Jump to content

Manos Reef Cube


Manosp7

Recommended Posts

  • 7 months later...

Εδω και περίπου πέντε μήνες με ταλαιπωρεί μια καφέ κόκκινη αλγη πάνω σε βράχους και άμμο μπορεί κάποιος να διακρίνει για τι είδος αλγης πρόκειται και πως μπορούμε να την καταπολεμήσουμε;post-58347-0-57491700-1444894291_thumb.jpgpost-58347-0-28826200-1444894451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

δώσε καποια στοιχεία.

μετρήσεις?

αλλαγή κάνεις απο βρύση?

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι Πανο απο Α/Ο την οποία μάλιστα ελέγχω τακτικά.Οι τελευταίες μετρήσεις μου την Κυριακή που μας πέρασε

No2:0

No3:2

Po4:0

Ca:425

Kh:7,7

Ph:7,7

Mg:1350

Όλες οι μετρήσεις με salifert

Κάθε εβδομάδα 25 λιτρα αλλαγή νερου

Link to comment
Share on other sites

ph δοκίμασε να μετρήσεις και με κάποιο άλλο τεστάκι . Δυστυχώς το ph τεστ της salifert σε πολλούς (και σε μένα) δεν έχει βγει αξιόπιστο. Επίσης και τα φωσφορικά σίγουρα δεν είναι 0. Σωστές μετρήσεις παίρνεις μόνο με ΗΑΝNA το οποίο όμως είναι αρκετά ακριβό οπότε με το salifert έχεις ένα μπούσουλα για το που βρίσκεσαι. Οι υπόλοιπες τιμές είναι μια χαρά οπότε μάλλον αλλού είναι το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι τιμές ειναι καλές και σίγουρα τα φωσφορικά δεν ειναι 0 αλλα δεν νομιζω ότι ειναι εκεί η αιτία.Εχει περάσει τόσος καιρός και αυτή η αλγη δεν λέει να ξεκουμπιστεί άσε που δεν ξέρω πραγματικά τι ειναι.Αυτο ειναι και το πρόβλημα που με εχει παει τόσο πίσω σε θέμα στοκαρισματος.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα μεγάλες αλλαγές, βάλε αντιφός διπλάσιο του προβλεπόμενου και βλέπουμε..

 

αλλαγή καθε πότε κάνεις, πολα ψαρια έχεις μέσα, τι ταιζεις και πόσο??

 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα ξεκίνησες με νεκρό βράχο. Ήταν καινούργιος ή παλιός? Υπάρχει περίπτωση αν είναι παλιός να έχει μαζέψει πολλά φωσφορικά στο εσωτερικό του και να τα ξερνάει σιγά σιγά. Εσύ όμως στο νερό συνεχίζεις να μετράς 0 αφού αυτά καταναλώνονται από την άλγη. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω προγραμματίσει ένα καθάρισμα του sump θα γίνει και αλλαγή 90λιτρα.Γενικα μια φορά την εβδομάδα 25 λιτρα.ταΐζω μια φορά την ημέρα απο τότε που μου παρουσιάστηκε αυτή η αλγη οι τροφές που παίζουν ειναι ocean n. πελετς και φυλλαράκια και ψαράκια αυτή τη στιγμή πέντε μικροψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι τιμές ειναι καλές και σίγουρα τα φωσφορικά δεν ειναι 0 αλλα δεν νομιζω ότι ειναι εκεί η αιτία.Εχει περάσει τόσος καιρός και αυτή η αλγη δεν λέει να ξεκουμπιστεί άσε που δεν ξέρω πραγματικά τι ειναι.Αυτο ειναι και το πρόβλημα που με εχει παει τόσο πίσω σε θέμα στοκαρισματος.

100%ειναι εκει η αιτια.επισεις θελω να πεις φωτισμο ωρες σκιμε ποιο κυκλοφορια και ποση,νεκρος η ζωντανος ο βραχος.Το ph δεν ειναι το αληθινο με το συγκεκριμενο τεστ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την προϊστορία του βράχου Λουκά απο μαγαζί τον πείρα μάλιστα απο δυο μαγαζιά

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις κοράλλια μεσα θα βοηθουσε να έκλεινες το φώς κάποιες μέρες. καθάριζε το skimmer καθε μέρα και δουλευε το wet

Link to comment
Share on other sites

Μανο ισως να ειναι και κυανο σε πρωιμο σταδιο.

Μπορεις να βαλεις καποια καλυτερη-κοντινη φωτο?

Γιατι πρεπει να ειμαστε σιγουροι τι ακριβως ειναι,μη μπλεξεις σε περιπετειες που δεν πρεπει να αντιμετωπισεις.

 

Ριξε μια ματια και σε αυτο εδω το θεμα που εχει και αρκετες φωτο!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Link to comment
Share on other sites

Μανο ισως να ειναι και κυανο σε πρωιμο σταδιο.

Μπορεις να βαλεις καποια καλυτερη-κοντινη φωτο?

Γιατι πρεπει να ειμαστε σιγουροι τι ακριβως ειναι,μη μπλεξεις σε περιπετειες που δεν πρεπει να αντιμετωπισεις.

Ριξε μια ματια και σε αυτο εδω το θεμα που εχει και αρκετες φωτο!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Έβγαλα δυο φωτό νομιζω καλύτερες post-58347-0-26963700-1444999889_thumb.jpgpost-58347-0-97013800-1444999926_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για κυανό λέω και γω Μιχάλη αλλα δεν είμαι σίγουρος.Μεχρι και η βρόμα που πιάνει το σκιμμερ στο λεμο πάνω εχει αυτο το χρωμα.Μοιαζει με κοκκινόχωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το κυάνο είναι σαν γλίτσα, αυτη φαίνεται απο τις φωτο οτι είναι κάποια τριχοειδής, δεν φαίνεται και καλα. Μπορει να κανω λάθος αλλα μαλλον θα συμφωνήσω με το Νίκο ( niknik ) που σου έστειλε το link.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μανο μου οι φωτο που εβαλες ειναι πολυ καλες και δεν ειναι κυανο,εκτος εαν βγαινει και καλυπτει και την αλγη κατα τη διαρκεια της ημερας.

Εμενα το μυαλο μου πηγε εκει επειδη ανεφερες το οτι ειναι κοκκινο.Στη φωτο φαινεται καφε και οπως ειπε και ο τεο,δεν εχει τη μορφη της "γλυτσας".

Νομιζω παντως πως μοιαζει πολυ με την απλη διατομικη,με βαση αυτες τις φωτο.Και ισως και τριχοειδη.

Εβαλες καινουργιο αντιφωσφορο προσφατα?

 

Ριξε παντως μανο μου και μια καλυτερη ματια στο λινκ που σου παρεθεσα πιο πανω,εχει αρκετες φωτο και εσυ μπορεις να διακρινεις καλυτερα με ποια απο αυτες,μοιαζει αυτο που βλεπεις μπροστα σου ζωντανα.

Δες καλα τις φωτο που αναφερονται στη διατομικη,στην τριχοειδη αλλα και στα dinoflagellates :thumbsu:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...