Jump to content

Το Ενυδρείο Μου (Malawi 240Lt )


Levados

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, μετά από αρκετό διάβασμα και πειραματισμό πλέον στήθηκε και λειτουργεί σε 1η φάση το ενυδρείο μου

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Λίμνη MALAWI

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):  121 x 41 x 56
Συνολικά Λίτρα: 240lt
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Anubia barteri var barteri, Anubia narteri var nana, Vallisneria spiralis
Ψάρια: 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Αφίσα Βραχος
Πέτρες: Ασβεστολιθικες και μερικές από κοντινά βουνά και ποτάμια
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά : 
Υπόστρωμα: seachem flourite
Βυθός: πούδρα αραγωνίτη 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x T5 39w (μια λευκή και μια μπλέ)
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Eheim Professionel 3 600 (2075)
Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim Jager 200W
Λίπανση: Seachem Flourish
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): >16 d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 20d
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:  25% κάθε 10 ημέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Seachem Cichlid Lake Salt , Seachem Malawi-Victoria Buffer , Seachem Stability, Seachem Prime 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 

Φωτογραφίες: 

post-51303-0-15886000-1413487270_thumb.jpg

post-51303-0-21868600-1413487279_thumb.jpg

post-51303-0-72196900-1413487376_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tελικα κατεληξες ε; Χμμμμ!!! Δεν πειραζει, ομορφο φαινεται! Τα ψαρια που ειναι; Δεν εχεις βαλει ακομη;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο. Έχω μια ένσταση όσο αφορα την μπλε λάμπα. Θα έχεις θεματάκι με άλγες. Απο ψαράκια τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα; Γιατι προσθέτεις buffer, stability και όλα αυτά στις αλλαγές νερού; Θα έλεγα επίσης οι αλλαγές σου να ειναι πιο μεγάλες οταν θα βάλεις και ψάρια μέσα. Καλη συνέχεια και περιμένουμε να δούμε και φωτο απο τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου είχε κολλήσει η Malawi .

Τα πρώτα ψαράκια που προστέθηκαν εχθές είναι ένα χαρέμι Labidochromis caeruleus . Μόλις ξεθαρρέψουν αρκετά και δώσουν καλές φωτογραφίες θα ανεβάσω νέες.

Η μπλε λάμπα με προβληματίζει αλλά ήταν στον εξοπλισμό όπως το πήρα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (θα αλλαχθεί με την πρώτη ευκαιρία).

Τα χημικά δεν τα χρησιμοποιώ πλέον αλλά όταν ακόμα ήμουν στο στήσιμο και στρώσιμο. Για τις αλλαγές νερού δεν έχω καταλήξει ακόμα γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί το ενυδρείο.

Ελπίζω και σε νέες επισημάνσεις για να διορθώσω ή να προλάβω λάθη.

Έγινε επεξεργασία - Levados
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Εγω θα σου έλεγα να μην την αλλάξεις, έχει πολύ όμορφο τελικό αποτέλεσμα και θα σοθ τονίζει και τα χρώματα στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Εγω θα σου έλεγα να μην την αλλάξεις, έχει πολύ όμορφο τελικό αποτέλεσμα και θα σοθ τονίζει και τα χρώματα στα ψάρια.

Γιατί να κρατήσει μια λάμπα και να γεμίσει άλγες που δύσκολα θα ξεφορτωθεί μονο και μονο για να τονίσει τα χρώματα των ψαριών του; Θα έχει όμορφα ψάρια αλλα ενα άσχημο ενυδρειο. Βέβαια εκείνος θα αποφασίσει τι θα κάνει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

και οι πρώτες φωτογραφίες από τα ψαράκια που σιγά σιγά αρχίζουν ξεθαρρεύουν.

post-51303-0-02788900-1413556745_thumb.jpg

post-51303-0-57745800-1413556961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χεις με το ακουασκειπ.Αντε καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου!

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου..!

Όσο αφορά την μπλε λάμπα, συνήθως προκαλεί άλγες, να έχεις το νου σου.

Κάτω από τον αραγωνίτη έχεις υπόστρωμα? Αν ναι, έχεις κάνει μεγάλο λάθος! Τα ψάρια αυτά σκάβουν πολύ(μέχρι το τζάμι θα φτάσουν), και θα βγάλουν όλο το υπόστρωμα έξω! Άσε που αν είναι χοντρό το υπόστρωμα, με τον καιρό ο αραγωνίτης θα περάσει ανάμεσα. Όσο είναι νωρίς προτείνω να το βγάλεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Αν και στην αρχή νομίζεις ότι είναι πολύ απλό να έχεις ένα ενυδρείο τελικά έχει αρκετά μυστικά

Καλή αρχή φίλε μου!

