Jump to content

Bumblebee Cobies


savvaskom

Recommended Posts

καλημερα παιδες!!!!!!!!!!!που θα βρω αυτα τα μικροσκοπικα ψαρακια που εχουν παρει τα μυαλα?ειμαι απο αθηνα....πρεπει να τα παραγγειλω απο καπου?

Link to comment
Share on other sites

κατά καιρούς βλέπω σε μαγαζιά, άνοιξε ένα θέμα στην κατηγορία των καταστημάτων.Ελπίζω να σου απαντήσουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

καλη ιδεα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω καπου να δω καποιο ετοιμο στρωμενο να δω τι εχει μπει μεσα.....θελει για υποστρωμα τριμμενο κοραλι?σκφτομαι να βαλω καμια πετρα απο τις αφρικανες που ειχα μαζεψει απο παραλια και επισης καμια ριζα........ποια η γνωμη σας?το ενυδρειο ειναι 30λιτρο και ειχα μεσα ενα μονομαχο το φιλτρο ειναι ενα ΒΤ-200 θελει καποιο καλυτερο?απο φυτα κaμια java και κρυπτοκορινα?

Έγινε επεξεργασία - savvaskom
Link to comment
Share on other sites

Δές εδώ ένα ωραίο θέμα:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95616-bumble-bee-gobies/

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειακι της μαιρης αλλα δεν μου αρεσε το χαλικι αυτο......μπορω να βαλω μεσα μαυρο?και επισης αν βαλω πετρες παραλιας ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα μπορείς να βάλεις μαύρο ψιλοκοκο χαλίκι.Για τις πετρες που εχεις δεν μπορω να απαντησω.Είναι ασβεστολιθικες?

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

οχι οι κλασσικες παραλιας......αν μπεις στις φωτο που εχω θα τις δεις

Έγινε επεξεργασία - savvaskom
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις μαύρο. Να σου πω το χαλίκι αυτό έξω από το νερό φαίνεται γκρί σκούρο - καφέ και το αγοράσαμε πριν βρούμε μαύρο. Μέσα στο ενυδρείο όμως από την αντανάκλαση του φωτός φαίνεται μπεζ.... Τώρα από την μπίχλα που έχει μαζευτεί και δεν μπορώ να την καθαρίσω με τα διαολάκια να γυρνάνε γύρω από τη σκούπα, έχει την τάση να γίνει καφέ σκούρο :usd::usd::usd:

Επειδή τα ψαράκια θέλουν σκληρό νερό δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα με τις πέτρες. Πως θα φαίνονται σαν διάκοσμος δεν ξέρω. Αν σου έχουν μείνει τίποτα πέτρες από το αφρικάνικο πιστεύω θα μπορούσες να βάλεις. Τώρα από φυτά εγώ έβαλα κλαδέματα που φέραν τα παιδιά στις συναντήσεις και από την hygrophilia siamensis που αγοράστηκε και έχει γεμίσει και τα δύο ενυδρεία....

Ρίξε μια ματιά στα προφίλ των ψαριών για http://www.seriouslyfish.com/species/brachygobius-doriae/. Το πεχά είναι μεταξύ 7 - 8,5 οπότε και ασβεστολιθικές να είναι δεν νομίζω να πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

οχι οι κλασσικες παραλιας......αν μπεις στις φωτο που εχω θα τις δεις

Οι κλασικές πέτρες παραλίας ειναι σίγουρα ασβεστολιθικές, αλλά στα συγκεκριμένα ψάρια δεν θα κάνουν "κακό"!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.....χαρηκα πολυ τωρα.....απο αυριο ξεκιναω το στησιμο.....θα παρω μπολι απο το αφρικανικο και θα το αφησω να τρεχει..... :geek::bbq::jig:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.....χαρηκα πολυ τωρα.....απο αυριο ξεκιναω το στησιμο.....θα παρω μπολι απο το αφρικανικο και θα το αφησω να τρεχει..... :geek::bbq::jig:

Αν πάρεις μπόλι, μην το αφήσεις να τρέχει μόνο του...αλλά με μικρό αριθμό ψαριών!

Καλή συνέχεια και να πάνε όλα όπως τα εχεις στο μυαλό σου

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!να βαλω κανενα απο το αφρικανικο?μωρα δηλαδη

Έγινε επεξεργασία - savvaskom
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην βαλεις τα cobies;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τα βρει πρώτα.... Αλήθεια savvaskom τα βρήκες σε κάποιο κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαιρη στο cosmozoo τα βρηκα....οπως μου ειπες.......μια χαρα τοτε θα τα παρω και θα τα ριξω κατευθειαν γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ετοιμο στημενο..........φωτισμο βαζω σημερα?

Link to comment
Share on other sites

να αναψω φωτα και μετα και μετα να βαλω καμια φωτο

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι σημερα το πρωι τα εριξα μεσα......αναβω σημερα φωτα η αυριο καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

ασε τα φωτα για αυριο.. και μην ταισεις σημερα..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω tsala και αοτι θα σου εστελνα...........ναι φυσικα και δεν ειχα σκοπο να ταισω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!!!σημερα ταισα το πρωι και εφαγαν μονο τα 2.......βεβαια ταισα flakes λεω το το πρωι να δωσω κατεψυγμενη

Link to comment
Share on other sites

ασε τα φλεικς για αλλου.. καποια θα τρωνε και καποια οχι..

δωσε κατεψυγμενη και ζωντανη τροφη (κανε καμια αποικια grindal)...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα......πηρα μια απο το pet bloodworms της lion fish το θεμα ειναι απο ζωντανη που θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...