Jump to content
  • Ανακοινώσεις

• rastaman

Καλό μήνα με... Διαγωνισμούς Μονομαχοενυδρείου και nano Reef !!!   01/11/2017

Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες, με χαρά σας προσκαλούμε να λάβετε μέρος στον Διαγωνισμό nano reef ενυδρείου 2017. Περισσότερες πληροφορίες   https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106868-aquazone-nano-reef-contest-2017/   Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες. Στείλτε μας τις φωτογραφίες από τα μονομαχοενυδρεία σας, για να συμμετάσχετε στον φωτογραφικό διαγωνισμό του Aquazone ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017. Περισσότερες πληροφορίες   https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106866-διαγωνισμοσ-ενυδρειου-μονομαχου-2017/  
bbetta

Mikrogeophagus Ramirezi Project

Recommended Posts

bbetta    473

Γιατί το ενυδρείο ειναι full-planted και έχει πολλές κρυπτοκορίνες. Χαρακτηριστικό του είδους ειναι ότι με μια μικρη μεταβολή στις συνθήκες λιώνουν μαζικά. Από το 25.5 που πήγα στο 27.5 έλιωσαν πολύ. Δεν επιδιώκω να ανεβάσω παραπάνω αυτή τη στιγμή, έτσι και αλλιώς οι θερμοκρασίες που ευδοκιμούν ( όχι που αντέχουν) είναι 26-28 και παραπάνω για γέννα.

Sturm    2.994

Ναι ρε συ, αλλα στη συγκεκριμενη θα πρεπει να δεις τι θελεις, να ζευγαρωσουν τα ραμ ή να εχεις τις κρυπτοκορινες!

bbetta    473

Θοδωρή υπερβολές ειναι αυτά ρε συ.. Για 27.5 μιλάμε.. Και αν θέλουν ζευγάρωμα ας περιμενω και μέχρι την άνοιξη ( το καλοκαιρι φτάνω ορισμένες φορές 31) . Ετσι και αλλιώς ο χειμώνας δεν ειναι η εποχή τους.

• Like 2

Sturm    2.994

Καλα σε αυτο συμφωνουμε! Κι εγω το καλοκαιρι τα αφηνω και ζευγαρωνουν! Απλα νομιζα πως ηθελες να το κανεις τωρα! Καλυτερα το καλοκαιρι, να εισαι και προετοιμασμενος αλλα και να μην εχεις θεματα με τις θερμοκρασιες!

• Like 1

mary74    608

Βασιλη νομιζω πως στην αρχη ειχες δυο θυληκα... Κρατα και στο πισω του μυαλου σου πως μπορει να εχεις παλι δυο θυληκα...

Παντως ειναι πανεμορφα τα ατιμα!!

bbetta    473

Το κρατάω μπροστά Μαίρη ;).

Εχω μια ερώτηση όμως, αν και λίγοι τσαμπουκάδες υπάρχουν, τα ψάρια πανε κυριως μαζί σαν κοπαδακι. Θα το έκαναν αυτο άτομα του ίδιου φύλου;

Βασίλης

;)

Έγινε επεξεργασία - bbetta

bbetta    473

Οκ δεν πρόκειται να βρω ησυχία με αυτά τα ψάρια! Ο κυνηγημένος έγινε κυνηγός! Πολυ σύντομα φωτός για να μου πειτε την γνώμη σας

bbetta    473

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχουμε εξελίξεις.

Το υποτιθέμενες αρσενικο απεβίωσε. Δεν παρατήρησα καμια εξωτερική πληγή και οι μετρήσεις μου βγήκαν εντάξει. Για ενα διήμερο πριν πεθάνει ήταν νωχελικό και κρυβόταν. Το υποτιθέμενο θηλυκό είχε το πάνω χέρι και έδειχνε επιθετικότητα δικαιολογημένη, οχι όμως. σε μεγάλο βαθμό.

Για το ψαρι που αγοράστηκε ως θηλυκο και ζει και βασιλεύει δεν μπορω να πω με σιγουριά το φύλο του. Οι φωτογραφίες που εβγάλα πριν κάποιες μέρες δεν αντικατοπτρίζουν σε καμια περίπτωση την σημερινή κατάσταση για αυτο θα βγάλω νέες φωτο. Δεν θέλω να σας πω τι πιστεύω περισσότερο οτι ειναι για να μην σας επηρεάσω.

