Jump to content

Η Αρχη Ενος Βιοτοπικού


almuros

Recommended Posts

ενοειτε να πιασω το ζευγαρι?

.....αυτο ξερω ειναι πολυ δυσκολο ...θεωριτικα παντα μιλωντας ...ας ερθει αυτη η ωρα και βλεπουμε!

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας σε μενα στον πληθυντικο, θα σε παρακαλεσω να μου απευθυνεσαι στον ενικο!

Για τον χρωματισμο δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν το εχω κανει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

απλα ειμαι αναμεσα σε φυλα καταπα και στα alder coneς ....τα οποια θα κατσουν στο αδειο κουτι του φιλτρου ,,,ολες οι προτασεις απο οποιον εχει χρησιμοποιησει δεκτες!

Link to comment
Share on other sites

απλα ειμαι αναμεσα σε φυλα καταπα και στα alder coneς ....τα οποια θα κατσουν στο αδειο κουτι του φιλτρου ,,,ολες οι προτασεις απο οποιον εχει χρησιμοποιησει δεκτες!

Τα κατάπα κάποια στιγμή λιώνουν και παράγουν "βρωμιά" στο ενυδρειο. Τα alder από την άλλη δεν αποσυντήθενται, απλά χάνουν την δραστικότητά τους με τον καιρό. Από χρώμα δεν ξέρω να σου πώ, εγώ με τα alder είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

οκ ωραια ευχαριστω για την πληροφορια !!! alder απο που μπορουμε να προμηθευτουμε ...υπαρχει καποιο μαγαζι γιατι σε αυτα π εχω ψαξει δεν εχω βρει....υπαρχει κατι σε αντιστοιχο που μπορουμε να βρουμε στην ελληνικη φυση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κωνους σκληθρου ( alder cones), δες στις αγγελιες στο φορουμ. Αλλιως ebay.

Link to comment
Share on other sites

εκανα την δουλεια μου με τυρφη μεσα στο φιλτροκουτι ...δεν βρηκα κωνους αμεσα οποτε το δουλευω ετσι ,,,,ευχαριστω παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα την δουλεια μου με τυρφη μεσα στο φιλτροκουτι ...δεν βρηκα κωνους αμεσα οποτε το δουλευω ετσι ,,,,ευχαριστω παντως!!!

http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/1266-alder-cones-ethiie-oeethenio/

Δες και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

εδω και μια εβδομαδα τα κορυντορακια γενοβολανε αυγα ενα ενα και κυριως πανω στις ριζες απο pistia... τα οποια στη συνεχεια γινονται μεζεδακια για τα βολιβιαν ... απο την ερχομενη εβδομαδα θα προσπαθησω να τα βαλω σε γενηστρα...τι τροφη θελουν σε περιπτωση που βγει κανας μπεμπης ?

Link to comment
Share on other sites

οχι αρτεμια ..υπαρχει κατι σε κατεψυγμενο π να τρωνε?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ανεβασω το βιντεακι απο το κινητο ...ξερει κανεις γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Περνα το στο youtube!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα. Μολις δεις τα αυγα πανω στα φυλλα, βαλτα σε μια γεννηστρα στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι γεννανε ενα αυγο εδω ενα εκει ....και πρεπει ολη μερα να ειμαι στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα σωσεις ολα! Οσα μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να κανω ενα 30 λιτρο η 60 λιτρο για να φυγουν τα κορυντορακια και να μεινουν μονα τα βολιβιαν στο 180 λιτρο ...αξιζει ? θα χωρανε τα κορυντορας στα λιτρα αυτα ? θα γινουν δλδ δυο speces tanks...εκει θα εχουν ολη την ανεση να κανουν τις αναπαραγωγες τους και τα δυο ειδη!

επεισης κατι ακομη γιατι εδω και τεσσερεις μηνες δεν εχει βγει ακομη καποιο ζευγαρι απο τα αλτισπινοσα? ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα κορυ έχεις είπαμε; Σίγουρα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω 60άρι...

 

 

Για ποίο πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μιας και δεν βλεπω τροπο να μπορεσω να διατηρησω αυγα των κορυντορας στο 180αρι λεω να βγαλω το κοπαδακι με τα γατοψαρα και να παει στο 60 αρι για να ελεγχω καλλυτερα τις αναπαραγωγες τους...

απο την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησω να το στηνω ...αμμος ψιλη λευκη πολλα ξυλλα φυλλα πλατανου και πολυ pistia επιφανειας με δυνετη ροη φιτρου στο μπροστινο τζαμι  για οξυγονωση και εναποθεση αυτων στο σημειο για να τα βλεπω...

πιστευω για οκτω ψαρια να βγει το 60αρι ....?

επιπελον ετσι θα εχω δυο speces tanks οποτε θα νιωθουν και πιο ανετα τα ψαρακια ....

πως σας φαινεται παιδια?

υπηρχε και η ιδεα να εμπαινε ενα ζευγαρι ραμιρεζι αλλα εγκαταληφθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...