Jump to content

Στησιμο Γαριδαδικου Και Αποριες Απο Αρχαριο.


Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονια

Χαζευοντας τα ποσταρισματα μελων με γαριδαδικων αποφασισα να στησω κ εγω σιγα σιγα το δικο μου.Τρεχοντας ηδη 3,5 μηνες το πρωτο μου ενυδρειο,εχω ηδη ενθουσιαστει απο το χομπυ και λεω να το προχωρησω κ αλλο.

Αγορασα ενα 20λιτρο ενυδρειο Hailea με το φιλτρακι bt-200 μεσα ( 200λ/Η,3W,>60l max) και την λαμπα οικονομιας 9w που εχει μεσα.Η λαμπα αποτι καταλαβα θα χρειαστει αλλαγη αλλα δε ξερω στο μεγεθος του καπακιου τι να βαλω.

στο φιλτρο τωρα εβαλα σφουγγαρι juwel που ειχα,πεταξα τον καδο με τον ανθρακα και εβαλα μισο siporax mini απο το ενυδρειο μου που τρεχει και αλλο μισο καινουργιο siporax απο συσκευασια.

για τον βυθο πηρα το στρωμα της JBl mandato.αφου το επλυνα κτλ τα εβαλα ολα μεσα,με αντιχλωριο βακτηρια κτλ.στο αλλο μου ενυδρειο εχω 10 διαφορετικα φυτα που μπορω να παρω κλαδεμματα αλλα προσφατα μου εμφανιστηκε

μαλλον το πρωτοζωο clam shrimp και θεωρω ειναι λαθος να τα μεταφερω,συν οτι εχω εναν αρκετο αριθμο λαθρεπιβατων και δε θελω ουτε αυτοι να μεταφερθουν με μεμβρανες αυγων που δεν θα παρατηρησω στη μεταφορα.

οι αποριες μου ειναι οι εξης

-το μονο σημειο που μπορεσα να βαλω το ενυδρειακι ειναι στο κομοδινο μου,διπλα στο κρεβατι.το φιλτρο δυστυχως κανει πολυ φασαρια οποτε θα ειναι...δυσκολο να κοιμηθω.

εχω συνδεσει το σωληνακι του αερα να παιρνει απο το περιβαλλον οποτε κανει κ εξτρα θορυβο λογω της αναρροφησης.υπαρχει καποιο πιο επωνυμο εσωτερικο φιλτρακι να μου προτεινετε

που οντως να εχει αθορυβη λειτουργια?ειδα αρκετα στο νετ αλλα δε ξερω κατα ποσο αθορυβα θα ειναι ωστε να μην με ενοχλουν.η συνδεση με το σωληνακι για να φερνει οξυγονο και να το τιναζει μεσα με το νερο

χρειαζεται στο γαριδαδικο η να το βγαλω κ να υπαρχει απλα η κυκλοφορια απο την αντλια του φιλτρου?

-τα νερα μου να τα αφησω να στρωσουν μια βδομαδα με το μπολι απο το αλλο ενυδρειο και με τα βακτηρια που εριξα κτλ?

-ο βυθος για να στρωθει για γαριδες καιρο τι εννοειτε?πρεπει να υπαρχει πχ καποιο ψαρι μεσα πιο πριν που να δημιουργει καταλοιπα απο το ιδιο αλλα και απο τροφες κτλ?η τα φυτα να εχουν ριζωσει και να δημιουργουν αλλες συνθηκες στοβυθο?αυτο θα ηθελα πολυ να με κατατοπισετε ωστε να μην κανω λαθη οπως στο πρωτο μου ενυδρειο στην αρχη και επισης ποσο καιρο θελει χρονικα πριν βαλω τις γαριδουλες.

- περα απο moss wall και moss ball που θελω να βαλω αλλα και το πολυ ομορφο stargrass,προτεινετε καποιο αλλο φυτο καταλληλο για γαριδαδικο?θελω να δειξει με τον καιρο πολυ πυκνοφυτεμενο!.να προσθεσω πως δε θα βαλω καποιο ψαρι με τις γαριδες.διαβασα πως πρεπει να ναι ευκολα τα φυτα ωστε να μην χρειαζονται λιπασματα για να μην ''ενοχληθουν'' οι γαριδες,σωστα?

