Jump to content

Diy Ενυδρείο 55x35x40 77Lt


AgMa

Recommended Posts

Καλημέρα,

Αυτό το Σ/Κ θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα ενυδρείο περίπου 67 λίτρων μικτών όπως το έχω υπολογίσει. Θα βάλω 5mm τζάμι το οποίο με λίγο ψάξιμο είδα ότι είναι μια χαρά για αυτά τα λίτρα (δείκτης ασφαλείας 4).

Από ψάρια δεν ξέρω τι θα βάλω, οι διαστάσεις είναι σύμφωνα με τον χώρο που έχω, πιστεύω όμως ότι κάτι θα βρω...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν χρειάζομαι κόντρες και τι μπορώ να κάνω με καπάκι. Γενικά να το συζητήσουμε λίγο γιατί θα είναι η πρώτη μου φορά.Έχω διαβάσει από εδώ τι θα πρέπει να προσέξω, αλλά επειδή η πραγματικότητα απέχει απ' την θεωρία, θέλω να ακούσω και την γνώμη σας.

Μπορεί πχ. αυτές οι διαστάσεις να με περιορίσουν μελλοντικά σε κάτι άλλο, όπως πχ. να μην βγαίνει λάμπα σε τέτοιες διαστάσεις μιας και δεν το έχω ψάξει καθόλου με λάμπες :)

Link to comment
Share on other sites

Απο λαμπες δε νομιζω να εχεις προβλημα. Βγαινουν 60αρες οποτε ειναι κοντα στο μηκος σου. Εχω κι εγω ενα ενυδρειο κοντα σε αυτα τα λιτρα και προτεινω, αν εχεις τη δυνατοτητα, να πας σε κατι μεγαλυτερο γιατι θα σε περιορισει σε ψαροσυνθεσεις.

Κοντρες εννοειται πως δε χρειαζεσαι.

Eγω καπακι δε θα εβαζα θα το αφηνα rimless (ψαξε στο google να δεις πως ειναι). Ειναι πιο ομορφα ετσι. Εκτος βεβαια αν επιλεξεις κανενα ψαρι που πηδαει εξω :)

Πας για φυτεμενο με aquascape κλπ, αφρικη, αμαζονιο ?

Link to comment
Share on other sites

Στο μήκος δεν με παίρνει, πλάτος και ύψος όμως μπορώ να δώσω αρκεί βέβαια να μην φαίνεται δυσανάλογο μετά.

Για ψάρια δεν έχω αποφασίσει ακόμη, γι' αυτό και γράφω ότι το φτιάχνω σύμφωνα αρχικά με τον χώρο που έχω...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να αυξήσεις λίγο το ύψος γιατί από τα 35cm αν αφαιρέσεις περίπου 5cm τον βυθό σου και άλλα 3-4 cm

παρακάτω την στάθμη του νερού,το ωφελιμο ύψος νερού μειώνει κατά πολύ.

Αν αγχώνεσαι για κόντρες καλύτερα πήγαινε σε πιο χοντρό γυαλί.

Τα τζάμια τροχισμένα ή ρονταρισμένα για να μην κόβουν :)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις που θες δεν χρειαζονται κοντρες, τωρα αν θες για περισσοτερη ασφαλεια η αν δεν εχεις εμπειρια στις κολλησεις ενυδρειων, βαλε μονο κατω

Απο πανω αστο τυπου rimless με γυαλινο καπακι και φωτιστικο τυπου denerle αν εχεις υπ οψιν

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να αυξήσεις λίγο το ύψος γιατί από τα 35cm αν αφαιρέσεις περίπου 5cm τον βυθό σου και άλλα 3-4 cm

παρακάτω την στάθμη του νερού,το ωφελιμο ύψος νερού μειώνει κατά πολύ.

Αν αγχώνεσαι για κόντρες καλύτερα πήγαινε σε πιο χοντρό γυαλί.

Τα τζάμια τροχισμένα ή ρονταρισμένα για να μην κόβουν :)

Δεν σε πρόλαβα, τα παράγγειλα. Τα έκανα:

Πάτος:

1 κομμάτι -> 55x35cm

Μεγάλα πρόσοψης και πλάτης:

2 κομμάτια -> 55x35,5cm

Μικρά πλαϊνά:

2 κομμάτια -> 35x34,5cm

Τα μεγάλα, τα έκανα 35,5 γιατί δεν θα πατήσουν πάνω στον πάτο, αλλά θα έρθουν να κολλήσουν δίπλα του και το τζάμι θα είναι 5άρι. Τα μικρά πλαϊνά θα πατήσουν πάνω στον πάτο γιατί διάβασα ότι αντέχουν έτσι καλύτερα στην πίεση του νερού.

Σε όλα αυτά θα μου κάνει λέει κούρμπες, γιατί δεν έχει μηχάνημα για ροντάρισμα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μου αρέσει, θα δούμε. Θα είναι κάπως έτσι:

ROUND+EDGE.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ξαναμίλα μαζί του μήπως τον προλάβεις και δεν τα έχει κόψει να αλλάξεις τουλάχιστον το ύψος . . .

Μια χαρά θα είναι και με το τρόχισμα τα τζάμια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλήσαμε χθες και τα είχε ήδη κόψει :/. Να του πω να μου κολλήσει 4 κομμάτια 5ποντα ακόμη; :lolu:

Αυτό που είπες για το ύψος, το σκέφτηκα και εγώ γιατί το είχες γράψει και σε κάποιον άλλο εδώ μέσα με 35cm ύψος, αλλά ήδη μου φαίνεται ότι έχει γίνει κύβος, πόσο μάλλον να του δώσω και άλλο ύψος... και δεν μου αρέσουν οι κύβοι, τα θέλω μακρόστενα.

