Jump to content

Diy Ενυδρείο 55x35x40 77Lt


AgMa

Recommended Posts

Τελικά αποφάσισα να βάλω κόντρες για να είμαι ήσυχος, αλλά και μιας και τα τζάμια μου δεν ήταν και ό,τι πιο ίσιο έχει κοπεί και ανησυχώ λίγο όσο να 'ναι.

Στον πάτο τώρα που έχω απλώσει την σιλικόνη, να την κόψω όση περισσεύει με φαλτσέτα για να έρθει να κολλήσει η κόντρα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για τις κόντρες του πάτου. . .

Τις πάνω κόντρες μην τις κάνεις από άκρη σε άκρη για να μπορείς μελλοντικά να περάσεις μπαστούνια από εξωτερικό φίλτρο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το μακαρόνι εννοείς σιλικόνη, να τη βάλω στη γωνία στις κόντρες κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Ααα εννοείς να κολλήσω τις κόντρες και από κάτω!Ναι εννοείται αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα προσχέδιο με χαρτοταινία για να δω πως θα φαίνεται με αλουμινογωνιές ή οτιδήποτε παρόμοιο βάλω (πλαστικό ή απλή ταινιά):

IMG_20150111_142136.jpg

Για πείτε γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μην βαλεις τιποτα γυρω γυρω.Μονο κατω βαλε κατι ισα να καλυψει το φελιζολ που θα ειναι απο κατω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μου αρέσει να φαίνονται οι σιλικόνες.Είμαι σε δίλημμα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεμισει ζωη το ενυδρειο σου δεν θα φαινονται πιστεψε με..

Αρκει βεβαια να μην τις πασαλειψεις,κοψε οτι περισεψει και κανε ενα περασμα με το δαχτυλο στις γωνιες και θα ειναι οκ.

Λιγο προσεκτικα,χωρις ομως υπερβολες,και θα βγει μια χαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει μείνει ήδη 11 μέρες να στεγνώσει και ό,τι ήταν να κάνω με τις σιλικόνες το έκανα.Τώρα πέτρωσαν.Απλά θα πάρω ακόμη διαλυτικό νίτρου να καθαρίσω τα δαχτυλιάσματα που δεν φεύγουν με οινόπνευμα και ελπίζω όταν το δω καθαρό και μόνο με τις σιλικόνες στις γωνίες να αλλάξω γνώμη.

Κόντρες, κατόπιν συζήτησης και με τον πατέρα μου (παλιός χομπίστας) μου είπε ότι δεν χρειάζεται ο πάτος.Λέω να τον ακούσω (όπως επίσης και τον rastaman) και να βάλω μόνο ψηλά μιας και τα μεγάλα τζάμια κολλήθηκαν απ' έξω.

Από δω και πέρα τώρα, ανοίγει ένας άλλος τομέας, του φωτισμού.

Σκέφτηκα στην πλάτη που θα μπει η μια κόντρα, να μπει κάθετα στην κόντρα άλλο ένα κομμάτι τζάμι (φανταστείτε το σαν ανάποδο Γ) και εκεί μέσα να βάλω την λάμπα.Θα ψάξω να δω αν βρω βάσεις για την λάμπα μικρές, που να πιάνουν την λάμπα μόνο στις άκρες. Να μην είναι δηλαδή ολόκληρη η βάση από πλαστικό, ώστε να τις κολλήσω πάνω στην κόντρα και να μπορώ να αλλάζω την λάμπα πάνω απ' το ενυδρείο αλλά και να μην μου περιορίζει το φως που θα πρέπει να φωτίζει τον βυθό.

Όλα αυτά βέβαια είναι ακόμη σκέψεις.Πρέπει να δω τι κυκλοφορεί στα καταστήματα...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κατά τη γνώμη μου αν είναι να βάλεις καπου κόντρες, είναι ο πάτος... Εκεί θα υπάρχει περισσότερη πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με κάνει να μην σκέφτομαι για κάτω κόντρες, είναι ότι θα πρέπει να κόψω την σιλικόνη που έχει ξεχειλίσει και την έχω απλώσει με το δάχτυλο και στην ουσία θα μειώσω την επιφάνεια στεγάνωσης"¨.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάμε στο θέμα του φωτισμού.Μετρημένο εσωτερικά έχω κενό 53,8cm από άκρη σε άκρη.

