Jump to content

S.o.s. Με Ich!!


Recommended Posts

δες το αλλιως αν ειχες θερμοκρασια 26 και σε λιγη ωρα το πηγες 30 αυτο απο μονο του δεν στρεσαρει οτι εχεις μεσα?

απο πληροφοριες αρθρα θα βρεις πααααααααααααρα πολλες στο web εσυ πρεπει να κρατησεις τις πληροφοριες απο αυτους που καταφεραν και εκανα κατι και οχι απο αυτους που απλα τα αναπαραγουν εγω την εχω πατησει 2 φορες και η δευτερη με πονεσε παρα πολυ με το ιδιο ψαρι που εχεις εσυ 5 μηνες το παλευα χωρις θεραπεια και πηγαινε καλα πιστευω θα το εσωνα μονο αν ειχα βγαλει ολα τα ψαρια απο μεσα η αν εκανα χαλκο σε ολα. εδω στην ελλαδα εναν ξερω οτι τα καταφερε και αυτος ειναι ο mad23 και μιλαμε και για ζορικο ψαρι.

ενα ξερεις και εμενα εχουν βγαλει ολα μετα την μεταφορα και σε μια μερα ολα γινανε σαν λουκουμας τι εκανα? ΤΙΠΟΤΑ απο αλατοτητα θερμοκρασιες κ.α. ριχνω 4 τροφες καλες διαφορετικες φυλο αλγης 2 ειδη και ανα 3 μερες βιταμινη τις brightwell καλες αλλαγες και στο σπιτι οταν σβηνουν τα φωτα του ενυδρειο ο μονος φωτισμος ειναι η τηλεοραση και οχι επισκεψης που προκαλουν ενταση στα ψαρια επισης ενα συν ειναι οτι δεν εχω κανει προσθηκη ψαριου μηνες και δεν σκοπευω να κανω αμμεσα τα ψαρια πλεον ολα ειναι καθαρα εκτος τον λευκοστερνο που εχεις καμια δεκαρια ψιλα πανω του που μια μερα τα εχει και αλλη οχι.

εγω τι σου προτεινω η ολα θεραπεια χαλκου για 30-40 μερες η αφηνεις μεσα το τανκ και ολα εξω το αφηνεις στην ησυχια του το ταιζεις κανονικα και με πλουσια σε ποικιλια και δεν κανεις καμια προσθηκη για μηνες

Link to comment
Share on other sites

το όλα έξω είναι δύσκολο ρε Λυκούργο.. πώς τα πιάνεις clown, six line και chromis.. είναι διαόλια όλα τους..

ο japonicus είναι πιο εύκολος γιατι έρχεται να φάει στο χέρι.. θα κάνω μια προσπάθεια να τα πιάσω τα μικρά

έχετε κανένα κόλπο να προτείνετε???? για τα μικρά εννοώ..

Ο ΜΙχάλης πως το πάλεψε?? Τι έκανε, ξέρουμε??? Δεν έχει και pc να γράψει απ όσο ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

κανει ολα αυτα που εκανα και εγω εκεινος μου τα εχει μαθει δικες του συμβουλες ειναι φυσικα κανει και αλλα ποιο ακραια οπου μετραει πολυ η εμπειρια του και καλο θα ειναι μην τα σκεφτεσαι ακομα αυτα κολπο υπαρχει και λεγεται υπομονη και πολυ προσοχη!

τα εβγαλε ολα εξω φιλε μου και των καλοταιζε αυτο εκανε!

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπομονη πανω απ ολα και μην τρελενεσαι, ολοι περναμε αργα ή γρηγορα ξεσπασμα ich...

Εγω δεν εκανα τιποτα παραπανω απ το να ταιζω με αρκετες καλες τροφες, φουλ βιταμηνες τις σερα(αυτες ειχα τοτε) και σκορδο, αλλαγες νερου στην ωρα τους και οσο πιο μακρυα απ το ενυδρειο γινεται, χερια που διαλυοταν το συμπαν δεν εβαζα και φυσικα καμια προσθηκη ζωντανου για 2-3 μηνες, ουτε κοραλλι!

Η θα σωθει η γεια σας, χαλκοι και τα σχετικα ισως ειναι πιο επικυνδηνα, ακομα και για σενα, αυτο παει για τον χαλκο...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα γινει παίδες ..καλη τροφή και τίποτε άλλο .. τι θερμοκρασία λέτε να τη κατεβάσω στα φυσιολογικά ;;; Την ειχα στους 26..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα γινει παίδες ..καλη τροφή και τίποτε άλλο .. τι θερμοκρασία λέτε να τη κατεβάσω στα φυσιολογικά ;;; Την ειχα στους 26..

θα την ριχνεις ανα 3 μερες 0,5 βαθμους εως το 27 οχι αποτομα αλλαγες!!!!!! καλου κακου να εχεις να δουλευει το 60αρι για καραντινα για αν στραβωνουν τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

γύρισα σπίτι σφαίρα να δω τι παίζει στο ενυδρείο. Ο ιάπωνας εχει τη φυσιολογική του συμπεριφόρα.. βολτάρει και βόσκει σε βράχια και αρααγωνίτη. τάισα και έφαγε κανονικά.

