Jump to content

Νέος Και Ξεκίνημα Με 25Αλιτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

Πριν από λίγο μέρες αρχίσαμε με τη γυναίκα μου να σκεφτόμαστε την απόκτηση ενυδρείου. Μη έχοντας καμιά εμπειρία κανείς από τους δύο μας, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε κάποιο Pet shop της περιοχή μας (Χαλκίδα) για να συλλέξουμε πληροφορίες και να τα δούμε και από κοντά. Το μόνο που θυμόμουν από κάποια πράγματα που είχα διαβάσει πολύ παλιότερα είναι ότι χρειάζονται αρκετή δουλειά και μεράκι για την σωστή συντήρησή τους. Να σημειώσω εδώ ότι είχαμε περιορισμό στο μέγεθος λόγο χώρου, με τα 40-50 λίτρα να αποτελούν ταβάνι στις επιλογές μας.

Στο πρώτο λοιπόν pet shop, αν και μας εξήγησαν κάποια πράγματα, δεν αισθάνθηκα και πολύ οικεία να κάνω ερωτήσεις (σαν να ήθελαν να μας πουλήσουν κάτι στα γρήγορα ένοιωσα) και έτσι φύγαμε για άλλο.

Στο δεύτερο κι αν χάσαμε τη μπάλα. Εκεί μια ομολογουμένως ευγενική κυρία μας το παρουσίασε σαν το πιο απλό πράγμα το να έχεις ενυδρείο. ‘’παίρνεις το ενυδρείο (με δυο χρυσόψαρα για να το χαρείς αρχικά) – μετά από λίγες μέρες παίρνεις ψάρια – τα βάζεις μέσα – κάθεσαι στον καναπέ και θα θαυμάζεις’’ α ‘’και αν λείψεις για καμιά δεκαπενταριά μέρες τους ρίχνεις μέσα ένα χάπι και όλα οκ.’’

Εκεί όμως έγινε και το μοιραίο. Φεύγοντας είδαμε ένα ενυδρείο αρκετά διαφορετικό από τα άλλα και πολύ όμορφο για τα γούστα μας. Το fluval chi με χωρητικότητα 25 λίτρα.

Γυρίζοντας λοιπόν στο σπίτι άρχισα να ψάχνω στο ίντερνετ για την τιμή του εν λόγω ενυδρείου. Τελικά το βρήκα στην μίση σχεδόν τιμή από αυτή που μου ζήταγαν στο μαγαζί και με δεδομένο τις πολύ βολικές αναλογίες του για τον χώρο μου, το παράγγειλα. Και εδώ πιστεύω τελείωσε και η επιπολαιότητα μου για το θέμα ενυδρείο.

Από την στιγμή της παραγγελίας (πριν 3-4 μέρες) και μέχρι σήμερα, μια μέρα πριν την παράδοση το έχω ρίξει στο διάβασμα (κυρίως εδώ στο AZ) και έχω τρελαθεί.

Από τη μία, έχω όλα αυτά που γράφετε εδώ, στο μυαλό μου και μόνο σαν θεωρία – οπότε και έχω πήξει και από την άλλη όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ ότι το ενυδρείο που έχω παραγγείλει δεν κάνει για τίποτα.

Το τελευταίο το λέω γιατί όπως λέτε και οι περισσότεροι εδώ (ή μάλλον όλοι), ένα ενυδρείο 25 λίτρων είναι μόνο για ένα μονομάχο ή για γαριδούλες. Πώς όμως θα βάλω κάτι από αυτά σε ένα ανοιχτό ενυδρείο αφού και τα δύο είδη μπορούν να πηδήξουν απέξω; Υπάρχει βέβαια ένα γυάλινο καπάκι που κυκλοφορεί στο εμπόριο για το συγκεκριμένο ενυδρείο αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι και μετά πως θα το συνδυάσεις με ανεμιστιράκια, δοχεία αυτόματης αναπλήρωσης νερού και ταΐστρα;

Η κύρια ερώτηση λοιπόν είναι αν υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει αυτό το ενυδρείο και να έχει λύσει αυτά τα θέματα ώστε να το χαίρεται, αλλά κυρίως να το χαίρονται τα ζωντάνα που έχει βάλει μέσα;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα και καλως ηρθες!

Εκανες πολυ καλα και βρηκες αυτο το φορουμ για να δεις κι εσυ πως ειναι τα πραγματα και να εισαι ''διαβασμενος'' στα διαφορα πετ-σοπ! :)

Το ενυδρειο που πηρες ειναι οντως ενα πολυ ομορφο-μικρο ενυδρειο.....που μπορει να φιλοξενησει εναν ωραιοτατο μονομαχο....γαριδες δεν θα προτεινα για αρχη γιατι ειναι και λιγο ευαισθητες και θελουν και στρωμενο βυθο...δηλαδη μετα απο κανα τριμηνο....αλλα μονομαχος και γαριδες δεν πανε μαζι.....

Αυτο που προεχει ειναι να στρωσεις σωστα το ενυδρειο σου και μετα θα δεις τι θα κανεις με το καπακι....

Μπορεις να σχεδιασεις και να κοψεις στα μετρα σου ενα πλεξιγκλας και τα απαραιτητα ανοιγματα και τρυπες για να βαλεις πανω του ο,τι θελεις!

Αν εχεις ορεξη για διαβασμα,ελπιζω να εχεις :) ,διαβασε κι αυτα.....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα...εχω καποιες συμβουλες :)

Μην αγορασεις χρωματιστα χαλικια,ψευτικα φυτα και διακοσμητικα.....μονο φυσικα υλικα,αληθινα φυτα,ξυλα και πετρες!

