Jump to content

Εξαφανιση Red Cherry


Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχει 2 βδομαδες τωρα ειχα πάρει 20 red cherry την πρωτη μέρα ολα καλα μετα απο την επόμενη εξαφανιστικαν.. αρχισαν να κρυβονται γιατι εχω ενα 120 λιτρα φυτεμένο ενυδρείο ... τωρα δεν μπορω να τις εντοπίσω δεν μπορω να καταλάβω που κρυβονται αλλα ουτε και τις βλεπω ψόφιες καπου ..που και που ξεπεταγετε και καμια... απο αλλα ψαρια μονο εχτεσ έβαλα ενα χαρεμι molly και απο την αρχη ειχα 5 apple snail. Τ ι λετε να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

οι δικες μου κρύβονται μέσα στις καμπομπες πίσω απο ένα ξύλο! Είχα βάλει 8 και βλέπω μόνο 3 ενώ έχουν περάσει 2 μήνες απο όταν τις πήρα μόνο 2 είχα βρει νεκρές! Ξέρεις ποτε τις βλςπω εγω; πριν ανάψω τα φώτα βγαίνουν και κυκλοφορούν μετά κρύβονται! Το είχα κ εγω απορία.

Link to comment
Share on other sites

γιατι βαζετε ψαρια δεν μπορω να καταλαβω..και περιμενεις να σου αυξηθουν εχοντας ψαρια μεσα???

Ασε μονες τους τις γαριδες και να δεις ποσο θα σου αυξηθουν..και θα χαιρεσαι να τις βλεπεις να κολυμπουν..

εχω 120 λιτρα μονο με γαριδες κολυμπουν ολη μερα σε ολο το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχει 2 βδομαδες τωρα ειχα πάρει 20 red cherry την πρωτη μέρα ολα καλα μετα απο την επόμενη εξαφανιστικαν.. αρχισαν να κρυβονται γιατι εχω ενα 120 λιτρα φυτεμένο ενυδρείο ... τωρα δεν μπορω να τις εντοπίσω δεν μπορω να καταλάβω που κρυβονται αλλα ουτε και τις βλεπω ψόφιες καπου ..που και που ξεπεταγετε και καμια... απο αλλα ψαρια μονο εχτεσ έβαλα ενα χαρεμι molly και απο την αρχη ειχα 5 apple snail. Τ ι λετε να φταίει?

Μαντεψε... :bbq:

Εκτος αυτου ισως το συστημα σου να μην ηταν ακομη ετοιμο να υποδεχθει γαριδες!

Link to comment
Share on other sites

γιατι βαζετε ψαρια δεν μπορω να καταλαβω..και περιμενεις να σου αυξηθουν εχοντας ψαρια μεσα???

Ασε μονες τους τις γαριδες και να δεις ποσο θα σου αυξηθουν..και θα χαιρεσαι να τις βλεπεις να κολυμπουν..

εχω 120 λιτρα μονο με γαριδες κολυμπουν ολη μερα σε ολο το ενυδρειο!

Δεν ξέρω αν είναι απαγορευτικό να έχεις μέσα ψάρια! Δεν τις πειραξαν ποτε και ούτε δίνουν σημασία τα γκουραμι και οι αρλεκινοι που έχω! Τωρα που το λες με εψησες να βάλω σε ένα 15λιτρο που ετοιμάζω και δεν ηξερα τι να βάλω!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις γενικως στο ενυδρειο μεσα?

γιατι βαζετε ψαρια δεν μπορω να καταλαβω..και περιμενεις να σου αυξηθουν εχοντας ψαρια μεσα???

Ασε μονες τους τις γαριδες και να δεις ποσο θα σου αυξηθουν..και θα χαιρεσαι να τις βλεπεις να κολυμπουν..

εχω 120 λιτρα μονο με γαριδες κολυμπουν ολη μερα σε ολο το ενυδρειο!

Αυτο εξαρταται απο τη ειδος ψαρια εχεις.