Υπάρχουν 2 εκδοχές στο μυαλό μου:

1) Έτοιμο σκαφάκι με Τ5 λάμπα στα 34,5cm χωρίς να υπολογίσω το μέγεθος των φις που χρειάζεται (η αμέσως επόμενη μεγαλύτερη δεν μου κάνει, 576mm χωρίς τα φις)

2) Σκέτη λάμπα Τ5 με ντούι (όχι στεγανά) και ξεχωριστό μπάλαστ που βγαίνει σύνολο στα 53,3cm.

Σαν ευκολία, εννοείται το σκαφάκι, αλλά μήπως δεν θα κάνω την δουλειά που θα κάνω με την 2η επιλογή;Απλά αν πάω στην δεύτερη, θα πρέπει να βρω τρόπο ώστε εκεί που θα μπει να μην έχει κίνδυνο να πάει νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα μου μιας και έχει περάσει καιρός, πρέπει να τελειώνει επιτέλους.

Τα στεγανά ακροφύσια τα βάζουμε για να μην υπάρχει πιθανότητα να περάσει νερό εκεί και έχουμε βραχυκύκλωμα, σωστά;

Ερώτηση:

Ισχύει το ίδιο και για την εξάτμιση του νερού;Δηλαδή με απλά ακροφύσια, υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα;

Επίσης σε περίπτωση που βάλω στεγανά ακροφύσια και το νερό ακουμπήσει την λάμπα (πχ. από σεισμό) δεν θα καεί η λάμπα;Ή δεν έχουν θέμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Τα στεγανά ακροφύσια τα βάζουμε για να μην περνάει καν υγρασία μέσα στο ντουί από οποιονδήποτε λόγο.

Αν βάλεις plexi glass ή τζάμι κάτω από τις λάμπες σου και το στεγανοποιήσεις σωστά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απλά ακροφύσια.

Η λάμπα και να βραχεί δεν παθαίνει τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω για την Glo T5 Linear της hagen.Παρόλο που λέει ότι ξεκινάει από 58cm, θα φτιάξω κάτι σαν αυτάκια στα πλαϊνά του ενυδρείου, φαντάζομαι κάτι σαν S οριζόντιο σε σχήμα (από γυαλί ή πλαστικό, θα δω) από 1μιση πόντο στην κάθε μεριά να έρθει να πατήσει το φωτιστικό και το οποίο δεν θα είναι κολλητό αλλά κουμπωτό.

 

bitmap.jpg

Έχει κανείς γνώμη για το συγκεκριμένο φωτιστικό;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έρθει να πατήσει στα πλαϊνά τζάμια και πάνω εκεί θα στηριχτεί το φωτιστικό.Ελπίζω να μην έχει βάρος...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις σχεδιάσει και σκέφτεσαι να το φτιάξεις από γυαλί ή πλαστικό αν υπολογίσεις και τα πάχητα

του υλικού δεν βγαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Χμ, κατάλαβα τι εννοείς αλλά ευτυχώς το φωτιστικό έχει ρυθμιζόμενα ποδαράκια και μπορώ να κάνω αυτό που σκέφτομαι μεγαλύτερο, πχ. 3 πόντους ανά μεριά και να ανοίξω τα ποδαράκια λίγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα φτιάξω diy καπάκι με τον γνωστό τρόπο του τελάρου γύρω γύρω και 3 φιλέτα από πάνω για καπάκια.Δεν συμφέρουν τα έτοιμα φωτιστικά.

 

 

Εννοώ για τις κόντρες του πάτου. . .

 

Τις πάνω κόντρες μην τις κάνεις από άκρη σε άκρη για να μπορείς μελλοντικά να περάσεις μπαστούνια από εξωτερικό φίλτρο :)

 

Επειδή δεν έχω δει καν πως είναι τα εξωτερικά φίλτρα, πόσο κενό να αφήσω στις πάνω κόντρες; 5 πόντοι ανά μεριά είναι καλά για τα μπαστούνια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...