Ελπιζω να μην τα εχεις ηδη αγορασει και να σε προλαβα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε και από εμένα!!!

Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ ωραίο σχεδιαστικά και μπορείς να κάνεις ένα πολύ ωραίο βιότοπο για ένα μονομάχο. Μην σου φαίνεται μικρό ψάρι.... είναι πανέξυπνα και κλέβουν καρδιές.

Το μόνο σίγουρο είναι πως σε κανά χρόνο θα έχετε και δεύτερο ενυδρείο σπίτι σας.. ένα δεν είναι ποτέ αρκετό!!

Πριν ξεκινήσετε να κάνετε άλλες αγορές διάβασε τα άρθρα που σου έβαλε ο Γιώργος. Μετά ρώτα ότι απορίες έχεις.

Γενικά για να ξεκινήσεις θα χρειαστείς:

1. Χαλίκι μικρής κοκομετρίας ή άμμο σε φυσικά χρώματα (θα πιάσουν οι ρίζες των φυτών πιο καλά). Τα έντονα χρώματα, εκτός από το γεγονός ότι είναι αφύσικα, αντανακλούν το φως και στρεσάρονται τα ψαράκια. Αν βρεις μαύρη άμμο προτίμησε την. Κάνει πολύ ωραία αντίθεση με τα ξύλα και τα φυτά.

2. Φυσικά ενυδρειακά ξύλα και εύκολα φυτά. Τα πλαστικά διακοσμητικά όλοι τα αγοράσαμε στην αρχή και όλοι τα βγάλαμε. Υπάρχει ο κίνδυνος με τον καιρό να βγάλουν επικίνδυνες χημικές ουσίες στο νερό που βλάπτουν τα ψάρια. Ελπίζω να σε προλάβαμε και να γλίτωσες τα λεφτά σου.

3. Βακτήρια και αν μπορέσεις να βρεις μπόλι από κάποιο μέλος του φόρουμ θα ήταν το ιδανικό για το στρώσιμο του ενυδρείου (δες τα άρθρα για το στρώσιμο του ενυδρείου και για τον κύκλο του αζώτου στο παραπάνω λινκ του Γιώργου). Το στρώσιμο μπορεί να διαρκέσει και ένα μήνα. Χρειάζεται υπομονή. Πάντως αν βρεις μπόλι το ψαράκι θα πρέπει να μπει την επόμενη μέρα στο ενυδρείο. Αν δεν βρεις και τα βακτήρια του εμπορίου κάνουν δουλειά. Θα πρέπει να είσαι όμως πολύ προσεκτικός στο τάισμα του ψαριού και να μετράς συχνά για να μπορείς να επέμβεις σε περίπτωση που χρειαστεί.

4. Αντιχλώριο. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Prime της Seachem που είναι αρκετά συμπυκνωμένο και σε περιπτώσεις ανάγκης κάνει αποτοξικοποίηση στην αμμωνία και στα νιτρώδη. Το συνδυάζω με το Stress Guard της ίδιας εταιρείας για να τους δίνω τα κολοειδή που χρειάζονται για να διατηρούν καλό ανοσοποιητικό. Άλλες εταιρείες περιέχουν ήδη κολοειδή μέσα στο διάλυμα αλλά δεν κάνουν την αποτοξικοποίση....

5. Αντιδραστήρια (υγρά τεστ) για να μετρήσεις τα ποσοστά αμμωνίας - νιτρωδών και νιτρικών. Με βάση αυτές τις μετρήσεις θα ξέρεις αν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Τακτικές μετρήσεις, κυρίως στους πρώτους μήνες του ενυδρείου, θα σας βοηθήσουν να προλάβετε πολλές δυσάρεστες καταστάσεις. Αρκετά οικονομικά αντιδραστήρια είναι και αυτά. Ψάξε στο διαδίκτυο και θα βρεις σχεδόν ότι θες.

6. Θερμόμετρο και θερμοστάτη. Επειδή ο μονομάχος είναι τροπικό ψάρι το χειμώνα θα πρέπει να διατηρείτε η θερμοκρασία γύρω στους 24 βαθμούς. Αν μπορείς καλό θα ήταν να πάρεις από δύο. Ένα για το ενυδρείο και ένα για το δοχείο προετοιμασίας του νερού.

7. Εάν υπάρχει η δυνατότητα καλό θα ήταν να υπάρχει και ένα δεύτερο φιλτράκι που θα το χρησιμοποιείς και σαν κυκλοφορητή του νερού στο δοχείο αλλαγής για να μην μένει στάσιμο το νερό και αναπτύσσονται παθογόνοι μικροοργανισμοί. Σε περίπτωση που χαλάσει το φιλτράκι του ενυδρείου θα χρησιμοποιήσεις το εφεδρικό.

(Γενικά ρίξε μια ματιά στις αγγελίες. Θα βρεις πολλά πράγματα σε πολύ καλές τιμές.)

8. Δοχείο προετοιμασίας για την αλλαγή του νερού. Θα πρέπει να έχει χωρητικότητα τουλάχιστον ίση με το 30% του ενυδείου καθώς θα δεις ότι καλό είναι να κάνεις 30% αλλαγή (στην περίπτωσή σου περίπου 7λίτρα) κάθε εβδομάδα. Φρεσκάρεις το νερό, παίρνουν τα φυτά και τα ψάρια τα χρήσιμα ιχνοστοιχεία και αφαιρείς τα νιτρικά που έχουν συσσωρευτεί. (Θα βρεις στο jumbo ωραιότατα κουτιά αποθήκευσης που κάνουν γι' αυτή τη δουλειά.)

