Jump to content

S.o.s. Με Ich!!


Recommended Posts

τα έβγαλα ήδη ρε συ Θοδωρή.. μου μάυριζαν τη ψυχή που τα βλεπα νεκρωμένα.. :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν πειράζει, σε καταλαβαίνω.

Ας πανε ολα καλα κι απο seiatopores και hystrix εδω μεσα να φανε κι οι κότες. :P

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να πανε ολα καλα :) πολλα μπραβο για τι διαδηκασια που ακολουθησες, θελει δουλεια να γινει ολοι αυτη η ιστορια που εστεισες!! Μπραβο!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες δυο δράματα αυτες τις ημερες. Να εισαι σίγουρος οτι αύτα ειναι σχολια για το μελλον και θα σε βοηθήσουν να γίνεις καλυτερος χομπίστας. Τα καλυτερα σου ευχομαι για τον Ιάπωνα σου, το ich αν ειναι δυνατό θελει μονο δυνατα μετρα, αλλιως στην καλυτερη αργα και σταθερα το ψάρι αποδυναμώνεται.

Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, χθες το βράδυ συμπληροματικα του siporax που εχω στο φίλτρο, έβαλα στη καραντίνα ένα βραχάκι του κιλού προσφορά του Μητσάκου για extra βιολογία..

μήπως έκανα βλακεία??????????????????

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, χθες το βράδυ συμπληροματικα του siporax που εχω στο φίλτρο, έβαλα στη καραντίνα ένα βραχάκι του κιλού προσφορά του Μητσάκου για extra βιολογία..

μήπως έκανα βλακεία??????????????????

Δεν νομίζω πως κάνει κάτι κακό. Είχα βάλει και εγώ και μάλιστα όταν τελείωσε η θεραπεία και τον έβγαλα να στεγνώσει στον ήλιο την άλλη μέρα βρήκα ψόφιο ένα καβουράκι απο κάτω όταν τον σήκωσα. Μου έκανε εντύπωση διότι θεωρητικά ο χαλκός θα έπρεπε να το είχε σκοτώσει...Δεν θα τον βάλεις όμως αυτόν το βράχο στο κυρίως ενυδρείο μετά γιατί απορροφά χαλκό

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα το βάλω.. Αυτο σκέφτηκα.. Τυχόν αμωνία απο νεκρά ασπόνδυλα ..

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, χθες το βράδυ συμπληροματικα του siporax που εχω στο φίλτρο, έβαλα στη καραντίνα ένα βραχάκι του κιλού προσφορά του Μητσάκου για extra βιολογία..

μήπως έκανα βλακεία??????????????????

Σε μικρη ποσότητα και εφόσον έχεις κανει προσθήκη βακτηριδίων δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,σε καθε περίπτωση ομως θα ειναι καλα καθημερινά να τσεκάρεις την αμμωνία στην καραντίνα με τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε παραλίγο να χάσω ψάρια ανεκτίμητης αξίας επειδή έβαλα μέσα ένα ψάρι πολύ στρεσαρισμένο. Έβλεπες όλα τα ψάρια να κολυμπάνε με δυσκολία και ήταν γεμάτα με ich. To ψάρι που τα κόλλησε όλα πέθανε πρώτο αλλά έξω από το ενυδρείο γιατί πρόλαβα να το βγάλω πριν αφήσει και τίποτε άλλο μέσα. Παραλίγο να παρατήσω το χόμπι μια και καλή. Τότε θυμήθηκα ότι ένας γνωστός έκανε το εξής...Έδειξε καταρχήν ψυχραιμία....Έριξε την αλατότητα στα 1015 με 1014 από 1020 (only fish) σε δυο μέρες και σκέπασε από την αρχή το ενυδρείο με ένα σεντόνι...Έκλεισε τα φώτα και τους κυκλοφορητές για τρεις με τέσσερις μέρες αλλά δεν έκλεισε την ροή από το σαμπ... Τάιζε ελάχιστη ποσότητα μόνο τροφή ποτισμένη με σκόρδο μία φορά την ημέρα. Όταν το έβαλε ξανα σε λειτουργία αφαίρεσε το σεντόνι άναψε το ελάχιστο φως (2 μπλε t5) όχι όλα τα φώτα και το άφησε να λειτουργεί έτσι για έναν μήνα....Έσωσε όλα τα ψάρια.... Το ίδιο και εγώ.... και τα ψάρια τρώγανε σαν τρελά μετά.. Αυτό το καταθέτω σαν εμπειρία γιατί είναι δύσκολο όταν χάνεις ψάρια... και από χρηματική και από συναισθηματική αξία...

