Jump to content

Νέοι Κάτοικοι - Apistogramma Agassizii Double Red


pptom

Recommended Posts

Μια ωρα νομιζω ηταν πολυ αλλα τελοσπαντων, εγινε!

Κανε μια καλη αλλαγη τωρα αν εχεις ορεξη! Ποτε δεν ξερεις, ισως και να επανελθει! Καλη οξυγονωση στο νερο! Αν εχεις αεραντλια βαλτη!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ψάρι δεν τα κατάφερε, απογοήτευση να κοιτάς το άδειο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ψάρι δεν τα κατάφερε, απογοήτευση να κοιτάς το άδειο ενυδρείο.

Κριμα ρε συ! Τωρα καντο ολικη ανακαινιση!

Απογοητευση ναι! Αλλα δεν σταματαμε εδω! Παμε για αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φιλε απο εβδομάδα ανακαίνιση, ευτυχώς που υπάρχει κα το φόρουμ να λέμε τον πόνο μας και κάποιος να μας καταλαβαίνει, γιατι που αλλου να πεις οτι εισαι στεναχωρημένος γιατι πέθανε το ψάρι σου!!!

Λόγω της ασθένειας ψάρι ποτέ μπορώ να ξαναβαλω; Και με το νερό τι κάνω το πετάω όλο; Επίσης τη βιολογία την κρατάω ;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φιλε απο εβδομάδα ανακαίνιση, ευτυχώς που υπάρχει κα το φόρουμ να λέμε τον πόνο μας και κάποιος να μας καταλαβαίνει, γιατι που αλλου να πεις οτι εισαι στεναχωρημένος γιατι πέθανε το ψάρι σου!!!

Λόγω της ασθένειας ψάρι ποτέ μπορώ να ξαναβαλω; Και με το νερό τι κάνω το πετάω όλο; Επίσης τη βιολογία την κρατάω ;

Πες τα χρυσοστομε!!!!!!

Λοιπν καλο πλυσιμο αλλα μονο με νερο καυτο, ολα τα υλικα και τη γυαλα! Το νερο καλου κακου, ολο πεταμα και την βιολογια, βρασιμο! Το ενυδρειο το στηνεις απο την αρχη για παν ενδεχομενο!

Υστερα, ή ξεκινας με μπολι ή περιμενεις να στρωσει μονο του!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα τον χρόνο και έκανα το καθάρισμα και τις αλλαγές που ήθελα στο ενυδρείο, να σας δείξω μερικές φωτό από τις εργασίες και το αποτέλεσμα.

Στο γέμισμα:

post-52181-0-62210100-1416154848_thumb.jpg

Με νερό:

post-52181-0-08776200-1416154851_thumb.jpg

Και με τα φυτά:

post-52181-0-34441500-1416154854_thumb.jpg

Τώρα περιμένει τα ψαράκια που μάλλον θα τα έχω το Σάββατο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος . . . και όμορφη ρίζα!!

Κάνε και την egeria μια συστάδα για να δείξει πιο όμορφο!!

Καλή αρχή από εμένα λοιπόν :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται! Τον εχινοδορο γωνια αριστερα να την καλυψει, το ξυλο στο κεντρο οταν βουλιαξει και ενα μαυρο φοντο και εφυγες για τελικο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια και τις προτάσεις σας. Τώρα περιμένω πως και πως να μπουν και τα ψάρια, ώστε να έχω και λίγο κίνηση στο ενυδρείο. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά και να μπορέσω να τα κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, το ενυδρείο μπολιάστηκε (ευχαριστώ τον φίλο rastaman για το μπόλι) και από το Σάββατο μπήκε πάλι ένα ζευγάρι apistogramma, έχω μια απορία, για να σκουρήνω το νερό σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω alder cones μια που χρησιμοποιώ Α/Ο και όχι τύρφη για να ρίχνω το ph. Ξέρει κανείς τι επεξεργασία χρειάζεται πριν μπουν, κάθε πότε αλλάζουν και αν τελικά κάνουν δουλειά ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το ενυδρείο μπολιάστηκε (ευχαριστώ τον φίλο rastaman για το μπόλι) και από το Σάββατο μπήκε πάλι ένα ζευγάρι apistogramma, έχω μια απορία, για να σκουρήνω το νερό σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω alder cones μια που χρησιμοποιώ Α/Ο και όχι τύρφη για να ρίχνω το ph. Ξέρει κανείς τι επεξεργασία χρειάζεται πριν μπουν, κάθε πότε αλλάζουν και αν τελικά κάνουν δουλειά ή όχι;

