Jump to content

S.o.s. Με Ich!!


Recommended Posts

παίδες τη βοήθεια σας!!!

γυρνόντας απο τη δουλειά σήμερα έκανα το κλασικο.. χάζι το ενυδρείο και τάισμα.. όλα έδειχναν μια χαρά.

αφου τάισα και άραξα στο καναπε παρατηρώ το japonicus απο το πουθενά να χάνει το χρώμα του σα να στρεσαρίστηκε απο κάτι. Πλησίασα και τον είδα να πετάει λευκά στίγματα σε όλο το σώμα!!!!

η πρώτη κίνηση μου να μουλιάσω τροφή σε σκορδόζουμο και να ταίσω μπόλικο. .. Το χρώμα του επανήλθε αμέσως αλλα κάποια στίγματα έχουν παραμήνει κυρίως στη περιοχή γύρω απο τα πλαινά πτερύγια..

Τι μπορώ να κάνω??

σκέφτομαι να γεμίσω το 30άρι που είναι στην άκρη με νερό σε αλατότητα 1010- 1015 με θερμοκρασία 27-28.. κάνω τίποτα?? να τον αφήσω μέσα στο ενυδρείο?? please help!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ολα. Κινητικά και με όρεξη. Και ο japonicus εχει όρεξη. Ταΐζω συνέχεια. Το μονο που μου λειπει για να στρώσω το 30αρι σε καραντίνα ειναι φίλτρο με υλικό.. Απ όσο διάβασα στο άρθρο του TAN το παράσιτο κανει κάποιες μέρες για να παει σε βράχο και μετα στα υπόλοιπα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Φωτο προσπάθησα αλλα ειναι δύσκολο.. Τα στίγματα δεν φαίνονται στη φωτο. Ειναι καο πανω στα πλαϊνά πτερύγια οχι μονο γύρω απ αυτα

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και να ρίξω χάλκινα νομίσματα στη καραντίνα σκέφτηκα στην απελπισία ..

Link to comment
Share on other sites

πανω απο ολα χαλαρωσε η καραντινα ειναι μια λυση αλλα θα πρεπει να τα βαλεις ολα μεσα για 3 εβδομαδες περιπου και στο ενυδρειο να μην εχεις τιποτα οποτε 30 λιτρα ειναι λιγα μην κανεις το ενυδρειο κοκτειλ με φαρμακα πλουσια τροφη για αρχη με βιταμινες προσπαθησε να μην τα στρεσαρεις με αποτομους φωτισμους και ηχους και δες αν μπορεις να κανεις καραντινα με ποιο πολλα λιτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ηρεμία και υπομονή .... το παράσιτο θα κάνει τον κύκλο του και λογικά θα υποχωρήσει αν

1.- το ενυδρείο δεν είναι υπερφορτωμένο με ψάρια

2.- καλή ποιότητα νερού

3.- δεν στρεσαρεις τα ψάρια με, φωτα, θορύβους, απότομες κινήσεις

4.- τρώνε κανονικά τροφές ποτισμένες σε σκορδόζουμε και βιταμινες εναλλάξ

5.- δεν είναι ήδη αποδυναμωμένα τα ψάρια από μεταφορές, προηγούμενες ασθένεις,

Επίσης θα βοηθούσε

1.- αύξηση της θερμοκρασίας στους 29 μετη μία, ανάλογα κια τα κοράλια που έχεις βεβαια ( σημείωση : σταδιακά χρειάζεται στο κατέβασμα μετα )

2.- υποαλατότητα σταδιακά στα 1015 / πάλι ανάλογα με τα κοράλια για 3-5 μέρες

Φάρμακο reef safe δεν υπάρχει / φάρμακα υπάρχουν αλλά αντίο κοράλια

Υπομονή και θα φύγει.... μάλιστα μετά εάν ποτέ επανέλθει θα είναι πιο δυνατά τα ψάρια στην αντιμετώπισή του ( αντισώματα )

Έχε βέβαια στο μυαλό σου και ότι κάποιο ψαράκι μπορεί να το χάσεις

Φιλικά,

Στέλιος ( και παθών πριν από λίγους μήνες )

