Jump to content

Νέοι Κάτοικοι - Apistogramma Agassizii Double Red


pptom

Recommended Posts

Μετά τον αποχωρισμό των αγαπημένων μου χρυσόψαρων, οι νέοι κάτοικοι είναι ένα ζευγάρι apistogramma. Μετά από ένα μήνα στο ενυδρείο μπορώ να πω ότι με αποζημιώνουν με την συμπεριφορά τους. Βρήκα το χρόνο σήμερα και έβγαλα ένα βιντεάκι και είπα να σας το δείξω:

 

http://youtu.be/rH0jNDbvDq4

 

Στο ενυδρείο δεν έχουν γίνει ακόμη αλλαγές στη διακόσμηση, τα φυτά είναι ψιλορημαγμένα από τα χρυσόψαρα. Σκέφτομαι να αλλάξω το χαλίκι και να βάλω μπεζ άμμο. Επίσης να συμπληρώσω καμιά ρίζα, φυτά επιφανείας (pistia ίσως ;), και πιθανόν και blackwater, ώστε να πλησιάσω τον βιότοπο τους. Παρακαλώ να πείτε την γνώμη σας για τις αλλαγές που σκέφτομαι αλλά και γενικότερα περιμένω προτάσεις για διακόσμηση.

 

Μερικές φωτό από το κινητό:

 

Το ζευγάρι

post-52181-0-62322400-1413664147_thumb.jpg

 

Ο αρσενικός

post-52181-0-77249800-1413664118_thumb.jpg

 

Μια γενική

post-52181-0-20986500-1413664179_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και να τα χαίρεσαι. Πρέπει άμεσα να αλλάξεις το χαλίκι απο το βυθό σου και να το αντικαταστήσεις με άμμο. Το θέμα δεν είναι μόνο "οπτικό" αλλά και ουσιαστικό. Τα apistigramma έχουν το συνήθειο να βάζουν χώμα στο στόμα τους και να το φιλτράρουν απο τα βράγχια τους για να βρούν τροφή.

Επίσης μια που έχεις ζευγάρι στο ενυδρείο σου εκτός απο ρίζες και φυτάκια, καλό θα ήταν να βάλεις και καμιά καρύδα κομένη στη μέση για να έχει κρυψώνα η θηλυκιά αν θέλει να αποφύγει τον αρσενικό, αλλά και να τη χρησιμοποιήσει για φωλιά για να γεννήσει τα αυγά της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και να τα χαίρεσαι. Πρέπει άμεσα να αλλάξεις το χαλίκι απο το βυθό σου και να το αντικαταστήσεις με άμμο. Το θέμα δεν είναι μόνο "οπτικό" αλλά και ουσιαστικό. Τα apistigramma έχουν το συνήθειο να βάζουν χώμα στο στόμα τους και να το φιλτράρουν απο τα βράγχια τους για να βρούν τροφή.

Επίσης μια που έχεις ζευγάρι στο ενυδρείο σου εκτός απο ρίζες και φυτάκια, καλό θα ήταν να βάλεις και καμιά καρύδα κομένη στη μέση για να έχει κρυψώνα η θηλυκιά αν θέλει να αποφύγει τον αρσενικό, αλλά και να τη χρησιμοποιήσει για φωλιά για να γεννήσει τα αυγά της.

Σε ευχαριστώ αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου για την άμμο, για την καρύδα έχω ήδη πάρει μια και την είχα βάλει αλλά δεν ήταν πολύ φυσικό το αποτέλεσμα, άσε που ο αρσενικός μόνο έμπαινε μέσα δεν τη άφηνε να πλησιάσει καν.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο fantazio, αμμος ειναι προτεραιοτητα! Την πετρα την βλεπω ασβεστολιθικη οποτε... Πιστια με κλειστο καπακι λιγο χλωμο το βλεπω να επιζησει. Βρες αν μπορεις λευκοκεφαλα! Καρυδα δεν θα βαζα ποτε στο ενυδρειο μου αλλα οπως λεει και ο Νικολας πιο πανω χρειαζεται κρυψωνες με σπηλιες. Πετρες και ξυλα ειναι καλη επιλογη!

Οποτε, βαλε μια μεγαλη ριζα, βαλε πετρες και αμμο και απο φυτα αν βαλεις, εχινοδορο, εγκερια και λευκοκεφαλα που ειναι Αμαζονιακα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρακια!!!

Να τα χαιρεσαι!!!

Εγω,να πω την αληθεια,θα ειχα κανει τις αλλαγες πριν βαλω τα ψαρακια......και ειδικα την αλλαγη βυθου..... :) Με τα ψαρακια αυτα ομως η αμμος ειναι απαραιτητη.....

