Jump to content

Ποιά Dslr?


Recommended Posts

Μη βρίσετε.. Αλλά ναι την πήρα, την δούλεψα λίγο και μ' άρεσε πολύ ;) Όσο με βγάλει, τα τσιγάρα ενός μήνα (δύο, τριών..) είναι. Και αφού μάθω θα σας συμβουλευτώ καλύτερα για κάποια καινούρια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν υπήρχε η πιθανότητα να σε "βρίσω" για την αγορά της μηχανης (ο μόνος λόγος για να το κάνω ειναι που μου απευθύνεσαι στον πληθυντικό....). Αφου κι εγω στο είπα οτι θα ψυνωμουν να την πάρω αν την έβρισκα με τόσα λεφτά, να την έχω για την παράλια..... Μπορει να μην ειναι τοσο "δυνατή" οσο οι σύγχρονες , αλλα θα μπορείς να βγάζεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες και πανω αν όλα θα μπορέσεις να μάθεις, μέχρι να σου βγει (σύντομα, ειναι το μονο σίγουρο) η επιθυμία για αναβάθμιση

Καλοδουλευτη λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε η πιθανότητα να σε "βρίσω" για την αγορά της μηχανης (ο μόνος λόγος για να το κάνω ειναι που μου απευθύνεσαι στον πληθυντικό....). Αφου κι εγω στο είπα οτι θα ψυνωμουν να την πάρω αν την έβρισκα με τόσα λεφτά, να την έχω για την παράλια..... Μπορει να μην ειναι τοσο "δυνατή" οσο οι σύγχρονες , αλλα θα μπορείς να βγάζεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες και πανω αν όλα θα μπορέσεις να μάθεις, μέχρι να σου βγει (σύντομα, ειναι το μονο σίγουρο) η επιθυμία για αναβάθμιση

Καλοδουλευτη λοιπον.

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φωτογραφιες εχει τραβηξει η μηχανη; γιατι τα 150 αν ειναι καλη ειναι οκ.

Αυτο με τα iso ειναι σωστο οπως επισης δεν ξερω τι κανει και στο βιντεο.

Η 600d και την πηρα καινουργια ενω ειχε βγει η 700, ειναι αλλο κολπο τελειως σε σχεση με την 450 γιατι εχει αλλο αισθητηρα(18mp απο την 550 και μετα)και ειναι γενικα πολυ καλη μηχανη για τα χρηματα της ακομη και απο τις 650&700d που ειναι καλυτερες σε performance αλλα λιγο χειροτερες σε ποιοτητα εικονας και βιντεο.

Πρώτον φιλε coolmind μετά την 600d και πριν την 700d υπάρχει η 650d με λίγο χειρότερο αισθητήρα απο την 700.

Οπως μπορεις να διαβασεις το εχω αναφερει, και δεν εχουν καμια διαφορα στον αισθητηρα(απο την 550 και μετα)αλλα στον επεξεργαστη και στις touch screen οθονες που εχουν.

Φιλε μεγιες ειναι καλη μηχανη και θα την ευχαριστηθεις παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, έχω πέσει με τα μούτρα στη μελέτη και τις δοκιμαστικές λήψεις ώστε να βρω τις σωστές αναλογίες για φωτό ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Delk τελικα ποια πηρες.εισαι ικανοποιημενος?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την Canon EOS 100D. 

Στο ενυδρείο βγάζω αρκετά ικανοποιητικές φωτογραφίες, αν και είναι θέμα του φακού περισσότερο.Σώμα καλό, αρκετά άνετο, βολικό, αν και μικρό. 