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε παραλίγο να χάσω ψάρια ανεκτίμητης αξίας επειδή έβαλα μέσα ένα ψάρι πολύ στρεσαρισμένο. Έβλεπες όλα τα ψάρια να κολυμπάνε με δυσκολία και ήταν γεμάτα με ich. To ψάρι που τα κόλλησε όλα πέθανε πρώτο αλλά έξω από το ενυδρείο γιατί πρόλαβα να το βγάλω πριν αφήσει και τίποτε άλλο μέσα. Παραλίγο να παρατήσω το χόμπι μια και καλή. Τότε θυμήθηκα ότι ένας γνωστός έκανε το εξής...Έδειξε καταρχήν ψυχραιμία....Έριξε την αλατότητα στα 1015 με 1014 από 1020 (only fish) σε δυο μέρες και σκέπασε από την αρχή το ενυδρείο με ένα σεντόνι...Έκλεισε τα φώτα και τους κυκλοφορητές για τρεις με τέσσερις μέρες αλλά δεν έκλεισε την ροή από το σαμπ... Τάιζε ελάχιστη ποσότητα μόνο τροφή ποτισμένη με σκόρδο μία φορά την ημέρα. Όταν το έβαλε ξανα σε λειτουργία αφαίρεσε το σεντόνι άναψε το ελάχιστο φως (2 μπλε t5) όχι όλα τα φώτα και το άφησε να λειτουργεί έτσι για έναν μήνα....Έσωσε όλα τα ψάρια.... Το ίδιο και εγώ.... και τα ψάρια τρώγανε σαν τρελά μετά.. Αυτό το καταθέτω σαν εμπειρία γιατί είναι δύσκολο όταν χάνεις ψάρια... και από χρηματική και από συναισθηματική αξία...

φίλε μου υποαλατότητα θα τη δοκίμαζα και γω αλλα τρέχω reef και αν κατέβαζα αλατότητα σε αυτά τα επίπεδα θα τα έπερνα όλα στο χέρι :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απλά έβαλα μια δική μου εμπειρία γιατί μπορεί να συμβεί στον καθένα αυτό...ακόμα και σε only fish...Έχω χάσει paru έτσι και τότε με έπιασε πανικός και τα έχασα όλα... Είχα κάποτε και reef και το σταμάτησα για αυτό το λόγο...γιατί αν τα χάσεις όλα η αξία τους μπορεί να υπολογιστεί στο θεό...Φυσικά και μερικά ψάρια δεν παλεύονται με τίποτα όπως και το δικό σου...χωρίς λόγο μπορεί να το χάσεις... επειδή είναι νομιζω σοι με τον λευκόστερνο έχουν κοινά αρνητικά σημεία... Ο λευκόστερνος δεν βγάζει μερικές φορές ich δεν σε προειδοποιεί καν πριν τα τινάξει... 'Εχω καει και από τα δύο ψάρια στο παρελθόν. Απλά επειδή στην περίπτωση σου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ή διατήρησε και ένα μικρότερο ενυδρείο για καραντίνα ή αν δεν μπορείς βγάζεις το ψάρι όσο γίνετε πιο γρήγορα για να σωσεις τα υπόλοιπα... προκειμένου να τα χάσεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

η πρόληψη είναι μεγάλη κουβέντα..

φαντάζομαι θα εννοείς ποικιλία τροφών εμπουτισμένες με σκόρδο και βιταμίνες.. ο δικός μου τα είχε όλα αλλα παρ όλα αυτά δεν το γλύτωσε.

Link to comment
Share on other sites

ένα μικρό update απο την καραντίνα. έχει περάσει μια εβδομάδα, ευτυχως απώλειες δεν υπάρχουν, τα στίγματα έχουν φύγει τελείως. Ο Ιάπωνας έχει στρώσει χρωματάκι και γενικά τα ψαράκια όσο πάει είναι και πιο ζωηρά και φαγανά :)

Link to comment
Share on other sites

με δυσκολεύει πολύ το τέστ του χαλκού.. οι αποχρώσεις έχουν μικρες διαφορές και

δυσδιάκριτες για κάτι που πρέπει να είσαι τόσο ακρειβής με τη δοσολογία.

απ όσο βλέπω είμαι κοντα΄στο 0,25ppm και ενω σκεφτόμουν να ρίξω λίγο χαλκό ακόμα τελικά αποφάσισα να μείνω εκεί και να μη ρισκάρω αφού βλέπω βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

Για πρόληψη πιστευω να αναφέρετε σε ελεγχόμενη εισαγωγη ψαριών στο ενυδρειο αφου τα εχουμε περασει απο μια καραντίνα. Οχι ευκολο για ολους σιγουρα αλλα αυτη ειναι σωστη πρόληψη.