Υ.Γ.Καποια στιγμη,αν μπορεις βαλε κι ενα σκουρο φοντο στην πλατη.....θα δειξει πολυ!

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο fantazio, αμμος ειναι προτεραιοτητα! Την πετρα την βλεπω ασβεστολιθικη οποτε... Πιστια με κλειστο καπακι λιγο χλωμο το βλεπω να επιζησει. Βρες αν μπορεις λευκοκεφαλα! Καρυδα δεν θα βαζα ποτε στο ενυδρειο μου αλλα οπως λεει και ο Νικολας πιο πανω χρειαζεται κρυψωνες με σπηλιες. Πετρες και ξυλα ειναι καλη επιλογη!

Οποτε, βαλε μια μεγαλη ριζα, βαλε πετρες και αμμο και απο φυτα αν βαλεις, εχινοδορο, εγκερια και λευκοκεφαλα που ειναι Αμαζονιακα!

Με την άμμο θα γίνει το συντομότερο. Τωρα για φυτά θα δούμε τι μπορώ να βρω. Ρίζα σίγουρα.

Πολυ ομορφα ψαρακια!!!

Να τα χαιρεσαι!!!

Εγω,να πω την αληθεια,θα ειχα κανει τις αλλαγες πριν βαλω τα ψαρακια......και ειδικα την αλλαγη βυθου..... :) Με τα ψαρακια αυτα ομως η αμμος ειναι απαραιτητη.....

Υ.Γ.Καποια στιγμη,αν μπορεις βαλε κι ενα σκουρο φοντο στην πλατη.....θα δειξει πολυ!

Σε ευχαριστώ, τα ψαρακια δυστυχώς ήρθαν νωρίτερα από ότι περίμενα και έπρεπε να μπουν. Στην αρχή λοιπον δεν ήθελα να πειράξω κάτι μέχρι να προσαρμοστούν. Τώρα θα προχωρήσω με τις αλλαγές γιαυτό και μαζεύω γνώμες, ώστε να αποφύγω λάθη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, αμμος χαλαζιακή κοκκομετρίας κάτω από 1mm, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αμμος χαλαζιακη, οσο πιο ψιλη γινεται, χωρις χοντρα κομματια και κατα προτιμηση οχι ασπρη. Οσο πιο σκουρα γινεται!

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό φιλέ μπράβο σου..

Σε ευχαριστώ,έχει δουλειά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξω το χαλίκι σκέφτομαι να κάνω τα εξής:

Βγάζω τα διακοσμητικά και το μισό νερό σε κουβάδες.

Τα ψάρια, το βιολογικό υλικό, το σφουγγάρι με 20 λιτρα από το ενυδρείο, σε άλλο ενυδρείο με φιλτράκι που έχω για καραντίνα.

Μέ άδειο το ενυδρείο βγάζω το χαλίκι και ρίχνω ένα καθαρισματάκι (άλατα κτλ).

Τοποθετώ την άμμο, το νερό από τους κουβάδες, τα διακοσμητικά, τα υλικά του φίλτρου και μετά τα ψάρια.

Ξέρω ότι την άμμο πρέπει να την ξεπλύνω αλλά δεν το έχω ξανακάνει, υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να μην παιδεύομαι;

Link to comment
Share on other sites

Ευκολος τροπος για να ξεπλυνεις την αμμο δεν παιζει! Εκτος κι αν βρεις ενα μεγαλο τουλι και την απλωσεις και την ξεπλυνεις! Αλλα να ειναι ψιλο ωστε να μην φευγει η αμμος!

Τα υπολοιπα ετσι οπως τα λες! Διωξε μονο το νερο τις αλλαγης και το υπολοιπο κρατα το!

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο, μπαμ μπαμ γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Ευκολος τροπος για να ξεπλυνεις την αμμο δεν παιζει! Εκτος κι αν βρεις ενα μεγαλο τουλι και την απλωσεις και την ξεπλυνεις! Αλλα να ειναι ψιλο ωστε να μην φευγει η αμμος!

Τα υπολοιπα ετσι οπως τα λες! Διωξε μονο το νερο τις αλλαγης και το υπολοιπο κρατα το!

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο, μπαμ μπαμ γινεται!

Μαξιλαροθήκη!

Έτσι έπλυνα το ψιλόκοκκο χαλίκι μου χωρίς απώλειες και πολύ κόπο και με αρκετά καλό φιλτράρισμα. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να ρίχνω το νερό μέσα με πίεση, μετά να το αφήσω να σταγγίξει και κάθε 5-6 ξεπλύματα να ανακατεύω το χαλίκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευκολος τροπος για να ξεπλυνεις την αμμο δεν παιζει! Εκτος κι αν βρεις ενα μεγαλο τουλι και την απλωσεις και την ξεπλυνεις! Αλλα να ειναι ψιλο ωστε να μην φευγει η αμμος!