Επισης προστέθηκαν στο ενυδρειο 10 νέον που σε συνδυασμό με τα ραμ θα αποτελέσουν την τελική ψαροσυνθεση.

Θα ενημερώσω με φωτογραφίες σύντομα .

Sturm    2.994

Kριμα ρε φιλαρακι!

Παντως με τετρα μεσα δυσκολα θα κρατησεις μικρα!

spyrval    1

Έχεις ελέγξει τα νιτρικά σου; Είναι πολύ ευαίσθητα σε αυτό, μήπως με τα 10 νέον ανέβηκαν τις τελευταίες μέρες; Γενικά μήπως η απώλεια του ψαριού και η προσθήκη του κοπαδιού σχετίζονται;

• Like 1

Sturm    2.994

Οντως τα νιτρικα ειναι ενα θεμα!

bbetta    473

-Θοδωρή δε νομίζω να έχουν τοσο θέμα τα μικρα με τα τετρα. Εχεις παρόμοια εμπειρία; Ξέρεις τι γονείς ειναι τα ραμ.

-spyrval σίγουρα δεν σχετίζονται επειδή τα ψάρια μπήκαν μετα τον θάνατο και δεν έχουν μπει καν ολα μέσα, θα μπουν σε δόσεις

Στεναχωρήθηκα πολυ για το ψαράκι, ήταν πολυ καλή περίπτωση. Θα ανεβάσω φωτός απο το αλλο μάλλον το βράδυ

Φιλικά

Βασιλης

Sturm    2.994

Nαι ειχα απο καρδιναλιους στα σκαλαρια και στα αλτισπινοσους που εχω! Για μενα καλο θα ηταν να πετυχαινες πρωτα την αναπαραγωγη και μετα να εβαζες τα αλλα!

Περιμενουμε φωτο!

DIMITRIOS    689

Κρίμα για την απώλεια σου,αλλα με όσα περιγράφεις,πιο πολύ για ψάρι που δεν προσαρμόστηκε στο ενυδρείο μου κάνει.Κάτι το ξύλο,ίσως δεν έτρωγε κιόλας.Και πιθανότατα αυτο που πήρες θηλυκο πχ στο πετ σοπ,επειδή δεν είχε πχ μακριά ραχιαια πτερύγια,να είδες σταδιακά να μεγαλώνουν,όταν πλεον βρέθηκε σε κατάλληλες συνθήκες.Το έχω δει,αλλα ξαναλέω ισως.

Λιγο στραβά σε πήγε για αρχή,αλλα υπομονή,θα αμοιφθείς για την επιμονή σου. :)

bbetta    473

-Θοδωρής θα το προσέξω πολύ αυτό που μου λες, ευτυχώς τα ψαράκια ειναι τα δημοφιλή νέον και δεν θα δυσκολευτώ να τα δώσω αν χρειαστεί.

-Δημήτρη το ψάρι που απεβίωσε ήταν αυτό που εξαρχής ήταν ο κυρίαρχος του ενυδρειου και έριχνε το ξύλο.

pptom    61

Κρίμα φίλε αλλά αυτά συμβαίνουν, συνέχισε την προσπάθεια σου με υπομονή.

• Like 1

bbetta    473

Ήρθε η ώρα για τις φωτογραφίες.

Πρώτη μέρα στο ενυδρείο:

post-39178-0-30084700-1419857329_thumb.jpg

Πρώτη βδομάδα παρέα με το ψάρι που απεβίωσε. Το βελάκι δείχνει το ζωντανό ψάρι.

post-39178-0-76637600-1419857571_thumb.jpg

Σημερινές φώτος

post-39178-0-74943700-1419857726_thumb.jpgpost-39178-0-38559300-1419857728_thumb.jpgpost-39178-0-32594500-1419857729_thumb.jpgpost-39178-0-61565400-1419857730_thumb.jpg

Υπενθυμίζω ότι αυτό το ψάρι αγοράστηκε ως θηλυκό και αποστάλθηκε σε μένα από Αθήνα.

