Jump to content

Σος Μικροοργανισμος Παρασιτο Σε Εξαρση Στο Ενυδρειο Μου


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μικροοργανισμος/πρωτοζωο ορατος με το ματι (μια λευκη βουλα με κεραιες κ ποδαρακια) που εμφανιστηκε ξαφνικα στο ενυδρειο μου πριν 5 μερες σε μικρο αριθμο σε μια γωνια στον πυθμενα και πλεον πολλαπλασιαστηκε και βρισκεται παντου και σε μεγαλυτερο μεγεθος απο το αρχικο.κινουνται γρηγορα και ειναι γυρω απο τα ξυλα και τα φυτα στον πυθμενα αλλα μερικα απο αυτα ανεβαινουν και λιγο πριν την επιφανεια του νερου.τα ψαρια τα εντοπιζουν και τα κυνηγανε αλλα τα φτυνουν αμεσως.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:63
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):hailea bt 400 με αλλαγμενο σφουγγαρι juwel κομμενο στο μισο απο το μαμα και ο υπολοιπος καδος γεματος siporax mini.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3,5 μηνες.
- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 guppies,2 platies,1 balloon molly,1 assorted molly και 2 chinese algae eaters (4cm) 9 συνολο. επισης 5 assasin snails και ενας αρκετος αριθμος λαθρεπιβατων(οχι σε εξαρση ομως)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φορες την ημερα με 3 τροφες JBL,αλλαγη νερου καθε εβδομαδα με σκουβα βυθου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: τεστ,δεν εχω αλλα προχτες που πηγα ενα ψαρι να το δωσω στο pet shop,ο φιλος εκει μου μετρησε το νερο στο σακουλακι και ολα ηταν ΟΚ.επισης εχω 9 διαφορετικα ηδη φυτων που βοηθανε το νερακι.
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:27
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:ICh στο παρελθον

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Εsha
-Δοσολογία:σταγονες με τη σειρα που αναγραφεται για τα λιτρα μου στις οδηγιες.
-Χρόνος Χρήσης:4 μερες
-Αναλυτική περιγραφή:εχω το φαρμακο esha οποτε επειδη εγραφε πως κανει και για μικροοργανσιμους παρασιτα πωτοζωα θεωρησα να το χορηγησω.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:εχω ανεβασει την θερμοκρασια σταδιακα απο τους 27 βαθμους στους 30,εχω χορηγησει 4 η μερα με σημερα το φαρμακο esha αλλα τα παρασιτα πληθαινουν και δε ξερω τι να κανω για να απομακρυνθουν γιατι ειναι πολυ ενοχλητικα οπτικα.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

σχετικες φωτος

post-59972-0-67746400-1420197892_thumb.jpg

post-59972-0-15316200-1420197894_thumb.jpg

post-59972-0-59595800-1420197895_thumb.jpg

post-59972-0-74878800-1420197896_thumb.jpg

post-59972-0-77040000-1420197899_thumb.jpg

post-59972-0-42804400-1420197902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τη ακριβως ειναι? Σαν σαλιγγαρια?

Εβαλες προσφατα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι σαν σαλιγκαρια,τα σαλιγκαρια που γεννανε τα παρατηρω κολλημενα μεσα σε μεμβρανες μικρες κουκιδες και οταν μεγαλωνουν εχουν κ το κελυφος μια σταλια πχ εβαλα πριν 2 βδομαδες τελευταιο φυτο ενα moss ball. Αυτα ειναι λευκα στρογγυλα και κολυμπανε πολυ γρηγορα και αδεξια και δε ξερω τι να κανω για να εξαφανιστουν και δε βρισκω πουθενα στο φορουμ καποιο αντιστοιχο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Περιεγραψε τα λιγο,εχουν ποδια? Εχουν κεφαλι πως ειναι περιπου,δεν φαινεται τιποτα στις φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@αργυ1 στις φωτος ειναι αυτες οι ασπρες κουκιδες αλλα δεν εχω επαγγελματικο φακο να ζουμαρω τοσο για να φανουνε καλυτερα :(

δε μπορω να διακρινω αν εχουν ποδια πχ κτλ εκτος 2 κεραιες νομιζω αν εχω δει καλα.

@Tsala οχι αυτο του βιντεο σου που φαινεται ειναι αρκετα πιο μεγαλο και με σχημα...

εμενα ειναι πιο μικρα και εκατονταδες και 6η μερα σημερα και δε βλεπω να εξαφανιζονται.