Τα έχει πει ο φίλος όλα εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη μου είχε ξεφύγει αυτό το post!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά είχαμε γέννα!!!

Μετά από 3 ημέρες κρυμμένη η θυληκιά σήμερα τα μετέφερε και μπόρεσα να τα δώ!!

Στην αρχή ανυσήχησα γιατί κάπως έτσι έχασα το προηγούμενο ζευγάρι αλλά τελικά γέννησε.

Ο αρσενικός πάντως έχει φάει πολύ κυνήγι όλες αυτές τις ημέρες.

Δεν ξέρω αν θα επιζήσουν αλλά η εμπειρία είναι απίθανη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι! Αν δεν εχεις κατι αλλο στο ενυδρειο εκτος απο το ζευγαρι, δεν θα εχεις κανενα προβλημα! Πολυ φαι, προσεκτικες αλλαγες νερου και συντομα θα εχεις ενα τσουρμο απιστο!

Ρε τον κακομοιρη παντοφλα που τρωει!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι! Αν δεν εχεις κατι αλλο στο ενυδρειο εκτος απο το ζευγαρι, δεν θα εχεις κανενα προβλημα! Πολυ φαι, προσεκτικες αλλαγες νερου και συντομα θα εχεις ενα τσουρμο απιστο!

Ρε τον κακομοιρη παντοφλα που τρωει!

Ναι Θοδωρή μόνα τους είναι. Αυτό που δεν κατάλαβα στην διαδικασία είναι πότε ο αρσενικός τα γονιμοποίησε; Γιατί εδώ και πέντε μέρες απλά τρώει κυνηγητό. Από αρχηγός και μάγκας του ενυδρείου, έγινε καρπαζοεισπράκτορας. :cigar:

Επίσης σήμερα τα μετακίνησε πάλι κάτω από το ξύλο σπηλιά που φαίνεται στην αρχή του βίντεο. Αυτό είναι φυσιολογικό;

Μπραβο σου!!! πολυ ομορφα τα ψαρακια και να παει καλα η γεννα σου!!!

Σε ευχαριστώ ελπίζω και εγώ να πάνε όλα καλά, θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ φισιολογικο η θηλυκια να μετακινει συνεχως τα αυγα! Μην αγχωνεσαι!

Ετσι ειναι, η παντοφλα παει συννεφο! Θα τα γονιμοποιησε καποια στιγμη και απλα δεν το πηρες γραμμη!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ φισιολογικο η θηλυκια να μετακινει συνεχως τα αυγα! Μην αγχωνεσαι!

Ετσι ειναι, η παντοφλα παει συννεφο! Θα τα γονιμοποιησε καποια στιγμη και απλα δεν το πηρες γραμμη

Πες το βρε Θοδωρή και εγώ τρελλάθηκα πρωί-πρωί και έψαχνα να βρώ τα αυγά που εξαφανίστηκαν. :bigemo_harabe_net-78::bigemo_harabe_net-61:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Ετσι ειναι! Θα το παιξεις Κλουζω μεχρι να συνηθησεις!

Link to comment
Share on other sites

Για το βίντεο το έχω υπόψιν κάτσε να γεννηθούν με το καλό. Το άρθρο το έχω διαβάσει και το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω που να πάω τον αρσενικό, μην πάθει καμιά ζημιά από το κυνήγι, αν και σήμερα το πρωί ήταν πιο ήρεμα τα πράγματα. Λείπω και αρκετά από το σπίτι και χάνω επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!! Με το καλό να τα δεις να σουλατσάρουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...