Ευχαριστώ πολύ,

Βασίλης

:)

• Like 1

Sturm    2.994

Ψιλομοιαζει με θηλυκο!

bbetta    473

Πάντως το ραχιαιο αλλα λέει...

argy1    1.769

Εγω γιατι νομιζω οτι ειναι δυο αρσενικα ρε παιδια..?

• Like 3

Sturm    2.994

Μην κοιτας το ραχιαιο μονο! Αν και εμενα δεν μου λεει τιποτα που σηκωνετε το λοφιο! Την αποληξη να κοιτας που στο συγκεκριμενο ψαρι δεν ειναι μυτερο ουτε στην ουρα ουτε στο ραχιαιο ουτε κανει σαν λωριδα!

Επισης στη φωτο που τα εχεις μαζι, αν και το θηλυκο φαινεται μεγαλυτερο, το βλεπεις οτι φαινεται και πιο γεματο στο σωμα και δεν ειναι και τοσο χρυσαφι στο κεφαλι και συν οτι τα πτερυγια του ειναι μυτερα και μακρια!

• Like 1

diskus fan    883

Και τα 2 αρσενικά.-

• Like 4

bbetta    473

Γενικά αν δεν δω κοιλιά ροζ άκρη δεν θα βγάλω. Θα συμφωνήσω με τον argy1 στην εκτίμηση του αν και κρατάω αρκετές επιφυλάξεις. Το ροζ μπορω να το δω αν ειναι μονο του το ψαρι ή χρειάζεται και παρουσία αρσενικού για να ειναι σε αναπαραγωγικό mood?

Θοδωρη πολυ σωστές η παρατηρήσεις σου, βεβαια μην ξεχνάμε οτι τα εικονιζόμενα ψάρια ειναι απο διαφορετικό εκτροφέα , συνεπώς έχουν μορφολογικές διαφορές.

Οποιαδήποτε πληροφορία και ειδικά αν εμφανίζεται η ροζ κοιλιά απλα οταν το ψάρι ειναι σε καλή κατάσταση η αν χρειάζομαι αρσενικο για να φανεί , ειναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη .

Ευχαριστώ

diskus fan    883

Τα 2 ψάρια... ΔΕΝ ξέρω ΑΝ είναι από διαφορετικό εκτροφέα...αλλά όπως βλέπω είναι... ένα κανονικό και ένα μακρύφτερο.

Η διαφορά στο φύλλο κάνει μπαμ από χιλιόμετρο... σε αυτά τα ψάρια και σε τέτοιο μέγεθος.-

argy1    1.769

Εχω την εντυπωση οτι η ροζ κοιλια φαινεται παντα,απλα οταν ειναι σε οιστρο ειναι πιο εντονο το χρωμα.

• Like 2

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Vogias
      Όπως λέει και ο τίτλος σήμερα και αφού τάισα ζωντανό bloodworm, μετά από καμμια ώρα, άρχισαν τα 10 corydoraκια adolfoi που έχω τους χορούς και τα πανηγύρια. Με το που πήγαινε το ένα να φύγει από την ομάδα από πίσω του 3-4 άλλα να το κυνηγάνε και να παίζουν στενό μαρκάρισμα! Ίσως να μην φαίνεται πολύ καλά αυτό στα βίντεο, αλλά το κυνηγούσαν για πολύ ώρα! Έχω δει βιντεάκια από αναπαραγωγή corys αλλά:
      Α) Θα ήθελα και την δική σας άποψη για το αν είναι συμπεριφορά αναπαραγωγής και
      Β) Αν ναι γιατί λέτε να μην έχουν κάνει ακόμα ποτέ αυγά;

