Jump to content

Diy Ενυδρείο 55x35x40 77Lt


AgMa

Recommended Posts

Ωρε μην αγσώνεσαι για τις κόντρες στον πάτο !!

Έχεις δει κάποιο εργοστασιακό να έχει ?

Απλά φρόντισε όταν κολλάς να το έχεις πάνω σε ένα ίσιο ξύλο για να σε βοηθήσει να γωνιάσεις σωστά και . . .

βρες και βοηθό όταν θα κολλάς :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ,θα ξε-αγχωθώ :).

Γωνία έχω, δεν νομίζω να χρειαστώ το ξύλο.

Βοηθό θα έχω έτσι κι αλλιώς, γιατί με μπουκάλια και πρώτη μου φορά, με βλέπω να μου βγαίνει τρίγωνο το ενυδρείο και να έχω περίσσεμα ένα τζάμι :bigemo_harabe_net-82: .

Το επόμενο βήμα μου είναι τι θα του βάλω μέσα και πως θα το διακοσμήσω.Εδώ σε θέλω...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

 

Στον πάτο έχεις βάλει κόντρες;

Τίποτα δεν έχω βάλει, εργοστασιακό!
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο rasta μην αγχωνεσαι με τις κοντρες

Ετσι κι αλλιως μπαινουν μετα απο 2-3 μερες αφοτου κολληθει το ενυδρειο

Αν εχει τιποτα ρεταλια ο τζαμας καλως δεν πιστευω να στα χρεωσει..

Link to comment
Share on other sites

Η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε. Ο τζαμάς ήταν πολύ μάγκας και το ένα πλαϊνό έχει διαφορά 2mm απ'την κορυφή ως τον πάτο του.

Κολλήθηκε το μισό ενυδρείο προς το παρόν μέχρι αύριο να ξαναπάω να μου κόψει ανθρωπινό κομμάτι!

Και μερικές φώτο:

IMG_20141228_160812.jpg

IMG_20141228_160916.jpg

IMG_20141228_170238.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην σε θέλει βρε παιδάκι μου :(

Παραπάνω που έγραψα

"...φρόντισε όταν κολλάς να το έχεις πάνω σε ένα ίσιο ξύλο για να σε βοηθήσει να γωνιάσεις σωστά . . ."

εννοούσα αυτό που έχεις κάνει τώρα στο τραπέζι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ααα νόμιζα ξύλο αντί για γωνία...

Δεν πειράζει δε μασάμε :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο!Ψάχνω να βάλω κάτι σαν γωνιές απ'την έξω μεριά του ενυδρείου, εκεί που ενώνεται πλαϊνό με μεγάλο τζάμι ώστε να κρυφτούν οι σιλικόνες, δεν θέλω να φαίνονται.Έχετε κάτι στα υπόψιν;

Link to comment
Share on other sites

Γωνιά αλουμινίου 20x20mm . . .

Bάλε και καμιά φώτο να πάρουμε μάτι και εμείς . . . :)

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, αλλά δεν το έχω δει σε φώτο και δεν ξέρω αν θα είναι ωραίο.

Αυτή θεωρητικά, δεν θα λειτουργεί και σαν κόντρα;

Α ναι sorry, ξέχασα ότι είστε "ματάκιδες" :bigemo_harabe_net-134:

IMG_20141230_124109.jpg

IMG_20141230_124144.jpg

IMG_20141230_124232.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oπτικά ούτε εμένα μου αρέσει αλλά αυτό δεν λέει τίποτα!!

Άλλωστε τα κολλήματα σου δεν φαίνονται και άσκημα(δεν έχει πέσει και πολύ πάσαλειμα :P )

Δες τα ενυδρεία του takis_gt . Συνηθίζει να χρησιμοποιεί γωνιές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, από πασάλειμμα ίσα που πέρασα την σιλικόνη με το δάχτυλο ελαφριά για να πάρει σχήμα.Αλλά όσο να 'ναι, όταν τραβούσα τις χαρτοταινίες μου άφησαν και αυτές μερικές "τρίχες" σιλικόνης έτσι για το γαμώτο :P.

