Jump to content

Νωχελικο Ψαρι Και Θολο Νερο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους !!!!! Θελω βοηθεια σε κατι... απο οτι διαβασα η θολουρα ειναι φυσιολογικη ποσο λαθος ειναι να εχεις μεσα ενα ψαρακι ?? Πηραμε ενα ενυδρειο εκανα οτι ακριβως μου ειπαν και μου ειπαν οτι μετα απο 24 ωρες ειναι οκ να βαλω μεσα το χρυσοψαρακι που εχω αλλα το ψαρακι εχει περιεργη συμπεριφορα απο σημερα το μεσημερι καθεται πολυ σε ενα σημειο και ειναι αρκερο νωχελικο φοβαμαι οτι κατι εχει γινει λαθος !! Παρακατω σας βαζω τα στοιχεια του ενυδρειου και καποιες φωτογραφιες !


HAILEA 20L


Χωρητικότητα: 20λίτρων


Φωτισμός: λάμπα 9 watt


Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT200


Διαστάσεις: 360x240x310mm





post-60172-0-82597500-1418160717_thumb.jpgpost-60172-0-61577200-1418160749_thumb.jpgpost-60172-0-15581600-1418160759_thumb.jpg


Έγινε επεξεργασία - Gabriella Anagnostopoulou
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι πως το φίλτρο είναι άστρωτο και η αμμωνία και τα νιτρώδη καίνε το ψαράκι, έχεις κάνει μετρήσεις του νερού ; σε ενημέρωσαν από εκεί που το πήρες πως πρέπει να κάνεις μετρήσεις ;

Σου προτείνω σαν 1η κίνηση να κάνεις γενναία αλλαγή νερού με νερό αποχλωριομένο και ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, ακόμα και 2 φορές από 50% τη φορά, η επόμενη κίνηση είναι βρεις επειγόντως μπόλι .

Διάβασε εδώ άρθρα που αφορούν το μπόλι

http://www.aquazone.gr/forums/topic/76469--/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36712-idhueeaoia-dhniaaoieiaossa-eae-aeeaaeeeaossa/?hl=%EC%F0%EF%EB%E9%E1%F3%EC%E1

Επίσης να σου πω πως πολύ φοβάμαι πως το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για αυτό το ψαράκι, τα χρυσόψαρα είναι πολύ παρεξηγημένα και τα πουλάνε και προτείνουν μικρά ενυδρεία ή γυάλες, ενώ το συγκεκριμένο ψαράκι σε 2 χρόνια θα είναι πάνω από 25 πόντους. Ένα χρυσόψαρο σαν και αυτό θέλει τουλάχιστον 80 λίτρα νερό και ενυδρείο με μήκος πάνω από 1,20 γιατί είναι ψάρι που κολυμπάει και κινείτε συνέχεια,

διάβασε και εδώ και θα καταλάβεις

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-oothiiioao-ia-aaioaenaassi-aea-noouoeana/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανες τις ενέργειες που σου είπα ;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι πως το φίλτρο είναι άστρωτο και η αμμωνία και τα νιτρώδη καίνε το ψαράκι, έχεις κάνει μετρήσεις του νερού ; σε ενημέρωσαν από εκεί που το πήρες πως πρέπει να κάνεις μετρήσεις ;

Σου προτείνω σαν 1η κίνηση να κάνεις γενναία αλλαγή νερού με νερό αποχλωριομένο και ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, ακόμα και 2 φορές από 50% τη φορά, η επόμενη κίνηση είναι βρεις επειγόντως μπόλι .

Διάβασε εδώ άρθρα που αφορούν το μπόλι

http://www.aquazone.gr/forums/topic/76469--/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36712-idhueeaoia-dhniaaoieiaossa-eae-aeeaaeeeaossa/?hl=%EC%F0%EF%EB%E9%E1%F3%EC%E1

Επίσης να σου πω πως πολύ φοβάμαι πως το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για αυτό το ψαράκι, τα χρυσόψαρα είναι πολύ παρεξηγημένα και τα πουλάνε και προτείνουν μικρά ενυδρεία ή γυάλες, ενώ το συγκεκριμένο ψαράκι σε 2 χρόνια θα είναι πάνω από 25 πόντους. Ένα χρυσόψαρο σαν και αυτό θέλει τουλάχιστον 80 λίτρα νερό και ενυδρείο με μήκος πάνω από 1,20 γιατί είναι ψάρι που κολυμπάει και κινείτε συνέχεια,