9. Ένα απλό σφουγγάρι, αχρησιμοποίητο (βλέπε το 10) για να καθαρίζεις τα τζάμια. Την καθαριότητα στο ενυδρείο την κάνουμε εμείς και όχι τα ψαράκια (αν τύχει και σου πουν να βάλεις "γλύφτες" για να τρώνε την άλγη να ξέρεις ότι είναι απλά ψάρια pleco που μεταξύ των άλλων τρώνε και κάποιους τύπους άλγης. Άσε που τις περισσότερες φορές γίνονται πολύ μεγάλα και συνεπώς είναι ακατάλληλα για τα ενυδρεία μας.

10. Γενικά ότι αγοράζουμε ή χρησιμοποιούμε για το ενυδρείο καλό είναι να μην έχει έρθει σε επαφή με απορρυπαντικά, σαπούνια και άλλα χημικά καθώς υπάρχει ο κίνδυνος όλα αυτά να μπουν στο ενυδρείο με καταστροφικές συνέπειες.

11. ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. Ελπίζω να μην σε κούρασα και να μην σε τρόμαξα. Ότι θέλετε μπορείτε να ρωτήσετε πριν κάνετε τις αγορές σας για να σας βοηθήσουμε.

Αν ξέχασα κάτι (είναι το προχωρημένο της ώρας.... :bigemo_harabe_net-101: ) παρακαλώ συμπληρώστε με...

Υ.Γ. Εγώ πάντως είδα πόσο μεγάλο είναι μετά την ανάρτηση και τρόμαξα.... :jig:

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι ψηλο-λιγνο και ακομα και ο μονομαχος θα ζοριζετε στο κολυμπι ,τον βλεπω να ανεβοκατεβαινει!

Ειναι εφικτο να παρεις τηλ στο μαγαζι να τσονταρεις κανα ευρω ακομα και να παρεις κατι μεγαλυτερο?ακομα και τα μεταφορικα να χρεωθεις τωρα που ειναι αρχη δεν θα μετανιωσεις στο μελλον!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

Πριν από λίγο μέρες αρχίσαμε με τη γυναίκα μου να σκεφτόμαστε την απόκτηση ενυδρείου. Μη έχοντας καμιά εμπειρία κανείς από τους δύο μας, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε κάποιο Pet shop της περιοχή μας (Χαλκίδα) για να συλλέξουμε πληροφορίες και να τα δούμε και από κοντά. Το μόνο που θυμόμουν από κάποια πράγματα που είχα διαβάσει πολύ παλιότερα είναι ότι χρειάζονται αρκετή δουλειά και μεράκι για την σωστή συντήρησή τους. Να σημειώσω εδώ ότι είχαμε περιορισμό στο μέγεθος λόγο χώρου, με τα 40-50 λίτρα να αποτελούν ταβάνι στις επιλογές μας.

Στο πρώτο λοιπόν pet shop, αν και μας εξήγησαν κάποια πράγματα, δεν αισθάνθηκα και πολύ οικεία να κάνω ερωτήσεις (σαν να ήθελαν να μας πουλήσουν κάτι στα γρήγορα ένοιωσα) και έτσι φύγαμε για άλλο.

Στο δεύτερο κι αν χάσαμε τη μπάλα. Εκεί μια ομολογουμένως ευγενική κυρία μας το παρουσίασε σαν το πιο απλό πράγμα το να έχεις ενυδρείο. ‘’παίρνεις το ενυδρείο (με δυο χρυσόψαρα για να το χαρείς αρχικά) – μετά από λίγες μέρες παίρνεις ψάρια – τα βάζεις μέσα – κάθεσαι στον καναπέ και θα θαυμάζεις’’ α ‘’και αν λείψεις για καμιά δεκαπενταριά μέρες τους ρίχνεις μέσα ένα χάπι και όλα οκ.’’

Εκεί όμως έγινε και το μοιραίο. Φεύγοντας είδαμε ένα ενυδρείο αρκετά διαφορετικό από τα άλλα και πολύ όμορφο για τα γούστα μας. Το fluval chi με χωρητικότητα 25 λίτρα.

Γυρίζοντας λοιπόν στο σπίτι άρχισα να ψάχνω στο ίντερνετ για την τιμή του εν λόγω ενυδρείου. Τελικά το βρήκα στην μίση σχεδόν τιμή από αυτή που μου ζήταγαν στο μαγαζί και με δεδομένο τις πολύ βολικές αναλογίες του για τον χώρο μου, το παράγγειλα. Και εδώ πιστεύω τελείωσε και η επιπολαιότητα μου για το θέμα ενυδρείο.

Από την στιγμή της παραγγελίας (πριν 3-4 μέρες) και μέχρι σήμερα, μια μέρα πριν την παράδοση το έχω ρίξει στο διάβασμα (κυρίως εδώ στο AZ) και έχω τρελαθεί.

Από τη μία, έχω όλα αυτά που γράφετε εδώ, στο μυαλό μου και μόνο σαν θεωρία – οπότε και έχω πήξει και από την άλλη όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ ότι το ενυδρείο που έχω παραγγείλει δεν κάνει για τίποτα.

Το τελευταίο το λέω γιατί όπως λέτε και οι περισσότεροι εδώ (ή μάλλον όλοι), ένα ενυδρείο 25 λίτρων είναι μόνο για ένα μονομάχο ή για γαριδούλες. Πώς όμως θα βάλω κάτι από αυτά σε ένα ανοιχτό ενυδρείο αφού και τα δύο είδη μπορούν να πηδήξουν απέξω; Υπάρχει βέβαια ένα γυάλινο καπάκι που κυκλοφορεί στο εμπόριο για το συγκεκριμένο ενυδρείο αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι και μετά πως θα το συνδυάσεις με ανεμιστιράκια, δοχεία αυτόματης αναπλήρωσης νερού και ταΐστρα;

Η κύρια ερώτηση λοιπόν είναι αν υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει αυτό το ενυδρείο και να έχει λύσει αυτά τα θέματα ώστε να το χαίρεται, αλλά κυρίως να το χαίρονται τα ζωντάνα που έχει βάλει μέσα;

Φιλε μου αν εχεις την καλοσυνη με ποιο μικρα γραμματα, γιατι ειναι σαν να φωναζεις.

