Jump to content

Το Ενυδρείο Μου (Malawi 240Lt )


Levados

Recommended Posts

Έτσι όπως έχω σκεφτεί να το κάνω είναι να βάλω ψάρια και πέτρες σε μία μεγάλη λεκάνη (με το φίλτρο να δουλεύει σε χαμηλή ταχύτητα ) και τα φυτά σε ένα μικρό κουβά. Θα σιφονάρω την άμμο και το υπόστρωμα και πριν πέσουν σε λεκάνη ή κουβά θα έχω ένα κόσκινο που θα συγκρατεί το υπόστρωμα ( το υπόστρωμα είναι σε μέγεθος ρυζιού οπότε μάλλον θα είναι ψιλό εύκολος ο διαχωρισμός από την άμμο που είναι πολύ ψιλή). Θεωρώ όμως ότι ενα 2ωρο+ θα το χρειαστώ. Το άσχημο είναι ότι ίσως δεν θα μπορέσω να κρατήσω πολύ νερό από το ενυδρείο ( πιστεύω να μπορέσω κρατήσω το 30-40%)

Οι Αφρικανοί θα μας πουν κανένα μυστικό για το στήσιμο των βράχων? Γιατί βλέπω στο τέλος να με παίρνουν με τις πέτρες τα labido :wacko:

Μετά τον διαχωρισμό θα έχω περίπου 15 κιλά αραγωνίτη, πιστεύετε ότι για τις διαστάσεις του ενυδρείου και για ένα καλό ύψος βυθού θα χρειαστώ και άλλον αραγωνίτη?

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 ώρες δε τελειώνεις δυστυχώς. Αραγωνίτης και υπόστρωμα θα ειναι βρεγμενα και κολλημένα μεταξυ τους οπότε όσο και να κοσκινήσεις μονο μπράτσα θα κάνεις. Πρεπει να ειναι στεγνά οπότε αντιλαμβάνεσαι το χρόνο που χρειάζεται. Πέτρες πολλες για να φτιάξεις πολλες κρυψώνες. Αν βάλεις δυο είδη ψαριών, φτιάξε δυο ντάνες δεξιά αριστερα (και ενα είδος εγω αυτο θα έκανα). Πολλες κρυψώνες προσφέρουν ασφαλεια στα ψάρια και μειώνουν την επιθετικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη προσπαθεια και ομορφη!

Μην ξεχασεις οταν το ξαναστησεις να καθαρισεις πολυ καλα τον πατο ωστε να μην εχει ουτε εναν κοκο αμμο , μετα βαζεις πρωτα τις πετρες και στο τελος την αμμο!

Οτι χρειαστεις ... εδω ειμαστε😄

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται καλό το σχέδιο σου. Ελπίζω να πετύχει..

Όσο για το νερό, προσπάθησε να κρατήσεις όσο πιο πολύ μπορείς αλλά μην σε ανησυχεί και πολύ.

Όπως είπε και ο Ηλίας, να μην έχει άμμο στον πάτο. Πρώτα πέτρες και από πάνω άμμο. Ρίξε και πάνω από τις πέτρες για να μπει ανάμεσα να τις "δεσει". Ιδέες για στησιματα έχει στην αρθρογραφία της Αφρικής. Ρίξε μια ματιά.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πάω σε νέο εντελώς νέο τοπίο με διαφορετικές πέτρες και άμμο και μόλις θα έχω αρκετό χρόνο θα το στήσω εξαρχής (μάλλον το ερχόμενο ΣΚ). Το καθάρισμα των νέων πετρών και της ποταμίσιας άμμου που πήγα και μάζεψα μου έφαγε όλο το προηγούμενο ΣΚ.

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι σχετικά με τις τροφές. Είναι Οκ να τους δίνουμε ποικιλία τροφών και ειδών (π.χ. flakes, pellet, tablets)?

Τα ψαράκια είναι labido caeruleus και αργότερα θα ενταχθεί και ένα χαρέμι maingano.

Link to comment
Share on other sites

Η ποικιλια ενδυκνειται αρκει οι τροφες να τηρουν τις διατροφικες απαιτησεις των φιλοξενουμενων ειδων.Οσο για το σετ απ θελει λιγο πειραματισμους μεχρι να βρουν οι κιχλιδες σου τις ισσοροπιες τους μες το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ΣΚ έγινε η αλλαγή του aquascape και οφείλω να ομολογήσω ότι αποδείχθηκε αρκετά πιο περίπλοκο από όσο το περίμενα. Αν και δεν ήθελα να βάλω τα φυτά για να πάω σε hardscape τελικά υπερίσχυσε η απαίτηση της 2χρονης κορούλας μου που όλο το απόγευμα της Δευτέρας με ρώταγε πότε θα βάλω τα λουλουδάκια στα ψαράκια.

Αναμένω με αγωνία τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας

post-51303-0-56706000-1415123644_thumb.jpg

post-51303-0-76891400-1415123656_thumb.jpg

post-51303-0-76459000-1415123753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο από πρίν κατά την άποψή μου. Τώρα θα κοιμάσαι πιό ήσυχος.