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου..!

Όσο αφορά την μπλε λάμπα, συνήθως προκαλεί άλγες, να έχεις το νου σου.

Κάτω από τον αραγωνίτη έχεις υπόστρωμα? Αν ναι, έχεις κάνει μεγάλο λάθος! Τα ψάρια αυτά σκάβουν πολύ(μέχρι το τζάμι θα φτάσουν), και θα βγάλουν όλο το υπόστρωμα έξω! Άσε που αν είναι χοντρό το υπόστρωμα, με τον καιρό ο αραγωνίτης θα περάσει ανάμεσα. Όσο είναι νωρίς προτείνω να το βγάλεις!

Η μπλε λάμπα θα απομακρυνθεί με την πρώτη ευκαιρία.

Το υπόστρωμα έχει πολύ μικρός πάχος (περίπου 1,5 πόντο) ενώ ο αραγωνίτης υπολογίζω ότι είναι 5-6 πόντους. Υπάρχει περίπτωση να το φέρουν τούμπα?

Σε κάποια σημεία που φύτεψα τις vallisneria έχουν βγει λίγα στην άμμο αλλα είναι πολύ λίγα και δεν με ενοχλούν αισθητικά, φαίνονται σαν σπασμένα κομμάτια από τις πέτρες.

Προς το παρών τα ψαράκια ελάχιστα ασχολούνται με την άμμο αλλά είναι και λίγες μόνο ημέρες στο ενυδρείο οπότε ίσως δεν έχουν εγκλιματιστεί πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο και δείχνει πολύ πιό ωραίο και με την αφίσα όπως είναι.

Έχε το Νού σου γιατί αυτά τα ψαράκια σκάβουν πολύ όπως σου είπε και ο φίλος πιό πάνω.Στο δικό μου με τον καιρό έχουν ανοίξει κάτι λαγούμια κάτω από τις πέτρες που σε μερικά σημεία βλέπω το τζάμι της βάσης.

Άν γίνει και σε σένα θα στο ανακατέψουν και θα σου σηκώςουν το υπόστρωμα πάνω με ότι συνεπάγεται αυτό(μεγάλη αλλαγή στις παραμέτρους του νερού και θόλωμα).Άν έχεις κουράγιο βγάλτο το υπόςτρωμα.

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα.Πραγματικά δείχνει πολύ καλό το αποτέλεςμα.Θα χορτάςεις κυνηγητό με τις αφρικάνες.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο και δείχνει πολύ πιό ωραίο και με την αφίσα όπως είναι.

Έχε το Νού σου γιατί αυτά τα ψαράκια σκάβουν πολύ όπως σου είπε και ο φίλος πιό πάνω.Στο δικό μου με τον καιρό έχουν ανοίξει κάτι λαγούμια κάτω από τις πέτρες που σε μερικά σημεία βλέπω το τζάμι της βάσης.

Άν γίνει και σε σένα θα στο ανακατέψουν και θα σου σηκώςουν το υπόστρωμα πάνω με ότι συνεπάγεται αυτό(μεγάλη αλλαγή στις παραμέτρους του νερού και θόλωμα).Άν έχεις κουράγιο βγάλτο το υπόςτρωμα.

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα.Πραγματικά δείχνει πολύ καλό το αποτέλεςμα.Θα χορτάςεις κυνηγητό με τις αφρικάνες.Καλή συνέχεια.

Με έχει αγχώσει το θέμα του υποστρώματος αλλά από την άλλη δεν θέλω να πειράξω το ενυδρείο για να μην κάνω καμιά χαζομάρα τώρα που είναι αρχή και δεν έχει σταθεροποιηθεί η βιολογία του.

Σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να το αφήσω έτσι και μόλις δω να δημιουργείτε το πρόβλημα τότε να επέμβω. τι λέτε?

Να έχω και λίγο εμπειρία παραπάνω γιατί τώρα με κάθε τι νέο έχω και 100% αύξηση του άγχους και δεν είμαστε για τέτοια σε αυτές τις εποχές :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να το κάνεις τωρα που ειναι νωρίς. Το άγχος θα το έχεις όσο έχει έτσι η κατάσταση και θα γίνεται περισσότερο όσο περνάει ο καιρός. Μια κι έξω, τωρα που "γυρνάει" που λέμε, πάρε μια βαθιά ανάσα και κανε οτι ειναι να κάνεις. Μη το αφήσεις άλλο, κάποια στιγμή θα φυτέψεις καμία βαλισνέρια ή θα βάλεις κι αλλα ψαράκια και θα σου ειναι πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι φίλε μου... Θα το δεις και εσύ με τον καιρό.

