Jump to content

Ποιά Dslr?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πίστεψε με, άχρηστη ειναι..... Δεν την εχω χρησιμοποιήσει ποτέ.....

Εσύ μπορεί όχι, εγώ που είμαι παιδάκι και τόσα χρόνια τώρα με αφής συσκευές συναναστρέφομαι όμως; :D

Μου άρεσε πολύ όταν είδα πως μπορεί να κάνεις focus με το πάτημα της οθόνης!

:)

Link to comment
Share on other sites

Χάχαχα..... Σωστός.... Δεν λέω αυτή η γκατζετια κι έμενα μου άρεσε ..... Και είδες πως την ίδια απάντηση (για τους σέντρες) σου δώσανε και στο φωτογραφικό φόρουμ....

Link to comment
Share on other sites

Κατι αναφερατε για forum φωτογραφιας.Για προτεινεται μας κανενα να ριξουμε μια ματια.Αυτο που θεωρειτε καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που είμαι εγγεγραμμένος (όντας νέος) είναι στο dpgr.gr , αλλά δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το αν είναι καλό ή όχι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παληκαρια!Googlαρω...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σας ρε παλικαρια,μπριζοστε μας Χριστουγενιατικα...

Link to comment
Share on other sites

Και μια καλύτερη προσφορα πάνω σε αυτο που θες.....

http://www.katerelos.gr/product/25433/canon-eos-100d-kit-ef-s-18-55mm-f-3-5-5-6-is-stm.html

Με 50 ευρω cash back

Βεβαια υπαρχουν επιλογες για όλα τα γούστα

http://www.katerelos.gr/category/227_264/fwtografikes-mixanes-psifiakes-mixanes-slr.html?filter_id=6&sort=2a

Link to comment
Share on other sites

Και μια καλύτερη προσφορα πάνω σε αυτο που θες.....

http://www.katerelos.gr/product/25433/canon-eos-100d-kit-ef-s-18-55mm-f-3-5-5-6-is-stm.html

Με 50 ευρω cash back

Βεβαια υπαρχουν επιλογες για όλα τα γούστα

http://www.katerelos.gr/category/227_264/fwtografikes-mixanes-psifiakes-mixanes-slr.html?filter_id=6&sort=2a

Αυτό ακριβώς το κιτ έχω σκοπό να πάρω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά τα μάτια..... Και μην μου ανάβεις φωτιες τώρα, γιατι εδώ και μήνες θέλω να πάρω zoom stm φακό, και όλο το αναβάλω....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ολες οι dslr ειναι καλες, απλα σε πραγματικες συνθηκες αυτες που ειναι ποιο καλες ειναι οι καθαρα φωτογραφικες εταιριες canon και nikon.

Και αυτο το γραφω γιατι σε δυσκολες συνθηκες φωτισμου φαινονται αυτες που βγαζουν τα καστανα απο την φωτια και αυτες που απλα τα κοιτουν και μαλιστα θολα!!!!

Παρολο που ειμαι βαμενος canonακιας αυτη την στιγμη η nikon στα καινουργια μοντελα της ειναι ελαφρος μπροστα στο κομματι της φωτογραφιας στον χαμηλο φωτισμο(υψηλα iso χωρις θορυβο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως σας φαίνεται η Canon EOS 450d ρε παιδιά??? Την έχω βρει σε σούπερ τιμή μεταχειρισμένη. "...ψηφιακή φωτογραφική μηχανή (DSLR) Canon 450 D Eos με φακό Canon zoom EF- S 18 - 55 mm f : 3. 5 5. 6 IS ΙΙ με οπτικό σταθεροποιητή. Η φωτογραφική μηχανή έχει αγορασθεί από την Ελλάδα και έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα, ενώ ο φακός είναι εντελώς αχρησιμοποίητος. Συνοδεύεται με όλα τα manual, τα CD εγκατάστασης, τον φορτιστή και όλα τα καλώδια σύνδεσης της."

Υ.Γ. Δεν έχω ιδέα από όλα αυτά τα mm, f, s 18$@#!, Is, FBI, CIA.

