Jump to content

Βιοτοπικό Αμαζονίου...απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους . Σκεφτομαι να στήσω το 180αρι μου με setup βιοτοπικου Αμαζονίου μόνο με ρίζες (οχι φυτά) και black water . Αρχίζω λοιπόν τις απορίες....

 

1η Βυθός : σκεφτομαι να βάλω λευκη άμμο (θα μπουν cory) . Οι διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου είναι 80 x 40 , πόσα κιλά άμμο χρειάζομαι;

 

2η Βυθός : είδα την carat 6 και μου άρεσε πολύ, με χαλασαν όμως τα 15 ευρώ τα 5 κιλά, υπάρχει κάποια εναλλακτική σε χαμηλότερη τιμή;

 

Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια με τον Αμαζονιο τωρα τελευταια; Πολυ ζητηση εχει!

Καλως ηρθες φιλαρακι στην Αμερικη.

1) Κανα 20αρι κιλα υπολογιζε σιγουρα. Απο κει και περα ειναι τι ψαρια θα βαλεις. Δηλαδη αν σκαβουν εντονα ή οχι.

2) Αν εχει στο pet supermarket ακομη μια παρα πολυ ομορφη και ψιλη αμμο, 1 ευρω το κιλο! Βεβαια καμια σχεση με την καρατ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα χαλαζιακη αμμο 5€ τα 10 κιλα απο τη xomatexniki.gr

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια με τον Αμαζονιο τωρα τελευταια; Πολυ ζητηση εχει!

Καλως ηρθες φιλαρακι στην Αμερικη.

1) Κανα 20αρι κιλα υπολογιζε σιγουρα. Απο κει και περα ειναι τι ψαρια θα βαλεις. Δηλαδη αν σκαβουν εντονα ή οχι.

2) Αν εχει στο pet supermarket ακομη μια παρα πολυ ομορφη και ψιλη αμμο, 1 ευρω το κιλο! Βεβαια καμια σχεση με την καρατ!

Ψιλοαμερικανος ειμαι ηδη αλλα ειπα να μπω πιο βαθια στη ζουγκλα. Χα χα χα

Απο ψαρια βυθου λεω καποιο ειδος κορυ

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εννοεις την αμμο της hagen που εχεις και στο δικο σου, θελω να σε ρωτησω αν πετρωνει και αν τα cory την φιλτραρουν απο τα βραγχια τους;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα χαλαζιακη αμμο 5€ τα 10 κιλα απο τη xomatexniki.gr

Οκ θα το τσεκαρω και αυτο, η δικη σου πετρωνει;
Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι τωρα θυμηθικα!

Η αμμος της hagen δεν ειναι και τοσο ψιλη. Την φιλτραρουν αλλα εχει και μερικα χοντρα κομματια που καποια στιγμη θα συσσωρευτουν ολα μαζι σε καποια ακρη και δεν θα φαινεται ομορφο.

Εχει και μια καλυτερη αμμο!

Μονο κορυ θα βαλεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα βαλω τα ψαρια που ηδη εχω στο ενυδρειο μια και ειναι αμερικης ( 3 σκαλαρια, 3 ραμ, 10 ροδοστομους, 1 ανσιστρους θηλυκο) και λεω να προσθεσω καποια κορυ

Link to comment
Share on other sites

Αποριων συνεχεια.......

3η φυλλα catappa : θελω να βαλω τα καταππα για να δωσουν χρωμα και να προσωμοιασουν καλυτερα το βιοτοπο. Η απορια ειναι αν μετα απο καποιο καιρο που θα διαλυθουν τα αφηνω μεσα ή πρεπει να τα βγαζω πριν διαλυθουν και να τα αντικαθιστω με καινουργια;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αλλάζεις σεταπ δεν αλλάζεις και ψαροσύνθεση να χω έναν άνθρωπο να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου; :P

Τα κατάπα τα αφήνεις μέχρι να δυαλίσουν απ'οτι διάβασα στο νετ. Βγάζουν χουμικά οξέα και λοιπές ουσίες που συνεισφέρουν στο "κιτρίνισμα" του blackwater.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αλλάζεις σεταπ δεν αλλάζεις και ψαροσύνθεση να χω έναν άνθρωπο να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου; :P

Τα κατάπα τα αφήνεις μέχρι να δυαλίσουν απ'οτι διάβασα στο νετ. Βγάζουν χουμικά οξέα και λοιπές ουσίες που συνεισφέρουν στο "κιτρίνισμα" του blackwater.

