Jump to content

Είναι απαραίτητο το χαλίκι;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Ενώ ο κατασκευαστής Seachem του υποσρώματος flourite προτείνει να τοποθετηθεί στο ενυδρείο χωρίς χαλίκι, όταν βάζουμε κάποιο φυτό, δημιουργείται καφέ σκόνη από την ανατάραξη του υποστρώματος. Επιπλέον αν στην πορεία μπουν ψαράκια που ανακατεύουν το υποστρώμα τι θα γίνεται? Έχει δικιο τελικά η Seachem ή είναι απαραίτητο τελικά το χαλίκι και σε τι ποσοτητα;

Σημείωση: Το ενυδρείο (300lt) προορίζεται για δίσκους και clown.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Το flourite είναι κοκκοποιημένος άργιλος εμπλουτισμένος με ιχνοστοιχεία και η εταιρία όντως λέει ότι μπορούμε να το τοποθετήσουμε μόνο του. Είναι λογικό να σου βγάζει καφέ σκόνη μιας και ο άργιλος είναι ότι πιο λεπτό ύπαρχοι. και ιδιαίτερα εάν έχεις ψάρια που σκάβουν πολλή θα σου κάνουν το ενυδρείο χάλια.

Παρόλο αυτά μπορούμε να τοποθετήσουμε από πάνω χαλίκι αλλά πρέπει να βάλεις η λιγότερη ποσότητα flourite ή λιγότεροι ποσότητα χαλίκι με την προϋπόθεση ότι το συνολικό ύψος του βυθού σου θα είναι περίπου 7 εκατοστά.

Στην πρώτη περίπτωση δεν θα έχεις τόσο καλή λίπανση με το υπόστρωμα διότι η εταιρία προτείνει το λιγότερο 5 εκατοστά flourite.

Στην δεύτερη περίπτωση (δηλαδή εάν βάλλεις λίγο χαλίκι) πάλη θα έχεις προβλήματα διότι η στρώση από πάνω θα είναι μόλις δύο εκατοστά και σχετικά γρήγορα θα μπερδευτεί με το flourite.

Γιατί δεν καταφεύγεις στην κλασική λύση με κλασικό υπόστρωμα 2 εκατοστά και ψιλόκοκο χαλίκι από πάνω 5 εκατοστά, ή ιδανικό για δίσκούς άμμο (χωρίς υπόστρωμα).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως το χαλίκι είναι απαραίτητο γιατί και να μην σκάβουν τα ψάρια θα φυτεύεις κάτι και μετά για θα είναι ο ενυδρείο κίτρινο. Και έστω ένα μεγαλόσωμο ψάρι να πάει να περάσει κάτω απο μια anubia nano π.χ.(Συνήθειο που έχουν τα δικά μου) που είναι χαμηλή όπως θα κινείτε γρήγορα με την ουρά του θα σου σηκώνει πάλι σκόνη και θα γίνετε χαμός. Εγώ θα σου πρότεινα να το βάλεις. Δεν είναι και κάτι ακριβό εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ενυδρείο μου είχα μόνο flurite αλλά είχα πρόβλημα στο φύτεμα γιατί τα φυτά μου μετά από λίγο ανέβαιναν στην επιφάνεια έτσι κατέληξα στην λύση με το μολύβι και τέρμα τα προβλήματα. Στο επόμενο το έβαλα σαν υπόστρωμα και μάλιστα λιγότερο από 5 εκατοστά και από πάνω χαλίκι και τα φυτά ήταν καταπράσινα και γεμάτα υγεία.Εσύ λοιπόν φίλε μου θα κρίνεις και θα πράξεις αναλόγα.

