Jump to content

Lykourgos Reef!!!!!!!!


lykourgos

Recommended Posts

Λυκουργο πως την εκανες την προσαρμογη του?? Για να τον δεχτη ο αλλος?πιο ανετα..

Η προσαρμογή εγινε σταδιακά για αρχη δοκιμάσαμε να το βάλουμε αμμεσως αλλα του την πέσανε ολα τότε το έβαλα στο σαμπ για 8 μερες για να φαει και να δυναμώσει στη συνεχεια έβγαλα και το nigricans και το έβαλα πανω ειχα φροντίσει πριν το βαλω να ειναι ταϊσμένα ολα και δεν έριξα φαει για μια μέρα φυσικα πέσανε καποιες ψιλές αλλα στην συνεχεια χαλαρωσανε ειναι και τύχη που με παει καλα με αυτα τα ψαρια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η προσαρμογή εγινε σταδιακά για αρχη δοκιμάσαμε να το βάλουμε αμμεσως αλλα του την πέσανε ολα τότε το έβαλα στο σαμπ για 8 μερες για να φαει και να δυναμώσει στη συνεχεια έβγαλα και το nigricans και το έβαλα πανω ειχα φροντίσει πριν το βαλω να ειναι ταϊσμένα ολα και δεν έριξα φαει για μια μέρα φυσικα πέσανε καποιες ψιλές αλλα στην συνεχεια χαλαρωσανε ειναι και τύχη που με παει καλα με αυτα τα ψαρια!

 

Μπράβο Λυκούργο. Έχεις σκεφτεί για σχολή εκπαίδευσης moorish? :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ριφάκι σου είναι απλά όνειρο, κάποιες φωτό είναι και σαν card postal, όσο για τα ψαράκια δεν έχω λόγια απλά τρομερά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ριφάκι σου είναι απλά όνειρο, κάποιες φωτό είναι και σαν card postal, όσο για τα ψαράκια δεν έχω λόγια απλά τρομερά!

Να σε καλα ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Και ενα βίντεο την ωρα του φαγητού

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολυ όμορφα και τα δυο μαζί !!!

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο ότι και να πώ είναι λίγο φίλε..! έμπνευση είσαι !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους τα νεα του ενυδρειου ειναι καλα και σταθερα εδω και δυο+ μηνες τρεχω το ενυδρειο χωρις ανθρακα και αντιφωσφορο οπως και χωρις biopellet τα φωσφορικα και 0 νιτρικα λιγοτερο απο 2 και στα κοραλια εχει βελτιωθεί το χρωμα και η αναπτυξη ειναι πολυ καλη επισης το τανκ το εβγαλα και αφησα τα μουρις μονα τους με σκοπο μηπως βαλω και αλλο ενα ακομα 

 

και λιγες φωτογραφιες απο κινητο 

 

52A8689B-C102-415F-9FF7-4DB5F326CBC7_zps

 

B71A0468-D83F-4155-BFFF-54BF164AE606_zps

 

1B3542AD-DFBD-45BC-AB48-558B6CB93CF8_zps

 

6188B20A-94AD-4385-A83C-331C457BC0F6_zps

 

D2E361C1-D534-48E4-B04C-14BD1BAD19E1_zps

 

2E1F8C50-2471-4418-9266-D52C33F1F504_zps

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Λυκούργο!! Τα καταφέρνεις μια χαρά. Εντυπωσιακές οι τιμές σου χωρίς τη χρήση άνθρακα/αντιφώσφορου ή και κάποια πηγή οργανικού άνθρακα. Και πάλι μπράβο!!

ΑΑΑΑ!! Και οι φωτό γ@μ@νε!! Φοβερές!

Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο τι σε παρακινησε να βγαλεις biopellet, ανθρακα και αντιφοσφωρο; φοσφωρικα με τι τεστ μετρας;

Το δευτερο idol δοκιμασε κανενα κοραλι 'η ηταν απο την αρχη υποδειγματικος κατοικος; ισχυει οτι παραπανω απο ενα βλεπεις καλυτερες συμπεριφορες;

Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο μετα το κουρεμα (που ειναι και της εποχης)η διαφορα ειναι περισσοτερο απο εμφανης.Μπραβο.Εχεις αλγη η ats για το φωσφωρικα?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Λυκούργο!! Τα καταφέρνεις μια χαρά. Εντυπωσιακές οι τιμές σου χωρίς τη χρήση άνθρακα/αντιφώσφορου ή και κάποια πηγή οργανικού άνθρακα. Και πάλι μπράβο!!