Το μόνο που μου φαίνεται οτι είναι λίγο φουσκωμένη η κοιίτσα του.. έχει να κάνει με το ick ή είναι απο το πολύ φαί???????

τα υπόλοιπα ψαράκια και αυτά φυσιολογικά. Η θερμοκρασία ηταν στους 29,7 και σέταρα να κατεβει στους 29,2.

το βράδυ θα ταίσω cyclops.. η χαρά των νιτρικών θα γίνει το ενυδρείο..

επίσης έβαλα μέσα να τρέχει και ένα φιλτράκι να με σφουγγάρι να μαζεύει βιολογία καλου- κακού

Link to comment
Share on other sites

το φούσκωμα δεν εχει να κανει με το παρασιτο καλα εκανες με την θερμοκρασια αλλα και με το φιλτρο οτι κανεις να το κανεις με ομαλοτητα και οχι να στρεσαρεις τα παντα εκει μεσα αλλα κανε μου μια χαρη βαλε 2-3 φωτογραφιες απο το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Λύκο το βγάζω φώτο αλλα δεν φαίνονται και πολλά..

1419789_10204424004695539_1814934477_n_z

10814317_10204424005375556_1985940032_n_

νομίζω όμως οτι βρήκα την αιτία.. θυμήθηκα οτι τελευταία έβαλα ενα goby για τον αραγωνίτη.. δεν τον έχω δει τουλάχιστον 2 μέρες τώρα.. αυτός άραζε κάπου εκεί που κοιμάται και ο ιάπωνας.. έχω φάει το κόσμο αλλα δε βρίσκω πτώμα

ετοιμάζω αλλαγή νερου και άνθρακα για αύριο το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

δυστιχώς το τεστάκι της αμωνίας έχει λήξει..

ήταν ένα sexguttata μικρό.. δέ ξέρω πόση ζημιά μπορεί να κάνει αυτό σε 180 λίτρα και τι μπορει να έγινε το πτώμα! υπάρχει περόπτωση να το εξαφάνισαν ήδη τα νασάριους και ο εριμήτης??

Link to comment
Share on other sites

δυστιχώς το τεστάκι της αμωνίας έχει λήξει..

ήταν ένα sexguttata μικρό.. δέ ξέρω πόση ζημιά μπορεί να κάνει αυτό σε 180 λίτρα και τι μπορει να έγινε το πτώμα! υπάρχει περόπτωση να το εξαφάνισαν ήδη τα νασάριους και ο εριμήτης??

Αρκετα μεγαλη με καποια βοηθεια ισως απο αλλα ζωντανα. Οταν λες τελευταία το εβαλες, ποτε εννοείς;
Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι δειχνει καλα αυτο που ηθελα να δω αν χανει βλενα απο πανω του αλλα και το χρωμα του και δειχνει μια χαρα τωρα παμε στο αλλο δεν εχει να κανει οτι μαλλον εχασες ενα ψαρι με το ικ μην τα μπερδευεις αμμωνια αν ειχες θα ειχες αλλα κρουσματα οχι ικ αν το εχεις χασει θα το εβλεπες και στα νιτρικα (αληθεια ποσα εχεις?) μην τρελενεσαι να βαλεις χερια ανθρακες και αλλα ασε το συστημα και το ψαρι ησυχο!!! εχεις πελαγωσει και δεν βοηθαει ολο αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα μεγαλη με καποια βοηθεια ισως απο αλλα ζωντανα. Οταν λες τελευταία το εβαλες, ποτε εννοείς;

το σάββατο Μάριε που τα χαμε πεί και απο κοντά στο Πειραιά

Link to comment
Share on other sites

Μάριε το βούτηγμα σε γλυκό νερό θα βοηθούσε ;

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι δειχνει καλα αυτο που ηθελα να δω αν χανει βλενα απο πανω του αλλα και το χρωμα του και δειχνει μια χαρα τωρα παμε στο αλλο δεν εχει να κανει οτι μαλλον εχασες ενα ψαρι με το ικ μην τα μπερδευεις αμμωνια αν ειχες θα ειχες αλλα κρουσματα οχι ικ αν το εχεις χασει θα το εβλεπες και στα νιτρικα (αληθεια ποσα εχεις?) μην τρελενεσαι να βαλεις χερια ανθρακες και αλλα ασε το συστημα και το ψαρι ησυχο!!! εχεις πελαγωσει και δεν βοηθαει ολο αυτο!!

μόλις έκανα τεστάκι, δεν ξέρω πόσο καλά βλέπω λόγω οτι είναι σε λάμπα και όχι σε φώς ημέρας.. μετράω 2,5- 5.. συνήθως είμαι στο 1 με 2,5..

αλλαγή είναι να κάνω την κυριακή, απλά λέω μήπως το επισπεύσω για αύριο

Link to comment
Share on other sites

Μάριε το βούτηγμα σε γλυκό νερό θα βοηθούσε ;

το έχω διαβάσει αλλα μου κάνει πολύ στρεσογόνο..