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θα συμφωνησω με τον ValeAq. Πρόκειται για ενα ομορφο ενυδρειο αλλα λογω διαστασεων δεν κανει για μονομαχο

Αν εχεις δυνατοτητα δες για κατι μεγαλύτερο. Εστω κοντα στα 40 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε και από εμένα!!!

Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ ωραίο σχεδιαστικά και μπορείς να κάνεις ένα πολύ ωραίο βιότοπο για ένα μονομάχο. Μην σου φαίνεται μικρό ψάρι.... είναι πανέξυπνα και κλέβουν καρδιές.

Το μόνο σίγουρο είναι πως σε κανά χρόνο θα έχετε και δεύτερο ενυδρείο σπίτι σας.. ένα δεν είναι ποτέ αρκετό!!

Πριν ξεκινήσετε να κάνετε άλλες αγορές διάβασε τα άρθρα που σου έβαλε ο Γιώργος. Μετά ρώτα ότι απορίες έχεις.

Γενικά για να ξεκινήσεις θα χρειαστείς:

1. Χαλίκι μικρής κοκομετρίας ή άμμο σε φυσικά χρώματα (θα πιάσουν οι ρίζες των φυτών πιο καλά). Τα έντονα χρώματα, εκτός από το γεγονός ότι είναι αφύσικα, αντανακλούν το φως και στρεσάρονται τα ψαράκια. Αν βρεις μαύρη άμμο προτίμησε την. Κάνει πολύ ωραία αντίθεση με τα ξύλα και τα φυτά.

2. Φυσικά ενυδρειακά ξύλα και εύκολα φυτά. Τα πλαστικά διακοσμητικά όλοι τα αγοράσαμε στην αρχή και όλοι τα βγάλαμε. Υπάρχει ο κίνδυνος με τον καιρό να βγάλουν επικίνδυνες χημικές ουσίες στο νερό που βλάπτουν τα ψάρια. Ελπίζω να σε προλάβαμε και να γλίτωσες τα λεφτά σου.

3. Βακτήρια και αν μπορέσεις να βρεις μπόλι από κάποιο μέλος του φόρουμ θα ήταν το ιδανικό για το στρώσιμο του ενυδρείου (δες τα άρθρα για το στρώσιμο του ενυδρείου και για τον κύκλο του αζώτου στο παραπάνω λινκ του Γιώργου). Το στρώσιμο μπορεί να διαρκέσει και ένα μήνα. Χρειάζεται υπομονή. Πάντως αν βρεις μπόλι το ψαράκι θα πρέπει να μπει την επόμενη μέρα στο ενυδρείο. Αν δεν βρεις και τα βακτήρια του εμπορίου κάνουν δουλειά. Θα πρέπει να είσαι όμως πολύ προσεκτικός στο τάισμα του ψαριού και να μετράς συχνά για να μπορείς να επέμβεις σε περίπτωση που χρειαστεί.

4. Αντιχλώριο. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Prime της Seachem που είναι αρκετά συμπυκνωμένο και σε περιπτώσεις ανάγκης κάνει αποτοξικοποίηση στην αμμωνία και στα νιτρώδη. Το συνδυάζω με το Stress Guard της ίδιας εταιρείας για να τους δίνω τα κολοειδή που χρειάζονται για να διατηρούν καλό ανοσοποιητικό. Άλλες εταιρείες περιέχουν ήδη κολοειδή μέσα στο διάλυμα αλλά δεν κάνουν την αποτοξικοποίση....

5. Αντιδραστήρια (υγρά τεστ) για να μετρήσεις τα ποσοστά αμμωνίας - νιτρωδών και νιτρικών. Με βάση αυτές τις μετρήσεις θα ξέρεις αν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Τακτικές μετρήσεις, κυρίως στους πρώτους μήνες του ενυδρείου, θα σας βοηθήσουν να προλάβετε πολλές δυσάρεστες καταστάσεις. Αρκετά οικονομικά αντιδραστήρια είναι και αυτά. Ψάξε στο διαδίκτυο και θα βρεις σχεδόν ότι θες.

6. Θερμόμετρο και θερμοστάτη. Επειδή ο μονομάχος είναι τροπικό ψάρι το χειμώνα θα πρέπει να διατηρείτε η θερμοκρασία γύρω στους 24 βαθμούς. Αν μπορείς καλό θα ήταν να πάρεις από δύο. Ένα για το ενυδρείο και ένα για το δοχείο προετοιμασίας του νερού. Η ιδανική θερμοκρασί για τους μονομάχους είναι μεταξύ 26 και 28 βαθμών, εγώ την έχω στους 27. Ο δεύτερος θερμοστάτης θα σου φανεί χρήσιμος και σε μια ώρα ανάγκης, αν π.χ. χαλάσει ο κανονικός.

7. Εάν υπάρχει η δυνατότητα καλό θα ήταν να υπάρχει και ένα δεύτερο φιλτράκι που θα το χρησιμοποιείς και σαν κυκλοφορητή του νερού στο δοχείο αλλαγής για να μην μένει στάσιμο το νερό και αναπτύσσονται παθογόνοι μικροοργανισμοί. Σε περίπτωση που χαλάσει το φιλτράκι του ενυδρείου θα χρησιμοποιήσεις το εφεδρικό.