δεν μου απομενει παρα να προσπαθησω να βγαλω ενα βιντεο,ειδικα οταν αναταραζω τον πυθμενα τρελενονται και πανε παντου γιατι βλεπω

πως τα περισσοτερα κινουνται στα χαλικια και μερικα αλλα απλα κολυμπανε σε ολα τα επιπεδα του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως έχεις κάποιο μεγεθυντικό φακό στο σπίτι και προσπάθησε να βγάλεις μία φωτό ή βίντεο με εστίαση όμως.

Αυτές είναι τόσο θαμπές που φαίνονται απλά άσπρα μπαλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παιδια δυστυχως, και η καμερα του iphone 5s θεωρητικα κυμαινεται σε καλα επιπεδα.θα ψαξω για μεγενθυτικο φακο και θα βγαλω γτ ειναι ενοχλητικο πολυ αυτο που εχει δημιουργηθει κ οτι προσπαθησα δεν ειδα καμμια βελτιωση.ειναι η μερα κ αλλαγης νερου σημερα,θα ξεριζωσω τα φυτα και θα προσπαθησω με τη σκουπα να βγαλω αρκετο αριθμο τους

Link to comment
Share on other sites

Μη το τραβάμε πολύ με τα φωτογραφικά, η κάμερα του 5S είναι μια χαρά για τη δουλειά.

Απλά φρόντισε να έχεις καλύτερη εστίαση να μη βγει θαμπό το αντικείμενο, ίσως να μην χρειάζεται να κρατάς πολύ κοντά το τηλέφωνο στο τζάμι για να κάνει εστίαση.

Link to comment
Share on other sites

εκανα καθαρισμο βυθου και στην λεκανη κολυμπαγανε εκατονταδες.μεχρι και με την αποχη αφαιρεσα αρκετα απο αυτα και τα επιασα με το δαχτυλο και τα ζουληξα και υπηρχε καποια αντισταση εννοω οτι ηταν καπως σκληρα σαν οργανισμος.

εβγαλα ενα βιντεο μετα τη σκουπα και φαινονται που κολυμπανε ελπιζω να τα καταλαβει καποιος που ξερει.εν ολιγοις υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο εκτος απο το esha2000 που να αφανιζει τετοια παρασιτα?

επισης στα ξυλα μου βρηκα μερικα εντομα σαν σαρανταποδαρουσες μικρες-μαυρες και σε μερικα χαλικια που αναταραζα!ειναι φυσιολογικα αυτα να υπαρχουν μετα απο 3 μηνες στρωσιματος?

http://youtu.be/gzq5-dXPiuM

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε σαν γονος ψαριου ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε σαν γονος ψαριου ειναι....

στο ενυδρειο μου εχουν γινει 3 γεννες σε 3 μηνες και δεν υπηρχε ποτε αυτο μεσα...

οσους γονους εβλεπα απο το σημειο που ηταν ορατοι στο ματι,δεν εμοιαξαν ποτε με αυτο .

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

οχι βρε, δεν ειναι γοννος..

εγω θα επιμεινω πως ειναι κατι σαν το βιντεο που σου εδειξα...

δηλαδη Seed shrimp ή clam shrimp.. για ψαξτο λιγο..

ξαναριξε μια ματια..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

φιλε τσαλα μοιαζει στον τροπο που σε καποια στιγμη κολυμπαγε.και σε μενα βεβαια μπαινοβγαινουν απο τα χαλικια και παρατηρω πως εχουν μεγαλωσει πλεον,οποτε ισως να ειναι και αυτα του βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι ρε συ... δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο...

αν δεν τα τρωνε τα ψαρια, την εκατσες..μαζι σου κι εγω , γιατι εχω σε γαριδαδικο...

βγαλε τα ψαρια σε εναν κουβα με το φιλτρο και τον θερμοστατη τους, πλυνε πολυ καλα ενυδρειο και χαλικι και ξαναβαλτα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα,αρα ειναι ζημιογονα ε;λογικα αν μεγαλωσουν στο μεγεθος του βιντεο θα ενοχλουν κ ψαρια πχ. Πανω που ξεκιναω και γαριδαδικο κ ηθελα να παρω κλαδεματα για να βαλω κ σε αυτο :( μαλλον με το moss wall μου ηρθανε δεν εξηγιεται αλλιως .ευχαριστω πολυ φιλε μου στην επομενη αλλαγη παω για ξεστημα τοτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ... ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ... ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ;;;

20190508_211502.jpg

20190508_211446.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο, που εχεις μαλλον ειναι αυτο και δες και εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ.18

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ... ΤΟ ΞΕΦΟΡΤΩΘΗΚΑ.. ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ... ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ !!!

20190510_123146.jpg

Έγινε επεξεργασία - TONY76
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...