Link to comment
Share on other sites

πανω απο ολα χαλαρωσε η καραντινα ειναι μια λυση αλλα θα πρεπει να τα βαλεις ολα μεσα για 3 εβδομαδες περιπου και στο ενυδρειο να μην εχεις τιποτα οποτε 30 λιτρα ειναι λιγα μην κανεις το ενυδρειο κοκτειλ με φαρμακα πλουσια τροφη για αρχη με βιταμινες προσπαθησε να μην τα στρεσαρεις με αποτομους φωτισμους και ηχους και δες αν μπορεις να κανεις καραντινα με ποιο πολλα λιτρα

Λύκο το 30αρι απλα ειναι έτοιμο. Εχω και ενα 60αρι αλλα θελει δουλίτσα

Link to comment
Share on other sites

Πανο καλησπέρα ! Πριν κανά χρόνο μου έβγαλε το blue tang και μετά από καμία βδομάδα και ένας Νέμο !

Αύξησα θερμοκρασία και ξεκίνησα το φυτικό φάρμακο herbdana!

Το tang το έβαλα σε 60 Λτ καραντίνα για 1 μήνα με υποαλατοτητα χωρίς φάρμακα μόνο βιταμίνες !

Στο υπόλοιπο ενυδρείο συνέχισα την θεραπεία !

Είναι πολύ ύπουλο και κάνει κύκλους ζωής !

Εγώ μάλλον ήμουν τυχερός και ο τανκγης μου χαίρει άκρας υγείας καθώς και το υπόλοιπο ενυδρείο πάνω από χρόνο χωρίς να εμφανιστεί τίποτα !

Καλή υπομονή !

Link to comment
Share on other sites

Παίζει μεγάλο ρόλο και η αντοχή του κάθε ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε σε εμένα και το μόνο ψάρι που δεν κόλλησε ήταν ένα blue tang.

Όλοι ξέρουμε ότι αυτό το ψάρι είναι το Νο1 να κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ηρεμία και υπομονή .... το παράσιτο θα κάνει τον κύκλο του και λογικά θα υποχωρήσει αν

1.- το ενυδρείο δεν είναι υπερφορτωμένο με ψάρια

2.- καλή ποιότητα νερού

3.- δεν στρεσαρεις τα ψάρια με, φωτα, θορύβους, απότομες κινήσεις

4.- τρώνε κανονικά τροφές ποτισμένες σε σκορδόζουμε και βιταμινες εναλλάξ

5.- δεν είναι ήδη αποδυναμωμένα τα ψάρια από μεταφορές, προηγούμενες ασθένεις,

Επίσης θα βοηθούσε

1.- αύξηση της θερμοκρασίας στους 29 μετη μία, ανάλογα κια τα κοράλια που έχεις βεβαια ( σημείωση : σταδιακά χρειάζεται στο κατέβασμα μετα )

2.- υποαλατότητα σταδιακά στα 1015 / πάλι ανάλογα με τα κοράλια για 3-5 μέρες

Φάρμακο reef safe δεν υπάρχει / φάρμακα υπάρχουν αλλά αντίο κοράλια

Υπομονή και θα φύγει.... μάλιστα μετά εάν ποτέ επανέλθει θα είναι πιο δυνατά τα ψάρια στην αντιμετώπισή του ( αντισώματα )

Έχε βέβαια στο μυαλό σου και ότι κάποιο ψαράκι μπορεί να το χάσεις

Φιλικά,

Στέλιος ( και παθών πριν από λίγους μήνες )

Στέλιο σ' ευχαρισ΄τώ για την άμεση απάντηση, η εμπειρία σου στο θέμα με καθησυχάζει λιγο

το ενυδρείο δεν θα το έλεγα υπερφορτωμένο .. στα 180 εχω εναν κλουν, ενα six line, 2chromis & τον ιάπωνα..

ξαναγύρισα το φως σε ανατολή δύση για να μην ανάβει απότομα όπως το είχα τις τελευταίες 2 βδομάδες για να περιορίσω φωτοπερίοδο..

απο τροφές έχω prime reef, σπιρουλίνα, φύλλα μακροάλης και κατεψυγ΄μενη mysis & cyclops.

θέλω κατι άλλο??? τι βιταμίνες να πάρω??? σκορδόζουμο έχω της seachem..

ήδη ανέβασα θερμοκρασία και είμαι στους 28.. έχω βάλει τον controller να αναίβει στους 29

άλλαξα 10 λίτρα με όσμοση για να κατεβάσω αλατότητα

αλήθεια τα κοράλια αμα κατέβω στο 1015 υπάρχει περίπτωση να τη παλέψουν?????