(Γενικά ρίξε μια ματιά στις αγγελίες. Θα βρεις πολλά πράγματα σε πολύ καλές τιμές.)

8. Δοχείο προετοιμασίας για την αλλαγή του νερού. Θα πρέπει να έχει χωρητικότητα τουλάχιστον ίση με το 30% του ενυδείου καθώς θα δεις ότι καλό είναι να κάνεις 30% αλλαγή (στην περίπτωσή σου περίπου 7λίτρα) κάθε εβδομάδα. Φρεσκάρεις το νερό, παίρνουν τα φυτά και τα ψάρια τα χρήσιμα ιχνοστοιχεία και αφαιρείς τα νιτρικά που έχουν συσσωρευτεί. (Θα βρεις στο jumbo ωραιότατα κουτιά αποθήκευσης που κάνουν γι' αυτή τη δουλειά.)

9. Ένα απλό σφουγγάρι, αχρησιμοποίητο (βλέπε το 10) για να καθαρίζεις τα τζάμια. Την καθαριότητα στο ενυδρείο την κάνουμε εμείς και όχι τα ψαράκια (αν τύχει και σου πουν να βάλεις "γλύφτες" για να τρώνε την άλγη να ξέρεις ότι είναι απλά ψάρια pleco που μεταξύ των άλλων τρώνε και κάποιους τύπους άλγης. Άσε που τις περισσότερες φορές γίνονται πολύ μεγάλα και συνεπώς είναι ακατάλληλα για τα ενυδρεία μας. Ή μαγνητάκια, εγώ ένα μαγνητάκι απλό χρησιμοποιώ. :)

10. Γενικά ότι αγοράζουμε ή χρησιμοποιούμε για το ενυδρείο καλό είναι να μην έχει έρθει σε επαφή με απορρυπαντικά, σαπούνια και άλλα χημικά καθώς υπάρχει ο κίνδυνος όλα αυτά να μπουν στο ενυδρείο με καταστροφικές συνέπειες.

11. ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. Ελπίζω να μην σε κούρασα και να μην σε τρόμαξα. Ότι θέλετε μπορείτε να ρωτήσετε πριν κάνετε τις αγορές σας για να σας βοηθήσουμε.

Αν ξέχασα κάτι (είναι το προχωρημένο της ώρας.... :bigemo_harabe_net-101: ) παρακαλώ συμπληρώστε με...

Υ.Γ. Εγώ πάντως είδα πόσο μεγάλο είναι μετά την ανάρτηση και τρόμαξα.... :jig:

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Και γω μαιρη μολις το ειδα ειπα χαρας το κουραγιο σου τετοια ωρα μπραβο σου ομως το κατατοπησες πληρως τον φιλο μας

Καλώς ήρθατε και από εμένα!!!

Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ ωραίο σχεδιαστικά και μπορείς να κάνεις ένα πολύ ωραίο βιότοπο για ένα μονομάχο. Μην σου φαίνεται μικρό ψάρι.... είναι πανέξυπνα και κλέβουν καρδιές.

Το μόνο σίγουρο είναι πως σε κανά χρόνο θα έχετε και δεύτερο ενυδρείο σπίτι σας.. ένα δεν είναι ποτέ αρκετό!!

Πριν ξεκινήσετε να κάνετε άλλες αγορές διάβασε τα άρθρα που σου έβαλε ο Γιώργος. Μετά ρώτα ότι απορίες έχεις.

Γενικά για να ξεκινήσεις θα χρειαστείς:

1. Χαλίκι μικρής κοκομετρίας ή άμμο σε φυσικά χρώματα (θα πιάσουν οι ρίζες των φυτών πιο καλά). Τα έντονα χρώματα, εκτός από το γεγονός ότι είναι αφύσικα, αντανακλούν το φως και στρεσάρονται τα ψαράκια. Αν βρεις μαύρη άμμο προτίμησε την. Κάνει πολύ ωραία αντίθεση με τα ξύλα και τα φυτά.

2. Φυσικά ενυδρειακά ξύλα και εύκολα φυτά. Τα πλαστικά διακοσμητικά όλοι τα αγοράσαμε στην αρχή και όλοι τα βγάλαμε. Υπάρχει ο κίνδυνος με τον καιρό να βγάλουν επικίνδυνες χημικές ουσίες στο νερό που βλάπτουν τα ψάρια. Ελπίζω να σε προλάβαμε και να γλίτωσες τα λεφτά σου.

3. Βακτήρια και αν μπορέσεις να βρεις μπόλι από κάποιο μέλος του φόρουμ θα ήταν το ιδανικό για το στρώσιμο του ενυδρείου (δες τα άρθρα για το στρώσιμο του ενυδρείου και για τον κύκλο του αζώτου στο παραπάνω λινκ του Γιώργου). Το στρώσιμο μπορεί να διαρκέσει και ένα μήνα. Χρειάζεται υπομονή. Πάντως αν βρεις μπόλι το ψαράκι θα πρέπει να μπει την επόμενη μέρα στο ενυδρείο. Αν δεν βρεις και τα βακτήρια του εμπορίου κάνουν δουλειά. Θα πρέπει να είσαι όμως πολύ προσεκτικός στο τάισμα του ψαριού και να μετράς συχνά για να μπορείς να επέμβεις σε περίπτωση που χρειαστεί.