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα τεστάκι, δεν ξέρω πόσο καλά βλέπω λόγω οτι είναι σε λάμπα και όχι σε φώς ημέρας.. μετράω 2,5- 5.. συνήθως είμαι στο 1 με 2,5..

αλλαγή είναι να κάνω την κυριακή, απλά λέω μήπως το επισπεύσω για αύριο

μια χαρα εισαι μην βιαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως είχα κάνει αρκετή χρήση δίνοντας μεγάλη προσοχή στη θερμοκρασία .

Link to comment
Share on other sites

το έχω διαβάσει αλλα μου κάνει πολύ στρεσογόνο..

φιλε ειμαι μια λυση αλλα θελει εμπειρια απο την μια και απο την αλλη δεν πρεπει να εχεις μεσα και αλλο ζωντανο διοτι παντα θα εχεις οργανισμους που θα κουβαλανε το παρασιτο με αποτελεσμα μονο να ταλαιπωρεις και να αποδυναμωνεις το ψαρι

Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις οτι βοήθησε το φάρμακο??

Πανο καλησπέρα και παλι!

Ελπίζω να πανε ολα καλα με το ψαράκι σου!

Το φάρμακο δεν ξερω ποσο βοήθησε αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι πιο δραστικά φάρμακα δεν ειναι Reef Safe!

Εγω το μονο που εχασα ηταν ένας αστερίας που μπορει να ηταν τυχαίο γεγονός!

Περυσι που το πέρασα, διάβασα τα πάντα ! Αφου πελάγωσα τελείως, αποφάσισα πια θεραπεία μου ταίριαζε!

Κατέληξα στην υποαλατοτητα και ΠΑΝΤΑ μόνο στην καραντίνα!

Δεν εφαρμόζεις τέτοιες Θεραπείες μεσα στο ενυδρείο γιατι θα το πάρεις στο χερι!

ΙΜΗΟ η υποαλατοτητα ειναι μια θεραπεία βατή για τουσ περισσοτερους η τουλάχιστον εγώ την ειδα σχετικά εύκολη με ενα ηλεκτρονικό αλατομετρο!

Όσον άφορα την θερμοκρασία ειναι για να επιταχύνεις τον κύκλο του παρασίτου ωστε να έχεις περισσότερες να το πετύχεις ευάλωτο!

Όπως θα έχεις διαβάσει είναι σκέτος διάολος :devil: !!!

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι μήπως δέν ήταν σύμπτωση η εξαφάνιση του γοβιού με το ick στον ιάπωνα (που έχει και φουσκωμένη κοιλιά).. η αλήθεια είναι οτι δεν τον πολυσημπαθούσε .. του χε κόψει και ένα κομμάτι απο την ουρά

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα κυνηγιουνται αλλα δεν εβγαλε ick το blue tang.

Ηρεμησε, εχεις τρελαθει και θα πεσεις σε λαθος... Αλλο η περιπτωση του γοβιου και αλλη του ick...

Link to comment
Share on other sites

Πανο σε τέτοιες καταστάσεις η ψυχραιμία μας είναι το κλειδί στο να πανε ολα καλά στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Πανο σε τέτοιες καταστάσεις η ψυχραιμία μας είναι το κλειδί στο να πανε ολα καλά στο τέλος...

εντάξει, ο πανικός της αρχής ήταν.. δεν το χω ξανααντιμετοπίσει και τον Ιαπωνα ξέρεις πόσο τον ήθελα ..

πιστεύω αυτό που λένε οι περισσότεροι όσο και διαφορετικές γνώμες αντιμετώπισης και να προτείνουν

αν το ψάρι είναι γερό και σε καλή κατάσταση θα την παλέψει..

ο μικρός πιστεύω οτι είναι δυνατός και προσεγμένος σε όλα του.

Ετσι το μόνο που κάνω είναι να προσπαθώ να μη στρεσάρεται απο φώτα και θορύβους, να τον ταίζω 4-5 φορές τη μέρα ποικιλία τροφών, τις περισσότερες φορές ποτισμένα σε σκόρδο ή αμινοξέα και να κρατάω απλά θερμοκρασία στους 29 μιας και τα κοράλια δεν δείχνει να τα ενοχλεί. Έτσι λέω να τον πάω λοιπόν μέχρι να γίνει καλά

σήμερα έχουν μειωθεί κάπως και τα σημάδια. Το πιο ευχάριστο απ όλα είναι οτι αυτές τις 3 μέρες δέν εχει κάσει καθόλου την όρεξη του και η συμπεριφορά του δέν έχει αλλάξει.. στο χέρι τρώει ακόμα :bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε το βούτηγμα σε γλυκό νερό θα βοηθούσε ;

Κατι θα εκανε φυσικα, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει νόημα γιατι θα το ξαναβάλει μεσα στο ενυδρειο παλι. Σε ξεχωριστό χωρο ειναι μια απο τις λυσεις.

Πανό οταν λες αμινοξέα, εννοείς βιταμίνες ετσι; Αμινοξέα ειναι για τα κοραλια οχι για τα ψαρακια μας.

Αφου εχει όρεξη ειναι υποσχόμενος για δυνατή επιστροφή. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...