Jump to content

Παρουσίαση Malawi (450Lt)


Maria Eugenios

Recommended Posts

Πληροφορίες

Διαστάσεις:151x51x66 (Rio 400)
Όγκος:450l
Κατηγορία:Malawi
Φυτά:Valisneria gigantea , Java moss
Ψάρια / Άλλα είδη:4 Labidochromis caeruleus , 4 Metriaclima estherae "red zebra" , 1 ζευγάρι Melanochromis auratus , 1 Pseudotropheus socolofi ,
6 Pseudotropheus sp."Acei , 2 neritina natalensis snail
Διακοσμητικά υλικά: Πέτρες , 3 ρίζες driftwood , Άμμο θαλάσσης
Φόντο :Μαύρη μεμβράνη
Φωτισμός: Τ8 2χ36w 1 6500k Μπροστά , 1 3500k πίσω
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα: Eheim 2217 (1000lt),eheim ecco pro 2236(750lt),Eheim pro II 2036(950lt), εσωτερικό Juwel (Μηχανικό φιλτράρισμα ) (600lt)
2 κυκλοφορητές 6000lt & 3000 lt
Θερμοστάτης:150w & 300w,
Ιχνοστοιχεία : Seachem Cichlid Lake Salt , Σόδα
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι:

pH: 8.2
Γενική σκληρότητα (GH):12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αλλαγές νερού:35% Κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:23-25
Άλλες πληροφορίες: φελιζόλ dow
Φωτογραφία:

post-59873-0-33213500-1416914653_thumb.jpg

post-59873-0-48105900-1416914666_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται αν και δεν ξερω τι γινεται με την ψαροσυνθεση, την μος και τα ξυλα! Αυτα θα στα πουν οι Αφρικανοι της παρεας!

Link to comment
Share on other sites

την moss την εχω μεσα καθαρα για τροφη να εχουν να τσιπανε τα ξυλα τα εβαλα με το σκεπτικο οτι τα acei στο φυσικο τους πριβαλλον αποθετουν τα αυγα τους και σε κομματια ξυλου εκτος αυτο απο οτι βλεπω καθε μερα τους αρεσουν πολυ τα ξυλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

*************

Mod note: Βάση κανονισμού, απαγορεύονται τα link από Ελληνικά φόρουμ ιδίου ενδιαφέροντος.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

την moss την εχω μεσα καθαρα για τροφη να εχουν να τσιπανε τα ξυλα τα εβαλα με το σκεπτικο οτι τα acei στο φυσικο τους πριβαλλον αποθετουν τα αυγα τους και σε κομματια ξυλου εκτος αυτο απο οτι βλεπω καθε μερα τους αρεσουν πολυ τα ξυλα

Ετσι μαλιστα!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην καλως ηρθες στην παρεα!Το ενυδρειο σου το βρισκω μια χαρα,καλαστημενο το νταμαρι και απο ψαροσυνθεση εισαι οκ.Ειναι οριακα σε αριθμο αλλα ισως βοηθαει να μειωνεται η επιθετικοτητα.Αυτο εσυ θα το παρακολουθεις πρατεις αναλογος.Βεβαια θα χρειαζεσαι πιο συχνα αλλαγες νερου για να κρατας νιτρικα κατω απο 20 ppm.Τα pς.acei ειναι 100% στοματοεπωαζουσα και δεν χρειαζεται το ξυλο για τις γεννες τους.Με βιοτοπικα κριτηρια το ξυλο στις αφρικανικες λιμνες δεν κολαει αλλα αφου αρεσει σε σενα...Γενικα παντως μου αρεσε το ενυδρειο σου.ΜΠΡΑΒΟ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου με πολύ <<γεμάτο>> στήσιμο. :thumbup:

Τι μεμβράνη έχεις βάλει στην πλάτη?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ μου αρέσει το ξύλο μου θυμίζει λίγο απο παλιά αλλα μου κρύβει και το εσωτερικό φίλτρο

Ειναι μεμβράνη που βάζουν για φιμέ τζάμια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ μου αρέσει το ξύλο μου θυμίζει λίγο απο παλιά αλλα μου κρύβει και το εσωτερικό φίλτρο

Ειναι μεμβράνη που βάζουν για φιμέ τζάμια

Την πήρες απο τζαμά?

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο ενυδρειο

μου αρεσει παρα πολυ

σαν στησιμο και η ριζα

ταιριαζει παρα πολυ , τις πετρες

τις εχεις τοποθετησει πολυ φυσικα

:thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

το λινκ το εβαλα γιατι εδω δεν μπορω να ανεβασω περισσότερες φωτο υπαρχει καποιος τροπος να βαλω και αλλες???

Ρίξε μια ματιά εδώ φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια εχθες που καθομουν και το χάζευα λιγο εχω την αίσθηση οτι δεν εχει πολλες κρυψωνες τι εχετε να προτείνετε?

να προσθέσω η να διαμορφώσω αλλιως το τοπιο

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το αφησεις οπως ειναι και απλα στην δεξια πλευρα που δεν εχεις ριζα, να φτιαξεις ενα βουνο... μεχρι πανω σχεδον... με 4-5 μεγαλες πετρες το εχεις κανει....

αλλιως αλλη λυση ειναι κατα μηκος του ενυδρειου να προσθεσεις μια σειρα απο μεγαλες πετρες και να δημιουργησει κι αλλες κρυψωνες...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω δομιμασει ετσι οποτε θα προσπαθησω να το κανω νταμαρι στην δεξια μερια απλα θελει να βρω πετρες που θα ειναι σταθερες μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

λογικα αν βρεις ιδιες με αυτες που εχεις , απλα πιο μεγαλες, αν κατσουν σταθερα απο πανω θα δημιουργησουν κρυψωνες.

απλα να κατσουν καλα, μην εχεις κανα ατυχημα....

δες κατι παλιο δικιο μου για να παρεις ιδεα....

enydreiomou4080.jpg

DSC05453.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις έχεις κολλήσει με σιλικόνη ;;

οχι τιποτα. απλα εχει κατσει καλα η μια πανω στην αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...