Πολλά περάσματα και σπηλίτσες να έχεις και τα ψαράκια σου θα είναι ευτυχισμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.Μπορεί να θέλει μερικές πετρούλες ακόμα αλλά περιμένω να στρώσουν λίγο την άμμο τα ψάρια γιατί βλέπω ότι σκάβουν και δημιουργούν λαγούμια-σπηλιές και μετά θα δω που και εάν χρειάζεται συμπλήρωμα για καμία σπηλιά ακόμη.

Τα ψαράκια τα είδα ότι ξεθάρρεψαν αμέσως και συνεχώς εξερευνούν και γενικά είναι πιο κινητικά και ζωηρά από πριν, επομένως θεωρώ ότι τους αρέσει περισσότερο όπως είναι τώρα το τοπίο. Φυσικά και εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο από πριν και για να πω την αμαρτία μου χωρίς τα φυτά μου αρέσει ακόμαααααα περισσότερο αλλά δεν μπορώ να χαλάσω και το χατήρι της μικρής( Με βλέπω να ξεθάβω το πρώτο μου ενυδρείο (~60l) και να το κάνω φυτεμένο για μαμά και κόρη που θέλουν λουλούδια )

και μερικές φώτο ακόμα

post-51303-0-18188000-1415131124_thumb.jpg

post-51303-0-39808700-1415131306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται αλλα νομιζω πως μπροστα δεν εχει αρκετο χωρο για κολυμπι και οι πετρες μου φαινονται λιγο ασταθης!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο..! Και αφού βλέπεις τα ψάρια να το ευχαριστιούνται όλα καλά..!

Πιστεύω οτι ίσως θα χρειαστείς και μερικές ακόμα πέτρες αλλά θα το δεις στη πορεία.

Θα ήθελα αν ε'ιναι εύκολο και μία φωτογραφία από το πλάι να δω καλύτερα τις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο φιλος!Οσο για την προσθεση ψαριων εσυ θα κρινεις βλεποντας τις συμπεριφορες.Προσωπικα βαζω οσο το δυνατον λιγοτερες για να τα βλεπω κ λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται αλλα νομιζω πως μπροστα δεν εχει αρκετο χωρο για κολυμπι και οι πετρες μου φαινονται λιγο ασταθης!

Όντως δεν έχει πολύ ελεύθερο χώρο στον βυθό για κολύμπι γιατί όταν έβαλα τις πέτρες για να τις σταθεροποιήσω τις έβαλα λίγο πιο "απλωμένες" από το αρχικό σχέδιο που είχα κάνει και ήταν σαφώς πιο στριμωγμένες αλλά αφού μου έβγαιναν πιο σταθερές τις άφησα έτσι. Επειδή το έμπειρο μάτι βλέπει καλύτερα απο το δικό μου έχεις επισημάνει κάποια συγκεκριμένη πέτρα ή πλευρά που σου φαίνεται ασταθής? Γιατί όλες πατάνε στον πάτο και είναι με σφήνες όπου χρειαζόταν (εκτός από μια που πατάει πάνω σε 3 άλλες αλλά δεν κουνιέται με τίποτα )

Πολύ καλύτερο..! Και αφού βλέπεις τα ψάρια να το ευχαριστιούνται όλα καλά..!

Πιστεύω οτι ίσως θα χρειαστείς και μερικές ακόμα πέτρες αλλά θα το δεις στη πορεία.

Θα ήθελα αν ε'ιναι εύκολο και μία φωτογραφία από το πλάι να δω καλύτερα τις πέτρες.

Βάζω 2 λοξές και μία πλαινή και πιστεύω να σε βοηθήσουν

post-51303-0-72270100-1415205350_thumb.jpg

post-51303-0-36446800-1415205407_thumb.jpg

post-51303-0-92822400-1415205518_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου,στην δεξια ντανα βαλε την τερμα δεξια πετρα πανω στις μεγαλες για να το κανεις σαν σπηλια κ να μην ειναι σαν διαδρομος για να το εκλαβουν σαν σπηλια/φωλια κ να την παρει καποιος απ τους αρσενικους σου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν έχει πολύ ελεύθερο χώρο στον βυθό για κολύμπι γιατί όταν έβαλα τις πέτρες για να τις σταθεροποιήσω τις έβαλα λίγο πιο "απλωμένες" από το αρχικό σχέδιο που είχα κάνει και ήταν σαφώς πιο στριμωγμένες αλλά αφού μου έβγαιναν πιο σταθερές τις άφησα έτσι. Επειδή το έμπειρο μάτι βλέπει καλύτερα απο το δικό μου έχεις επισημάνει κάποια συγκεκριμένη πέτρα ή πλευρά που σου φαίνεται ασταθής? Γιατί όλες πατάνε στον πάτο και είναι με σφήνες όπου χρειαζόταν (εκτός από μια που πατάει πάνω σε 3 άλλες αλλά δεν κουνιέται με τίποτα )

Βάζω 2 λοξές και μία πλαινή και πιστεύω να σε βοηθήσουν

Μου φαινεται αυτη η αριστερη που παταει πανω στις αλλες δυο και η μια απο κατω της, πως ειναι ετοιμη να πεσει! Φαινεται, ετσι, οχι ειναι ετοιμη να πεσει, για να μην παρεξηγηθω!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται αυτη η αριστερη που παταει πανω στις αλλες δυο και η μια απο κατω της, πως ειναι ετοιμη να πεσει! Φαινεται, ετσι, οχι ειναι ετοιμη να πεσει, για να μην παρεξηγηθω!