4. Αντιχλώριο. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Prime της Seachem που είναι αρκετά συμπυκνωμένο και σε περιπτώσεις ανάγκης κάνει αποτοξικοποίηση στην αμμωνία και στα νιτρώδη. Το συνδυάζω με το Stress Guard της ίδιας εταιρείας για να τους δίνω τα κολοειδή που χρειάζονται για να διατηρούν καλό ανοσοποιητικό. Άλλες εταιρείες περιέχουν ήδη κολοειδή μέσα στο διάλυμα αλλά δεν κάνουν την αποτοξικοποίση....

5. Αντιδραστήρια (υγρά τεστ) για να μετρήσεις τα ποσοστά αμμωνίας - νιτρωδών και νιτρικών. Με βάση αυτές τις μετρήσεις θα ξέρεις αν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Τακτικές μετρήσεις, κυρίως στους πρώτους μήνες του ενυδρείου, θα σας βοηθήσουν να προλάβετε πολλές δυσάρεστες καταστάσεις. Αρκετά οικονομικά αντιδραστήρια είναι και αυτά. Ψάξε στο διαδίκτυο και θα βρεις σχεδόν ότι θες.

6. Θερμόμετρο και θερμοστάτη. Επειδή ο μονομάχος είναι τροπικό ψάρι το χειμώνα θα πρέπει να διατηρείτε η θερμοκρασία γύρω στους 24 βαθμούς. Αν μπορείς καλό θα ήταν να πάρεις από δύο. Ένα για το ενυδρείο και ένα για το δοχείο προετοιμασίας του νερού.

7. Εάν υπάρχει η δυνατότητα καλό θα ήταν να υπάρχει και ένα δεύτερο φιλτράκι που θα το χρησιμοποιείς και σαν κυκλοφορητή του νερού στο δοχείο αλλαγής για να μην μένει στάσιμο το νερό και αναπτύσσονται παθογόνοι μικροοργανισμοί. Σε περίπτωση που χαλάσει το φιλτράκι του ενυδρείου θα χρησιμοποιήσεις το εφεδρικό.

(Γενικά ρίξε μια ματιά στις αγγελίες. Θα βρεις πολλά πράγματα σε πολύ καλές τιμές.)

8. Δοχείο προετοιμασίας για την αλλαγή του νερού. Θα πρέπει να έχει χωρητικότητα τουλάχιστον ίση με το 30% του ενυδείου καθώς θα δεις ότι καλό είναι να κάνεις 30% αλλαγή (στην περίπτωσή σου περίπου 7λίτρα) κάθε εβδομάδα. Φρεσκάρεις το νερό, παίρνουν τα φυτά και τα ψάρια τα χρήσιμα ιχνοστοιχεία και αφαιρείς τα νιτρικά που έχουν συσσωρευτεί. (Θα βρεις στο jumbo ωραιότατα κουτιά αποθήκευσης που κάνουν γι' αυτή τη δουλειά.)

9. Ένα απλό σφουγγάρι, αχρησιμοποίητο (βλέπε το 10) για να καθαρίζεις τα τζάμια. Την καθαριότητα στο ενυδρείο την κάνουμε εμείς και όχι τα ψαράκια (αν τύχει και σου πουν να βάλεις "γλύφτες" για να τρώνε την άλγη να ξέρεις ότι είναι απλά ψάρια pleco που μεταξύ των άλλων τρώνε και κάποιους τύπους άλγης. Άσε που τις περισσότερες φορές γίνονται πολύ μεγάλα και συνεπώς είναι ακατάλληλα για τα ενυδρεία μας.

10. Γενικά ότι αγοράζουμε ή χρησιμοποιούμε για το ενυδρείο καλό είναι να μην έχει έρθει σε επαφή με απορρυπαντικά, σαπούνια και άλλα χημικά καθώς υπάρχει ο κίνδυνος όλα αυτά να μπουν στο ενυδρείο με καταστροφικές συνέπειες.

11. ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. Ελπίζω να μην σε κούρασα και να μην σε τρόμαξα. Ότι θέλετε μπορείτε να ρωτήσετε πριν κάνετε τις αγορές σας για να σας βοηθήσουμε.

Αν ξέχασα κάτι (είναι το προχωρημένο της ώρας.... :bigemo_harabe_net-101: ) παρακαλώ συμπληρώστε με...

Υ.Γ. Εγώ πάντως είδα πόσο μεγάλο είναι μετά την ανάρτηση και τρόμαξα.... :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αυτες τις ωρες τα κοριτσια της παρεας πρωτες στην ενημερωση.

Μπραβο στην μαιρη και την καλιροι

Link to comment
Share on other sites

Πω πω δεν περίμενα τόσες απαντήσεις μέσα στη νύχτα, να είστε καλά! Sorry και για τη μεγάλη γραμματοσειρά, έγραφα στο Word και ξέχασα να τη μικρινω.

Σήμερα λογικά θα παραλάβω το ενυδρείο και αφού δω τα περιεχόμενα του πακέτου, θα φτιάξω μια λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να αγοράσω σε πρώτη φάση. Ψεύτικα διακοσμητικά δεν έχω πάρει και ούτε βέβαια πρόκειται αλλά έχω στο σπίτι αρκετά κοχύλια και οστρακοειδή. Μπορώ να βάλω ή τα ξεχνάω κι αυτα;

Ευχαριστώ και πάλι για τις κατατοπιστικιές απαντήσεις. Απ' ότι φαίνεται θα τα λέμε συχνά από εδώ και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,τα κοχυλια και τα οστρακοειδη θα σου ανεβαζουν το ph και αν βαλεις μονομαμο θα ειναι καταστροφικο.Καλυτερα παρε μια ριζα και βαλε μεσα.Θα αποβαλει και ταινιες στο νερο και θα εχεις το φαινομενο blackwater που ειναι το φυσικο για τον μονομαχο.Πριν την βαλεις ομως στο ενυδρειο βαλτη να βρασει αρκετη ωρα και επειδη θα παρει λιγες μερες μεχρι να βυθιστει πληρως στερεωσε την με μια πετρα (μη ασβεστολιθικη) στον βυθο,μολις μουλιασει καλα το ξυλο θα την βγαλεις.Επισης επειδη ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο προσεχε απο τον ενθουσιασμο σου μην το φορτωσεις πολυ και χασεις οφελημα λιτρα.Για μενα μια μικρη ριζουλα και καμια ανουμπια νανα δεμενη πανω της θα ειναι μια χαρα.

