Jump to content

Αντίστροφη όσμοση


Recommended Posts

Πήρα αντιστροφη όσμωση. Την παρασκευή περιμένω να έρθει. Αυτή που πήρα είναι μια Ro-man 4 σταδίων όπου το 4 σταδίο λέει είναι για απιονισμό. Να το παιρνάω και από το 4 στάδιο να γίνεται ο απιονισμός ή δεν είναι απαραίτητο. Όταν μίλησα με την εταιρία μου είπαν ότι το 4 στάδιο μπορώ να μην το χρησιμοποιήσω αν θέλω (όχι για το ενυδρείο γενικά σαν δυνατότητα της όσμοσης).

Οι μετρήσεις της βρύσης είναι:

PH: 9

GH: 31

KH: 14

Με την όσμωση πόσο θα πέσουν. Θα πρέπει να βάζω και νερό βρύσης;

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση θα σου μηδενίσει τα επίπεδα ΚΗ και GH, ανάλογα βέβαια και με το πόσο την ρυθμίσεις να βγάζει "βρώμικο" νερό. Το pH στις αρχές θα σου είναι γύρω στο 5 ενώ αργότερα σταδιακά ανάλογα και με την χρήση που θα της κάνεις θα ανέβει γύρω στο 7. Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα και τα 4 στάδια της όσμωσης (μιας και τα πλήρωσες). Τώρα αν θα βάζεις και νερό βρύσης αυτό είναι συναρτήσει των ψαριών που έχεις και των παραμέτρων του νερού που θέλεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς και τα 4 στάδια για αλλαγή νερού και προσθέτεις και την αντίστοιχη ποσότητα electroright.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς και τα 4 στάδια για αλλαγή νερού και προσθέτεις και την αντίστοιχη ποσότητα electroright.

Τι είναι το electroright;

Link to comment
Share on other sites

Electro-Right = ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αντιστροφη όσμωση. Την παρασκευή περιμένω να έρθει. Αυτή που πήρα είναι μια Ro-man 4 σταδίων όπου το 4 σταδίο λέει είναι για απιονισμό. Να το παιρνάω και από το 4 στάδιο να γίνεται ο απιονισμός ή δεν είναι απαραίτητο. Όταν μίλησα με την εταιρία μου είπαν ότι το 4 στάδιο μπορώ να μην το χρησιμοποιήσω αν θέλω (όχι για το ενυδρείο γενικά σαν δυνατότητα της όσμοσης).

Οι μετρήσεις της βρύσης είναι:

PH: 9

GH: 31

KH: 14

Με την όσμωση πόσο θα πέσουν. Θα πρέπει να βάζω και νερό βρύσης;

Και πόσο πήγε το μαλλί αρχηγέ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο πήγε το μαλλί αρχηγέ;;;;

135 μαζι με με μεταφορικα. 190lt/day βγάζει. Με 235lt/day είχε 1-2 ευρω ακριβότερα αλλά δεν το πήρα γιατί δεν είχε τώρα και περίμενε να του στείλουν από αγγλία και επείδη εγώ την ήθελα πριν φύγω για να φτιάξω το νερό και να πάρω και ψάρια όταν γυρίσω από Αθήνα μιας και δεν ανεβαίνω και πολύ συχνά και αργότερα θα αλλάξω ένα εξάρτημα (δεν θυμάμαι πως μου το είπε) και θα το κάνω 300.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανεις εβδομαδιαιες αλαγες της ταξεως 30% τοτε.....στην πορεια θα χρειαζεσαι π.χ.10%νερο οσμωσης και το υπολοιπο 20% θα ειναι νερο του δικτυου.Παντα υποθετικα μιλαμε κατοπειν τεστ που θα κανεις μονος σου θα κρινεις ποσο νερο αντιστροφης οσμωσης θα χρειαζεσαι.Αν κρινω απο το προφιλ σου(Cayman 80)Τοτε το συστημα που αγορασες σε υπερκαλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα φαινεται ποιοτικα πολυ καλο!!!

Ουπς!! ξεχασα τη σελιδα: www.RO-MAN.com

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανεις εβδομαδιαιες αλαγες της ταξεως 30% τοτε.....στην πορεια θα χρειαζεσαι π.χ.10%νερο οσμωσης και το υπολοιπο 20% θα ειναι νερο του δικτυου.Παντα υποθετικα μιλαμε κατοπειν τεστ που θα κανεις μονος σου θα κρινεις ποσο νερο αντιστροφης οσμωσης θα χρειαζεσαι.Αν κρινω απο το προφιλ σου(Cayman 80)Τοτε το συστημα που αγορασες σε υπερκαλυπτει.

Εβδομαδιαίες αλλάγες κάνω. Οπότε για να καταλάβω στην αρχή να βάζω μόνο όσμωσης και στην πορεία θα προσθέτω και νερό βρύσης; Η καλύτερα να γεμίζω το μισό με όσμωση και το υπόλοιπο με νερό βρύσης και αναλόγως μετα αν χρείαζεται να μείωσω ή να αυξήσω τις τιμές να αυξήσω ή να μειώσω το νερό της όσμωσης;

Link to comment
Share on other sites

Εβδομαδιαίες αλλάγες κάνω. Οπότε για να καταλάβω στην αρχή να βάζω μόνο όσμωσης και στην πορεία θα προσθέτω και νερό βρύσης; Η καλύτερα να γεμίζω το μισό με όσμωση και το υπόλοιπο με νερό βρύσης και αναλόγως μετα αν χρείαζεται να μείωσω ή να αυξήσω τις τιμές να αυξήσω ή να μειώσω το νερό της όσμωσης;

Ακριβως ετσι για παραδειγμα παρε εναν κουβα 10λιτρων και πειραματεισου.Οταν βρεις τις τιμες που θελεις τοτε να αρχησεις να χρισημοποιης νερο Α.Ο. στο ενυδρειο σου.(Αυτο θα το κανεις σταδιακα κι οχι αποτομες αλαγες για να συνηθισουν τα ψαρια σου ωστε να μην εχεις δυσαρεστα αποτελεσματα).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κανονήσω και εγώ κάποια στιγμή. Θα επικοινωνήσω τότε μαζί σου.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...