Link to comment
Share on other sites

Mια παρατειρηση ηθελα να κανω και ειναι η εξης:bowdown:Στα 2ενυδρεια με τους Δισκους,. εχω για υποστρωμα λεπτη αμμο οπως διλαδη και στο φυσικο τους περιβαλον).Bεβαια η αμμος εχει και τα κακα της και σε συνδιασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες περα απο Βαλισνεριες,Εχινοδορους και Αννουμπιες δεν εχει στεριωσει κανενα αλλο φυτο.

φιλικα......stratos.

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος έχει και ένα άλλο κακό δεν αφήνει ινα περνά το οξυγόνο ανάμεσά του δημιουργόντας έτσι αναερόβιες περιοχές που δεν είναι και ότι καλύτερο για το ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος έχει και ένα άλλο κακό δεν αφήνει ινα περνά το οξυγόνο ανάμεσά του δημιουργόντας έτσι αναερόβιες περιοχές που δεν είναι και ότι καλύτερο για το ενυδρείο μας.

Συμφωνο μαζι σου Ιορδανη και πιστευω πως το χειροτερο υποστρωμα οσο αφορα τα φυτα ειναι η αμμος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε CHDAR, και γω όπως και ο J.J ακολούθησα την ίδια συνταγή. 2-3 εκατοστά flourite και 4-5 cm χονδρόκοκη άμμο. Τα φυτά είναι μια χαρά και τα δισκάκια ακόμα καλύτερα. Η επιλογή δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη γρήγορη ανταπόκριση ώστε να επέμβω πριν μπουν τα ψαράκια.

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο μαζι σου Ιορδανη και πιστευω πως το χειροτερο υποστρωμα οσο αφορα τα φυτα ειναι η αμμος.

Από που το συμπεραίνεις αυτό φίλε. Εγώ έχω αντίθετη άποψη, και ή άμμος και το χαλίκι είναι το ίδιο εύκολο η δύσκολο.

Έχω δύο ενυδρεία ένα με χαλίκι και ένα με άμμο στην άμμο δε έχω απαιτητικά φυτά και μεγαλώνουν μια χαρουλα.

Επίσης άμα ψάξετε λίγο στο διαδίκτυο θα βρείτε πλήθος από ενυδρεία με άμμο ή με χαλίκι και να είναι και τα δύο πανέμορφα και καταπράσινα.

Μήπως την παρεξηγήσαμε την άμμο και υπερτιμήσαμε το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

...και ή άμμος και το χαλίκι είναι το ίδιο εύκολο η δύσκολο.

Έχω δύο ενυδρεία ένα με χαλίκι και ένα με άμμο στην άμμο δε έχω απαιτητικά φυτά και μεγαλώνουν μια χαρουλα.

Επίσης άμα ψάξετε λίγο στο διαδίκτυο θα βρείτε πλήθος από ενυδρεία με άμμο ή με χαλίκι και να είναι και τα δύο πανέμορφα και καταπράσινα.

Μήπως την παρεξηγήσαμε την άμμο και υπερτιμήσαμε το χαλίκι.

Στα δύο ενυδρεία που κρατάω τα corydoras, έχω άμμο κάτω - χοντρή στο ένα, ψιλή στο άλλο.

Και τα δύο είναι ζούγκλες με εύκολα φυτά και χωρίς υπόστρωμα (δεν το χρησμοποιώ πουθενά)...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως την παρεξηγήσαμε την άμμο και υπερτιμήσαμε το χαλίκι.

Χρήστο η εξήγηση είχε δοθεί ποιο πάνω και είναι σωστή.

Η άμμος έχει και ένα άλλο κακό δεν αφήνει να περνά το οξυγόνο ανάμεσά του δημιουργόντας έτσι αναερόβιες περιοχές που δεν είναι και ότι καλύτερο για το ενυδρείο μας.

Σίγουρα δεν πρόσεξες αυτο το πόστ.

Μάλιστα ειχε αναφερθει και η κοκομετρία.

Φυσικα και κάνει η άμμος όμως μέχρι τα όρια της κοκομετρίας της.

Φιλικά πάντα

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...