Link to comment
Share on other sites

Πανο καλησπέρα ! Πριν κανά χρόνο μου έβγαλε το blue tang και μετά από καμία βδομάδα και ένας Νέμο !

Αύξησα θερμοκρασία και ξεκίνησα το φυτικό φάρμακο herbdana!

Το tang το έβαλα σε 60 Λτ καραντίνα για 1 μήνα με υποαλατοτητα χωρίς φάρμακα μόνο βιταμίνες !

Στο υπόλοιπο ενυδρείο συνέχισα την θεραπεία !

Είναι πολύ ύπουλο και κάνει κύκλους ζωής !

Εγώ μάλλον ήμουν τυχερός και ο τανκγης μου χαίρει άκρας υγείας καθώς και το υπόλοιπο ενυδρείο πάνω από χρόνο χωρίς να εμφανιστεί τίποτα !

Καλή υπομονή !

πιστεύεις οτι βοήθησε το φάρμακο??

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Πανό. Με τοσο χερι που εχεις βαλει το τελευταιο καιρο στο ενυδρειο ενα ich ειναι λογικό να υπάρξει.

Ποτε ηταν η τελευταία φορα που εβαλες καποιο νεο κάτοικο; Να αποκλεισουμε καποιες αιτίες. Σαφώς τεραστιο ρολο παιζει το ποσο καλα ζουνε και τρέφονται τα ζωντανα σου. Οσο καλυτερα και ποιο δυνατά ειναι, τοσο καλυτερα θα προσπεράσουν το ich. Το απλο ich ομως. Αυτο που ολα τα ψαρια εχουν μεσα τους και οταν στρεσαροντε πολυ για καποιο λογο, το βγάζουν,

Το αλλο...ich. Αυτο το στέλεχος που μπαινει δυνατά στο ενυδρειο απο εισαγωγή αρρώστου ζωντανού, ειναι τεράστιο ρίσκο. Αν ειναι αδύνατο εισαι τυχερός, αν ειναι δυνατό τωρα.. Στο χομπιστικο κυκλο παλαιωτερα το λέγαμε Ebola.. Αν δεν κανεις σωστη θεραπεία με υποαλατοτητα η χαλκό, απλα θα τα χάσεις ολα και δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος απο οτι ειπα πριν.

Δεν φεύγει το ich επειδη ταΐσες σκόρδο.. Καμια σχεση, απλα σου φάνηκε. Ειναι σα να ψήνομε απο πυρετο και επειδη έφαγα σούπα απο κοτόπουλο θα γίνω καλα αμεσα.. Δεν γινεται, οτι βοηθαει και ανακουφίζει ναι, οχι οτι γινομαι καλα αμεσα ομως.

Απο βιταμίνες οποιεσδήποτε ενυδρειακες για αλμυρο νερο κατα προτίμηση ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Πανό. Με τοσο χερι που εχεις βαλει το τελευταιο καιρο στο ενυδρειο ενα ich ειναι λογικό να υπάρξει.

Ποτε ηταν η τελευταία φορα που εβαλες καποιο νεο κάτοικο; Να αποκλεισουμε καποιες αιτίες. Σαφώς τεραστιο ρολο παιζει το ποσο καλα ζουνε και τρέφονται τα ζωντανα σου. Οσο καλυτερα και ποιο δυνατά ειναι, τοσο καλυτερα θα προσπεράσουν το ich. Το απλο ich ομως. Αυτο που ολα τα ψαρια εχουν μεσα τους και οταν στρεσαροντε πολυ για καποιο λογο, το βγάζουν,

Το αλλο...ich. Αυτο το στέλεχος που μπαινει δυνατά στο ενυδρειο απο εισαγωγή αρρώστου ζωντανού, ειναι τεράστιο ρίσκο. Αν ειναι αδύνατο εισαι τυχερός, αν ειναι δυνατό τωρα.. Στο χομπιστικο κυκλο παλαιωτερα το λέγαμε Ebola.. Αν δεν κανεις σωστη θεραπεία με υποαλατοτητα η χαλκό, απλα θα τα χάσεις ολα και δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος απο οτι ειπα πριν.

