Jump to content

Νεος Μπαμπάς


kostasfast

Recommended Posts

μεσα σε λιγες μερες τα ψαρακια εξαφανιστικαν βλεπω ενα εδω ενα εκει δεν τα βλεπω και πολλα παρολο που η τροφη ειναι αφθονη ορισμενα αρνουνται να φανε αλλα παλι εχουν εξαφανιστει τελειως ειναι λιγο μπερδεμα η ολη κατασταση μολις βρω χρονο θα ανεβασω και φωτο

Link to comment
Share on other sites

Χμμ στο ειπα οτι τωρα ειναι τα δυσκολα! Μηπως η τροφη ηταν μεγαλη και δεν μπορουσαν να την φανε; Μηπως απο τα πολλα τα ταισματα το νερο χαλασε;

Link to comment
Share on other sites

η τροφη ηταν σε ποικιλια και ολα σε πουδρα με γουδοχερι ολα το νερο ειναι ενα θεμα αλλα αυτο που με φοβιζει ειναι μην ειναι μεσα στο κουβα του φιλτρου ηθελα να βαλω τουλι στην εισαγωγη αλλα μετα τααυγα ειναι ακατορθωτο να βαλεις χερι μεσα. θα κανω μια αποπειρα να ανοιξω φιλτρο αν και δεν ειναι ο καιρος του ακομα και θα σας πω νεοτερα υπ[αρχουν ομως καμια δεκαρια μικρα μες στο ενυδρειο πραγμα που με ενθαρυνει οτι καπου εχουν παει και τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο δεν ειναι σιγουρα τωρα θελω να ελπιζω οτι καπου κρυβονται

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το φιλτρο πρεπει να το προσεξεις ιδιατερα! Εγω στη θεση σου χρησιμοποιουσα αεροφιλτρο και θα εκανε αλλαγες νερου! Γιατι ακομη και να μην τα ρουφηξει στον καδο, μπορει να τα ρουφηξει στο τουλι και να μην μπορουν να αποκοληθουν!

Παντως, να ξερεις οτι ακομη και με το γουδοχερι ισως να μην ειναι αρκετα ψιλη!

Παρολα αυτα, και να μην γινει τιποτα , να μην τα παρατησεις αφου εχεις την δυνατοτητα να τα αναπαραγεις! Ειναι κατι ασυγκριτο!

Link to comment
Share on other sites

μπορο να δω και εγω το αρθρο του χρηστου θελο να παρο και εγω να το διαβασο να δω τι θα κανω

Εδω ειναι φιλε μου! Εχεις σκαλαρια;

Link to comment
Share on other sites

το περιβοητο αρθρο του Χρηστου, αναλυτικο ενδιαφερον και πετυχημενο. την προσπαθεια την καναμε παντως το φιλτρο το αφησα γιατι το ενυδρειο εχει σωστη βιολογια εδω και 4 χρονια ειναι με φυτα και εχει φιλοξενησει κατα καιρους διαφορα ψαρια δεν ηθελα να το βγαλω εκτος χαμηλωσα την ροη του το μινιμουμ και ηθελα να προσθεσω ενα τουλι και ενα σφουγγαρι μπλε με χοντρους πορους για εξτρα ασφαλεια δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αλλα αυτη ηταν η σκεψη μου. τωρα θα περιμενω αν δεν δω φως θα παω σε γενναια αλλαγη να ερθει λιγο στα ισα του εχει γεμησει παντου υπολειματα απο τροφες.

Link to comment
Share on other sites

και μια περιγραφη

υποσρωμα manado

φυτα valisnera gigantea, caroliana, anubias, cryptocorin και νομιζω και echinodorus

θερμοκρασια 29

συνθηκες νερου τωρα δεν εχω τεστ αλλα οταν ξεκινησα ηταν πανομοιότυπες με του χρηστου.

απο δευτερα θα παρω τεστακια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι γενναιες αλλαγες! 10% ειναι καλα γιατι τα μικρα ειναι ευαισθητα! Και το νερο πρεπει να ειναι προετοιμασμενο και στις ιδιες συνθηκες του ενδρειου! Εγω εκανα αλλαγες απο το κυριως ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

εκανα περιπου 10% αλλα το νερο ειναι χαλι μαυρο θα κανω αλλη μια μικρη και βλεπουμε πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται εδω; Εχουμε κανα νεο;

Κανε εναν κοπο και παρουσιασε την γεννα εδω!

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείτε για την απουσια μου αλλα ειχα καποια προβληματακια. εχω καλα νεα και κακα νεα τα κακα ειναι οτι τα ψαρακια εξαφανιστηκαν ολα δεν ξερω πως εγινε και στεναχωρηθηκα πολυ με το γεγοος οτι σιγουρα καπου εκανα καποια λαθη. τα ευχαριστα ειναι οτι κανανε καινουργια αυγουλακια και ξεκιναμε παλι. αυτη τη φορα θα βγαλω το μπαστουνι της εισαγωγης για να κανω την "επεμβαση" θα παρω ενα μπουκαλι αναψυκτικου 1,50 λιτρου και θα το κοψω περιπου στη μεση, θα μπει ο σωληνας κανονικα απο την εισοδο του μπουκαλιου και στο ανοιχτο κοματι απο κατω θα βαλω χοντρο σφουγγαρι. γιατι το λεω αυτο η σκεψη μου ειναι οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η εισοδος νερου τοσο λιγοτερη πιεση θα εχει βεβαια θα χαμηλωσω και την ροη για ακομα περισσοτερα αποτελεσματα. για να μην μου ρουφηξει κανενα γονο πιστευω οτι καπως ετσι αν οχι ετσι εχασα τα προιγουμενα μιας και δεν ειμαι σιγουρος λογο μεγαλης μου απουσιας. τωρα απο τροφη θα παραγγειλω οσο πιο συντομα γινεται την τροφη του χρηστου σε υγρη μορφη. επισης θα φροντισω να προμηθευτω και αρτεμια αρκετη αυτη τη φορα μιας και την προηγουμενη δεν το θεωρησα και πολυ σημαντικο.. οποιος εχει καποια αντιριση να προσθεσει κατι η ακομα και με διορθωσει πολυ ευχαριστως να δεχτω τις γνωμες ολων σας. πολυ συντομα θα ανεβασω και νεο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται εδω; Εχουμε κανα νεο;

Κανε εναν κοπο και παρουσιασε την γεννα εδω!

θα την παρουσιασω πιο σωστα με καλυτερο υλικο απο την νεα γεννα που ελπιζω να γινει επιτυχιμενη και να μπορεσω επιτελους να δω τα μικρα να μεγαλωνουν

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα! Για φιλτρο θα ελεγα να χρησιμοποιησεις αεροφιλτρο! Ακομη και με τα σφουγγαρια κτλ αν ο γονος παει κοντα θα τον ρουφηξει! Ενω με το αεροφιλτρο οχι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε θα βγαλω το φιλτρο μολις γινουν τα αυγα και θα το βαλω σε αλλο ενυδρειο και θα βαλω ενα αεροφιλτρο απλο που εχω καπου ξεχασμενο. να σου πω εχω βαλει προσφατα diy co2 να το βγαλω? θα εχουν προβλημα τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Το co2 το χεις στη γεννηστρα; Ποιος ο λογος;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω γεννηστρα στο κυριως γινεται η γεννα

Link to comment
Share on other sites

Ε ωραια, το ιδιο ειναι, γιατι εχεις βαλει co2, για τα φυτα ή το ph;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...