Jump to content

μονοδάκτυλοι


Recommended Posts

διάβασα ότι και σε άλλους εκτός απο μένα πούλησαν μονοδάκτυλους για ενυδρείο γλυκού νερού. Για πόσο καιρό μπορούν να ζήσουν στο γλυκό νερό, είναι βέβαιο ότι στο φυσικό τους περιβάλλον μεταναστεύουν σε υφάλμυρο νερό? Τους έχω δυο μήνες και έχουν ήδη μεγαλώσει πολύ, τα πάνε καλά με τα άλλα είδη του ενυδρείου αλλά κοντράρονται μερικές φορές με τα σκαλάρια. Μήπως τελικά δεν είναι για υφάλμυρο αλλά μας έχουν δώσει κάποιο είδος εισαγωγής που κάνει στο γλυκό νερό και μπορεί να ζήσει? τι να ισχύει ?

επίσης κάτι μαύρα σαλιγκαράκια στο μικρό ενυδρείο που έχω διάβασα πως δεν είναι επικίνδυνα γιατί τρώνε άλγη αλλά τι να κάνω που είναι τόσα πολλά και μικρά ? υπάρχει κάτι που αν ρίξω χωρίς να βλάψει τα ψάρια θα τα λιγοστέψει ?το νερό είναι καθαρό, οι μετρήσεις καλές, λίγα φυτά έχουν φάει. Μήπως ενοχλούν τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

διάβασα ότι και σε άλλους εκτός απο μένα πούλησαν μονοδάκτυλους για ενυδρείο γλυκού νερού. Για πόσο καιρό μπορούν να ζήσουν στο γλυκό νερό, είναι βέβαιο ότι στο φυσικό τους περιβάλλον μεταναστεύουν σε υφάλμυρο νερό? Τους έχω δυο μήνες και έχουν ήδη μεγαλώσει πολύ, τα πάνε καλά με τα άλλα είδη του ενυδρείου αλλά κοντράρονται μερικές φορές με τα σκαλάρια. Μήπως τελικά δεν είναι για υφάλμυρο αλλά μας έχουν δώσει κάποιο είδος εισαγωγής που κάνει στο γλυκό νερό και μπορεί να ζήσει? τι να ισχύει ?

επίσης κάτι μαύρα σαλιγκαράκια στο μικρό ενυδρείο που έχω διάβασα πως δεν είναι επικίνδυνα γιατί τρώνε άλγη αλλά τι να κάνω που είναι τόσα πολλά και μικρά ? υπάρχει κάτι που αν ρίξω χωρίς να βλάψει τα ψάρια θα τα λιγοστέψει ?το νερό είναι καθαρό, οι μετρήσεις καλές, λίγα φυτά έχουν φάει. Μήπως ενοχλούν τα ψάρια?

Βάλε ένα clown μέσα να τα φάει :thaman: είναι φυσικός εξολοθρευτής :thaman: .

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Οι μονοδάκτυλοι όταν είναι ανήλικοι ζουν στο γλυκό νερό και όταν ενηλικιωθούν ζουν στο υφάλμυρο, σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα είναι στην φύση τους.. Εάν θέλεις να χαρείς τα ψάρια σου αφαίρεσε τους και βάλτους σε άλλο ενυδρείο η δώσε τους κάπου αλλού. Άσε που έχεις σκαλαρια και μονοδακτηλους μαζί δυο είδη που ζουν σε άκρος διαφορετικές συνθήκες νερού.

Link to comment
Share on other sites

Οι μονοδάκτυλοι όταν είναι ανήλικοι ζουν στο γλυκό νερό και όταν ενηλικιωθούν ζουν στο υφάλμυρο, σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα είναι στην φύση τους.. Εάν θέλεις να χαρείς τα ψάρια σου αφαίρεσε τους και βάλτους σε άλλο ενυδρείο η δώσε τους κάπου αλλού. Άσε που έχεις σκαλαρια και μονοδακτηλους μαζί δυο είδη που ζουν σε άκρος διαφορετικές συνθήκες νερού.

συμφωνω μετον χρηστο εχει απολυτο δικιο! :thaman::thaman: ειναι ασυμβατα τα ειδη αυτα!!επισης με την ευκαιρια θα ηθελα να πω οτι εχω βρεθει μπροστα σε τετοιου ειδους ''συζητηση'' σε γνωστο μεγαλο pet shop επι της λεωφορου καβαλας στο χαιδαρι(δεν λεω ονομα)οπου ο ''ιχθυολογος''(ο θεος να τον κανει)πωλητης του μαγαζιου προσπαθουσε να πεισει πελατη να κανει αυτον τον ''φοβερο''συνδυασμο ψαριων στο ενυδρειο του!!!!

μπηκα στην κουβεντα και εξηγησα στο παιδι ''τι παιζει'' με αυτα τα ψαρια γιατι δεν μου αρεσε το παραμυθι που πουλουσε ο πωλητης!!ευτυχως το παιδι δεν τα αγορασε αφου και ο ιδιος συμφωνησε μαζι μου,απλα απο τοτε καθε φορα που ψωνιζω απο εκει εχει μια απρεπη συμπεριφορα απεναντι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω με τους παραπανω,και θα σου πω πως χρειαζονται2 με3 κουταλια θαλασσινο αλατι στα 10 λιτρα νερο,επεισης φθανουν τa 23cm και χρειαζονται πολυ ελευθερο χωρο για κολυμπι απο καταλαβαινεις το ενυδρειο που θα τα φιλοζενισει θα πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

οι ενήλικοι μονοδάκτυλοι ζουν στην ανοιχτή θάλασσα, όμως γεννούν στα ποτάμια όπου τα μωρά τους παραμένουν μέχρι να ενηλικιωθούν ώστε να ανοιχτούν και αυτά τότε στο πέλαγος.

Η φύση τα έχει προικίσει να μπορούν να ζήσουν σε γλυκό-υφάλμυρο και θαλάσσιο νερό, χωρίς να έχουν πρόβλημα. Είναι πανέξυπνα και ζωηρά ψάρια με ωραία κίνηση και καλή προσαρμοστικότητα, τους αρέσει να ζούν σε σμήνη 3-5-7 η και περισσότερα ψάρια, πάνε κοπάδι και είναι πανέμορφα. Όντως μεγαλώνει αρκετά (σε μεγάλα ενυδρεία φτάνει έως 25εκ) και απαιτεί χώρο για κολύμπι.

Δεν αγαπάει το μαλακό νερό, θέλει το αλατάκι του... όμως να θυμάσαι μπαινοβγαίνει θάλασσα-ποτάμι σε κάθε αναπαραγωγή, δηλαδή είναι προσαρμόσιμος σε όλες τις συνθήκες νερού από γλυκό ως θάλασσα. Το κρίνω κατάλληλο ψάρι σε ένα κοινόβιο ενυδρείο με ουδέτερες συνθήκες νερού, επίσης πολλές φορές το χρησιμοποιώ στο στρώσιμο θαλασσινών ενυδρείων λόγω του ότι είναι πολύ σκληρό ψάρι.

Πάντα μου άρεσαν οι μονοδάκτυλοι... και έχω μεγαλώσει πάρα πολλούς.

Όσο για τα φυτοφάγα σαλιγκαράκια σου έχει δίκιο ο φίλος που σου προτείνει κλόουν... είναι ο μεζές τους!

φιλικά

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...