ΑΑΑΑ!! Και οι φωτό γ@μ@νε!! Φοβερές!

  

:bow: :bow: :bow:

  

πολυ ωραια φιλε μου!!

  

Τούμπανο Λυκουργο

Ευχαριστώ πολυ παιδιά ναστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο δεν ειναι λιγο ρισκο χωρις αντιφωσφορο?

Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο τι σε παρακινησε να βγαλεις biopellet, ανθρακα και αντιφοσφωρο; φοσφωρικα με τι τεστ μετρας;

Το δευτερο idol δοκιμασε κανενα κοραλι 'η ηταν απο την αρχη υποδειγματικος κατοικος; ισχυει οτι παραπανω απο ενα βλεπεις καλυτερες συμπεριφορες;

Τα έβγαλα ολα διότι δεν πρόσφεραν τιποτα παραπάνω αποτι ηταν πριν και ειναι τσάμπα έξοδα τελικα

Το ψαρι οταν μπήκε ´οπως και το αλλο δοκιμασε καποια κοραλια αλλα ειναι κύριος ´οπως και ο μεγάλος δεν ειδα κατι διαφορετικό στου πρώτου την συμπεριφορά νομιζω οτι δεν ισχύει αυτο

Φωσφορικά μετράω με salifert

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο μετα το κουρεμα (που ειναι και της εποχης)η διαφορα ειναι περισσοτερο απο εμφανης.Μπραβο.Εχεις αλγη η ats για το φωσφωρικα?

Στο σαμπ δεν εχω τιποτα ΑΤΣ δεν πρόκειται να βαλω ποτε ´οπως και άλγη που ειχα αλλα τιποτα και αυτη αυτο που κανω ειναι να εχω πάντα καθαρό σαμπ εξοπλισμό και ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο δεν ειναι λιγο ρισκο χωρις αντιφωσφορο?

Καθόλου αν ελέγχεις το χεράκι σου και εισαι συνεπείς στη αλλαγη και καθαριότητα δεν ειναι ρίσκο υπαρχουν αρκετα ενυδρεια που δεν εχουν αντιφωσφορο

Link to comment
Share on other sites

Και το προγραμμα ταΐσματος εχει ως εξής

Ψαρια 1 φορα την ημέρα ενα μεγάλο φιλο άλγης σε μανταλάκι και 3 φορες ταισμα με flakes

Κοραλια ενα κύβο παπονε στις δέκα μερες και μια μέρα πριν αμινοξέα

Μια φορα την εβδομάδα reef snow με zeobak

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά μετράω με salifert

 

Eimai πολυ περιεργος αν μετρησεις με hanna732 τι μετρηση θα παρεις. Επειδη σιγουρα 0 δεν εχεις, θα ηταν πολυ ενδειαφερον αν καποιος γνωστος σου εχει το hanna 732,  να μπορεσεις να μετρησεις, για να δουμε, αν στο ενυδρειο σου που ειναι υποδειγμα, σε τι αναλογια ειναι NO3/PO4  σε σχεση με το redfield ratio.

Link to comment
Share on other sites

Eimai πολυ περιεργος αν μετρησεις με hanna732 τι μετρηση θα παρεις. Επειδη σιγουρα 0 δεν εχεις, θα ηταν πολυ ενδειαφερον αν καποιος γνωστος σου εχει το hanna 732, να μπορεσεις να μετρησεις, για να δουμε, αν στο ενυδρειο σου που ειναι υποδειγμα, σε τι αναλογια ειναι NO3/PO4 σε σχεση με το redfield ratio.

Οταν ειχα μετρήσει κάποτε με Hana και με salifert να δω την διάφορα μετρήσεις αλλα για δω αν μετράω και σωστα εγω το salifert έβγαλε 0,03 και το Hana 0,04 νομιζω οτι καλα το πάω στην μετρηση αν και το βλέπω και στο ενυδρειο απο τα χρωματα τον κοραλιων που δυστηχως δεν εχω καλη φωτογραφική για να τα αποτυπώσω σωστα

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου αν ελέγχεις το χεράκι σου και εισαι συνεπείς στη αλλαγη και καθαριότητα δεν ειναι ρίσκο υπαρχουν αρκετα ενυδρεια που δεν εχουν αντιφωσφορο

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...