Εκτός από το ενυδρείο, βγάζω και άλλες φωτογραφίες (καλλιτεχνικές/πορτραίτα/τοπία κλπ) και είμαι αρκετά ικανοποιημένος και εκεί. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και μερικές να πάρετε μια ιδέα εκτός ενυδρείου, αν επιτρέπεται.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι,ουτος η αλλως αυτο το θεμα ειναι φωτογραφικο.Εμενα τουλαχιστον θα με ενδιεφερε κ θα με βοηθουσες...Για να καταλαβετε ποσο ψαροκαμενοι ειμαστε μπαινουμε σε διαδικασια να αγορασουμε φωτογραφικη μηχανη γιατι αυτες που εχουμε δεν βγαζουν καλα τα κινουμενα ψαρια μας!Χαχαχα...Τι εννοεις οτι ειναι θεμα του φακου περισσοτερο?Εσυ τον 18-55 δεν εχεις?Εδω κ ποσες μερες δεν  μπορω να αποφασισω.Ειμαι αναμεσα  σε  Α)CANON EOS 1200D + 18-135 IS στα480 ευρω   Β)NIKON D3200 & AF-S DX 18-55 VR II +AF-S 55-200 VR στα 530 ευρω   Γ)ΟLYMPUS E-PL5 14-42mm + 40-150 mm στα 400 ευρω.Επισης φιλος φωτογραφος μου πενεψε πολυ κ την canon PowerShot G7 X στα 620 ευρω αλλα δεν νομιζω να καταληξω σε αυτη.Βασικα με ενδιαφερει να βγαζω τα ψαρια χωρις την αυρα τους κ οταν θελω να φωτογραφισω κατι αμεσα τη στιγμη που συμβαινει να μπορει να κανει αμεσως την ληψη της φωτογραφιας (π.χ. προσπαθουσα να βγαλω με το κινητο μου samsung S3 τον ανηψιο μου να κλοτσαει την μπαλα κ μεχρι να τον φωτογραφισει η μπαλα δεν ηταν στο πλανο,αργουσε αρκετα).Οι ανωτέρο φωτογραφικες μηχανες με καλυπτουν σ αυτα που ζηταω???

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιαννακη θελεις dslr?

Γιατι δεν μιλας;

Εγω εχω βρει το μοντελο ψαχνω τα λεφτα!

Nikon d5200!

Εχει πεσει αρκετα σε σχεση με πέρισυ!

Υπολογισε γυρω στα 500 για το βασικο πακετο

http://www.skroutz.gr/s/4818355/Nikon-D5200-Kit.html

Στα συν της η οθονη πορτακι που προστατευει αλλα και χρειαζεται στην ληψη βιντεο το οποιο το υποστηριζει ααανετοτατα!

Τις προτιμω απτις canon αφου τις δουλεψα και τις δυο,καλυτερο service στην Ελλαδα και σε πολυ καλη τιμη!

Αν σου φαινονται πολλα μπορεις να πας και στην d5100, ενα κλικ πιο κατω υστερει στο βιντεο αλλα -100ευρω!

Φακο δευτερο μην παρεις ακομη,οταν της παρεις τον αερα θα δεις τι θα σου χρειαστει!

Μπορεις να θες πχ 300αρι!

Κανε αναζητησεις στο google d5200vs canon

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon-D5200

ή d3200

ή d5100 κλπ!

στα ξενα σαιτ τις ξετιναζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω το βραδάκι φώτος.. 

Όσο για τις κάμερες που λες, καλές είναι, τη δουλειά σου θα την κάνεις. 

Πάντως η πρόταση του saxlina είναι καλή , αρκεί να βολεύεσαι με το σώμα της μηχανής, πχ εγώ δεν βολεύομαι καθόλου με τις Nikon.  Από ότι είδα έχει πέσει και η τιμή της D5200 αρκετά οπότε είσαι μια χαρά. Το μόνο μειονέκτημα που γνωρίζω είναι πως οι Nikon δεν έχουν τόσο καλή οθόνη σε ανάλυση συγκρινόμενες με Canon ( δεν γνωρίζω για την D5200) και πως το μενού τους είναι λίγο δύσχρηστο. 

Εσύ αποφασίζεις. Εγώ θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα την δική μου που την έχω δουλέψει αρκετά (8.000 κλικ σε 4 μήνες) και είμαι ικανοποιημένος , εκτός αν έχεις τεράστια χέρια (είναι μικρό το σώμα). 

