Jump to content

Eheim 2217 Θόρυβος


artsi28

Recommended Posts

καλησπερα...

εχω ενα eheim 2217 φιλτρο κ απο την αρχη εκανε ενα θορυβο σαν κροταλισμα της φτερωτης!!

την εβγαλα την καθαρισα καλα κ για λιγο διαστημα ηταν εντελως; αθορυβο!!μετα ξεκινησε παλι σιγα σιγα κ παρατηρησα οτι εκανε θορυβο επειδη ειχαν φυγει οι βεντουζες κ τραβαγε ακριβως πανω απο την αεροπετρα (αερα δηλαδη)!!κολλησα την βεντουζα κ σταματησε!!μετα απο λιγο παλι τα ιδια αλα χωρις να ειναι πανω απο την αεροπετρα!!δ εχει αερα μεσα γιατι οταν το κουναω δ σταματαει!!δ ξερω τι να πω!!λετε να θελει κατι αλλαγη??η φτερωτη ας πουμε??η μπορω να ριξω λιγο λαδι η βαζελινη ??

Link to comment
Share on other sites

Το αξωνάκι της φτερωτής είναι εντάξει; Ποσο καιρό λειτουργεί το φίλτρο; Η φλάντζα μήπως έχει ξεραθεί ή σχιστεί σε κάποια σημεία;

Edit:Τσέκαρε το impeller μήπως έχει αποκολληθεί η φτερωτή απο τον μαγνήτη ενώ θα έπρεπε να ειναι ενα σώμα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Το αξωνάκι της φτερωτής είναι εντάξει; Ποσο καιρό λειτουργεί το φίλτρο; Η φλάντζα μήπως έχει ξεραθεί ή σχιστεί σε κάποια σημεία;

Edit:Τσέκαρε το impeller μήπως έχει αποκολληθεί η φτερωτή απο τον μαγνήτη ενώ θα έπρεπε να ειναι ενα σώμα.

δ τα εχω κοιταξει ολα αυτα που λες αλλα θα το κανω το σ-κ που θα το ανοιξω!!

η φλατζα που ειναι??

impeller??? ειχα βγαλει το αξονακι μαζι με τη φτερωτη κ μετα μολις το εβαλα το τραβηξε σαν μαγνητης!!!

Link to comment
Share on other sites

α κ το φιλτρο δ ειναι καινουργιο...δ ξερω ποσο καιρο το ειχε ο προηγουμενος αλλα εγω περιπου στους 2 μηνες!!

Link to comment
Share on other sites

Φλάντζα ειναι το λαστιχάκι στεγανοποίησης. Ειναι κόκκινο στα ΕΗΕΙΜ και περιμετρικά της κεφαλής (εσωτερικά). Αν έχει ξεραθεί ή έχει σχιστεί σε μερικα σημεία, ενδέχεται να μπάζει αέρα απο εκεί. Βάλε του λίγο βαζελίνη και μετα πάλι στη θέση του. Αν έχει υποστεί ζημιά πάρε καινούριο. Impeller ειναι η φτερωτή. Αν η φτερωτή σου έχει αποκοπεί απο τον μαγνήτη τότε αυτός όσο δουλεύει το φιλτρο φέρνει βόλτες και χτυπάει στα τοιχώματα και κάνει τον θόρυβο. Τσέκαρέ τα αυτα και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον πηρα καινουργιο αξονακι γιατι εσπασε...αλλαξα κ τα μαυρα πλαστικα καπελακια που πανε μαζι!!εβαλα βαζελινη κ στο συστημα αυτο αλλα κ στο λαστιχο το κοκκινο που λες!!δ μπαζει κ δ εχει ξεραθει παντως!!η φτερωτη δ εχει φυγει απο τη θεση της κ ειναι ενα σωμα με τον μαγνητη!!!

μειωθηκε ο θορυβος αλλα δ χαθηκε!!παλι το ακουω....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κοντά στην είσοδο του φίλτρου καμια αεραντλία και βάζει μέσα φυσαλίδες;

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο , ανοιξε το και παρε την κεφαλι χωρίς τον κάδο και βάλτο για λίγο στην μπρίζα να δουλέψει λίγο ομως μήν το καψεις και παρακολουθα αν κάνει αυτόν τον θόρυβο! παρατήρησε και την φτερωτη μήπως χτυπάει!

Link to comment
Share on other sites

αεροπετρα εννοεις μαλλον...κ ναι εχω...αλλα ειναι πιο μπροστα απο την εισοδο....λες να φταιει κ αυτο???

