Jump to content

Μειωμένη Ροή Σε Καινούριο Φίλτρο


AgMa

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,

Έχω στην κατοχή μου ένα εσωτερικό φίλτρο, αυτό που είναι απ' τα jumbo με το ενυδρείο 15lt.

Προς το παρόν είμαι σε φάση στρωσίματος με βακτήρια και τροφή σε τούλι, για να μην πιάνουν όλο το ενυδρείο και να τα αλλάζω εύκολα.Σήμερα όμως παρατήρησα ότι ενώ είναι στο full το φίλτρο, η ροή του είναι αρκετά μειωμένη.

Έβγαλα το δοχείο με το βιολογικό υλικό (μη φοβάστε, δεν ξέπλυνα τίποτα) να δω μήπως και έχει στουμπώσει, αλλά ήταν μια χαρά.

Το μόνο που έκανα, στο πάνω κομμάτι του φίλτρου, εκεί δηλαδή που είναι οι μηχανισμοί απλά το φύσηξα με έναν ηλεκτρικό φυσητήρα αλλά και πάλι τίποτα.

Οκ jumbo είναι, αλλά σύνολο δεν δουλεύει ούτε μήνα.Λέτε να μας εγκαταλείπει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει..μην εχεις και πολυ εμπιστοσυνη σ αυτα τα φιλτρα,ψευτικα ειναι.

Λυσε το πανω μερος του φιλτρου,καθαρισε το,καθαρισε τη φτερωτη,το σπρει μπαρ και ξαναδοκιμασε.

Αν παλι ειναι το ιδιο,τοτε μαλλον πρεπει να ψαξεις αλλο φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει spray bar. Η έξοδος είναι απ' την πάνω μεριά του φίλτρου και πέφτει σαν συντριβάνι απ' το μοχλό που ρυθμίζεις τη ροή.Όσο την αυξάνεις δηλαδή, τόσο ανοίγει η τρύπα και ρίχνει περισσότερο νερό.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να λυθεί.Θα το δοκιμάσω.

Σε περίπτωση που είναι το ίδιο, ποιό θα μου πρότεινες να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Απο φιλτρα....αλλο τιποτα. Προσωπικα δεν εχω εμπιστοσυνη στα jumboπραγματα.... αν πας τελικα για καινουριο κανε μια ιντερνετικη ερευνα, μπες σε σελιδες μαγαζιων που εχουν και στο φορουμ βημα, δες φιλτρα για τα λιτρα σου, δες τιμες, δες ανταλλακτικα και εγγυηση που δινει η καθε εταιρια και μετα εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε στην επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτο το φιλτρακι και λειτουργει απο αρχες Αυγουστου χωρις κανενα προβλημμα.

Βεβαια ειναι θεμα τυχης,ειναι ρισκο.Ακομα και αν δουλευε σωστα θα σου ελεγα να παρεις και ενα μικρο εσωτερικο να εχεις σε περιπτωση που τα παιξει.Αφου ομως οπως λες δεν εχει καλη ροη πετατο και μην ασχοληθεις καθολου,δεν αξιζει.Κρατα το βιολογικο και παρε αλλο,εχει μικρα με 5-6 ευρω σε μερικα μαγαζια.Παρε δυο να εχεις και ενα καβατζα και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ενυδρειο ειναι μικρο κ μιας κ το ειχα στην κατοχη μου θα σου προτεινα ενα κρεμαστο για να μην σου πιανει κ χωρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήδη το ψάχνω για αλλαγή του (πιθανόν αυτό να το κρατήσω για επεξεργασία του νερού με τύρφη) για τα λίτρα μου και τη ροή που θέλω για έναν μονομάχο είναι τσάμπα πράμα.

Κρεμαστό δεν θέλω λόγω του ότι έχω καπάκι, αλλά και γιατί φοβάμαι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ότι θα καεί γιατί λείπω συχνά απ' το σπίτι.

Για ρίξτε μια ματιά στα εσωτερικά που βρήκα:

Dophin 200 L/H

Dophin 240 L/H

Dophin 280 L/H

Sun Sun 200 L/H

Sun Sun 300 L/H (Στο site είναι λάθος, είναι 300 l/h)

Sera 380 L/H

FluvaL 250 L/H

Eheim 180 L/H

Micron 200 L/H

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Γράφω πιο πάνω ότι δεν θέλω κρεμαστό λόγω του ότι έχω καπάκι, αλλά και γιατί φοβάμαι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ότι θα καεί γιατί λείπω συχνά απ' το σπίτι.Απ' όσο ξέρω μετά από διακοπή πρέπει να είσαι εκεί να του βάλεις νερό για να αρχίσει η ροή.

Link to comment
Share on other sites

Ας αφαιρεθει η διπλη απαντηση απο πανω,τα καλα τα ιντερνετια βλεπεις. Τι καπακι εχεις ακριβως?? Παντως ενα μικρο κοψιμο για να παρει ενα κρεμαστο φιλτρο δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο.Παντως αυτο που λες με την διακοπη δεν νομιζω να εχεις θεμα,για να μεινει το φιλτρο τελειως πρεπει να ειναι για αρκετες ωρες οφ,παντως το να καει ειναι λιγο δυσκολο σαν ενδεχομενο και στο λεω καθαρα εμπειρικα γιατι εμενα ειχε κολλησει απο τη μουρκα πανω στη φτερωτη για μιση μερα τουλαχιστον και ηταν και στην πριζα,το εβγαλα,το ανοιξα,το καθαρισα και συνεχιζει να δουλευει κομπλε.Τωρα βεβαια ειναι καθαρα επιλογη σου απλα εγω προτεινω πραγματα εμπειρικα.Εαν χρησιμοποιησεις εσωτερικο παντως καλυψε τις χαραμαδες κ τα ανοιγματα διοτι ο μονομαχος να εισαι σιγουρος οτι θα προσπαθησει να χωθει μεσα.

