Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Αγαπητοί συνχομπίστες καλησπέρα.

Μετά από αρκετούς μήνες προσπάθειας να στρώσω το ενυδρείο μου ήρθε η ώρα για μια πρώτη παρουσίαση αφού έβαλα μέσα και μερικά φραγκάκια.

Όλο αυτό το διάστημα διάβασα πολύ ( και συνεχίζω βέβαια) και παρακολουθούσα  όσο μπορούσα τα θέματα στο forum.

Η εμπειρία και η βοήθεια που πήρα απ'όλα τα παιδιά είναι ανεκτίμητη. Σας ευχαριστώ όλους :)

Ξεκινάω λοιπόν.

Ενυδρείο juwel rio 300 χωρίς sump

Φίλτρο     fluval 405

skimmer  wave beast 400p

Κυκλοφορία  μία jebao 40 και μία wave marea 4500 λτω

Φωτισμός 2*54w T5 μία μπλε και μία λευκή haquoss για reef (δεν θυμάμαι kelvin)

Ένα μικρό DIY refugium με chaeto και caulerpa

Τεστάκια salifert

Αλατότητα μετράω με refractometer vertex

 

Τελευταίες τιμές χθες.

ph 7.7 (όποτε το μετράω είτε μέρα είτε νύκτα είναι πάντα σταθερό σε αυτή τη τιμή)

No3  0

po4  0

kh    8,5

Ca   450

Mg  1290

Αλλατότητα 35ppt

 

Χρησιμοποιώ πάντα άνθρακα και αντιφώσφορο σιδήρου χύμα από γνωστό μαγαζί.

Προσθέτω μαγνήσιο και ασβέστιο καθημερινά (και αυτά χύμα από το ίδιο μαγαζί)

Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 13% με αλάτι red sea (το απλό)

Κάποιο αλλό συμπλήρωμα για την ώρα δεν βάζω. (Θα ήθελα να μου προτείνετε εσείς κάτι)

 

Και τώρα μερικές φωτό, (εντάξει μη βαράτε το ξέρω ότι είναι χάλια αλλά για την ώρα δεν μπορώ κάτι καλύτερο) :D

Λυκούργο ευχαριστώ. Πιστέυω εκεί που τα έβαλα ότι έχουν τον καλύτερο φωτισμό που γίνεται. Μέχρι να βάλω δυο λαμπίτσες ακόμα.

 

Αυτά για την ώρα.

post-59162-0-44576100-1416846389_thumb.jpg

post-59162-0-17023900-1416846411_thumb.jpg

post-59162-0-56111200-1416846432_thumb.jpg

post-59162-0-24768600-1416846459_thumb.jpg

post-59162-0-71012400-1416846480_thumb.jpg

post-59162-0-04830900-1416846507_thumb.jpg

post-59162-0-29590300-1416846536_thumb.jpg

post-59162-0-96083700-1416846554_thumb.jpg

post-59162-0-79236800-1416846587_thumb.jpg

post-59162-0-60734400-1416846606_thumb.jpg

post-59162-0-52195700-1416846640_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και φωτος!!!

Οι τιμες σου ειναι πολυ καλες μπορω να πω, σιγα σιγα και οσο στοκαρεις θα χρειαστης ισως καποια αμινοξεα, αλλα καλητερα ριξε το βαρος στην αναβαθμισει του φωτισμου σου...

Ποσο βραχο εχεις;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φιλαρακι αλλα γνωμη μου ειναι τιν αραγωνητη τον χρειαζετε για να δειξει πιο ωραιο

Επισης νομιζω οβραχος θελει αραιομα για καλυτερη κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

Λουκα καλως ηρθες πρωτα απο ολα εχεις ενα wrasse που λατρευει τον αραγωνιτη η τουλαχιστον θα το προτιμουσε παρολα αυτα ειναι αισθητικο το κοματι και θα κανεις οτι σου αρεσει να μην ξεχναμε οτι λυνει τα χερια το bare botom,επισεις θα ηθελα εαν γινοταν να ξανα ασχοληθεις λιγο με το aquascape και ισως να εβγαινε λιγος βραχος,ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα το αποτελεσμα του θα σε δικαιωσει θελει υπομονη και επιμονη.Οτι χρειαστεις ρωτας,πολλα μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλως των ξεκινάω και εγω με κατι που το γράφουν τα παιδιά δηλαδη να αφαιρέσεις λίγο βραχο η να στηθεί αλλιως να περνει αέρα ΄οπως επισης να βαλεις και δυο λάμπες ακομα και εισαι οκ! Τα κοραλια ΄οπως και τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά να τα χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες, πολυ ωραίο το bare bottom, κι οταν γεμισει κοραλλίνη ο πάτος θα δειξει ακομα πιο πολυ.

