Jump to content

Δοσολογία Και Συχνότητα Λιπάσματος Σε Νέο Ενυδρείο;


jpavly

Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες το λίπασμα esha Pro-Phyll.

Η δοσολογία του για τα καθαρά λίτρα μου είναι μία φορά την εβδομάδα να ρίχνω 8 σταγόνες.

Βρίσκετε σωστό να μειώσω την συχνότητα ή τη δοσολογία λόγω του ότι δεν έχω πολλά φυτά;

Οι δοσολογίες είναι ανεξαρτήτως των φυτών που διαθέτω;

Μην δημιουργήσω και πρόβλημα θέλοντας να κάνω καλό δηλαδή!

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως , οι δοσολογίες αναφέρονται σε full φυτεμένο ενυδρείο.

Αυτό πάλι είναι σχετικό, γιατί πρέπει να ξέρουμε και τις απαιτήσεις των φυτών μας. :)

Εγώ θα έριχνα κάθε μέρα την μισή ποσότητα από αυτήν που προτείνεται εκτός από την ημέρα της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο δεν είναι με ημερήσια δόση, αλλά με εβδομαδιαία, οπότε το ρίχνω μετά την αλλαγή νερού.

Έχω σκεφτεί να ρίχνω λιγότερες σταγόνες, π.χ. 5 εβδομαδαίως με αυτή την προοπτική.

Το ερώτημα που μου δημιουργείται είναι, αν ρίχνει κάποιος παραπάνω από όσο χρειάζεται, μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητα αποτελέσματα, όπως π.χ. άλγες;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λιπάσματα μπορείς να τα χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση. Κάνε μια διαίρεση με το 6 για να βγάλεις την ημερήσια δοσολογία.

Αν ρίχνεις περισσότερο από αυτό που χρειάζεται θα αντιμετωπίσεις με βεβαιότητα προβλήματα με τις άλγες. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή η σκέψη σου, θα ήταν προτιμότερο πιστεύεις αντί για 8 σταγόνες εβδομαδιαίως να ρίχνω μία σταγόνα την ημέρα;

Σαφώς είναι πιο εύκολο να το κάνω μία φορά την εβδομάδα αντί για κάθε μέρα, αλλά αν τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα, γιατί όχι :)

Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος το esha Pro-Phyll για να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή η σκέψη σου, θα ήταν προτιμότερο πιστεύεις αντί για 8 σταγόνες εβδομαδιαίως να ρίχνω μία σταγόνα την ημέρα;

Σαφώς είναι πιο εύκολο να το κάνω μία φορά την εβδομάδα αντί για κάθε μέρα, αλλά αν τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα, γιατί όχι :)

Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος το esha Pro-Phyll για να μας πει εντυπώσεις;

Κατ εμέ ναι :)

Δυστυχώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει όμως το συγκεκριμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την δοσολογια θα ελεγα το μισο απο οτι γραφει.Να μην βαζεις την ημερα της αλλαγης,τα φυτα εχουν ηδη τροφη απο το φρεσκο νερο και τα περισια θρεπτικα ειναι τροφη για τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις σε καθημερινη βαση, εχεις καθε μερα θρεπτικα στοιχεια για τα φυτα σου ( προγραμμα ).

Οτα το βαλεις μια φορα, τις πρωτες μερες ( μια, δυο, τρις ) θα εχουν μπολικο φαγητο μετα τις υπολοιπες μερες νηστεια.

Link to comment
Share on other sites

Ενας ( καταλογος ) δοσολογιας, μονο που ειναι τις Seachem με ενα πολυ καλλο αρθρο του φιλτα του ISTELLA.

http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_seachem_table.html

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες το λίπασμα esha Pro-Phyll.

Η δοσολογία του για τα καθαρά λίτρα μου είναι μία φορά την εβδομάδα να ρίχνω 8 σταγόνες.

Βρίσκετε σωστό να μειώσω την συχνότητα ή τη δοσολογία λόγω του ότι δεν έχω πολλά φυτά;

Οι δοσολογίες είναι ανεξαρτήτως των φυτών που διαθέτω;

Μην δημιουργήσω και πρόβλημα θέλοντας να κάνω καλό δηλαδή!

Ευχαριστώ :)

Κάποτε χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο λίπασμα.

Αυτό που εχω να πω ειναι οτι το νεράκι της βρύσης είχε περισσότερο λίπασμα.

Συμβουλή: Βρές κάποιο άλλο λίπασμα πχ seachem

(Το να ρίχνεις καθημερινά ειναι καλύτερα απότι εβδομαδιαία)

Αν παρολαυτά θέλεις να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς η esha εχει υπολογισμό στο site της

http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-pro-phyll/calculator.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; να σου πω την αλήθεια την πρώτη φορά που έβαλα είδα πάντως πολύ μεγάλη διαφορά.