Δες εδώ για να καταλάβεις πως θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις που θες δεν χρειαζονται κοντρες, τωρα αν θες για περισσοτερη ασφαλεια η αν δεν εχεις εμπειρια στις κολλησεις ενυδρειων, βαλε μονο κατω

Απο πανω αστο τυπου rimless με γυαλινο καπακι και φωτιστικο τυπου denerle αν εχεις υπ οψιν

Το dennerle είναι αυτό;

lampe-dennerle-nano-light.jpg

Φιλε μου οχι ρονταρισμα γιατι μειωνεται η επιφανεια κολλησης

Το κουρμπάρισμα (όχι ροντάρισμα στην περίπτωσή μου) θα γίνει μόνο στις πάνω επιφάνειες που θα φαίνονται, όχι σε αυτές που θα κολληθούν.Αα επίσης όλα 20 ευρώ.Το τζάμι δεν ασχολήθηκα να βρω clear γιατί εκτός ότι θα μπλέξω και δεν θα ξέρω αν είναι όντως clear, θα το φάω και στα αυτιά.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε, καλες κολλησεις!!!

Το φωτιστικο ναι κατι τετοι εννοουσα η πιο φθηνη λυση το aquael

Και απο e-bay εχεις αν ψαξεις

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς γιατί όταν είδα την τιμή του dennerle λέω αυτός είναι τρελός :money: .

30 ευρώ σύνολο κατασκευή του ενυδρείου με όλα τα τσιμπράγαλα και 31 ευρώ το φωτιστικό;

Δεν ξέρω ακόμη τι θα κάνω με φωτιστικό, δεν έχω ψάξει καθόλου.Όταν έρθει η ώρα θα ανοίξω θέμα να με βοηθήσετε και εκεί!

Χρόνια πολλά σε όλους! :xmas_smile:

Άλλη καμπανιά και αυτό.50 ευρώ...

Καλά όλα τόσο παίζουν;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά του είχα πει λάθος τις διαστάσεις με αποτέλεσμα τα 2 μεγάλα πρόσοψης και πλάτης, αντί να προσθέσω 5mm που θα έχανα επειδή δεν θα πατήσει πάνω στον πάτο, αλλά θα κολληθεί στο πλάι του, του είπα για 5 πόντους και έτσι βγήκε 40 πόντους ύψος.

Και αντίστοιχα τα μικρά πλαϊνά που θα πατήσουν πάνω στο κομμάτι του πάτου, αντί να αφαιρέσω 5mm αφαίρεσα 5cm και μου έπεσαν κοντά.Μπέρδεψα τους πόντους με τη βούρτσα :bigemo_harabe_net-96:

Δεν με πειράζει, θα μου κόψει μόνο τα 2 μικρά και μαζί με τα μεγάλα που βγήκαν 40άρια θα τα κάνω 39.5cm για να μου βγει 40cm ύψος.

Ελπίζω να μην μου βγει κύβος :/

Link to comment
Share on other sites

Mικρό το κακό αλλά και το έξοδο.

Σου βγήκε όμως σε καλό :P

ps O τζαμάς αν και σίγουρα δεν φταίει αυτός δεν είδε οτι κάτι δεν πάει καλά στα μέτρα ή δεν ήξερε τι θέλεις να κάνεις ??

Link to comment
Share on other sites

Απ' την αρχή του είχα πει ότι ήταν για ενυδρείο.Ίσως το είδε αλλά σου λέει περί ορέξεως... :P

Κυριακή ξεκινάει το κόλλημα.1 σωληνάριο σιλικόνη θα φτάσει πιστεύω ε;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως που θα το κάνω 40άρι στο ύψος, για δείκτη ασφαλείας 4 χρειάζομαι 6άρι τζάμι.Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Κόλλα το και ξέκινησετο κανονικά. . .

Στην πορεία αν δεις οτι κάνει κοιλιά βάζεις από μια κόντρα μπρος και πίσω και είσαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κατω μονο περιμετρικα

Κοιλια δεν κανει σε 55εκ. μηκος rasta

Οι κοντρες δεν μπαινουν απαραιτητα για το κυρτωμα του τζαμιου

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 4 χιλιοστά στα 54 λίτρα πάντως δεν κάνει κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικά στον πάτο τι ενισχύει;Τον πάτο γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα πήρα.40 πόντους έκανα τελικά το ύψος.

Κόντρες δεν πήρα ακόμη, δεν ήθελα να βάλω τον άνθρωπο τέτοια μέρα και ώρα να κόβει.Λογικά μπαίνουν και μετά το στήσιμό του έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Κάτω δεν χρειάζεσαι κόντρες αφού κολλάς τα "μεγάλα" τζάμια απ΄εξω. . .

Ούτε πάνω χρειάζεσαι άλλα όπως σου έγραψα και νωρίτερα αν νομίζεις οτι κάνει κοιλιά βάζεις :)

Kαλορίζικα :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτω δεν χρειάζεσαι κόντρες αφού κολλάς τα "μεγάλα" τζάμια απ΄εξω. . .

Ούτε πάνω χρειάζεσαι άλλα όπως σου έγραψα και νωρίτερα αν νομίζεις οτι κάνει κοιλιά βάζεις :)

Kαλορίζικα :D

Ευχαριστώ!

Υπόψιν ότι τώρα βγήκαν 77 λίτρα μεικτά!Οι 5 πόντοι ύψος έδωσαν 10 λίτρα ακόμη

Εμένα με 4 χιλιοστά στα 54 λίτρα πάντως δεν κάνει κοιλιά.

Στον πάτο έχεις βάλει κόντρες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...