Αν μπορεσεις και βάλεις 2 Τ5 ακομα και θα εισαι super! Οι τιμές σου ειναι πολυ καλές.

Μπράβο, καλη αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχολιά σας. Παίρνω κουράγιο για τη συνέχεια.

Με αραγωνίτη δεν θα ήθελα να ξαναμπλέξω. Πιστέυω με τον καιρό με την κοραλίνη και με διάφορα άλλα πραγματάκια που θα μπουν θα βελτιώθει πολύ η εικόνα του. Σίγουρα αν ήταν ένα rimless ενυδρείο θα έδειχνε πολύ καλύτερο αλλά πραγματικά το bare bottom σου λύνει τα χέρια.

Για τον βράχο φανταστείτε ότι ήταν δύο με δυόμιση φορές περισσότερος!!!! και ήταν αγορασμένος όλος ζωντανός. Αυτά κάνει η άγνοια των αρχάριων που πέφτουμε θύματα κάποιων επιτήδειων. Πολλά λεφτά χαμένα.

Το ξέρω οτί μάλλον έχω πολύ βράχο αλλά λόγο έλειψης sump στηρίζω τη βιολογία στο βράχο στο main. Θα ήθελα όποιος θα μπορούσε να έρθει από εδώ να με βοηθήσει με το aquascape γιατί δεν το έχω και πολύ.

Κυκλοφορία πάντος υπάρχει καλή γιατί έχω πολλά κενά ανάμεσα στο βράχο και το marea να βαράει κατευθεία στον πάτο (από την πίσω μεριά). Δεν μαζεύεται τίποτα στον πάτο.

Πιο πολύ είναι αισθητικό και χωροταξικό το θέμα αλλά σε αυτόν τον τομέα έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι βέβαια ο φωτισμός. Είχα πάρει μεταχειρισμένο ένα δεύτερο φωτιστικό για το rio300 αλλά λίγο μετά σταμάτησε να δουλεύει. Τώρα το έχω ανοίξει και έχω βγάλει το ballast και θέλω να πάω κάπου να μου πουν αν δουλεύει. Ανάλογα με το αποτέλεσμα θα δω τι θα κάνω.

Βρε παιδιά το 7,7 στο ph που έχω μονίμος δεν είναι πρόβλημα? Ένα υγρό buffer πάντος που χρησιμοποίησα (νομίζω της brightwell) δεν έκανε απολύτος τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - Loukas Agelopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω! :bigemo_harabe_net-135:

Ενα απόγευμα δεν μπηκα στο φορουμ και κοιτα τι εχασα!

Μπραβο ρε Λουκα, να το δεις οπως επιθυμείς!

Να τιγκαρει στο κοραλι! :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχολιά σας. Παίρνω κουράγιο για τη συνέχεια.

Με αραγωνίτη δεν θα ήθελα να ξαναμπλέξω. Πιστέυω με τον καιρό με την κοραλίνη και με διάφορα άλλα πραγματάκια που θα μπουν θα βελτιώθει πολύ η εικόνα του. Σίγουρα αν ήταν ένα rimless ενυδρείο θα έδειχνε πολύ καλύτερο αλλά πραγματικά το bare bottom σου λύνει τα χέρια.

Για τον βράχο φανταστείτε ότι ήταν δύο με δυόμιση φορές περισσότερος!!!! και ήταν αγορασμένος όλος ζωντανός. Αυτά κάνει η άγνοια των αρχάριων που πέφτουμε θύματα κάποιων επιτήδειων. Πολλά λεφτά χαμένα.

Το ξέρω οτί μάλλον έχω πολύ βράχο αλλά λόγο έλειψης sump στηρίζω τη βιολογία στο βράχο στο main. Θα ήθελα όποιος θα μπορούσε να έρθει από εδώ να με βοηθήσει με το aquascape γιατί δεν το έχω και πολύ.