Καλη αρχη και απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ισως ημουν λιγο υπερβολικη με τη θερμοκρασια

Καλο θα ηταν ομως το χειμωνα να κατεβαζουμε λιγο την θερμοκρασια στο κατω οριο που αντεχουν τα ψαρακια μας. Ετσι θα μπορουν να καταλαβαινουν καλητερα το περιβαλλον τους και τις εποχες...

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ειμαστε πολλοι με αυπνιες..... (δεν μπορω μα βαλω φατσουλα απο το κινητο..)

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα ότι εφόσον το βρήκατε στη μισή τιμή να το πουλήσεις και έτσι δεν θα χάσεις χρήματα.

Από κει και πέρα, εκτός των λίτρων, πόσο χώρο διαθέτετε; Υπάρχουν πολλά ενυδρεία σε διάφορα σχήματα, ίσως κάποιο άλλο σου ταιριάζει καλύτερα.

Αυτό στο αναφέρω γιατί ξεκίνησα πριν 1 μήνα να πάρω ενυδρείο 37.5 λίτρων, τελικά προτίμησα ένα στα 54 λίτρα και τώρα ήδη δεν μου φτάνουν τα 54, αν και πείθω τον εαυτό μου ότι ευτυχώς δεν πήρα τα 37.5!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την πάτησες και συ όπως πολύ άλλοι. Αυτό που δεν λένε τα καταστήματα στους νέους χομπίστες είναι ότι όσο μεγαλύτερο ενυδρείο έχεις τόσο περισσότερα λάθη συγχωράει. Το καταλαβαίνεις και από μόνος σου αυτό. Το κακό είναι ότι ένα μεγαλύτερο ενυδρείο έχει και μεγαλύτερα έξοδα σε εξοπλισμό. Αυτό βέβαια είναι σχετικό γιατί με την αγορά ενός μικρού σιγά, σιγά θα δώσεις πολλά περισσότερα χρήματα από ότι θα έδινες μια και έξω με την αγορά ενός μεγαλύτερου. Θεωρώ πως για να μπορεί να συντηρήσει σωστά κάποιος ένα ενυδρείο λίγων λίτρων, θα πρέπει να έχει αρκετή εμπειρία. Δεν θέλω να σε τρομάξω, άλλωστε δεν υπάρχει λόγος. Όπως είδες όλοι η κοινότητα το φόρουμ έχει την θέληση να σε βοηθήσει. Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω είναι η υπομονή. Στο ενυδρείο τα πάντα εξελίσσονται αργά. Όλα τα υπόλοιπα στα είπαν οι φίλοι μου παραπάνω. Καλό ήρθες και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,τα κοχυλια και τα οστρακοειδη θα σου ανεβαζουν το ph και αν βαλεις μονομαμο θα ειναι καταστροφικο.Καλυτερα παρε μια ριζα και βαλε μεσα.Θα αποβαλει και ταινιες στο νερο και θα εχεις το φαινομενο blackwater που ειναι το φυσικο για τον μονομαχο.Πριν την βαλεις ομως στο ενυδρειο βαλτη να βρασει αρκετη ωρα και επειδη θα παρει λιγες μερες μεχρι να βυθιστει πληρως στερεωσε την με μια πετρα (μη ασβεστολιθικη) στον βυθο,μολις μουλιασει καλα το ξυλο θα την βγαλεις.Επισης επειδη ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο προσεχε απο τον ενθουσιασμο σου μην το φορτωσεις πολυ και χασεις οφελημα λιτρα.Για μενα μια μικρη ριζουλα και καμια ανουμπια νανα δεμενη πανω της θα ειναι μια χαρα.

 

Καλη αρχη και απο εμενα!

Αν βάλεις μονομάχο μην ανησυχείς για τα ωφελιμα λίτρα, όσο πιο πολλά φυτά βάλεις τόσο καλύτερα είναι για το μονομάχο. Δεν τους αρέσει το πολύ φως και απολαμβάνουν να χώνονται και να ξεκουράζονται στα φυτά. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι καθώς σήμερα παρέλαβα το ‘πακέτο’. Αφού άνοιξα τη συσκευασία και έλεγξα όλα του τα μέρη άρχισα και να απογοητεύομαι. Όχι πλέον τόσο για το μέγεθος, αυτό το έχω πια συνειδητοποιήσει αλλά για το περίεργο design του που με έκανε να αναρωτιέμαι γιατί δεν πήγα σε μια πιο συνηθισμένη λύση. Τελικά όσο το βλέπω, τόσο απογοητεύομαι αλλά όσο απογοητεύομαι τόσο πεισμώνω και λέω ότι στο τέλος θα καταφέρω να φτιάξω ένα αξιοπρεπές μονομαχοενυδρείο.

