Jump to content

Manos Reef Cube


Manosp7

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Επιστροφη στο χόμπι μετά απο απουσία περίπου επτα χρόνων βλέπω ότι άλλαξαν πολλα απο τα χρονια που είχα πρωτοκάνει την προσπάθεια μου για την δημιουργεια ένος reef ενυδρειου.Τοτε τα πράγματα ήταν αρκετά διαφορετικά και πολύ ΜΑ πολύ πιο δύσκολα κύριος στο γεγονός ότι ήταν λίγες οι πληροφορίες που μπορούσες να βρεις για το αγαπημένο μας χόμπι.Σημερα οι πληροφορίες πολλές και το aquazone εδώ με όλους τους τρελαμενους για το χόμπι μας να βοηθήσουν σε κάθε δυσκολία.

Έχουμε και λέμε λοιπόν

Ενυδρειο 70x70x60 reemless με12αρι τζαμι crystal clear το μπροστινό και το δεξί,βαση απο κιλοδοκο 4αρι η οποία ντύθηκε με μαυρη μελαμίνη,sump 60x45x42.

Απο εξοπλησμο έχουμε αντλια επιστροφής sicce multi 2500,skimmer bubble magus curve 7,θέρμανση jagger300w συνδεμένος σε controller stc,κυκλοφορία jebao wp25 μάλλον θα προστεθεί και μια wp10,φωτισμός προς το παρόν kessil a360we και βλέπουμε.Το sump έχει δυο διαμερίσματα και υπάρχει και ένα τρίτο το οποίο χρησιμοποιήτε για αναπληρωση,το οποίο βέβαια μάλλον ειναι λίγο,τεσπα!!

Στο ενυδρειο έχουν τοποθετηθεί 12 κιλά νεκρος βραχος και νεκρος αραγονιτης της ΑΤΙ.Το ενυδρειο τρέχει δυο εβδομάδες με βακτήρια και είμαστε στην διαδικασία στρωσιματος,το φως κάθε τρέχει σε πλήρη φωτοπεριοδο αλλά ξεκίνησε με 25% ένταση και κάθε εβδομάδα ανεβαίνει 20% απο το controller.

Αυτά για αρχή ελπίζω να μην κούρασα,ας δούμε και καμία φωτό αν μπορέσω βέβαια να ανεβασω?

post-58347-0-68050500-1418936318_thumb.jpg

post-58347-0-78270000-1418936437_thumb.jpg

post-58347-0-01355900-1418936484_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη αδερφε σου ευχομαι!!απο εξοπλισμο εισαι super,ωραιες διαστασεις και πολυ ομορφο το στησιμο!!!να το δεις τουμπανο!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιστροφή και καλή αρχή! Εύχομαι όλα να πάνε καλά με το reefάκι σου. Μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη ευχομαι και υπομονη,θα σου προτεινα βαλεις ενα κομματι ζωντανο βραχο για μπολι.τι εννοεις βλεπουμε για το φωτιστικο? :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της ευχές όλους.Ειναι στο προγραμμα μέσα στην εβδομάδα να μπουν ένα με δυο κιλά ζωντανού βράχου.Βλεπουμε για το φωτιστικο γιατί δεν ξέρω αν καταρχήν θα καλύψει της ανάγκες στου ενυδρειου η αν θα χρειαστεί και κάποια προσθήκη αργότερα προς το παρών όσο το βλέπω δεν μπορώ να πιστέψω πως αυτό το μικρό πραγματακι βγάζει αυτό το φως και εχει αυτό το shimmer πραγματικά θυμίζει κάτι απο MH αλλά με τα μισά watt

😉

Link to comment
Share on other sites

Τι κοράλλια θέλεις να τοποθετήσεις στο πάνω μέρος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντος το φωτιστικο το ξερω και θα συμφωνησω στο οτι μπορει να χρειαστεις λιγο φωτισμο ισως αλλο ενα και το κοντρολε και θα εισαι μια χαρα.Ναι βγαζει πολλυ ομορφο φωτισμο +το simmering το οποιο ειναι απαιχτο.Οταν θα βαλεις και κοραλια εκει να δεις χρωματα που θα παρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα αυτό θα ειναι πάλι ένα kessil αφού εχει ένα μείον παρόλο που έχω βάλει τον controller του δεν εχει την δυνατότητα για πλήρη δημιουργία μέρας νύχτας αφού σβήνει στο 14% και δεν εχει και moonlight.Προς το παρών συνεχίζουμε με αυτό και βλέπουμε στο μέλλον.Αυτο που τώρα προέχει ειναι να στρώσει το ενυδρειο και σιγά σιγά να μπει κ κανένα ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες παλι στο υπεροχο χομπυς μας :)

Απο εξοπλισμο εισαι μια χαρα, ισως καποιος ριακτορα για ανθρακα θα χρειαστης αλλα το βλεπεις στην πορεια, για τον φωτισμο υπαρχουν πολλες λυσεις για καθε βαλαντιο...

Προσεξε στο βραχο που θα παρεις να μην εχει pest...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες παλι στο χωρο του ενυδρειου μετα απο τοσα χρονια. Παρόμοια αποχή ειχα και εγω και γύρισα παλι. Δεν ειναι ευκολο απλα να πεις να πεις τερμα και έξω, κατι θα σε τρωει παντα.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου! καλογέμιστο.

δε ξέρω τι λέτε για το φώς αλλα για μένα είναι s u p e r ! ! ! !

καλή συνέχεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφος κύβος με καλες διαστάσεις.Σου ευχομαι τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά να ΄στε όλοι καλα.Εγινε απο fish street μια παραραγγελια για έναν κυκλοφορητη ακόμη τον wp10 και έναν ριακτορα για άνθρακα,νομίζω απο θέμα κυκλοφοριας με αυτήν την προσθήκη θα κλείσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες παλι στο χωρο του ενυδρειου μετα απο τοσα χρονια. Παρόμοια αποχή ειχα και εγω και γύρισα παλι. Δεν ειναι ευκολο απλα να πεις να πεις τερμα και έξω, κατι θα σε τρωει παντα.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι πραγματικά και όταν βλέπεις όλα αυτά τα υπέροχα ενυδρεια σαν το δικό σου ε τότε δεν μπορείς να αντισταθείς ☺️

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλως ηρθες και παλι φιλε!!

Μια χαραααα

Για το φωτιστικο , εχεις σκοπο να το αλλαξεις

και λες πως βλεπουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ένα μήνα και μια εβδομάδα που έπεσαν τα πρώτα βακτήρια στον κύβο έχουμε και λεμε:

Αλατοτητα 1026

Θερμοκρασία 24,5-25,0

Nh4>0,25

Ca 410

No2 0

No3 2

Mg 1260

Po4 0,03

Ph 8(λίγο πριν σβήσουν τα φώτα)

Kh 5,1

Πως τα βλέπετε τα πράγματα φιλαράκια

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπομονη να μηδενιση η αμμωνια και το kh θα ψρειαστη ανεβασμα, πχ στο 8 εισαι μια χαρα, το ανεβαζεις ειτε με σκευασμα σε σκονη ή σε ετοιμο υγρο, απλαντα ετοιμα υγρα ειναι πιο ακριβα μακροπροθεσμα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε για μενα το reef builder της sachem ειναι απο τα καλυτερα και αρκετα φτηνο,κατα τα αλλα οπως σου ειπε και ο αγγελος υπομονη να μηδενιση η αμμωνια και εισαι κομπλε στα υπολοιπα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...