Χα χα χα. Καλη αρχη και σε σενα στην αμαζονια

Link to comment
Share on other sites

Τα καταπα θα τα βγαζεις οταν αρχιζουν και αποσυντιθεται αλλα η ψαροσυνθεση ειναι λιγο προβληματικη! Πολλα ψαρια γιαυτα τα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Τα καταπα θα τα βγαζεις οταν αρχιζουν και αποσυντιθεται αλλα η ψαροσυνθεση ειναι λιγο προβληματικη! Πολλα ψαρια γιαυτα τα λιτρα!

Αυτη την ψαροσυνθεση την εχω αρκετο καιρο και δεν εχω καποιο προβλημα , ακομα και το καλοκαιρι δεν ειχα καμια απωλεια. Γνωριζω βεβαια οτι τα σκαλαρια και τα ραμ ειναι κοπαδοψαρα και θελουν μεγαλυτερο αριθμο αλλα στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα ...... Που λενε. Παλαιοτερα ενα σκαλαρι μου δημιουργουσε προβληματα αλλα ηρεμησε και μετα τη γεννα δεν ειχα ειδιαιτερο κυνηγι

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την ψαροσυνθεση την εχω αρκετο καιρο και δεν εχω καποιο προβλημα , ακομα και το καλοκαιρι δεν ειχα καμια απωλεια. Γνωριζω βεβαια οτι τα σκαλαρια και τα ραμ ειναι κοπαδοψαρα και θελουν μεγαλυτερο αριθμο αλλα στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα ...... Που λενε. Παλαιοτερα ενα σκαλαρι μου δημιουργουσε προβληματα αλλα ηρεμησε και μετα τη γεννα δεν ειχα ειδιαιτερο κυνηγι

Η ατάκα κλειδί του ενυδρειόφιλου. Μαζί με το "υπομονή" που κανείς δεν τηρεί :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το τσεκαρω και αυτο, η δικη σου πετρωνει;

Φίλε μου την έχω λίγο περισσότερο από μήνα στο ενυδρείο. Δεν έχει πετρώσει. Τα κορυ που έβαλα την φιλτράρουν κανονικά και μην σου πω την έχουν ισοπεδώσει...είχα ανισόπεδο βυθό για πιο όμορφο αλλά με τα μικρά διαολάκια τείνει να γίνει όλο ίσιο....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου την έχω λίγο περισσότερο από μήνα στο ενυδρείο. Δεν έχει πετρώσει. Τα κορυ που έβαλα την φιλτράρουν κανονικά και μην σου πω την έχουν ισοπεδώσει...είχα ανισόπεδο βυθό για πιο όμορφο αλλά με τα μικρά διαολάκια τείνει να γίνει όλο ίσιο....

Χαχα οντως , παλαιοτερα ειχα και εγω κορυ και ισιωναν το βυθο λες και ειχαν αλφαδι χαχα. Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Μολις ολοκληρωθηκε η παραγγελια των catappa απο ebay και ξεκινησαν απο Σινγκαπουρη, 5 ευρω τα 25 φυλλα κατηγορια C.

Οποτε εχουμε......

Απορια 4η : πριν βαλω τα φυλλα στο ενυδρειο χρειαζονται καποια επεξεργασια ή αρκει ενα απλο πλήσιμο με νερο βρυσης;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν νομιζω οτι χρειαζονται κατι περισσοτερο απο ξεπλυμα. Ισως να επιπλευσουν στην αρχη αλλα θα μουλιασουν και θα κατσουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...