Πάμε τώρα στις απορίες. Η πρώτη αφορά το φίλτρο το οποίο είναι ένας κύβος 10 cm/πλευρά που βρίσκεται στην επιφάνεια του νερού (μισός μέσα και μισός έξω). Στο μέρος που θα είναι μέσα στο νερό υπάρχουν μόνο το φως του ενυδρείου, 2 σφουγγαράκια άσπρο και μαύρο με πάχος 1 cm το κάθε ένα, και φυσικά ο μηχανισμός του φίλτρου. Που λοιπόν θα βάλω το βιολογικό υλικό; Από εκεί και πάνω και μέχρι το ‘ταβάνι’ του κύβου υπάρχει κενό αλλά έτσι όπως φαίνεται θα είναι έξω από την επιφάνεια του νερού.

Το μόνο λοιπόν που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το μαύρο σφουγγαράκι είναι άνθρακας και όταν τον πετάξω θα βάλω εκεί το υλικό. Ο χώρος που θα απομείνει είναι 1cm x 10cm x10cm. Είναι αρκετός για το μέγεθος του ενυδρείου. Προτού αφαιρέσω τον άνθρακα που θα ρίξω τα ζωντανά βακτήρια; Στο άσπρο σφουγγάρι;

Η δεύτερη απορία αφορά το φως. Αυτό αποτελείται από 11 led αγνώστων λοιπών στοιχείων και βρίσκονται στο κάτω μέρος του φίλτρου. Και το καλύτερο, χωρίς χρονοδιακόπτη. (έχει όμως remote control…… :P) . Εδώ τι κάνω; Αγοράζω έξτρα κρεμαστό με χρονοδιακόπτη καθώς θα βάλω αληθινά φυτά; Δεν θα είναι λίγο άσχημο σε συνδυασμό με το κρεμαστό φίλτρο; Επίσης σκέφτομαι να βάλω και καπάκι από plexi glass λόγω του μονομάχου. Θα επηρεάζεται τη ένταση του φωτός από το καπάκι;

Αυτό είναι το site http://www.fluvalaquatics.com/ca/lifestyle/aquariums/series/chi/

Και εδώ μια φωτογραφία του φίλτρου μου https://dl.dropboxusercontent.com/u/71471585/20141010_193420.jpg

Αυτή τη στιγμή το έχω στο μπαλκόνι γεμάτο για το απαραίτητο τεστ και το πρωί ξεκινάω ψώνια και στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τωρα που ειδα τις φωτο καταλαβα για πιο ενυδριο μιλαμε αν το πηρες πολυ φθηνα γνωμη μου ειναι να το κρατησεις για καραντηνα και να παρεις ενα μεγαλητερο για να ευχαριστηθεις και συ και η οικογενεια σου

Φιλικα παρης

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κριμα και θα παιδευτεις πολυ με αυτο το gesignατο πραμα απο το υπερπεραν..Καλυτερα παρε ενα αλλο

Απο περιρεργεια ποσο το αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

χαχα τέτοια λέτε και το βλέπω να μένει στο μπαλκόνι για πάντα. Είναι αυτό που λέμε ''δεν ήξερες, δεν ρώταγες;'' Το λάθος όμως τώρα έγινε και αν πω στη γυναίκα μου για καινούργιο, το βλέπω να μου το φέρνει στο κεφάλι. Δεν το ρισκάρω...

77 ευρό το αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το μαύρο σφουγγάρι και αντικατάστησε το ή με λεπτή ελαφρόπετρα ή με siporax mini https://www.google.gr/search?q=siporax+mini&safe=off&client=firefox-a&hs=iGC&rls=org.mozilla:el:official&channel=nts&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Dcg4VITpKKOY7gbZ3YCgBg&ved=0CB8QsAQ&biw=1366&bih=631

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων εσυ ξερεις,απλα συμβουλες σου δινουμε.

Λοιπον αστο να δουλεψει 2-3 μερες οπως ειναι.Μετα βγαλε απο τον ανθρακα και βαλε βιολογικο υλικο,οσο πιο πολυ χωραει.Παρε σιποραξ μινι βαλτο μεσα ενα τουλι και βαλε πριν και μετα το βιολογικο υλικο ενυδρειακο υαλοβαμβακα για να το διατηρεις καθαρο.Μετα διαβασε πως μπορεις να το στρωσεις με τροφη και βακτηρια. Και γενικα διαβασε αυτο http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

Σωστος ο Σταματης με προλαβε,η ελαφροπετρα ειναι πολυ πιο φτηνη και πιο βιολογικη δεν γινεται,αρκετα λεφτα σου εφαγαν τα καταστηματα.Ειλικρινα δεν ξερω πως το κοστολογησαν αυτο το ενυδρειο για 77 ευρω..

Τωρα για το φως δεν ξερω τι να σου πω,αφου δεν εχει χρονοδιακοπτη αν θες να το χρησιμοποιησεις ως εχει ισως χρειαστει να το σκαλιξεις.Να το ανοιξεις δηλαδη και να ξεχωρισεις τα καλωδια που ειναι για τη λαμπα και να βγαλεις αλλο φις.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως αν μαστορευεις και το προσπαθησεις φροντισε να ξανα ειναι στεγανο αλλιως μην το πειραξεις καθολου.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

μην τρελενεσαι,ψυχραιμια!ειναι ωραιο εμφανισιακα το ατιμο κ για αυτο την παταμε.ηθελα κ γω να το παρω αλλα μου φανηκε ακριβο για 25 λιτρα.εδω τα παιδια θα σου πουν λυσεις κ θα γινει ενα πολυ ομορφο μονομαχοενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

130 ευρό μου ζήταγαν σε pet shop και γι' αυτό τα 77 από ιντερνετικό κατάστημα μου φάνηκαν καλά. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές, όλες λαμβάνονται σοβαρά υπόψιν. Τα ξαναλέμε με νεότερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...