bbetta

Mikrogeophagus Ramirezi Project

107 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

@gyristroula ευχαριστώ !

Θοδωρή είχα μονο τα καθόλου ρυπογόνα νέον για ενα μηνα και τάιζα ελάχιστα. Δεν εκανα μια αλλαγή νερού. Απλα θα μπει φρέσκο νεράκι που στα άπιστο βοηθούσε πολυ στις γέννες αυτή η μέθοδος. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου τωρα βεβαια.

Ναι οκ αλλα προσεχε το με τα νιτρικα! Ειναι ευαισθητα! Αυξησε θερμοκρασια και δωσε bloodworms. Δουλευει αυτοματα!

Για τα νιτρικά μην ανησυχείς, σίγουρα δεν έχουν ανέβει ανησυχητικά. Σκέψου και ότι το ενυδρείο τρέχει με τρία φίλτρα και αεραντλία και τάιζα λιτά. Τώρα αρχίζουν τα γερά ταίσματα με κατεψυγμένες και θα κάνω αλλαγές 35% ανά βδομάδα. Θερμοκρασία θα πάμε 27.5 αρχικά και βλέπουμε.

ΚΑΛΩΣ τα δέχτηκες... και με το καλό οι απόγονοι.

Έχω ένσταση για τον βυθό σου... αλλά τώρα πλέον ΔΕΝ μπορείς να κάνεις και πολλά.- ;)

Σε ευχαριστώ Νίκο! Για το χαλίκι ξέρω αλλά στην πραγματικότητα είναι χοντρόκοκκη άμμος με σμιλευμένες άκρες από την Dennerle 1-2mm. Το έχω 5+ χρόνια και θα αλλάξω βυθό μόνο όταν αλλάξω στήσιμο.

Τα ψαράκια πάνε πολύ καλά, τρώνε και κολυμπάνε μαζί. Το θηλυκό είναι γεμάτο αυγά.... Ελπίζω να τα αφήσει κάπου!

Το έγραψα για να το διαβάσουν κι' άλλοι και να το αποφύγουν.

ΜΗΝ ξεχνάμε ότι μιλάμε για μικρό-γεωφάγους... οπότε παίρνουν την άμμο στο στόμα και την φιλτράρουν.- ;)

Δυστυχώς εχουμε ασθένεια... Κάντε ενα κόπο μέχρι την αντίστοιχη κατηγορία

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Vogias
      Όπως λέει και ο τίτλος σήμερα και αφού τάισα ζωντανό bloodworm, μετά από καμμια ώρα, άρχισαν τα 10 corydoraκια adolfoi που έχω τους χορούς και τα πανηγύρια. Με το που πήγαινε το ένα να φύγει από την ομάδα από πίσω του 3-4 άλλα να το κυνηγάνε και να παίζουν στενό μαρκάρισμα! Ίσως να μην φαίνεται πολύ καλά αυτό στα βίντεο, αλλά το κυνηγούσαν για πολύ ώρα! Έχω δει βιντεάκια από αναπαραγωγή corys αλλά:
      Α) Θα ήθελα και την δική σας άποψη για το αν είναι συμπεριφορά αναπαραγωγής και
      Β) Αν ναι γιατί λέτε να μην έχουν κάνει ακόμα ποτέ αυγά;

