Jump to content

Αχινός : Πέφτουν Τα Αγκάθια Του


Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα ,
εδώ και 5 μήνες έχω στήσει ένα μεσογειακό ενυδρείο 400 λίτρα .
Εκτός των άλλων έχω δύο αχινούς ένα με μαύρα αγκάθια και ένα με κοκκινωπά που στις άκρες ειναι άσπρα . Ο δεύτερος έχασε σχεδόν όλα τα αγκάθια του εδώ και τρείς μέρες με εξαίρεση αυτά που είναι γύρω από το στόμα του με τα οποία κινείται μέσα στο ενυδρείο . Φαντάζομαι ότι μάλλον θα πεθάνει .
Τι μπορεί να φταίει ? Μετρήσεις Ca 470 , Kh 6 , ph 7,8 , ΝΗ4 0 , ΝΟ2 0 , ΝΟ3 15 . Αλλαγές νερού 130 λίτρα κάθε μήνα από θάλασσα . Στο ενυδρείο ζούν 7 γύλοι 2 γουρουνόψαρα ένας σπάρος και μερικές πορφύρες . Υπάρχει sump με skimmer και refugium γεμάτο με chaeto .
Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλα όταν ασπρίσουν οι μύτες τους αποτι ξέρω τελειώνει ο κύκλος ζωής τους

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο Sphaerechinus granularis που έχει ο φίλος, έχει άσπρες μύτες στα αγκάθια του..

Γενικά οι αχινοί είναι δείκτες καλών συνθηκών (καθαρής θάλασσας λενε οι ψαράδες) και χρησιμοποιούνται στα μεγάλα ενυδρεία για το λόγο αυτό μια και όταν οι συνθήκες, κυρίως νιτρικά, αλατότητα και έλλειψη τροφής αλλάξουν αισθητά, είναι οι πρώτοι που υποτροπιάζουν χάνοντας τα αγκάθια τους..

Τη στιγμή όμως που ο άλλος που βρίσκεται στο ενυδρείο δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα, μάλλον έχει κάτι ο συγκεκριμένος..

Εγώ θα τον αφαιρούσα σε ένα δοχείο μόνο του με λίγες άλγες παραπάνω για τροφή μέχρι να δω αν θα ανανήψει..

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα ,

εδώ και 5 μήνες έχω στήσει ένα μεσογειακό ενυδρείο 400 λίτρα .

Εκτός των άλλων έχω δύο αχινούς ένα με μαύρα αγκάθια και ένα με κοκκινωπά που στις άκρες ειναι άσπρα . Ο δεύτερος έχασε σχεδόν όλα τα αγκάθια του εδώ και τρείς μέρες με εξαίρεση αυτά που είναι γύρω από το στόμα του με τα οποία κινείται μέσα στο ενυδρείο . Φαντάζομαι ότι μάλλον θα πεθάνει .

Τι μπορεί να φταίει ? Μετρήσεις Ca 470 , Kh 6 , ph 7,8 , ΝΗ4 0 , ΝΟ2 0 , ΝΟ3 15 . Αλλαγές νερού 130 λίτρα κάθε μήνα από θάλασσα . Στο ενυδρείο ζούν 7 γύλοι 2 γουρουνόψαρα ένας σπάρος και μερικές πορφύρες . Υπάρχει sump με skimmer και refugium γεμάτο με chaeto .

Ευχαριστώ .

Τι αλατοτητα εχεις?

Οι αχινοι την ακούνε κανονικά σε διακυμάνσεις αλατοτητας και σε υψηλα Ν03...

Link to comment
Share on other sites

Αλατότητα 1.027 . Το γουρουνάψαρο δεν ασχολείται καοθόλου με τους αχινούς .

Δυστυχώς ο αχινός απεβίωσε.

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...