Έγινε επεξεργασία - Gatilaras
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις καπάκι με φωτισμό κτλ.

Ένα απλό πλαστικό είναι για να μην σαλτάρει απ' έξω καμιά μέρα ο μελλοντικός μονομάχος.Ήδη το έχω κόψει λίγο για να προσαρμόσω τον θερμοστάτη όμως στην άκρη.

Τις χαραμάδες του φίλτρου εννοείς;Αν ναι στον πάτο του φίλτρου έχω χοντρό σφουγγάρι.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι για τις χαραμαδες μιλαω αλλα αφου εχεις σφουγγαρι οκ. Το ενυδρειο ειναι του jumbo με το καπακι με τις χαρακιες?? Εαν ειναι αυτο δεν εχεις κανενα θεμα απολυτως να το κοψεις για να μπει κ το φιλτρο.Εαν θελεις μπορω να ανεβασω μια φωτο να δεις πως ειχα το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Στα πιο πολλά καπάκια μπορείς να δουλέψεις.Το κρεμαστό φιλτράκι θα σου δώσει το πλεονέκτημα του χώρου,αφού το ενυδρείο είναι μικρό. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι το δικό μου δεν είχε χαραμάδες.Ήταν όλο πλαστικό χωρίς καθόλου κενά, παρά μόνο 2 μικρές εγκοπές στις άκρες για να περάσουν τα καλώδια θερμοστάτη και φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Στα πιο πολλά καπάκια μπορείς να δουλέψεις.Το κρεμαστό φιλτράκι θα σου δώσει το πλεονέκτημα του χώρου,αφού το ενυδρείο είναι μικρό. :)

Μα δεν ισχύει αυτό που είπα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ισχύει αυτό που είπα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Tα πιο πολλά δεν έχουν θέμα,επανέρχονται.Το θέμα είναι να μην κατέβει η σταθμη νερού κάτω απο κάποιο όριο. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι το δικό μου δεν είχε χαραμάδες.Ήταν όλο πλαστικό χωρίς καθόλου κενά, παρά μόνο 2 μικρές εγκοπές στις άκρες για να περάσουν τα καλώδια θερμοστάτη και φίλτρου.

Bάλε μια φώτο απο το καπάκι να δουμε.

Και σε εσωτερικά φίλτρα υπάρχουν πολλές επιλογές,αν καταλήξεις στην αγορά νέου φίλτρου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάτι άλλο τώρα, επειδή δεν θέλω να ακούγεται το νερό που πέφτει μέσα, υπάρχει λύση για αυτό αν πάρω κρεμαστό;

Ορίστε και η φώτο με το καπάκι (στο πλάι που είναι λίγο ανοιχτό είναι επειδή έχω σηκώσει το φίλτρο για να οξυγονώνεται καλύτερα το νερό) :

DSC00907.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο.Εμενα ειχε αυτο και εχω κανει τα εξης: 1 για την αυτοματη τα'ι'στρα,2 το καλωδιο του θερμαντηρα,3 για το φιλτρο.

post-52483-0-94219100-1418733722_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχουν αλλάξει.Για τον ήχο του νερού μπορώ να κάνω κάτι στο κρεμαστό;

Link to comment
Share on other sites

Χε,μην νομιζεις οτι επειδη ειναι κρεμαστο θα ακους καταραχτες να πεφτουν :P . Μιας και ο μονομαχος δεν ειναι φιλος με την δυνατη ροη ετσι κ αλλιως με κατι θα "ηρεμησεις" λιγο την εξοδο,συνηθως χρησιμοποιουμε ενυδρειακο σφουγγαρι, αλλα και παλι δεν ακουγεται σχεδον τιποτα.Για να ακουστει θα πρεπει να εχει πεσει πολυ η σταθμη,παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά και το φίλτρο που έχω τώρα, αν το σηκώσω με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας,το φιλτρο που εχεις τωρα τραβαει νερο και το "πεταει" εξω με δυναμη και το πλατσουριζει,το κρεμαστο τραβαει απο το ενυδρειο αλλα δεν εχει εξαναγκασμενη ροη,απλα τραβαει,γεμιζει το χωρο με τα υλικα και κυλαει σαν καταραχτης παλι μεσα στο ενυδρειο,δλδ ολη η δυναμη του νερου δεν ειναι στην εξοδο αλλα στην εισοδο του φιλτρου.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος που μαλλον δεν εγινα αλλα εαν θες κοιτα και κανα βιντεακι στο youtube κ θα καταλαβεις τι σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

Θα δω βίντεο μήπως καταλάβω τον θόρυβο που κάνουν, διαφορετικά απ' αυτά που έβαλα έχετε να μου προτείνετε κάποιο;Ή και από άλλο κατάστημα, μέχρι 20 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβγαλα τον κάδο με τα υλικά φίλτρανσης και το έβαλα να δουλέψει σκέτο και δουλεύει σαν καινούριο πάλι.Άρα το ενυδρειακό βαμβάκι μου την έκανε τη ζημιά.Να το αλλάξω τώρα στο στάδιο που βρίσκομαι;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακο βαμβακι ειναι στην ουσια μηχανικη φιλτρανση,δλδ καθαριζει το νερο απ'οτι μπορει να αιωρειται αρα δεν εχεις θεμα και να το αφαιρεσεις ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...