Link to comment
Share on other sites

IMG_20141007_153558_524.jpg

Βάλτο έτσι όπως το έχω εγώ

Link to comment
Share on other sites

χαχαχχαχαχ στην φώτο φάινετε η αντανάκλαση απο την τηλεώραση δέν είναι φάντασμα!!!

:sword:

Link to comment
Share on other sites

ειπα κ εγω...τι εχεις μεσα στο ενυδρειο σου.....ζχχαχαχαχα.....

εσυ δ το εχεις στον βυθο δηλαδη??το εχεις στον αερα....

θα δοκιμασω για αρχη να τραβηξω λιγο πιο μπροστα την αεροπετρα....αν δ πετυχει κ αυτο...θα σε καλεσω....αχαχαχα

Υ.Γ.: ξεκινησε η σειρα....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο , ανοιξε το και παρε την κεφαλι χωρίς τον κάδο και βάλτο για λίγο στην μπρίζα να δουλέψει λίγο ομως μήν το καψεις και παρακολουθα αν κάνει αυτόν τον θόρυβο! παρατήρησε και την φτερωτη μήπως χτυπάει!

Αυτό να το κάνει αλλά σε μια λεκάνη με νερό. Βάλε την κεφαλή στο νερό μέχρι λίγο πιο πάνω από το λαστιχάκι στεγανοποίησης και βάλτη στην πρίζα, μη τη βυθίσεις μέσα και δες αν ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

αεροπετρα εννοεις μαλλον...κ ναι εχω...αλλα ειναι πιο μπροστα απο την εισοδο....λες να φταιει κ αυτο???

Κλείσε την αερόπετρα και κούνα πάλι το φίλτρο για αν φύγει τυχόν παγιδευμενος αέρας και τσέκαρε και αυτό. Αν το έχεις κοντά το ένα με το άλλο μπορεί να τραβαει καμια φυσαλίδα που και που.

Link to comment
Share on other sites

καντο ετσι με την λεκανι βυθισμενο μεχρι την κοκκινη φλαντζα όχι παραπάνω γιατι βλέπω να γίνεσαι φλαμπε

και ρίξε μας μια ενημέρωση μετα

Έγινε επεξεργασία - tsakozzz
Link to comment
Share on other sites

καντο ετσι με την λεκανι βυθισμενο μεχρι την κοκκινη φλαντζα όχι παραπάνω γιατι βλέπω να γίνεσαι φλαμπε

.....μη τον τρομάζεις βρε :lolu:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχ...εχω παρει ηδη πολλες τρομαρες!!!

θα δοκιμασω αυτο με την αεροπετρα αν κ μου φαινεται πολυ περιεργο αν τραβαει μια φυσσαλιδα μια στο τοσο να κανει θορυβο απο αυτο...εκτος κ αν τραβαει πολλες.....

Link to comment
Share on other sites

Με το ρευμα φυλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά!!!!

Link to comment
Share on other sites

ασυτο εννοεις ε???με το ρευμα που θα κραταω την κεφαλη!!
δ θα το κανω μαλλον αυτο το τεστ!!

θα δοκιμασω τωρα να δω με την αεροπετρα...βασικα την εκλεισα για να δω!!

παιζει αντι για να τραβαει φυσσαλιδες να εχει μαζεψει κανα σκουπιδακι μεσα στην εισιδο??ξερεις αυτο το τελειωμα με τις τρυπες....

Link to comment
Share on other sites

Το σκουπιδάκι εκεί δε σου δημιουργεί πρόβλημα. Ασε που αυτο εκεί, για σκουπιδάκια ειναι. Κανε το τεστ με την κεφαλη, δεν ενέχει κανένα απολύτως κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

δ το λεω μονο για τον κινδυνο αλλα κ για την ταλαιπωρια!!μολις χθες το ανοιξα παλι για να αλλαξω αξονακι!!

θα το δοκιμασω κ αυτο ομως...τι να κανω...

κ που να μην κανει θορυβο κ απλα αυτο το λιγο εμενα να μου τη δινει!!

εκει να δεις γελια...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις ενας βιντεάκι για να ακούσουμε τον θόρυβο; Βάλε κινητό ή κάμερα κοντά στην κεφαλή και τράβα λίγο υλικό.

Αν το κάνεις τελικά το τεστ. Πριν βάλεις την κεφαλή πάλι στον κάδο. Βάλε λίγο τεφλόν στο αυλάκι που μπαίνει το λάστιχο στεγανοποίησης καλού κακού. Δε θέλει πολύ 2-3 βόλτες.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...