά για κανα πάντα/στερμπάι με κόβω), ίσως 2-3 φεστίβουμ και ίσως ένα κοπαδάκι ακόμα(hatchefish/serpae/rummy nose).

Και φυσικά πλεκόστομους!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πως μισό τσουβάλι μπεζ σε 1 τσουβάλι άσπρη θα σπάσει την "ασπρίλα". Τώρα βέβαια όλα σκέψεις είναι και ίσως να δώσω τη μπεζ πίσω να πάρω μια άσπρη ακόμα, περιμένω απόψεις.

Από ψάρια λέω για 5 keyhole, 15 cardinals, 5-7 κόρυ(θέλω λευκομέλας αλλά για κανα πάντα/στερμπάι με κόβω), ίσως 2-3 φεστίβουμ και ίσως ένα κοπαδάκι ακόμα(hatchefish/serpae/rummy nose).

Και φυσικά πλεκόστομους!

Tα μεγαλα keyhole ισως χτυπησουν τα τετρα,οποτε δεν θα τα εβαζα.Σε πρωτη φάση δεν θα εχεις θεμα,δεν ξερω για το μελλον ομως.

Επισης θα εβαζα μονο την λευκη,αν πας σε blackwater θα σπασει η ασπριλα της αμμου και θα ψιλοκιτρινισει οπτικα σε πληρη αρμονια με το ολο set up

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από μια βόλτα από ΤΑΝάση αποφάσισα να παίξω έτσι από άμμο:

2z8uh3n.jpg

Στο 1 τσουβάλι άσπρη θα ρίξω 1/2 μπεζ

Πολυ συμπαθητικη τιμη εχουν. Ειναι τελειως πουδρα ή λεπτοκοκη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις με την μπεζ κάτι σαν δρομάκι μέσα στο ενυδρείο σου και να φαίνεται ωραία.....!!!

κάπως έτσι http://loriengreece.weebly.com/uploads/1/0/7/8/10782298/3995392_orig.jpg

πολύ χάλια εικόνα.....sorry αλλά δεν βρήκα άλλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο πούδρα δεν γίνεται. Η άσπρη ειδικά 100%. Τελικά θα το στήσω μόνο με άσπρη! :)

Καλυτερα μονοχρομη . Καλη ιδεα το σχεδιο που λεει ο φιλος παραπανω αλλα τα κορυ δεν θα την αφησουν ησυχη θα στην ανακατεψουν γρηγορα. Ποσο παχος θα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα μονοχρομη . Καλη ιδεα το σχεδιο που λεει ο φιλος παραπανω αλλα τα κορυ δεν θα την αφησουν ησυχη θα στην ανακατεψουν γρηγορα. Ποσο παχος θα βαλεις;

3 τσουβαλακια απ οτι βλέπω σε αυτές τις διαστάσεις,3,5-4 ποντους περίπου βλεπω το ύψος.

Τι εννοείς οτι τα κόρυ θα ανακατέψουν την άμμο; :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

3 τσουβαλακια απ οτι βλέπω σε αυτές τις διαστάσεις,3,5-4 ποντους περίπου βλεπω το ύψος.

Τι εννοείς οτι τα κόρυ θα ανακατέψουν την άμμο; :)

Απλα αν βαλει δυο διαφορετικα χρωματα ωστε να δημιουργησει ενα π.χ. Διαδρομο , πιστευω οτι δεν θα μεινει πολυ το σχεδιο μια και τα κορυ σκαβουν και ισοπεδωνουν συνεχως

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, βιοτοπο θελει να φτιαξει ο ανθρωπος, οχι πινακα για τον τοιχο. Στα βιοτοπικα δεν χωρανε διαδρομοι κτλ!

Σκέφτομαι πως μισό τσουβάλι μπεζ σε 1 τσουβάλι άσπρη θα σπάσει την "ασπρίλα". Τώρα βέβαια όλα σκέψεις είναι και ίσως να δώσω τη μπεζ πίσω να πάρω μια άσπρη ακόμα, περιμένω απόψεις.

Από ψάρια λέω για 5 keyhole, 15 cardinals, 5-7 κόρυ(θέλω λευκομέλας αλλά για κανα πάντα/στερμπάι με κόβω), ίσως 2-3 φεστίβουμ και ίσως ένα κοπαδάκι ακόμα(hatchefish/serpae/rummy nose).

Και φυσικά πλεκόστομους!