διάβασε και εδώ και θα καταλάβεις

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-oothiiioao-ia-aaioaenaassi-aea-noouoeana/Κακ

Καλησπερα και ευχαριστω!!! Εχω βαλει ηδη το νερο να ετοιμαζεται και θα μεταφερω το ψαρι αλλου μεχρι να φτιαξω το ενυδρειο σωστα !!!! Δεν μου ειπαν τιποτα απο ολα αυτα αλλα τα διαβασα και ημουν ετοιμη σημερα να παω να παρω !!!! Μολις μεταφερω το ψαρι αδειαζω τελειως το ενυδρειο και ξεκιναω απο την αρχη ? τι αλλο πρεπει να παω να παρω ???

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο το κλείνεις μόνο για όση ώρα είναι εκτός νερού στην αλλαγή .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μη βγάλεις το ψάρι και να κάνεις τις αλλαγές αργά 50% & 50% ή 60% & 60%, σταδιακά δηλαδή, θεωρώ πως είναι καλύτερα να μη το τρομάξουμε και στρεσαριστεί, αν το νερό κατέβει χαμηλά και δεν ρουφάει το φίλτρο το κλείνεις, δεν θα καθαρίσεις ποτέ το φίλτρο με νερό από τη βρύση, αλλά μόνο ελαφρύ καθάρισμα με νερό ενυδρείου , επίσης δεν βλέπω αεραντλία, βάλε την έξοδο του φίλτρου ψηλά στην επιφάνεια να προκαλεί ανατάραξη, έτσι οξυγονώνεται το νερό , και το έχει ανάγκη τώρα το ψάρι, επίσης μέχρι να έχουμε μετρήσεις είναι καλό να κάνεις καθημερινές αλλαγές , πάνω από 30%, πάντα με αποχλωριομένο νερό και με ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, αλλά ποτέ πιο ζεστό, ας είναι μέχρι 1 βαθμό πιο κρύο. Αν δεν έχεις θερμοστάτη στο ενυδρείο, είναι εύκολο να έχεις ένα κουβά με αποχλωριομένο νερό πάντα γεμάτο για να έχει την άλλη μέρα θερμοκρασία περιβάλλοντος, ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!! το ψαρακι μου ειναι ηδη καλυτερα τελικα το εβγαλα και το εβαλα ξανα με το νερακι το καινουριο και ειναι ξανα το ψαρι που ειχα και πριν !!!!!! τωρα τι αλλο κανω ? τι πρεπει να παω να παρω ετσι ωστε να ειναι ολα σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!! το ψαρακι μου ειναι ηδη καλυτερα τελικα το εβγαλα και το εβαλα ξανα με το νερακι το καινουριο και ειναι ξανα το ψαρι που ειχα και πριν !!!!!! τωρα τι αλλο κανω ? τι πρεπει να παω να παρω ετσι ωστε να ειναι ολα σωστα ?

Δεν χρειάζεται να το βγάζεις και να το βάζεις πάλι, το τρομάζεις.

Κατα αρχήν διάβασε τα link που σου έβαλα,

μετά πρέπει να βρεις μπόλι,

θα ήταν καλό να αγοράσεις τεστ, υγρα αν είναι δυνατόν, τα χαρτάκια δεν είναι αξιόπιστα, κ

αθημερινές αλλαγές μέχρι να γίνουν μετρήσεις τις θεωρώ απαραίτητες, τάισμα ελαφρύ, για 2-3 ημέρες μη ταίσεις, δεν θα πάθει τίποτα.

Να φροντίσεις το φίλτρο να κάνει ανατάραξη αλλιώς θα πρέπει να πάρεις μια μικρη αεραντλία.

Οτι άλλο χρειαστείς ή έχεις απορία ρώτα μας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι πρεπει να παω να παρω ετσι ωστε να ειναι ολα σωστα ?

ενα ενυδρειο min 1 μετρο μηκος..

το ψαρι ειναι common ή comet (οι φωτογραφιες ειναι μικρες και δεν μπορω να διακρινω σιγουρα ποια απο τις δυο ρατσες ειναι).

οπως και να χει, το ψαρι γινεται 25+ ποντους , δεν μπαινει σε μικρα ενυδρεια σαν κι αυτο, ουτε καν 3πλασια σε λιτρα.

Κακως σου εδωσαν χρυσοψαρο σε 20λιτρο, αν δεν φυγει απο κει το ψαρακι , δυστυχως (αν δεν παει απο αμμωνια) θα παει απο νανισμο.