Τώρα στη δεύτερη-τρίτη εβδομάδα όχι και τόσο, αλλά προχθές αφαίρεσα το κερατόφυλλο γιατί είχα πολύ χαμηλά νιτρικά και ίσως φταίει αυτό για τη μειωμένη ανάπτυξη.

Θα το συνεχίσω λίγο ακόμα να δω πως πάει :)

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπασματα ειναι καλο να τα ριχνουμε καθημερινα και εκτος της ημερας που κανουμε αλλαγη νερου.

Δηλαδη,σπαμε την δοσολογια δια 6 και την ριχνουμε καθε μερα.Ετσι εχουμε καλυτερη αφομειωση του λιπασματος απο τα φυτα μας.

Οι δοσολογιες που γραφουν τα μπουκαλια ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια,οπωτε καλο ειναι να ξεκιναμε με τη μιση αναγραφομενη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; να σου πω την αλήθεια την πρώτη φορά που έβαλα είδα πάντως πολύ μεγάλη διαφορά. 

 

Τώρα στη δεύτερη-τρίτη εβδομάδα όχι και τόσο, αλλά προχθές αφαίρεσα το κερατόφυλλο γιατί είχα πολύ χαμηλά νιτρικά και ίσως φταίει αυτό για τη μειωμένη ανάπτυξη.

 

Θα το συνεχίσω λίγο ακόμα να δω πως πάει :)

Εγώ δε θα αφαιρουσα το κερατοφυλλο αλλά θα πρόσθετα λιγα νιτρικα. Η προσωπική μικρή εμπειρία μου έχει δειξει οτι αφαιρώντας τα ταχείας ανάπτυξης δημιουργείται ανισορροπία στο συστημα με αποτέλεσμα την ανάπτυξη αλγης. Εξαρτάται βέβαια και τι ποσότητα φυτών αφαιρεις...

Link to comment
Share on other sites

Κερατόφυλλο είχα ένα κλαδί 30 εκατοστά περίπου, δεν είχα πολύ, είχε αναπτύξει και 4-5 παρακλάδια 5-10 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κλαδευεις, να το κρατας μικρο ωστε να μην σου τραβαει παρα πολυ τα νιτρικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πριν λίγα (10) οπότε δεν λέει, άσε που σκέφτομαι να βάλω και pistia

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπ οψη σου η πιστια για να ευδοκιμηση, θελει ανοιχτο καπακι και σχεδον μηδενικη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο το έχω, το πρώτο δεν παίζει λόγω μονομάχου (και φωτισμού).

Αν αποφασίσω να κάνω μία δοκιμή θα σας ενημερώσω με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι ρίχνω κάθε πρωί το αντίστοιχο λίπασμα (μία σταγόνα στην περίπτωση μου) και έχω δει διαφορά στην ανάπτυξη σε όλα τα φυτά μου, σε συνδυασμό με την αφαίρεση του κερατόφυλλου.

Την Κυριακή κλάδεψα κι άλλη Σεσιλιφλόρα και φύτεψα δίπλα, πάμε για θαμνάκι!

Μόλις έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα θα βάλω νέες φωτό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα λιπασματα ειναι καλο να τα ριχνουμε καθημερινα και εκτος της ημερας που κανουμε αλλαγη νερου.

Δηλαδη,σπαμε την δοσολογια δια 6 και την ριχνουμε καθε μερα.Ετσι εχουμε καλυτερη αφομειωση του λιπασματος απο τα φυτα μας.

Οι δοσολογιες που γραφουν τα μπουκαλια ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια,οπωτε καλο ειναι να ξεκιναμε με τη μιση αναγραφομενη.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπασματα ειναι καλο να τα ριχνουμε καθημερινα και εκτος της ημερας που κανουμε αλλαγη νερου.

Δηλαδη,σπαμε την δοσολογια δια 6 και την ριχνουμε καθε μερα.Ετσι εχουμε καλυτερη αφομειωση του λιπασματος απο τα φυτα μας.

Οι δοσολογιες που γραφουν τα μπουκαλια ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια,οπωτε καλο ειναι να ξεκιναμε με τη μιση αναγραφομενη.

Έχω το seachem flourish και γράφει για 2 φορές την εβδομάδα. Στα 60 λιτ που είμαι βγάζει 2 χ 1.2 ml δόση. Να το σπασω σε καθημερινή δοση;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το seachem flourish και γράφει για 2 φορές την εβδομάδα. Στα 60 λιτ που είμαι βγάζει 2 χ 1.2 ml δόση. Να το σπασω σε καθημερινή δοση;

Δώσε βάση σε αυτό που γράφει στην τελευταία γραμμή όμως. . .

Link to comment
Share on other sites

Δώσε βάση σε αυτό που γράφει στην τελευταία γραμμή όμως. . .

ok Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...