Κυκλοφορία πάντος υπάρχει καλή γιατί έχω πολλά κενά ανάμεσα στο βράχο και το marea να βαράει κατευθεία στον πάτο (από την πίσω μεριά). Δεν μαζεύεται τίποτα στον πάτο.

Πιο πολύ είναι αισθητικό και χωροταξικό το θέμα αλλά σε αυτόν τον τομέα έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι βέβαια ο φωτισμός. Είχα πάρει μεταχειρισμένο ένα δεύτερο φωτιστικό για το rio300 αλλά λίγο μετά σταμάτησε να δουλεύει. Τώρα το έχω ανοίξει και έχω βγάλει το ballast και θέλω να πάω κάπου να μου πουν αν δουλεύει. Ανάλογα με το αποτέλεσμα θα δω τι θα κάνω.

Βρε παιδιά το 7,7 στο ph που έχω μονίμος δεν είναι πρόβλημα? Ένα υγρό buffer πάντος που χρησιμοποίησα (νομίζω της brightwell) δεν έκανε απολύτος τίποτα.

Καλώς των και απο εμενα!! Άντε καιρος ήτανε :)

Απο οσο ειδα εχεις ενα wrasse, βάλε καπου ενα δοχείο η ενα μπωλ που να χωράει εκει με αραγωνιτη, θα το εκτίμηση παρα πολυ, ειναι η φυσική συμπεριφορά του και στρεσσαρετε αλλιως.

Οι τιμες σου φαινονται μια χαρα, το ph ειναι και θεμα αναταραξης επιφάνειας και ποσο συχνά αεριζεται το σπιτι. Αν εχεις άτομα σπιτι και λογο κρύου οι πόρτες ειναι κλειστές, θα δεις σιγα σιγα να πεφτει το ph. Τσέκαρε τις αναταράξεις.

Πρόσεξε το θεμα με τις λαμπες γιατι δυο ειναι λίγες και δεν θα σου κρατήσει καιρο ετσι το ενυδρειο, αλλα εχεις ομως μια παράταση να βρεις την λυση. Το υγρό που χρησιμοποίησες τι ηταν; buffer ή ph booster;

Link to comment
Share on other sites

Το μετράς σωστά το Ph?

Δεν μεταβάλλεται καθολου, εστω με τα φωτα????

Link to comment
Share on other sites

Το μετράς σωστά το Ph?

Δεν μεταβάλλεται καθολου, εστω με τα φωτα????

οπως ειπε ο Μαριος υπαρχουν πολυ παραγωντες που επιτεαζουν το Ph περα απ το φως....

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε ο Μαριος υπαρχουν πολυ παραγωντες που επιτεαζουν το Ph περα απ το φως....

Συμφωνώ!

Αλλα εστω οτι δεν αερίζεται σωστα (αρα χαμηλο Ph) γιατι δεν αυξομειωνεται?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ειναι στα σωστα επιπεδα οξυγονο/co2 ή δεν ειναι αρκετη η αναταραξη στην επιφανεια.... μπορει ισως να παιζουν κι αλλοι παραγωντες ρολο, αλλα εγω θα κοιταγα πρωτα για αυτα που λεμε παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Το Kh ειναι μια χαρα. Ενα βιντεο αν ειναι ευκολο Λουκά θα μας δωσει μια εικονα που θελουμε. Ροες μεσα και στην επιφάνεια του ενυδρειου θα μας πούνε αυτο που θελουμε να μάθουμε. Μην ξεχνάμε οτι ο Λουκάς δεν εχει sump οποτε θελει μια έξτρα προσπάθεια να εχει το ιδιο ph με ενα ενυδρειο που εχει sump & υπερχείλιση.

Μην αγχώνεσε, θα Το λύσουμε ;)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το ph το μετράω με τεστάκι της salifert (καινουργιο)

Τη jebao 40 τη δουλεύω στο w1 στο 75% τησ ισχύος γιατί είναι αρκετά δυνατή. Έχω καλό κυματισμό. Πριν τη δούλευα στο else αλλά το ph παρέμενε ίδιο και απαράλλακτο.

Η μόνη διαφορά με το καλοκαίρι είναι ότι τώρα έχω τα καπάκια του rio. (το πισω λόγο εξοπλισμού έχει πολλά ανοίγματα οπότε υπάρχει ανανέωση το αέρα).