Link to comment
Share on other sites

Για μοντέλο του 2008, με 12 megapixels ανάλυση, με πολυ μικρό εύρος iso (για τα σημερινά δεδομένα), 150 ευρώ και θα το σκεφτόμουνα ΑΝ την έπαιρνα. Για κάτω απο 150, αν μιλαμε και για πρώτη μηχανή προκειμένου να παίξεις και μετά να την αλλάξεις, θα το δοκίμαζα. .. Βέβαια στο ψάξε μπορει να βρεις καμιά 600d με αντίστοιχο φακό, κανένα 30αρι ευρώ το πολυ, που θα αξίζει καλύτερα σαν επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Για μοντέλο του 2008, με 12 megapixels ανάλυση, με πολυ μικρό εύρος iso (για τα σημερινά δεδομένα), 150 ευρώ και θα το σκεφτόμουνα ΑΝ την έπαιρνα. Για κάτω απο 150, αν μιλαμε και για πρώτη μηχανή προκειμένου να παίξεις και μετά να την αλλάξεις, θα το δοκίμαζα. .. Βέβαια στο ψάξε μπορει να βρεις καμιά 600d με αντίστοιχο φακό, κανένα 30αρι ευρώ το πολυ, που θα αξίζει καλύτερα σαν επιλογη

150 όπως τα λες! Και σκεφτόμουν αυτό ακριβώς, επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με DSLR να την πάρω για το βάπτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φωτογραφιες εχει τραβηξει η μηχανη; γιατι τα 150 αν ειναι καλη ειναι οκ.

Αυτο με τα iso ειναι σωστο οπως επισης δεν ξερω τι κανει και στο βιντεο.

Η 600d και την πηρα καινουργια ενω ειχε βγει η 700, ειναι αλλο κολπο τελειως σε σχεση με την 450 γιατι εχει αλλο αισθητηρα(18mp απο την 550 και μετα)και ειναι γενικα πολυ καλη μηχανη για τα χρηματα της ακομη και απο τις 650&700d που ειναι καλυτερες σε performance αλλα λιγο χειροτερες σε ποιοτητα εικονας και βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα... Θα συναντηθώ με τον τύπο που την πουλάει απόψε. Βίντεο δεν έχει νομίζω, αλλά αυτό δεν με πειράζει γτ έχω βιντεοκάμερα HD. Απλά θέλω να μάθω να δουλεύω τέτοιου είδους μηχανές και να μπορώ να βγάλω καμιά φωτό της προκοπής και ενυδρειακές και μη.

Διόρθωση! Για HD video, θέλει να χεις laptop δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Βιντεο δεν εχει σωστος(και δεν ειναι και συμβατη με magic lantern για να αποκτησει),απο iso απο οτι ειδα μεχρι 800 εχει καλο αποτελεσμα στο 1600 θα θελει διορθωσεις αναλογα με το τι τραβας.

Ο φακος παρολο που ειναι φθηνος και με μετρια ποιοτητα κατασκευης εχει καλα αποτελεσματα φωτογραφικα.

Βασικο ειναι να μαθεις ποσα κλικ εχει.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον φιλε coolmind μετά την 600d και πριν την 700d υπάρχει η 650d με λίγο χειρότερο αισθητήρα απο την 700.

Δεύτερον φιλε Ερνέστο, το πόσα κλικ εχει η μηχανή δεν ρωτάς ποτε τον ιδιοκτήτη της ουτε τραβάς μια φωτο, και κοιτάς την αρίθμηση που περνάει στην οθόνη (όπως πολλοί θα πουν) γιατι αυτα μηδενίζονται χειροκίνητα αν θέλει ο άλλος.

Ο Μόνος τρόπος να δεις πραγματικά τα κλικ, ειναι να τραβήξεις μια φωτο, να την βάλεις σε υπολογιστεί και με ειδικό counter πρόγραμμα που διαβάζει το exif της φωτογραφίας, και απο εκει να δεις την αρίθμηση της...... Μην περιμένεις πάντως να εχει κάτω απο 10.000 κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ειναι..... Καλο θα ηταν αν ειχε αλλάξει και το κλείστρο.... Αλλιώς θα πρεπει να το αλλαξεις εσυ σύντομα ... Τελικά την πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...