Φιλε μου πολλα ψαρια εχεις στο μυαλο σου και νομιζω θα χασεις την μπαλα!

Εγω θα κραταγα μονο την μπεζ αμμο και θα εβαζα ενα κοπαδι απο σερπα που ειναι και μεγαλοσωμα και δεν κινδυνευουν. Απλα να ξερεις οτι με τετρα μεσα δεν προκειται να δεις γεννα.

Και απο πλεκοστμους μερια μην το παρακανεις γιατι δεν θα εχεις χωρο στον βυθο για κολυμπι με ολα αυτα τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, βιοτοπο θελει να φτιαξει ο ανθρωπος, οχι πινακα για τον τοιχο. Στα βιοτοπικα δεν χωρανε διαδρομοι κτλ!

Φιλε μου πολλα ψαρια εχεις στο μυαλο σου και νομιζω θα χασεις την μπαλα!

Εγω θα κραταγα μονο την μπεζ αμμο και θα εβαζα ενα κοπαδι απο σερπα που ειναι και μεγαλοσωμα και δεν κινδυνευουν. Απλα να ξερεις οτι με τετρα μεσα δεν προκειται να δεις γεννα.

Και απο πλεκοστμους μερια μην το παρακανεις γιατι δεν θα εχεις χωρο στον βυθο για κολυμπι με ολα αυτα τα ψαρια!

Αρχικά θα μπουν τα keyhole και το ζευγάρι L142 και ίσως και τα cory. Αναλόγως το μπάτζετ.

Τώρα για τα τέτρα, αφενός τα keyhole θα είναι πολύ μικρά σε ηλικία για ζευγάρωμα και αφετέρου είδα κάτι emperor tetra σήμερα και μάρεσαν υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα εμπερορ ειναι υπεροχα ψαρια,πανεμορφα οταν μεγαλωσουν,σαν ουρανιο τοξο...Δυστυχως οταν ερχονται ειναι μικρα κ δεν δειχνουν την πραγματικη του εικονα.

Παμε να ξεμπλεξουμε ομως τα πραγματα.Θελεις να φτιαξεις ενα βιοτοπικο,κατα το δυνατο βεβαια,με ψαρια απο την ιδια περιοχη ή θελεις απλα αμαζονιακο ενυδρειο με ψαρια που μπαινουν μαζι;Ας επιλεξεις πλεκο πρωτα,να δουμε αν χωραει κατι ακομη στο βυθο κ να ανεβουμε κ πιο ψηλα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Kατέληξες στο 142;Πολυ όμορφος,αλλα ρίχνει και μπόι.. :D Φτάνει καμμια 25αρα πόντους νομίζω.Θα τον βρείς λογικά ευκολα,τουλάχιστον απο καμμιά προπαραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ζευγάρι. Είναι πολύ αργής ανάπτυξης απ'οτι είδα και συν τοις άλλοις άλλο ένα χρόνο, βαριά 1μιση έχω στην Καστοριά. Μετά κατεβαίνω, στήνω έναν σωστό Αμαζόνιο 700-800 λίτρα να βάλω και ουαρού να βάλω και νταεμόν να βάλω και τη μάνα μου μέσα να ησυχάσω :P :P

Link to comment
Share on other sites

Κατεβα εσυ πρώτα ο θεος στα πάτρια εδαφη και φτιάχνεις εναν Αμαζόνιο τούμπανο...

Link to comment
Share on other sites

Κατεβα εσυ πρώτα ο θεος στα πάτρια εδαφη και φτιάχνεις εναν Αμαζόνιο τούμπανο...

Και μια θαλασσίτσα παράλληλα για αντίθεση σε ph :D;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερίζω την ομάδα μετά από ένα μπρέικ διακοπών και υποχρεώσεων.

Αποφάσισα να το πάω προς "Brazil" το πράμα και αντί για keyhole να ασχοληθώ με festivum. Επίσης θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει ή ξέρει που μπορώ να βρω concolor cory(slate cory).

Έβαλα 5 blackphantom tetra και σε κανα 2ωρο θα ανέβουν φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα mesonauta festivum. Αν και είναι σχετικά ειρηνικά και δειλά ψάρια φοβάμαι τη συγκατοίκηση τους με τα blackphantom tetra. Στην φύση ίδιως τα νεον είναι στο διαιτολόγιο τους. Πάντως είναι σχετικά εύκολες κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Tα black fantom νομιζω πως ειναι αρκετα μεγαλα για να γινουν τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...