Jump to content

Θερμοστατης


mitc

Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα προβλημα με τις θερμοκρασιες του ενυδρειου

δεν μπορω να κρατησω σταθερη την θερμοκρασια του ενυδρειου γιατι αυτο βρισκετε σε μια αποθυκουλα-δωματιο και εχει θερμοκρασια οσο και εξω αντε λιγο παραπανω αλλα οχι 25 βαθμους οπως στο σπιτι

δηλαδη οι θερμοκρασιες κυμαίνονται 23-25,βαζω τον θερμοπομπο για να ανεβει η θερμοκρασια τωρα που αρχισαν τα κρυα

τωρα το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα και εχει μεσα 4 πιρανχα

τι θερμοστατη χρειαζομαι και ποση ισχυ πρεπει να εχει τουλαχιστον

ο θερμοστατης μου δεν ξερω ποση ισχυ εχει

Έγινε επεξεργασία - mitc
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει θερμοστάτης μέσα ; Εγώ θα σου πρότεινα έναν 150άρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να ξερεις οτι οσο μεγαλυτερη διαφορα θερμομρασιας μεταξυ περιβαλλοντος και νερου ενυδρειου υπαρχει, τοσο δυσκολευουν τα πραγματα για τον θερμαντηρα....Αν εχεις αρκετη διαφορα λοιπον, βαλε 150w + για να κρατησεις τις συνθηκες σου οσο πιο σταθερες γινεται.

Link to comment
Share on other sites

εχω μεσα εναν αλλα δεν ξερω ποση ισχυ εχει

εχω βρει εναν απο εξω 500w με 10 ευρω θα εχω καποιο προβλημα με τοση ισχυ; μηπως μπορω να ειμαι καλημενος και με 300 ή πιο λιγα; νομιζω πως ο δικος μου ειναι 100ρης ο 150ρης νομιζω θα ειναι ισα ισα

ενας 300ρης νομιζω θα με καληψει και στα πολυ μεγαλα κρυα

Link to comment
Share on other sites

Θα σε καλυψει και ο 300 και φυσικα ο 500. Αλλα κοιτα αν ειναι παραγγελια απο εξωτερικο, τις προδιαγραφες του. Και δεν θα εχεις και εγκυηση να ξερεις. Κοιτα και το μεγεθος του γιατι παιζει να ειναι και τεραστιος για τη γυαλα σου (ο 500αρης κυριως).

Link to comment
Share on other sites

χωραει και ο 500ρης

η εγγυηση δεν με πολυ καιει γιατι ειναι 10 ευρω και οχι 50 που εχει στην ελλαδα

τα specs:

  • Double insulation & waterproof
  • Voltage: 220-240V 50Hz
  • Suitable for Aquarium:500L ( For reference only)
  • Easy to install with 2 strong suckers. ( Mounting distance of 2 suckers is about 9.5cm, which is showed in the picture.)
  • Wattage: 500W
  • Temperature range : 16-32°C
  • The length is about 41cm
  • Cable length:117cm
Link to comment
Share on other sites

Για να μειώσεις τις απώλειες, άρα και τις απαιτήσεις σε θερμοστάτη, μπορείς να μονωσεις με κάποιο φελιζολ πάτο, πλάτη και αν είναι εφικτό και κάποιο από τα πλαϊνά!

Μεταφέρω το θέμα στη σωστή κατηγορία!

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο, με ελάχιστη θερμοκρασία κοντά στο μηδεν, έχω βάλει 2 θερμαντήρες 200 & 300 watt σε 150λιτρο, ωστε να κρατάνε θερμοκρασία αρχικά στους 20 και σταδιακά την μειώνω

Μονώνω με φελιζολ για 2.5 περίπου μήνες ή στα πολλά κρύα

Προσωπικα προτιμώ να μοιράζω τα watt ανάμεσα σε 2 θερμαντήρες κυρίως για τον λόγο πως αν πάρω έναν μεγάλο και πάθει κάτι...τότε πάπαλα

Ενώ έτσι όπως είναι τώρα, αν πάθει κάτι ο ένας, η θερμοκρασία θα κρατηθεί σταθερή απλά ο ένας θερμαντήρας θα ζοριστεί περισσότερο

Σου προτείνω να πάρεις 2 θερμαντήρες κι οχι εναν μεγάλο

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο δυσκολη η μονωση γιατι εχει νερο μεσα και εχει δημιουργηθει βιοτοπος κλπ

αλλα ειμαι διαθετιμενος να παρω οτι χρειαζετε απο θερμαντιρες για να κρατα σταθερη θερμοκρασια τους 25-28

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στα πλαγια και πισω φελιζολ, γιατι οταν ερχεται η ΔΕΗ θα παθαινεις εγκεφαλικα

Link to comment
Share on other sites

ειναι και ενα θεμα και αυτο το οποιο το ξεχασα

ενας θερμοστατης δουλευει τουλαχιστον για 12 ωρες μεχρι και 20 ή κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι και οτι πιο εντυπωσιακό αλλά είναι μια καλή λύση όταν έχεις το ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο.

Τώρα στον χώρο σου εσύ ξέρεις αλλά και η Δεη δεν χαρίζει και στην Δράμα έχετε δροσούλα τον χειμώνα αρκετή . . .

Link to comment
Share on other sites

Μόνωση εξωτερικά από το ενυδρείο εννοεί ο φίλος Puma όχι εσωτερικά :)

Yeap!

Εξωτερική μόνωση και ανοιχτό μόνο από πάνω. Τα δυο (πλέον) φωτιστικά 2Χ2Χ24 watt κανουν μια χαρά δουλειά...και μειώνω και το κόστος λογω ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 Τι έκανες τελικά φίλε?Τον 500αρη τον πήρες? Άξιζε τα λεφτά του?Με ενδιαφέρει κ εμένα γιατί είναι αρκετά φθηνός..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...