Jump to content

Manos Reef Cube


Manosp7

Recommended Posts

Μιχάλη μου το λινκ που μου έβαλες το έχω δει εδω και πολύ καιρό σε ευχαριστώ παντος για τον κόπο και για τις απαντήσεις όλων των παιδιών στην φωτό με την διατομικη στην άμμο μοιάζει με το δικό μου πρόβλημα όπως και η φωτό με την τριχοειδή απλά μου κανει τρομερή εντύπωση πως επιμένει τόσο πολύ μετα απο τόσο καιρό. Τεσπα θα το αντιμετωπίσω με αλλαγές νερου και βλέπουμε πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

Καλες οι αλλαγες νερου και αν σιφωναρεις η' να τραβας οτι μπορεις με το χερι σου,κατα τη διαρκεια των αλλαγων νερου,θα βοηθησει ακομα περισσοτερο μανο μου,να την ξεφορτωθεις γρηγοροτερα.

Αν δεις και επιμενει παρολαυτα και μετα απο δυο-τρεις εβδομαδες τοτε ισως να σκεφτεις κανενα φαρμακο,αλλα αυτο μονο σαν τελευταια/εσχατη λυση γιατι βλεπω πως,τουλαχιστον προς το παρων,δεν ειναι σε εξαρση και δεν εχει ανησυχητικη εικονα.

Εχεις κοραλακια μεσα?

Ποσο καιρο ακριβως σε ταλαιπωρει?Πριν ποσες εβδομαδες δηλαδη,εκανε την εμφανιση της?

Link to comment
Share on other sites

Με ταλαιπωρεί πολύ καιρό πρέπει να ειναι περίπου πέντε μήνες απο αρχή καλοκαιριού.Το παλεύω μονο με αλλαγές νερου και συφωναρισμα όπως είπες αλλα επιμένει.Στο ντουλάπι μου βέβαια υπάρχει το chemiClean και το algaefix αλλα ακόμα δεν έχω πάρει την απόφαση για φάρμακο.Κοραλια οχι εκτός απο μια εφυλια.Τα λεφτά μου τα τρώει το αλάτι ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

5 μηνες?????Βρε μανο μου μηπως ειναι dinoflagellates?

Την τσεκαρες κ αυτη τη φωτο?Κανε και μια αναζητηση στο google με βαση τις εικονες για να παρεις μερικες ακομα,περα απο το θεμα που εχουμε εδω.

Αν ειναι αυτο,εκει εξηγουνται πολλα και τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Σε νοιωθω για το αλατι φιλε,το εχω περασει και με κυανο και τριχοειδη :hot:

Link to comment
Share on other sites

5 μηνες?????Βρε μανο μου μηπως ειναι dinoflagellates?

Την τσεκαρες κ αυτη τη φωτο?Κανε και μια αναζητηση στο google με βαση τις εικονες για να παρεις μερικες ακομα,περα απο το θεμα που εχουμε εδω.

Αν ειναι αυτο,εκει εξηγουνται πολλα και τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Σε νοιωθω για το αλατι φιλε,το εχω περασει και με κυανο και τριχοειδη :hot:

Ναι Μηχαλη μου 5 μήνες και μου εχει σπάσει τα νεύρα.Ειδα κάποιες φωτό στο Google μπορεί να ειναι και dino απλά τα πράγματα εκεί τα πράγματα ειναι περίεργα υπάρχουν κάποιες αναφορές για αντιμετώπιση αλλα οχι κάτι που σίγουρα θα πετύχει(αύξηση ph,microbacter7,πλήρης συσκότιση κτλ)πραγματικά δεν ξέρω
Link to comment
Share on other sites

Μανο το μονο που δεν θα κανεις ειναι να απογοητευτεις :thumbsu:

Απο τη στιγμη που δεν εχεις κοραλια μεσα εισαι στη καλυτερη φαση να αντιμετωπισεις ακομα και τα dinos φιλε.

Το θεμα ειναι να σιγουρευτουμε τι ακριβως ειναι και το πιανουμε απο εκει.

Εγω δυστυχως δεν ειμαι 100% σιγουρος με βαση τις φωτο που ανεβασεις και συγνωμη γι'αυτο.Δυστυχως δεν ειναι ευκολο αν δεν το βλεπεις ζωντανα μπροστα σου και απο φωτο,δυστυχως δυσκολα απλοι χομπυστες σαν εμας να βγαζουν απιστευτες φωτο ωστε να γινεται και ευκολα η αναγνωρσιη.

 

Αν εχεις χρονο κανε μερικες ακομα αναζητησεις και ερευνες στο ιντερντετ,αφου μπορεις και ψαχνεις και μπραβο σου γι'αυτο που δεν τα περιμενεις ετοιμα :bow: ,και οταν βρεις κατι που να μοιαζει πολυ ανεβασε και εδω τις φωτο και το παινουμε απο εκει.Οτι και να ειναι σου ξαναλεω εισαι στη καλυτερη φαση να το αντιμετωπισεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ σε κάποια φάση που είχα περάσει από dino είχα δοκιμάσει τα πάντα και τίποτα δεν έκανε δουλειά,

με το μόνο που κατάφερα να το ξεφορτωθώ ήταν το algae fix.

Η μόνη παρενέργεια που είχα και νομίζω ότι το αναφέρει και στις οδηγίες ήταν ο θάνατος ενός αχινού την τρίτη μέρα της θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...