Θοδωρή εννοείς αυτές που είναι στην φωτογραφία?

Τις έλεγξα όλες πιέζοντας αρκετά προς κάθε κατεύθυνση και πριν βάλω νερό και όταν έβαλα νερό και δεν μετακινούνταν. Πάντως αύριο θα τις ξανά ελέγξω γιατί με προβλημάτισες.

post-51303-0-07499500-1415222129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, εννοω την πανω δεξια που ακουμπαει στις αλλες δυο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά.

Ίσως χρειαστείς καμια σπηλιά ακόμα όπως είπαν παραπάνω αλλά αυτό θα το δεις και στην πορεία αν δεν θέλεις να επέμβεις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα, όμως δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι και λειτουργικό. Οι κρυψώνες μου φαίνονται λίγες, και πιστεύω ένα θεματάκι θα το έχεις όταν βάλεις και τα maingano. Αυτό που πρόσεξα είναι πως χρησιμοποιείς ιδιαίτερα μεγάλες πέτρες, οι οποίες ενώ δίνουν αυτή την ομορφιά, δεν δημιουργούν αρκετές κρυψώνες..

Ίσως αν έπαιζες με μικρότερες πέτρες να έβγαζες ένα πιο λειτουργικό αποτέλεσμα.

Όπως και να 'χει, καλή αρχή στην Αφρική!!

:)

ΥΓ. Διορθώστε με αν είμαι λάθος, είμαι από πιο βόρεια.. :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά.

Ίσως χρειαστείς καμια σπηλιά ακόμα όπως είπαν παραπάνω αλλά αυτό θα το δεις και στην πορεία αν δεν θέλεις να επέμβεις ακόμα.

Λέω να το αφήσω λίγο και αν δω ότι χρειάζεται τότε να συμπληρώσω ή να διορθώσω. Δεν θέλω να αναστατώσω και πάλι τα ψαράκια ( και για να είμαι ειλικρινής να χαλαρώσω και εγώ λίγο ένα ΣΚ γιατί τα 3 τελευταία ήταν άστα να πάνε)

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα, όμως δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι και λειτουργικό. Οι κρυψώνες μου φαίνονται λίγες, και πιστεύω ένα θεματάκι θα το έχεις όταν βάλεις και τα maingano. Αυτό που πρόσεξα είναι πως χρησιμοποιείς ιδιαίτερα μεγάλες πέτρες, οι οποίες ενώ δίνουν αυτή την ομορφιά, δεν δημιουργούν αρκετές κρυψώνες..

Ίσως αν έπαιζες με μικρότερες πέτρες να έβγαζες ένα πιο λειτουργικό αποτέλεσμα.

Όπως και να 'χει, καλή αρχή στην Αφρική!!

:)

ΥΓ. Διορθώστε με αν είμαι λάθος, είμαι από πιο βόρεια.. :D

Nick έχεις ένα δίκιο για τις μεγάλες πέτρες (υπάρχουν 2-3 αρκετά μεγάλες πέτρες) αλλά αυτές από κάτω κρύβουν σπηλιές λόγο σχήματος στον πάτο τους και σιγά σιγά τα ψαράκια τις ανακαλύπτουν και τις διαμορφώνουν. Με τα labido μόνο δεν νομίζω να έχω πρόβλημα αλλά όταν θα μπουν και τα maingano τότε ίσως να χρειαστεί να προσθέσω κάποιες πέτρες για περισσότερες σπηλιές και πιστεύω ότι υπάρχει περιθώριο σε κάποια σημεία να τις προσθέσω χωρίς να χρειάζεται να αλλαχθεί η διαρρύθμιση των πετρών. Υπάρχουν και πέτρες που είναι εντελώς θαμμένες (η άμμος έχει πάχος περίπου 8-10cm) και περιμένω ότι τα θηριάκια θα τις ανακαλύψουν και τότε θα δημιουργήσουν και νέες κρυψώνες. Περιμένουμε και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στησιμο!να το χαρεις και τα ψαρακια σου βεβαια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει περισσοτερο απο πριν

Παρακολουθα στο μελλον οταν θα βαλεις και 2ο χαρεμι ισως χρειαστεις να αλλαξεις λιγο ντεκορ ! Και τοτε δωσεις λιγο χωρο μπροστα για να παιζουν με την αμμο να τα βλεπεις να τα γουσταρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Προς το παρόν δεν θα πειράξω κάτι στο aquascape και θα ασχοληθώ λίγο με την βελτίωση της διατροφής (ποικιλία).

Επίσης σκέφτομαι να προσθέσω και έναν κυκλοφορητή. Πιστεύετε ότι αξίζει να προσθέσω έναν κυκλοφορητή ή δεν υπάρχει λόγος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...