Όσο για αυτό που λες για την ταχύτητα που μπορείς να βγάλεις φωτογραφία, σε όλες τις DSLR ο χρόνος απόκρισης είναι πολύ μικρός (μηδέν κόμμα κάτι δευτερόλεπτα) άρα μπορείς αμέσως να βγάλεις. 

 

ΥΓ. Μην νομίζεις, και εγώ για να τραβάω τα ψάρια χωρίς να κινούνται την πήρα, και τώρα το έχω γυρίσει σε καλλιτεχνική φωτογραφία και πορτραίτα. Παραδείγματα το βράδυ. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικο το πως θα σε βολεψει στο χερι οπως λεει ο φιλος,πηγαινε στο πλαισιο και την mediamarkt που εχουν εκθεσιακα κομματια να της δεις στο χέρι σου να τις ζυγισεις τραβα και καμια δοκιμαστικη στο χαβαλε και μετα την παραγγέλνεις αποπου γουσταρεις!

Link to comment
Share on other sites

  Ααααχ τι μου κανετε...Πηγα κ την ειδα στο πλαισιο.Την εχουν σε κιτ με 2 φακους 18-55 & 50-200 στα 680 ευρω.Αξιζει αραγες???Τωρα αυτο για το αν μου καθετε καλά στο χερι τι να σας πω,ολες ιδιες μου φανηκαν.

  Αναμενω φωτο delk...

Link to comment
Share on other sites

IMG_5408_zpswauihtci.jpg

IMG_7602_1_zpsnesieuvs.jpg

IMG_7725_zpsyjsw6wlb.jpg

IMG_7671_zps36alaqq6.jpg

IMG_8109_zpswiha38rm.jpg

IMG_4345_zpsu6zrg251.jpg

IMG_6506_zpskevnbr6x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ τι μου κανετε...Πηγα κ την ειδα στο πλαισιο.Την εχουν σε κιτ με 2 φακους 18-55 & 50-200 στα 680 ευρω.Αξιζει αραγες???Τωρα αυτο για το αν μου καθετε καλά στο χερι τι να σας πω,ολες ιδιες μου φανηκαν.

Κοιτα τα 680 δεν ειναι προσφορα τον πληρώνεις τον 200άρη 150 με 180κάνει και ακόμη δεν νομίζω οτι θα τον χρειαστεις, επισης μπορεις δα πάρεις συμβατο tamron ή και καποιον πχ απο ebay...μεχρι να την μάθεις!

Αν σου φάνηκαν το ίδιο στο χέρι κοιτα τα υπόλοιπα στοιχεια και κυριως τις κριτικες ,και στο skroutz γράφουν οι αγοραστες βασικα στοιχεια!

Μην πας σε λεπτομέρειες που

Δεν τις κατεχεις Ακόμη,μονο θα σε μπερδέψουν!

  Αναμενω φωτο delk...

  

Γιαυτην λεγαμε φιλος

Link to comment
Share on other sites

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3300-vs-Nikon-D5200

εδω φαινεται οτι ρίχνει και την d3300 που ειναι μια γενια πιο καινουργια!

Εγω αν τα ειχα την επαιρνα!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλος Delk εχεις περασει σε αλλο επιπεδο!Αλλα κανα ψαρι δεν εβαλες...Χαχα,πλακα κανω.Ωραιες φωτο,ειλικρινα!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ, ψάρια έχει αρκετές αν ψάξεις στα θέματα μου.

Ευχαριστώ πολύ, με έχουν βοηθήσει αρκετά μερικοί συντοπίτες φωτογράφοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ, ψάρια έχει αρκετές αν ψάξεις στα θέματα μου.