Δεν φεύγει το ich επειδη ταΐσες σκόρδο.. Καμια σχεση, απλα σου φάνηκε. Ειναι σα να ψήνομε απο πυρετο και επειδη έφαγα σούπα απο κοτόπουλο θα γίνω καλα αμεσα.. Δεν γινεται, οτι βοηθαει και ανακουφίζει ναι, οχι οτι γινομαι καλα αμεσα ομως.

Απο βιταμίνες οποιεσδήποτε ενυδρειακες για αλμυρο νερο κατα προτίμηση ειναι μια χαρα.

Δε με πάει καλά ρε μάριε.. φτιάχνει το ένα, χαλάει το άλλο..

το τελευταίο ψάρι που μπήκε ηταν τα anthias που ψόφισαν σε 2 μέρες απο την ώρα που μπήκα και αυτό κανα μήνα πρίν..

Πρίν απο τα anthias μπήκε ο japonicus που τον έχω ένα 2μηνο στο ενυδρείο.. χθές ΄εγιναν όλα πολύ ξαφνικά.. σου λέω τον είδα μπροστά μου να "χλωμιάζει" και να πετάει τα στίγματα..

δεν είπα οτι το τάισα σκόρδο και έφυγε.. ίσα-- ίσα..

πες μου please, τι βιταμίνες να πάρω?? μερικές προτεινόμενες μάρκες..

απο το πρωί διαβάζω συνέχεια για το ich τόσο εδώ όσο και σε ξένα forum.

απ όσα έχω καταλάβει μόνο με χαλκό κάνω κάτι..

νομίζω οτι άμα ρίξω αλατότητα στο 1015 στο display θα τα χάσω όλα..

έχω το 60αρι ενυδρείο στην άκρη. Λέω το απόγευμα να το γεμίσω με νερό απο το μεγάλο, να βάλω θερμοστάτη, ενα φιλτράκι με σφουγγάρι καθώς και ενα PVC σωλίνα για κρυψώνα στο ψάρι και να τρέξω έτσι μια καραντίνα για θεραπεία με χαλκό ..

είναι η πρώτη μερα και λέω οτι οσο πιο σύντομα κάνω κάτι ίσως γλιτώσω τα υπόλοιπα ψαράκια..

αν τα δώ και αυτά να εμφανίζουν κάτι, τότε λέω να στήσω και το 30αρι που έχω μια παρόμοια καραντίνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην πειράξεις αλατοτητες στο κύριος ενυδρειο αν δεν θες να χάσεις ολα τα ασπόνδυλα. Τα λυτά ενυδρεια εχουν και πλεονεκτήματα αν το δεις καλυτερα. Πιάσε ολους τους ασθενείς και κανε τους μια ωραια θεραπεία αφου δεν βλέπεις αλλη λυση.

Για ακριβη τροπο θεραπείας δεν μπορω να σου πω πολλα γιατι πανε αρκετα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις θεραπεία χαλκού πρεπει να παρεις και τεστ χαλκού και θα κανεις την θεραπεία σε ολα τα ψαρια για 3-4 εβδομάδες στο ενυδρειο μην κανεις τίποτα γιατι και αυτο που έκανες εχτες με το νερό και να ριξεις την αλατοτητα και να ανεβάσεις την θερμοκρασία μόνο στρες προκαλεί και δεν βοηθάει σε τίποτα μην βιαζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν.. προς το παρόν λέω απλα να ετοιμάσω το 60άρι για καραντίνα. Αν είναι να χρησιμοποιηθεί θα γίνει το σάββατο .. έως τότς λέω στο main να αφήσω την αλατότητα ώς έχει και τη θερμοκρασία στους 30 βαθμούς.. να προσέχω κινήσεις, θορύβους φώτα στο χώρο και να ταίζω 3-4 φορές την ημέρα prime- reef, σπιρουλίνα σε σκόρδο και βιταμίνες + μακροάλη της ocean nutrition .. να δώ την πορεία έως το σάββατο και μετά βλέποντας και κάνοντας..

Link to comment
Share on other sites

όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι..

η αύξηση της θερμοκρασίας λέει είναι απο τους μύθους μιας και βοηθάει μόνο στο ick του γλυκού νερού.. απλά επιταγχύνει το μεταβολισμό και την όλη διαδικασία και αυτό μπορεί να σκοτώσει το ψάρι...

έχω κάψει τον εγκέφαλο μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...