Jump to content

Παρουσίαση Κοινωνικού Ενυδρείου 160 Λίτρα!


sotosgreek

Recommended Posts

Δωσε φωτο στο λαο απο τα μωρα

Θα ανεβάσω βίντεο παιδες σημερα λογικά και θα σας δωσω το λινκ!!!;)
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη τωρα ειδα τις εξελιξεις στο ενυδρειο...Συγχαρητηρια!! Με το καλο τα μωρα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Δείτε την αναπαραγωγή των Dwarf gourami, Colisa lalia,

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ!!!

Η συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην σας ζαλίζω παιδιά με τα βίντεο μου! Στο παρακάτω βίντεο φαίνονται τα μικρά. Επειδή δεν είχα listeria τα ταΐζω με κρόκο βραστού αυγού διαλυμένο σε νερό ενυδρείου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ζαλίζεις ! Αυτές είναι μερικές από τις ομορφότερες στιγμές του χόμπι και ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι με εμάς όλους. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,στο εχω ξαναπει εξαλου.Η πιστια βλεπω δεν κρατιεται!!Εχει απλωθει παντου!

Τα μικρα πως πανε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!

Πως πανε οι γεννες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,στο εχω ξαναπει εξαλου.Η πιστια βλεπω δεν κρατιεται!!Εχει απλωθει παντου!

Τα μικρα πως πανε?

Ναι πραγματικά δεν κρατιέται έβαλα και αγγελία στο φόρουμ μπας και πουλήσω κάποια! Έχω καμιά δεκαριά μικρά ακόμη αλλά λόγω του ταΐσματος εμφανίζονται σκουλήκια στο ενυδρείο και θα τα αφήσω ελεύθερα μέσα στο ενυδρείο επειδή τα έχω σε μια diy γεννήστρα. λυπάμαι γι αυτό αλλά σίγουρα θα κάνω μια πιο οργανωμένη γέννα όταν θα έχω την οικονομική δυνατότητα!

Η απάντηση πάει και στο georgerocks!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ που έγινες γκουραμοπατερας.. μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις καμία συμβουλή πώς θα γίνω κ εγώ γκουραμομητερα;

Έχω έναν αρσενικό περλ σε χαρέμι περισσότερο από έναν χρόνο κ φωλιά δεν τον είδα να φτιάχνει..

Μήπως ξέρεις κανένα κόλπο;

Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά;

Σκέφτηκα μήπως φταίει η ανατάραξη που έχω στην επιφάνεια αλλά κ σε σένα την ίδια ανατάραξη είδα...

Περιμένω τα «φώτα» σου...

Link to comment
Share on other sites

Τι ταιζεις Αγαπη;

Ταμπλέτες βυθού και φλέικς καθημερινά.

Μία φορά την εβδομάδα μόνο σπιρουλινα.

Και δύο φορές την εβδομάδα την τροφή μουλιασμένη σε βιταμίνες.

Μη μου πεις ότι θα πρέπει να αρχίσω τα σκουλικακια.. μπλιαξ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην κρατας αυστηρο προγραμμα με τις βιταμινες, και ναι, ξεκινα τα αποξηραμενα bloodworms!

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτες βυθού και φλέικς καθημερινά.

Μία φορά την εβδομάδα μόνο σπιρουλινα.

Και δύο φορές την εβδομάδα την τροφή μουλιασμένη σε βιταμίνες.

Μη μου πεις ότι θα πρέπει να αρχίσω τα σκουλικακια.. μπλιαξ!!!

Γεια σου Αγάπη,

Αρχικά πιστεύω και εγω ότι δεν χρειάζεται να μουλιάζεις τοσο τακτικά την τροφή σε βιταμίνες, οι βιταμίνες ειναι καλύτερο να δίνονται μετα από κάποια δύσκολη κατάσταση στο ενυδρείο (π.χ. Μετά από καύσωνα που ήταν πολύ καιρό σε υψηλές θερμοκρασίες ή μετα από μια μεγάλη αλλαγή νερού). Σχετικά με την διατροφή τους κ εγω δίνω φλεικς που τα λατρεύουν και 1-2 φορες την εβδομάδα λίγα αποξηραμένα bloodworms. Πιστεύω ότι αν πάρεις φυτά επιφάνειας θα τα λατρέψει και αμέσως θα αρχίσει να τα γεμίζει με φούσκες από κάτω. Εμενα βέβαια έκανε φωλιά και όπου έβρισκε γωνίες χωρίς ανατάραξη. Προσπάθησε να έχεις το ενυδρείο σου στους 25 βαθμούς και μετα απο λίγο καιρό ανέβασε το στους 28 και πιστεύω ότι εκει σίγουρα θα αρχίσει τις φούσκες. Οι θηλυκές έχουν φουσκωμένες κοιλιές?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα σκουλικακια δεν θα τα γλιτώσω χα..χα..!!!

Στην επιφάνεια προσπάθησα να βάλω πιστια που μου αρέσουν πολύ αλλά καίγονται από την λάμπα.