Τωρα το θεμα διατροφής θεωρω πως ολοι δίνουμε οτι καλυτερο στα ζωντανα μας οποτε δεν εχει νόημα να ψάχνουμε το σωστο εδω. Προσπάθησε να κρατας το 0,25 ισως και λιγο ποιο πανω δεν θα εχεις θεμα, για τις ημερες που πρεπει. Παρα πολυ καλα που ολα πηγαίνουν καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

με δυσκολεύει πολύ το τέστ του χαλκού.. οι αποχρώσεις έχουν μικρες διαφορές και

δυσδιάκριτες για κάτι που πρέπει να είσαι τόσο ακρειβής με τη δοσολογία.

απ όσο βλέπω είμαι κοντα΄στο 0,25ppm και ενω σκεφτόμουν να ρίξω λίγο χαλκό ακόμα τελικά αποφάσισα να μείνω εκεί και να μη ρισκάρω αφού βλέπω βελτίωση

Τα μπλεδακια ειναι λιγο μπερδεμένα και θελει προσοχή,σωστα τα λες....

Οπωε σου ειπε και ο Μαριος να διατηρησεις την τιμη στο 0,25ppm φιλε για να γινει σωστα η δουλεια μεχρι το τελος της θεραπειας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να μην βάζεις συνέχεια χέρια μέσα και στρεσάρεις τα ψάρια,είναι μια πρόληψη και αυτή.

Υπάρχουν και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα στη παρέα!

η καραντίνα στήθηκε 9-12-14, αισίως έχει κλείσει μήνας και όλα έχουν παει ρολόι. Τα ψαράκια στο σύνολο του είναι σε άριστη κατάσταση και τίποτα δεν θυμίζει το πώς ήταν τα πράγματα 1 μήνα πρίν. Σιγά- σιγά η ταλαιπωρία των 2 μηνών συνολικά με το ick ξεκινά την αντίστροφη μέτρηση

σε όλη τη διάρκεια κράτησα τον χαλκό σταθερά στο 0,25ppm (περίπου).

Λέω σιγά –σιγά να ξεκινήσω την αποθεραπεία.

Ειμαι καλά χρονικά ή πρεπει να το αφήσω λίγο ακόμα??

Για οικονομία, στις αλλαγές στη καραντίνα να χρησιμοποιώ το νερό που αλλάζω από το main ή δεν είναι safe?

Νομίζω ότι μετά από 1 μήνα το main μου είναι πλέον ick free.. κάνω λάθος????

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και περνεις νερό απο το κύριος ενυδρειο για τις αλλαγες ξεκινά να μειώνεις τον χαλκό και οταν φτάσεις να μέτρας σχεδόν μηδέν μετα απο μια εβδομάδα να τον βαλεις. το παράσιτο αν δεν εχει ξενιστές εχει ζωη περίπου 30-40 μερες

Link to comment
Share on other sites

αρα ρε σύ Λυκούργο, αν η ζωή του είναι 30-40 μέρες δέν είναι ακόμα σίγουρα ick free το main.. (?)

δεν έχω κάνει ακόμα αλλαγή στη καραντίνα απο το main.. απλά σκεφτομουν να αρχίσω.. με προβλημάτησες όμως τώρα

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο παράσιτο απο τη στιγμη που πεφτει απο το ψάρι μενει σε μορφη κύστης απο 3 εως 28 ημερες μάξιμουμ (κοντα στις 25-28 ημερες σε παρα πολυ σπάνιες περιπτώσεις, αλλα ειναι καταγεγραμμένο) . Σε μορφη κύστης ακομα ειναι απρόσβλητο απο το χαλκό, αλλα οταν ανοίξει η κύστη και βγαλει τα 50-200 νεα παρασιτακια (lol) τοτε ειναι ευάλωτα στο χαλκό και αν δεν βρουν ξενιστή πεθαίνουν σε 24 ωρες.

Συνηθως η κύστη ανοιγει βραδυ και δεν ξερουν γιατι αλλα αυτη ειναι μια πραγματικότητα. Τωρα στο κυριος ενυδρειο σου, αν δεν εχεις αλλα ψαρια εισαι ενταξει και πεντακάθαρος απο το παράσιτο αυτο.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ πάντως που είχα το ίδιο θέμα, το άφησα το main 2 μήνες χωρίς ψάρια και αλλαγές στην καραντίνα δεν έκανα απο εκεί... Ήθελα να είμαι 1000/100 σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...