Jump to content

Προσεχώς Νανοκιχλιδες!!


ina

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα :xmas_laugh: Εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα καθαρα με μηκος 80 εκατοστα..Προς το παρον φιλοξενει γκαπι και σκεφτομαι να βαλω καποιο ειδος νανοκιχλιδας apistogramma..Το εχω σκεφτει με πετρες και ευκολα φυτα..Προκειται να φτιαξω DIY φωτιστικο με λεντοταινιες..Η ερωτηση μου ειναι στα ποσα βατ θα πρεπει να ειναι οι λεντοταινιες συμφωνα με τα λιτρα που εχω και τα ψαρια που θα βαλω ;;

Link to comment
Share on other sites

Τα watt... παίζουν ρόλο κυρίως στα φυτά που έχει το ενυδρείο... ΔΕΝ έχουν να κάνουν με τα λίτρα και με τα ψάρια.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωριζω αυτο...Απο Led δεν γνωριζω γι αυτο ρωταω στο περιπου ποσα χρειαζονται

Link to comment
Share on other sites

Τα apisto δεν θέλουν πολλή φώς οπότε αν και τα φυτά που θα βάλεις είναι όπως λές εύκολα δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο βάλε 3 λεντοταινίες στους 70 πόντους 2 θερμές και 1 ψυχρή και μονίζω θα είσαι εντάξει.

Όσο για το setup ρίξε μια ματιά εδώ και θα βρείς αρκετές ιδέες. Περιμένουμε φώτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα led ακομη δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα, τουλαχιστον για τα ενυδρεια γλυκου νερου! Δεν εχει λαμπες το ενυδρειο; Τι φυτα λες να βαλεις;

Και νομιζω πως το θεμα επρεπε να ανοιχτει στην κατηγορια του εξοπλισμου και οχι στις αμερικανες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφερθει στην αναλογη κατηγορια...εχει 2 Τ8...Απο φυτα σκεφτομαι να βαλω μονο βαλισνεριες κατα μηκος της πλατης του ενυδρειου και να φτιαξω 2 λοφακια με πετρες για κρυψωνες

Link to comment
Share on other sites

Ε μια χαρα κανεις τη δουλεια σου με δυο Τ8!

Πετρες να εχεις οπωσδηποτε αλλα και ξυλα! Δεν ξερω πως το εννοεις τα λοφακια αλλα μην το κανεις και αφρικανικο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα φτιαξω φωτιστικο για αυτο θελω λεντοτανιες...προς το παρον οι Τ8 ακουμανε στις ακρες του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Oκ αλλα προσεξε γιατι καραδοκουν οι αλγες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το προσεξω..Σ ευχαριστω :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...