Μεχρι να αποφασισεις τι να κανεις (να παρεις ενυδρειο ή να το δωσεις σε καταλληλο ενυδρειο ή λιμνη) , κανε καθε μερα αλλαγη το μισο νερο του ενυδρειου, παντα με αντιχλωριο και ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου (αφησε τον κουβα της αλλαγης 2-3 ωρες να παρει την θερμοκρασια δωματιου)

Επισης οπως σου ειπε ο Τακης , τα ψαρια δεν τα βγαζουμε ποτε απο το ενυδρειο για να κανουμε αλλαγη.

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αυτη ειναι λυση!

Να δωσει το ψαρι μεχρι να παρει ενα μετρο ενυδρειο!

Με ωραιο τροπο φερνουμε νεους στο χομπι

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αυτη ειναι λυση!

Να δωσει το ψαρι μεχρι να παρει ενα μετρο ενυδρειο!

Με ωραιο τροπο φερνουμε νεους στο χομπι

φιλε μου δεν υπαρχει αλλη λυση για το συγκεκριμενο ψαρι..

προτιμας δηλαδη να ψοφησει καποιο ψαρι για να ερθει καποιο ατομο στο χομπυ?

εγω, οχι.

και στην τελικη, τι εχεις να προτινεις?

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Να την συμβουλεψουμε να λυσει το προβλημα της τωρα κ να την ενημερωσουμε για το μελλον κ το καλο του ζωντανου της

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αυτη ειναι λυση!

Να δωσει το ψαρι μεχρι να παρει ενα μετρο ενυδρειο!

Με ωραιο τροπο φερνουμε νεους στο χομπι

Φίλε μου μπορεί να το κρατήσει για μερικούς μήνες (3-4) αλλά θα πρέπει να αλλάζει νερό πρωί βράδυ, να καθαρίζει το φίλτρο καθε 2-3 ημέρες, και γενικά να είναι δέσμια του ενυδρείου, και αυτό για λίγους μήνες, και στο τέλος θα κουραστεί, θα βρει και μια μέρα το ψάρι ανάσκελα και θα τα βροντήξει, το θεωρείς καλύτερη λύση αυτό ; Το ενυδρείο είναι για να χαλαρώνουμε και όχι να γινόμαστε δέσμιοι

Link to comment
Share on other sites

Να την συμβουλεψουμε να λυσει το προβλημα της τωρα κ να την ενημερωσουμε για το μελλον κ το καλο του ζωντανου της

Μα αυτό κάνουμε, και ένα απο τα προβλήματα είναι το μκρο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπε και ο Τακης, το ψαρι μπορει να μεινει ελαχιστους μηνες, κι αυτο με αλλαγες νερου , πολυ συχνες..

Δεν λυνεται ετσι το προβλημα..

το κυριοτερο προβλημα ειναι ο μικρος χωρος, το ψαρι δεν μπορει να αναπτυχθει σωστα , οπως πρεπει εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γραφετε οτι εγραψα παραπανω με αλλα λογια

Ας επικεντρωθουμε στην λυση του σημερα και αφου σωσουμε το ψαρακι εχουμε χρονο να προτεινουμε μελλοντικες λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους !!!!! Θελω βοηθεια σε κατι... απο οτι διαβασα η θολουρα ειναι φυσιολογικη ποσο λαθος ειναι να εχεις μεσα ενα ψαρακι ?? Πηραμε ενα ενυδρειο εκανα οτι ακριβως μου ειπαν και μου ειπαν οτι μετα απο 24 ωρες ειναι οκ να βαλω μεσα το χρυσοψαρακι που εχω αλλα το ψαρακι εχει περιεργη συμπεριφορα απο σημερα το μεσημερι καθεται πολυ σε ενα σημειο και ειναι αρκερο νωχελικο φοβαμαι οτι κατι εχει γινει λαθος !! Παρακατω σας βαζω τα στοιχεια του ενυδρειου και καποιες φωτογραφιες !

HAILEA 20L

Χωρητικότητα: 20λίτρων

Φωτισμός: λάμπα 9 watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT200

Διαστάσεις: 360x240x310mm

attachicon.gifψαρι.jpgattachicon.gifψαρι2.jpgattachicon.gifψαρι3.jpg

Η θολουρα μπορει να προερχεται απο διαφορους παραγοντες, οπως απο διαταραξη του βυθου, bacteria bloom, προσθηκη καποιου σκευασματος βακτηριων κλπ.