Τα υπολοιπα ετσι οπως τα λες! Διωξε μονο το νερο τις αλλαγης και το υπολοιπο κρατα το!

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο, μπαμ μπαμ γινεται!

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια, το ξέρω ότι είναι μικρό αλλά δεν το έχω ξανακάνει...

Link to comment
Share on other sites

Μαξιλαροθήκη!

Έτσι έπλυνα το ψιλόκοκκο χαλίκι μου χωρίς απώλειες και πολύ κόπο και με αρκετά καλό φιλτράρισμα. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να ρίχνω το νερό μέσα με πίεση, μετά να το αφήσω να σταγγίξει και κάθε 5-6 ξεπλύματα να ανακατεύω το χαλίκι.

Σωστος! Εγω χρησιμοποιω κοσκινο αλλα μου φαινεται η μαξιλαροθηκη ειναι ακομη πιο καλη! Μονο πρεπει να φροντιζεις να μην μενουν καταλοιπα κατω κατω!

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλεις το χαλικι παρε μια σεσουλα ή παρε ενα μπουκαλι και κοψτο και καντο χωνι!

Καλα πλακα κανεις, μακαρι να χα χρονο να μπορουσα και να ρθω να σε βοηθησω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Σωστος! Εγω χρησιμοποιω κοσκινο αλλα μου φαινεται η μαξιλαροθηκη ειναι ακομη πιο καλη! Μονο πρεπει να φροντιζεις να μην μενουν καταλοιπα κατω κατω!

Θα μείνουν υπολείμματα μέσα στη μαξιλαροθήκη, αλλά μόλις βάλεις νερό στο ενυδρείο την γυρνάς το μέσα έξω και μόλις την ακουμπήσεις στο νερό πέφτουν και τα υπολείμματα μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνουν υπολείμματα μέσα στη μαξιλαροθήκη, αλλά μόλις βάλεις νερό στο ενυδρείο την γυρνάς το μέσα έξω και μόλις την ακουμπήσεις στο νερό πέφτουν και τα υπολείμματα μέσα :)

Δεν το πιασα αυτο για ξαναπεστο! Που πεφτουν τα υπολοιματα, μεσα στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Υπολείμματα εννοώ ότι μία μικρή ποσότητα άμμου θα μείνει πάνω στην μαξιλαροθήκη, κολλημένη στα τοιχώματα, στο ύφασμα.

Αυτή η άμμος που θα μείνει κολλημένη μπαίνει στο ενυδρείο μετά όπως σου είπα παραπάνω.

Αυτό εννοείς ως κατάλοιπα κι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιασα αυτο για ξαναπεστο! Που πεφτουν τα υπολοιματα, μεσα στο ενυδρειο;

Και εγώ δεν το κατάλαβα.

@jpavly sorry με πρόλαβες.

Πλύσιμο με ζεστό νερό ή κρύο; Τι πρέπει να προσέχω να μην μείνει έχει στο τέλος; πότε σταματάω το πλύσιμο δηλαδή;

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

Υπολείμματα εννοώ ότι μία μικρή ποσότητα άμμου θα μείνει πάνω στην μαξιλαροθήκη, κολλημένη στα τοιχώματα, στο ύφασμα.

Αυτή η άμμος που θα μείνει κολλημένη μπαίνει στο ενυδρείο μετά όπως σου είπα παραπάνω.

Αυτό εννοείς ως κατάλοιπα κι εσύ;

Ααααα οχι δεν εννοω αυτο. Εννοω υπολλειματα απο βρωμιες μην μεινουν κατω κατω και μπουν στο ενυδρειο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κάνει τέτοια διαδικασία, η μαξιλαροθήκη βόλεψε για το "ξεσκόνισμα", για ξύπλυμα δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Η θυληκιά είναι σημερα δεύτερη μέρα κρυμμένη κάτω απο ένα ξύλο στο ίδιο σημείο και δεν βγαίνει ούτε για φαγητό, μόνο αν περάσει κατι απο μπροστά της το τσιμπάει. Τις προηγούμενες μέρες την κυνηγούσε αρκετά ο αρσενικός αλλα στο φαγητό μπορεί να ήταν και πρώτη. Λέτε να ειναι απο το stress; Δεν φαίνεται να εχει χτυπήσει ή αλλα σημάδια ασθένειας το μόνο που παρατηρώ είναι ότι εχει "κιτρινίσει".

Link to comment
Share on other sites

Όχι με τη έννοια οτι δεν νομίζω να γέννησαν στο pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...