Έχω τραβήξει 4 βίντεο αλλά ανεβαίνουν σιγά σιγά οπότε θα τα βάζω σταδιακά μέσα στο topic. Χθες έκανα μια μεγάλη αλλαγή γιατί είχα νιτρικά. Έχω παρατηρήσει ότι όταν μπαίνει φρέσκο και δροσερό νερό έχουν αυτή την συμπεριφορά άλλα όχι σε τέτοιο βαθμό όπως σήμερα. Ξέρω ότι για να αναπαραχθούν θέλουν πιο δροσερό νερό αλλά δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους τουλάχιστον για τώρα. Βέβαια αν είχα γέννα μπορεί και να το πάλευα! Temp: 25,3 +-3,  Ph: 5,5, NO3:0.KH, GH, είναι ληγμένα και tds δεν έχω ακόμα! Φίλτρα: εξωτερικό eheim 2213 και το εσωτερικό της juwel φουλ βιολογικό υλικό. Το ενυδρείο είναι το Rio 240 και έχει 10 corydoras adolfoi, 3 pleco L168 και 5 σκαλαρια manacapuru red back (ξέρω είμαι παραπάνω από οριακά). Έχω μέσα και 3 ροδοστομους που μου έχουν ξεμείνει από ένα παλιό ενυδρείο που είχα και θέλω να τους ξεφορτωθώ αλλά δεν βρίσκω που να τους δώσω. Αφήστε που είναι και μεγάλοι σε ηλικία (4-5 ετών).  Το ενυδρείο τρέχει ένα χρόνο με νερό και βιολογία από άλλο ενυδρείο που είχε στηθεί το 2012.
      Ελπίζω να μην σας κούρασα

Τα δύο πρώτα βίντεο:

• Από Husky_Jim
      Ένα βίντεο από γέννα Hypancistrus Contradens με τα μικρά να τρώνε μία ταμπλέτα και μιά ιδέα από την σπηλιά όπου ο αρσενικός φυλάει και άλλα μικρά από επόμενη γέννα....

• Από Husky_Jim
      Ο τίτλος τα λέει όλα.
      Ελπίζω να σας αρέσει.Άν δείτε τα αβγά προσεκτικά, μπορείτε να δείτε το σώμα/κεφάλι των μικρών που ήδη έχει σχηματιστεί.....
    • Από Husky_Jim
      Σας βάζω ένα χθεσινό βιντεάκι μετά από μεταφορά μικρών σε γεννίστρες...
      Hypancistrus sp. L401
      Ancistrus sp. L071
      Ancistrus cf. Cirrhosus 'albino'

• Από kadmos
      Την Παρασκευή το βράδυ, γυρνώντας σπίτι, βλέπω στο τζάμι αλλά και πάνω σε βαλισνέριες αυγά από τα sturisoma. Ήδη μερικοί συγκάτοικοι του ενυδρείου είχαν σπεύσει για το δείπνο(...) αλλά ευτυχώς μπόρεσα και τράβηξα εννιά στη γεννήστρα. Τα δύο ήταν τζούφια και τα πέταξα σήμερα. Στα υπόλοιπα φαίνεται καθαρά ο γόνος. Μάλιστα είδα σε μερικά να κουνιέται μεσα στ'αυγό όταν άλλαζα το νερό της γεννήστρας!!!  Τα συγκεκριμένα ψάρια -τρία στον αριθμό- τα πήρα πριν σχεδόν δύο χρόνια σε μέγεθος 5εκ. και ήταν ο λόγος που στήθηκε το συγκεκριμένο ενυδρείο. Σήμερα είναι 18-20 εκ., δύο θηλυκά και ένας αρσενικός. Πρώτη φορά τα είδα να γεννούν αρχές Αυγούστου, πριν φύγω για διακοπές, αλλά και στο τέλος του μήνα, μετά την επιστροφή μου. Τις δύο εκείνες φορές μάλιστα οι θηλυκές γεννάγαν την ίδια στιγμή, με τον αρσενικό να πηγαίνει πέρα δώθε στις δύο φωλιές για να γονιμοποιήσει!   Ελπίζω να πάνε όλα καλά, και προς το τέλος της βδομάδας να δω ουρίτσες. Παραθέτω φωτογραφίες από τ'αυγά αλλά και από τους γονείς.

• Από DIMITRIOS
      Λίγες φώτο από τα καμάρια μου!τα έχω 1.5 χρόνο και του τους τελευταίους 2 μήνες έχω 2 γέννες. Η πρώτη φουρνιά έβγαλε ήδη τις χαρακτηριστικες βούλες. Η 2η φουρνιά είναι λίγων ημερών και ένα μικρό διακρίνεται μετά βίας αριστερά της σπηλιάς. Είναι νυκτοβιοι τύποι και έτσι οι φώτο δεν είναι εύκολες ειδικά από κινητό