Στο σπίτι δεν καπνίζουμε καθόλου και αερίζουμε πολύ τακτικά. Το καλοκαίρι ήταν μονίμος ανοικτό αλλά το ph τα ίδια. Το υγρό νομίζω έλεγε buffer της brightwell. Δεν μπορώ να το βρω τώρα στο site του μαγαζιού.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η ύπαρξη φιλμ στη μισή περίπου επιφάνεια λόγο έλλειψης υπερχύλισης.

Δεν ξέρω δεν βγαζω άκρη :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ!!! και μία αλλαγή στο aquascape.

post-59162-0-54223600-1416925754_thumb.jpg

post-59162-0-81272900-1416925775_thumb.jpg

post-59162-0-21862200-1416925790_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις λαδίλα αυτο συμαινει οτι το σκιμμερ δεν αποδίδει σωστα οπως και οτι θες ποιο πολυ ροη. Καπου εκει εισαι σιγουρα, τωρα προς τα που ειναι η ροπή πρεπει να το δεις εσυ.

Βάλε ενα βιντεο Λουκά να δουμε τι γινεται. Λογο εμπειρίας αν δουμε κατι θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε. Γιατι αν απο τωρα που ειναι άδειο εχεις λαδίλα, οταν γεμίσει κάηκες.

Μου αρεσει το aquascape! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις λαδίλα αυτο συμαινει οτι το σκιμμερ δεν αποδίδει σωστα οπως και οτι θες ποιο πολυ ροη. Καπου εκει εισαι σιγουρα, τωρα προς τα που ειναι η ροπή πρεπει να το δεις εσυ.

Βάλε ενα βιντεο Λουκά να δουμε τι γινεται. Λογο εμπειρίας αν δουμε κατι θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε. Γιατι αν απο τωρα που ειναι άδειο εχεις λαδίλα, οταν γεμίσει κάηκες.

Μου αρεσει το aquascape! :)

Μεχρι το βραδάκι μάλον θα μπορέσω να ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

ενα βιντεο οντως θα μας πησει... προσεχε μην γκρεμιστουν τα βραχια και αμα τα κολλας τωρα με εποξικη καντο με μετρο και μικρες ποσοτητες καθε μερα γιατι μπορει να γινει πολυ τοξικη σε μεγαλες ποσοτητες...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο ο κυκλοφορητης βαραει κατω Λουκα?

Νίκο ο κυκλοφορητής βαράει πίσω και κάτω για να μη μαζεύεται detritus στο πίσω μέρος. Πράγματι πίσω είναι πεντακάθαρο και ότι κάθεται είναι μόνο στο μπροστινό μέρος το οποίο με την εβδομαδιαία αλλαγή το συφονάρω εύκολα. Αν και λόγο αρκετής κυκλοφορίας το περισσότερο detritus παραμένει στη στήλη και φεύγει με το φίλτρο.

Το βίντεο ανεβαίνει αργά-αργά (ουφ...) :hot:

Link to comment
Share on other sites

Και... επιτέλους ανέβηκε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολλα αιωρουμενα σωματηδια, εκτος και εαν ειναι φυσαλλιδες που ξεφευγουν απ το σκιμμερ και επιστρεφουν στο νερο σου, απο αναταραξει καλα εισαι, τα βραχια τα βλεπω να περνουν δρομο εαν δεν τα κολλησεις με καποιον τροπο....

Link to comment
Share on other sites

Λουκα η αναταραξη ειναι λιγη θα εβαζα αλλον ενα και οπως λεει και ο Αγγελος στερεωσε τα βραχια απο χτες για να μην εχεις θεματα στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο βραχος σου μου αρεσει και πολυ, αλλα ειναι θεμα γουστου οπως καταλαβαίνεις. Τωρα για το βιντεο εχω να πω οτι ναι μεν εχεις ροη πανω στην επιφάνεια, αλλα δεν εχεις αναταραξη. Η αναταραξη θα σου προσφερει τη μειώση του φιλμ.

Τα βράχια αφου σου αρέσουν εδω, πάρε μια εποξικη και άρχισε τις ενωσεις. Αν μπορεσεις να βαλεις και κανα tyre-up, και αυτο καλο ειναι.

Το σκιμμερ εχει βγαλει βρωμιτσα καλη, απο εκει φεύγουν φυσαλίδες στο ενυδρειο; Με ενα σφουγγαράκι στην έξοδο λογικα θα φτιάξει.

Βρήκαμε το προβλημα σου, βάλε ροες και αναταραξη ψηλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...