Επίσης οι πέτρες πατάνε στον πάτο(τζάμι) ή πάνω στο υπόστρωμα/αραγωνίτη?

Αν δεν πατάνε στο τζάμι τότε αυτός είναι ένας ακόμα λόγος(και πολύ σημαντικός μάλιστα) να το στήσεις από την αρχή.

Ξέρω οτι σου είναι πολύ δύσκολο αλλά αυτός είναι ο σωστός τρόπος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ρισκάρω και θα ακολουθήσω την συμβουλή σας για να φύγει το υπόστρωμα άμεσα. Θα πάρω να συμπληρώσω και λίγο αραγωνίτη ακόμα για να έχει ένα ικανοποιητικό πάχος ο βυθός.

Υπάρχει κάποια μέθοδο για αφαίρεση του υποστρώματος χωρίς πλήρες άδειασμα του ενυδρείου? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το έκανα με ενα μπουκάλι νερου μεγάλο, θα το εκοβα πάνω και διαγώνια και θα αδειάζω απο μέσα την άμμο χρησιμοποιώντας το ως φαράσι. Βέβαια πρεπει να αδειάσεις κάμποσα νερό για να μη σε δυσκολεύει στη διαδικασία. Όσο μείνει μετα, με το λάστιχο σε δευτερόλεπτα (για να μη χάσεις και το υπόλοιπο νερο). Αν έχεις ενα βαρέλι μεγαλούτσικο, το νερό που θα αδειάσεις ρίξτο εκεί και με μια αντλία μετα το βάζεις πάλι μέσα. Ψάρια δεν έχεις μέσα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 Labidochromis caeruleus.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θα βγάλεις τα ψάρια σε ενα άλλο ενυδρειο ή καθαρό κουβά που δεν έχει χρησιμοποιηθεί αλλού με μια αεραντλία πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Θα βγουν ψάρια και φυτά και μετά θα ξεκινήσω την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο θα είναι να ξεχωρίσεις αραγωνίτη από υπόστρωμα αλλά δυστυχώς έτσι πρέπει να γίνει.

Έχεις πάρει την σωστή απόφαση φίλε μου.

Εγώ μόλις έβγαζα τις πέτρες και τα ψάρια, θα ρουφούσα προσεκτικά από πάνω μόνο τον αραγωνίτη με ένα λάστιχο μέσα σε ένα βαρέλι. Το νερό ξανά άδειασμα στο ενυδρείο.

Όσο υπόστρωμα και αραγωνίτης είχε μείνει ή θα πάρεις την απόφαση να το ξεχωρίσεις σιγά σιγά ή θα αναγκαστείς να το πετάξεις προσθέτοντας όσο αραγωνίτη χρειάζεται στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός αραγωνίτη με υπόστρωμα είναι που με προβληματίζει. Θα πάρω και μερικά κιλά ακόμα αραγωνίτη για να μην είναι ρηχός ο βυθός.

Σήμερα παρατήρησα ότι σε 2-3 μεγάλες πέτρες που πατάνε στην άμμο έχουν κάνει λαγούμια και φωλιάζουν τα βράδια, το ευτυχές είναι ότι τις έχουν κάνει σε σημείο που δεν επηρεάζουν την σταθερότητα των πετρών προς το παρόν βέβαια γιατί εάν συνεχίσουν να ψάχνουν για πετρέλαιο βλέπω να τις αφήνουν στον αέρα.

Μια χαζή ερώτηση. Πόση ώρα μπορούν μείνουν τα ψαράκια σε κουβά η λεκάνη χωρίς μηχανική υποστήριξη (αεραντλία, φίλτρο κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Να μην τα αφησεις χωρις οξυγονο! Ειδικα οταν ειναι στρεσαρισμενα!

Παρε ενα κοσκινο και κανε την δουλεια σου! Ο αραγωνιτης θα φυγει απο κατω και το υποστρωμα θα μεινει πανω! Να υποθεσω πως το υποστρωμα ειναι χοντρο και οχι ψιλο!

Για τις πετρες θελει κολπο το στησιμο που θα στο εξηγησουν οι αφρικανοι της παρεας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το φίλτρο σου να λειτουργεί στον κουβά με τα ψάρια ή ακόμα καλύτερα αν έχεις μια μεγάλη λεκάνη βάλε εκεί τα ψάρια με 3-4 πέτρες για να μην είναι τόσο στρεσαρισμένα. Έτσι θα έχεις αρκετό χρόνο. Μην βάλεις το θερμαντικό σώμα γιατί μπορεί να λιώσει το πλαστικό.(την έχω πατήσει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...