Ευχαριστώ πολύ, με έχουν βοηθήσει αρκετά μερικοί συντοπίτες φωτογράφοι. :)

Ποσά χρόνια ασχολείσαι με τη φωτογραφιά; Το έχεις σπουδάσει; Ρωτάω γιατι μερικές απο τις φωτογραφίες σου παραπάνω ειναι επαγγελματικές θα έλεγα, με τον εντελώς ακατάλληλο φωτισμό, γωνία λήψης, ρύθμιση κάμερας κτλ. Θα ήθελα να δω εδω και μερικές φωτογραφίες απο τα ψαράκια σου με αυτη τη μηχανή, ειναι εύκολο;
Link to comment
Share on other sites

Ότι έχω ανεβάσει με τα ψάρια.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95642-120lt-tanganyika/?p=1014835

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95642-120lt-tanganyika/?p=1014874

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97692-70lt-africa-vol-2/?p=1009553

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97692-70lt-africa-vol-2/?p=1009868

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97692-70lt-africa-vol-2/?p=1011419

και μία που δεν έχω αξιωθεί να ανεβάσω εδώ..

https://scontent-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/11081349_1036288616384684_1928465736981071104_n.jpg?oh=b88ad9537f3b88a490d05982c5ccb495&oe=55D8CD24

 

4 μήνες ασχολούμαι, αλλά όπως είπα και πιο πάνω, με έχουν βοηθήσει αρκετά συντοπίτες φωτογράφοι με τους οποίους έχουμε μία ομάδα στο FB και ανεβάζουμε φωτός και τις σχολιάζουμε κλπ.

Θα ήθελα σαν παράδειγμα να μου πεις σε ποια δεν σου άρεσε ο φωτισμός, σε ποια η ρύθμιση της μηχανής, και σε ποια η γωνία λήψης ( εκτός είναι κάποια συγεκριμένη) :D

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια.

:)

 

Link to comment
Share on other sites

Ασχολείσαι μόλις 4 μηνες με τη φωτογραφία και έβγαλες τις φωτογραφίες παραπάνω;;;;;

......τότε είσαι ενας μικρός Θεούλης! Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το link του FB; Θα με ενδιέφερε να δω κι άλλες φωτό.

Άλλοι στους 4 μηνες δε ξέρουν τι κάνει το διάφραγμα ή τι ρόλο παίζει η ταχύτητα του κλείστρου.

.......η γιαγιά της φωτογραφίας;;;...δικιά σου;

Στο προηγούμενο πόστ μου, μόλις τωρα διαπίστωσα οτι αντί για "κατάλληλο", έγραψα "ακατάλληλο" και κανε οοοοολο το νόημα. Οτι να 'ναι. Διορθώνω λοιπόν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα καιρό να πάρω κάμερα, τουλάχιστον 2-3 μήνες πριν την αγοράσω, και έτσι είχα κάτσει και είχα διαβάσει αρκετά πράγματα για τεχνικά στοιχεία κλπ. Δηλαδή όταν πήρα την κάμερα τα ήξερα ήδη.

Λινκ για ποιο πράγμα; Για τη φωτογραφία; Δυστυχώς δεν γίνεται, διότι είναι στην ομάδα που προανέφερα και η ομάδα είναι μυστική ( δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στην αναζήτηση μόνο τα μέλη τη βλέπουν).

 

ΥΓ. Η γιαγιά δική μου ναι.. :D Έχω και μερικές ακόμη, σχετικά καλές θα έλεγα με τους παππούδες μου.

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/11156352_1047740161906196_1706364389790571159_n.jpg?oh=7e062fdead758954bf0fc10d48678bdc&oe=55A2ABCB

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/11018083_1044866585526887_5543739088847911152_n.jpg?oh=5f6d63e8d42c2cfe1cfc286116fd6b84&oe=55DDB154

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ... Έχω κάποιες στο προφίλ μου βέβαια, οπότε αν θες στείλε πμ να σου το πω, αν και από ότι κατάλαβα θέλεις να δεις φωτογραφίες των υπολοίπων . :D

post-49262-0-91846000-1429797026_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Με κανεις να αισθανομαι δεινόσαυρος!αν 2-3 μηνες ειναι πολυ καιρος που ηθελες να παρεις φωτογραφικη τι να πω εγω που θέλω 4-5 ΧΡΟΝΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...