Έχω τραβήξει 4 βίντεο αλλά ανεβαίνουν σιγά σιγά οπότε θα τα βάζω σταδιακά μέσα στο topic. Χθες έκανα μια μεγάλη αλλαγή γιατί είχα νιτρικά. Έχω παρατηρήσει ότι όταν μπαίνει φρέσκο και δροσερό νερό έχουν αυτή την συμπεριφορά άλλα όχι σε τέτοιο βαθμό όπως σήμερα. Ξέρω ότι για να αναπαραχθούν θέλουν πιο δροσερό νερό αλλά δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους τουλάχιστον για τώρα. Βέβαια αν είχα γέννα μπορεί και να το πάλευα! Temp: 25,3 +-3,  Ph: 5,5, NO3:0.KH, GH, είναι ληγμένα και tds δεν έχω ακόμα! Φίλτρα: εξωτερικό eheim 2213 και το εσωτερικό της juwel φουλ βιολογικό υλικό. Το ενυδρείο είναι το Rio 240 και έχει 10 corydoras adolfoi, 3 pleco L168 και 5 σκαλαρια manacapuru red back (ξέρω είμαι παραπάνω από οριακά). Έχω μέσα και 3 ροδοστομους που μου έχουν ξεμείνει από ένα παλιό ενυδρείο που είχα και θέλω να τους ξεφορτωθώ αλλά δεν βρίσκω που να τους δώσω. Αφήστε που είναι και μεγάλοι σε ηλικία (4-5 ετών).  Το ενυδρείο τρέχει ένα χρόνο με νερό και βιολογία από άλλο ενυδρείο που είχε στηθεί το 2012.
      Ελπίζω να μην σας κούρασα

Τα δύο πρώτα βίντεο:

• Από Husky_Jim
      Ένα βίντεο από γέννα Hypancistrus Contradens με τα μικρά να τρώνε μία ταμπλέτα και μιά ιδέα από την σπηλιά όπου ο αρσενικός φυλάει και άλλα μικρά από επόμενη γέννα....

• Από Husky_Jim
      Ο τίτλος τα λέει όλα.
      Ελπίζω να σας αρέσει.Άν δείτε τα αβγά προσεκτικά, μπορείτε να δείτε το σώμα/κεφάλι των μικρών που ήδη έχει σχηματιστεί.....
    • Από Husky_Jim
      Σας βάζω ένα χθεσινό βιντεάκι μετά από μεταφορά μικρών σε γεννίστρες...
      Hypancistrus sp. L401
      Ancistrus sp. L071
      Ancistrus cf. Cirrhosus 'albino'

• Από kadmos
      Την Παρασκευή το βράδυ, γυρνώντας σπίτι, βλέπω στο τζάμι αλλά και πάνω σε βαλισνέριες αυγά από τα sturisoma. Ήδη μερικοί συγκάτοικοι του ενυδρείου είχαν σπεύσει για το δείπνο(...) αλλά ευτυχώς μπόρεσα και τράβηξα εννιά στη γεννήστρα. Τα δύο ήταν τζούφια και τα πέταξα σήμερα. Στα υπόλοιπα φαίνεται καθαρά ο γόνος. Μάλιστα είδα σε μερικά να κουνιέται μεσα στ'αυγό όταν άλλαζα το νερό της γεννήστρας!!!  Τα συγκεκριμένα ψάρια -τρία στον αριθμό- τα πήρα πριν σχεδόν δύο χρόνια σε μέγεθος 5εκ. και ήταν ο λόγος που στήθηκε το συγκεκριμένο ενυδρείο. Σήμερα είναι 18-20 εκ., δύο θηλυκά και ένας αρσενικός. Πρώτη φορά τα είδα να γεννούν αρχές Αυγούστου, πριν φύγω για διακοπές, αλλά και στο τέλος του μήνα, μετά την επιστροφή μου. Τις δύο εκείνες φορές μάλιστα οι θηλυκές γεννάγαν την ίδια στιγμή, με τον αρσενικό να πηγαίνει πέρα δώθε στις δύο φωλιές για να γονιμοποιήσει!   Ελπίζω να πάνε όλα καλά, και προς το τέλος της βδομάδας να δω ουρίτσες. Παραθέτω φωτογραφίες από τ'αυγά αλλά και από τους γονείς.

• Από DIMITRIOS
      Λίγες φώτο από τα καμάρια μου!τα έχω 1.5 χρόνο και του τους τελευταίους 2 μήνες έχω 2 γέννες. Η πρώτη φουρνιά έβγαλε ήδη τις χαρακτηριστικες βούλες. Η 2η φουρνιά είναι λίγων ημερών και ένα μικρό διακρίνεται μετά βίας αριστερά της σπηλιάς. Είναι νυκτοβιοι τύποι και έτσι οι φώτο δεν είναι εύκολες ειδικά από κινητό