Δεν καθοριζει παντα η θολουρα του νερου, το αν επιτρεπεται να βρισκεται ψαρακι μεσα σε αυτο.

ΟΙ μετρησεις αμμωνιας (ΝΗ3/4) νιτρωδων (ΝΟ2) και νιτρικων (ΝΟ3) το δειχνουν.

Το πιθανοτερο βαση των δεδομενων και χωρις να εχουμε μετρησεις, ειναι να υπαρχει προβλημα.

Κανε οτι σου ειπε ο Σταματης στο αλλο θεμα και βρες αμεσα μπολι βαζωντας αγγελια. (ΧΘΕΣ)

Αυτο το ενυδρειο και φιλτρο θα σε βγαλει για 1-2 μηνες με το ψαρι αυτο.

Θα επιζησει και παραπανω αλλα απλα θα επιζησει.

Αν θελεις υγιη ψαρια και σωστα ανεπτυγμενα αυτου του ειδους, θα συμφωνησω με το τον Τακη και τον tsala.

Αυτο το ενυδρειο ειναι για ενα μονομαχο ή για γαριδουλες.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Gabriela, αν βρίσκεσαι κοντά στο Κερατσίνι ή μπορείς να έρθεις έλα να σου δώσω μπόλι (ελαφρόπετρα, βρώμικα σφουγγάρια και βρώμικο ενυδρειακό βαμβάκι), ακόμα και μπιχλα από τα φίλτρα μου, και φέρε και ένα μπουκαλάκι νερό να στο μετρήσω. Υπό όψιν , το βρώμικα που λέω είναι ότι πρέπει για τη βιολογία του φίλτρου σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!! το ψαρακι μου ειναι ηδη καλυτερα τελικα το εβγαλα και το εβαλα ξανα με το νερακι το καινουριο και ειναι ξανα το ψαρι που ειχα και πριν !!!!!! τωρα τι αλλο κανω ? τι πρεπει να παω να παρω ετσι ωστε να ειναι ολα σωστα ?

Αντιχλώριο έχεις , τροφή έχεις , ζωντανά βακτήρια δεν ξέρω αν έχεις , να πάρεις , δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι άλλο .

Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα το 1/3 και προσθέτης αντιχλώριο και ζωντανά βακτήρια .

Θα προσέχεις το τάισμα , να καταναλώνετε όλη η τροφή μπροστά σου σε 1 λεπτό και αργότερα ( μετά απο ένα μήνα ) θα μπορείς να ταΐζεις τρείς φορές την ημέρα .

Αν σου πέσει παραπάνω τροφή θα πρέπει να την αφαιρέσεις αμέσως .

Ωστόσο προγραμμάτισε σε κάποια στιγμή να αλλάξεις ενυδρείο και να πάς σε ένα πολύ μεγαλύτερο αν θέλεις να έχεις τέτοια ψάρια .

Αλλιώς δώσε το ψαράκι αυτό και βάλε Μονομάχο .

Δεν σου συνιστώ να κρατήσεις το χρυσόψαρο πέρα απο ενα εξάμηνο σε αυτές τις συνθήκες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αυτη ειναι λυση!

Να δωσει το ψαρι μεχρι να παρει ενα μετρο ενυδρειο!

Με ωραιο τροπο φερνουμε νεους στο χομπι

Να την συμβουλεψουμε να λυσει το προβλημα της τωρα κ να την ενημερωσουμε για το μελλον κ το καλο του ζωντανου της

Γραφετε οτι εγραψα παραπανω με αλλα λογια

Ας επικεντρωθουμε στην λυση του σημερα και αφου σωσουμε το ψαρακι εχουμε χρονο να προτεινουμε μελλοντικες λυσεις

Φιλε μου εσυ γιατι εξαπτεσαι; Δεν ειδα να δινεις καποια συμβουλη εσυ ο ιδιος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Γαβριέλα δεν μπορούσε να ανεβασει τις φωτογραφίες τις ανεβάζω εγώ

image2_zps69710992.jpeg

image1_zps8853deb6.jpeg

image_zps9105b6ec.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Τακη !!!

Τίποτα Γαβριελα.

Οπως σου είπα γέμισε το ενυδρείο μεχρι επάνω, ενα δαχτυλο κατω απο το χείλος του ενυδρείου , το ψαράκι έχει αναγκη και τη τελευταιο ml από νερό και δες για το χρονοδικόπτη να εχεις σταθερή φωτοπερίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...