Και απ' ότι είδα δεν βγαίνουν και εύκολα!Με τι να τις βγάλω που να μην είναι και επικίνδυνο;Το καθαρό οινόπνευμα δεν βοηθάει και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από κατασκευή, αλλά δεν θα μπορούσατε να κόψετε μια ευθεία τα υπολείμματα με ένα ξυράφι;

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν βγαίνουν με ξυράφι (όπως με πρόλαβε ο προλαλήσαντας όση ώρα γράφω :P )

δοκίμασε με πανί και διαλυτικό νίτρου.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολείμματα, προτίμησα αντί να τα αφαιρέσω, να τα στρώσω με το δάχτυλο σαν μεγαλύτερη ενίσχυση (μιας και τα τζάμια δεν ήταν και ολόισια κομμένα).Οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν παίζει να τα ξυραφιάσω.

Με διαλυτικό νίτρου δεν θα είναι επιβλαβές για την πορεία του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο;Το αφρολέξ μπαίνει μέσα στο ενυδρείο ή από κάτω;

Νομίζω ότι μέσα μπαίνει όταν βάλουμε πέτρες και από κάτω για γενική προστασία του ενυδρείου;

Θα χρειαστεί να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Aπό κάτω καλό θα είναι να βάλεις κάτι κυρίως για να προστατέψεις το γυαλί του ενυδρείου σου.

Μπορείς να βάλεις φελιζόλ αλλά θεωρώ καλύτερο να κόψεις ένα κοντραπλακέ θαλάσσης στις διαστάσεις

του πάτου και με 5-10 τσιμπιές σιλικόνης να το κολλήσεις μόνιμα εκεί . . .

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμήσω αφρολέξ.Έχω αρμαφλέξ (έτσι δεν το λένε) αυτό το μαύρο που είναι σαν αφρολέξ μαλακό και τυλίγουν οι υδραυλικοί τους σωλήνες;Πιστεύω θα κάνει δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Nαι ναι αυτό το μαύρο που είναι σαν σφουγγάρι απορροφάει νερά,ξεφτάει,τρίβεται . . .

Το λένε αρμαφλέξ . . .

Link to comment
Share on other sites

Αρμαφλεξ μην βαλεις,οπως λεει και οΒασιλης θα ξεραθει και θα μαδησει.Βαλε dow,το γνωστο μονωτικο που βαζουμε στους τοιχους και εχει μπλε χρωμα.Ειναι το καλυτερο για αυτη την περιπτωση,θα το βρεις σε μαγαζια με μονωτικα ισως και σε χρωνατοπωλεια και ειναι πολυ φθηνο.

Καλη χρονια!

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία!!!

Γίνεται να μαδάει κ να ξεφτίζει εκεί που θα είναι;Δηλαδή θα πατήσει το ενυδρείο πάνω του και μετά τέλος.Δεν θα μετακινείται.Το μόνο αρνητικό που σκέφτομαι, είναι ότι επειδή είναι πολύ μαλακό, απ'το βάρος θα γίνει τσιγαρόχαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα γινει αυτο που λες,επειδη ειναι πολυ μαλακο με το βαρος θα πατηθει τελειως οποτε και δεν κανει για αυτο που το θελουμε.Το θελουμε για να μην γλιτραει το ενυδρειο απο το επιπλο και να αποροφα κραδασμους απο κανενα σεισμο.Αν σε πειραζει το χρωμα μπορεις να το τυλιξεις,αφου στηθει και το κοψεις,με μαυρη ταινια γυρω γυρω.Φαρδυα ομως ωστε να καλυψει το φελιζολ και ενα κομματι του γυαλιου για να μην φανει ασχημο.Απο την πανω πλευρα θα μπει η αμμος οποτε δεν σε νοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα!Καλύτερο μου ακούγεται αυτό.

Σχετικά με το διαλυτικό νίτρου που ειπώθηκε στην προηγούμενη σελίδα για τον καθαρισμό της σιλικόνης (δαχτύλιασμα περισσότερο), δεν θα είναι επικίνδυνο για το νερό μετά όταν γεμίσει;Εννοείται ότι θα το ξεπλύνω βέβαια, αλλά ρωτάω για να μην μείνουν ουσίες επικίνδυνες που δεν φεύγουν απλά με το ξέπλυμα με νερό...

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το ξεπλύνεις τι αγχώνεσαι ??

Άλλωστε το γυαλί δεν είναι πορώδες για να απορροφήσει και να στο βγάλει μελλοντικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι είναι υλικό που περιέχει λάδι και μένει στην επιφάνεια.Γι' αυτό εξάλλου και τρίβουμε τις προς κόλληση επιφάνειες με καθαρό ασετόν ή καθαρό οινόπνευμα, ώστε να τις απολαδώσουμε μέχρι να τρίζει το τζάμι.

Κάτι τέτοιο εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...