Έχω κλειστό καπάκι.

Εδώ κ καιρό το μόνο που έχω στην επιφάνεια είναι οι υδρόφιλες που αναπτύσσονται πολύ γρήγορα κ φτάνουν μέχρι έξω από το νερό.

Χθες είπα να βάλω κ κερατοφυλλο αλλά το σκασμένο δεν μένει εκεί που το βάζω κ βουλιάζει στην μέση του ενυδρείου.

Αυτό που θα βοηθούσε πιστεύω πώς είναι λευκοκεφαλα αλλά πρέπει να τα παραγγείλω κ πάλι αν έχουν...

28 βαθμοί σίγουρα δεν είναι πολύ για τα κορυ κ τους αρλεκίνους που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ειναι αλλα δεν θα το κρατησεις για παντα τοσο!

Τα σκουληκια ουτε που τα καταλαβαινεις πως ειναι σκουληκια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα σκουλικακια δεν θα τα γλιτώσω χα..χα..!!!

Στην επιφάνεια προσπάθησα να βάλω πιστια που μου αρέσουν πολύ αλλά καίγονται από την λάμπα.

Έχω κλειστό καπάκι.

Εδώ κ καιρό το μόνο που έχω στην επιφάνεια είναι οι υδρόφιλες που αναπτύσσονται πολύ γρήγορα κ φτάνουν μέχρι έξω από το νερό.

Χθες είπα να βάλω κ κερατοφυλλο αλλά το σκασμένο δεν μένει εκεί που το βάζω κ βουλιάζει στην μέση του ενυδρείου.

Αυτό που θα βοηθούσε πιστεύω πώς είναι λευκοκεφαλα αλλά πρέπει να τα παραγγείλω κ πάλι αν έχουν...

28 βαθμοί σίγουρα δεν είναι πολύ για τα κορυ κ τους αρλεκίνους που έχω;

Δοκίμασε και στους 27 για λίγο καιρο και αν δεν γίνει τπτ πηγαινε το στους 28! Επίσης η πιστίες σου πιστευω κάηκαν απο την υγρασία που δημιουργείται στο καπάκι και στάζει πανω στα φύλλα τους, λατρεύουν το δυνατό φως. Δείξει μ και μια φωτό αν μπορεις με την ροή στο ενυδρειο σου να μ δώσεις να καταλάβω? αν δεν γινει τπτ θα σου δωσω το γκουραμι μου!!!! Εμενα γέννησαν και μεγάλωσα μωρά στους 24,5 φαντασου!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προσφορά να μου δώσεις τον δικό σου.. αλλά τον δικό μου δεν τον αλλάζω με τίποτα.

Είναι από τα πρώτα ψάρια που πήρα!

Αυτό που θέλω.. αν μπορείς.. είναι να μου δώσεις μία ιστοσελίδα για να παραγγείλω τα σκουλικακια γιατί βρήκα διάφορες τροφές και δεν ξέρω ποια να πάρω!

Και πιστια θα προσπαθήσω πάλι με λίγο ανοιχτό το καπάκι..

Άντε να δούμε με τι από όλα θα λειτουργήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προσφορά να μου δώσεις τον δικό σου.. αλλά τον δικό μου δεν τον αλλάζω με τίποτα.

Είναι από τα πρώτα ψάρια που πήρα!

Αυτό που θέλω.. αν μπορείς.. είναι να μου δώσεις μία ιστοσελίδα για να παραγγείλω τα σκουλικακια γιατί βρήκα διάφορες τροφές και δεν ξέρω ποια να πάρω!

Και πιστια θα προσπαθήσω πάλι με λίγο ανοιχτό το καπάκι..

Άντε να δούμε με τι από όλα θα λειτουργήσει...

Χαχαχα! Κ εμενα το πρωτο μου ειναι τον λατρεύω!! Από τροφή εχω τα αποξηραμένα sera bloodworms. Παντού θα τα βρεις πιστευω. Εμενα οι πιστίες μου σε 4 βδομάδες κάλυψαν το μισό ενυδρειο. Ελπίζω να ηταν καλο το πρωτο φυτό και να μην ευθύνεται αυτο που χαλάνε. Ειχα πάρει πρωτο φυτο καμπομπες και ηταν χάλια δεν μεγάλωσαν ποτε δεν δεν....μόλις τις αγόρασα ξανά με ενδοιασμό έπαθα ΣΟΚ! Εντυπωσιάστηκα και τις κλαδεύω συνεχεια!

post-58799-0-03621800-1414580820_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μόλις σήμερα ήρθαν 2 νέα φυτά!!

1) Nymphea tiger lotus buld με φύλλα

2) Ludwigia super red *κάπου εκεί πίσω είναι και το φυτό!!:)

**Ότι εμπειρίες έχετε από το κάθε φυτό θα τις εκτιμούσα αν της μοιραζοσασταν μαζι μου!! Ευχαριστώ!

post-58799-0-42098000-1416404789_thumb.jpg

post-58799-0-98424700-1416404922_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...