Ποιος σου ειπε οτι δεν βαζουμε ψαρια με γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

2 dwarf gourami αρσενικό κ θηλυκό και αρλεκινους!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια με τις γαρίδες λιγο περισσότερο απο 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις γενικως στο ενυδρειο μεσα?

Αυτο εξαρταται απο τη ειδος ψαρια εχεις.

Ποιος σου ειπε οτι δεν βαζουμε ψαρια με γαριδες?

βαλε αλλα μην περιμενεις να δεις και μικρα..

θα γινουν μεζεδακια με την πρωτη

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα απο τις 20 μονο 3 βλεπω δεν θα τις εβλεπα νεκρές τις αλλες ??

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα απο τις 20 μονο 3 βλεπω δεν θα τις εβλεπα νεκρές τις αλλες ??

κανε καμια ακτιννογραφια στα μολλυ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι φυτεμενο οπως λες πως να τις δεις?

Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

βαλε αλλα μην περιμενεις να δεις και μικρα..

θα γινουν μεζεδακια με την πρωτη

Για του λογου το αληθες.

https://www.youtube.com/watch?v=7p1vEiKvOE4#t=25

Αυτα που σου λεω δεν τα λεω στο αερα.

Το ενυδρειο ετσι τρεχει τρια χρονια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και βλεπεις μικρα απο εκει τωρα....!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρημ επειδη στο δικο σου ετυχε δεν σημαινει οτι θα τυχει και στου αλλου! Ας μην ξεχναμε πως οι γαριδες ειναι τροφη για τα ψαρια στη φυση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και βλεπεις μικρα απο εκει τωρα....!

Ναι!

Δημητρημ επειδη στο δικο σου ετυχε δεν σημαινει οτι θα τυχει και στου αλλου! Ας μην ξεχναμε πως οι γαριδες ειναι τροφη για τα ψαρια στη φυση!

Καλως παω πασο!

Link to comment
Share on other sites

τα μολλυ εχτες τα εβαλα ποτε προλαβαν ... και εμενα πισω απο το ξυλο κρύβονται καποιες

Link to comment
Share on other sites

Ή κρυβονται καλα, ή τις ρουφηξε το φιλτρο, ή τις φαγανε τα ψαρια, ή πηδηξαν εκτος ενυδρειου, ή ψοφησαν.

Link to comment
Share on other sites

Ή κρυβονται καλα, ή τις ρουφηξε το φιλτρο, ή τις φαγανε τα ψαρια, ή πηδηξαν εκτος ενυδρειου, ή ψοφησαν.

Μας έκανες μαύρη την καρδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως παιδια αλλη συμπεριφορα θα δεις μονο με γαριδες σε ενα ενυδρειο .

Και αλλη εντελως διαφορετικη θα δεις με ψαρια.

Οποιο ψαρι και να βάλεις την γαριδα θα την τσιμησει, αν οχι την μεγαλη τα μικρα σιγουρα.

Εχω δει το ροδοστομο να εχει γαριδα μεγαλη red cherry κολημενη και σφηνωμενη στο στόμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαι και η γαριδες ζωντανες να ειναι εχουν το ενστικτο της αυτοσυντηρησης και βλεπωντας τα ψαρια κρυβονται!

Link to comment
Share on other sites

Μας έκανες μαύρη την καρδιά!!

Eγραψα απλα ολες τις πιθανοτητες.

ΥΓ "τις ρουφηξε το φιλτρο" δεν σημαινει οτι ψοφησαν. Μενουν μεσα ζωντανες συνηθως και οταν ανοιγεις το φιλτρο τις βρισκεις μεσα.

Βαζεις καλσον στην εισοδο για να μη μπαινουν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέστηνωντας το φυτεμένο ενυδρείο μου (300 λτ) και αφου έδωσα τις γαρίδες που κυκλοφορούσαν μέσα, δεν πήγε ποτέ το μυαλό μου οτι ανοίγοντας τα δυο εξωτερικά μου φίλτρα θα μάζευα καμιά πενηνταριά red cherry διαφόρων μεγεθών. Τα φίλτρα λόγω μικρής ιχθυοφόρτησης είχα να τα καθαρίσω κανένα εξάμηνο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...