-σκεφτομουνα να βαλω κ καποια ριζα ξυλου μικρη οπως στο αλλο μου ενυδρειο αλλα ειναι τοσο μικρουλι το 20λιτρο που θα κοψει πολυ νομιζω.τι λετε?εχω βαλει και 4λιτρα mandato για να δημιουργησω elevation και ο χωρος μικρυνε

-επειδη θελω να βαλω zebra snail,ποσα πρεπει για τα λιτρα μου?να βαλω σαλιγκαρια πριν τις γαριδες τωρα που το στρωνω?οπως και φυτα?

-θα χρειαστω θερμοστατη?κ αν ναι υπαρχει καποιος τοσο μικρος να χωρεσει εκει μεσα?

-λεω να ξεκινησω οταν ολα θα ειναι ετοιμα με το πιο ευκολο ειδος,τις red cherry.ποσες πρεπει να μπουνε μεσα για να αναπαργονται?

Τελος αν καποιος φιλος εντος αθηνα πουλαει κλαδεμματα moss και stragrass,και αργοτερα μπορει να μου πουλησει και red cherry οταν στρωθει,ευπροσδεκτος!!

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας,Νικος.

post-59972-0-43440700-1420537809_thumb.jpg

post-59972-0-57238900-1420537810_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια

Χαζευοντας τα ποσταρισματα μελων με γαριδαδικων αποφασισα να στησω κ εγω σιγα σιγα το δικο μου.Τρεχοντας ηδη 3,5 μηνες το πρωτο μου ενυδρειο,εχω ηδη ενθουσιαστει απο το χομπυ και λεω να το προχωρησω κ αλλο.

Αγορασα ενα 20λιτρο ενυδρειο Hailea με το φιλτρακι bt-200 μεσα ( 200λ/Η,3W,>60l max) και την λαμπα οικονομιας 9w που εχει μεσα.Η λαμπα αποτι καταλαβα θα χρειαστει αλλαγη αλλα δε ξερω στο μεγεθος του καπακιου τι να βαλω.

στο φιλτρο τωρα εβαλα σφουγγαρι juwel που ειχα,πεταξα τον καδο με τον ανθρακα και εβαλα μισο siporax mini απο το ενυδρειο μου που τρεχει και αλλο μισο καινουργιο siporax απο συσκευασια.

για τον βυθο πηρα το στρωμα της JBl mandato.αφου το επλυνα κτλ τα εβαλα ολα μεσα,με αντιχλωριο βακτηρια κτλ.στο αλλο μου ενυδρειο εχω 10 διαφορετικα φυτα που μπορω να παρω κλαδεμματα αλλα προσφατα μου εμφανιστηκε

μαλλον το πρωτοζωο clam shrimp και θεωρω ειναι λαθος να τα μεταφερω,συν οτι εχω εναν αρκετο αριθμο λαθρεπιβατων και δε θελω ουτε αυτοι να μεταφερθουν με μεμβρανες αυγων που δεν θα παρατηρησω στη μεταφορα.

οι αποριες μου ειναι οι εξης

-το μονο σημειο που μπορεσα να βαλω το ενυδρειακι ειναι στο κομοδινο μου,διπλα στο κρεβατι.το φιλτρο δυστυχως κανει πολυ φασαρια οποτε θα ειναι...δυσκολο να κοιμηθω.

εχω συνδεσει το σωληνακι του αερα να παιρνει απο το περιβαλλον οποτε κανει κ εξτρα θορυβο λογω της αναρροφησης.υπαρχει καποιο πιο επωνυμο εσωτερικο φιλτρακι να μου προτεινετε

που οντως να εχει αθορυβη λειτουργια?ειδα αρκετα στο νετ αλλα δε ξερω κατα ποσο αθορυβα θα ειναι ωστε να μην με ενοχλουν.η συνδεση με το σωληνακι για να φερνει οξυγονο και να το τιναζει μεσα με το νερο

χρειαζεται στο γαριδαδικο η να το βγαλω κ να υπαρχει απλα η κυκλοφορια απο την αντλια του φιλτρου? Βγαλε το σωληνακι που εχεις βαλει,δεν χρειαζεσαι,απλα κανε αναταραξη επιφανειας με το φιλτρο.

-τα νερα μου να τα αφησω να στρωσουν μια βδομαδα με το μπολι απο το αλλο ενυδρειο και με τα βακτηρια που εριξα κτλ? Βαλε μπολι λιγο πριν βαλεις τις γαριδες.

-ο βυθος για να στρωθει για γαριδες καιρο τι εννοειτε?πρεπει να υπαρχει πχ καποιο ψαρι μεσα πιο πριν που να δημιουργει καταλοιπα απο το ιδιο αλλα και απο τροφες κτλ?η τα φυτα να εχουν ριζωσει και να δημιουργουν αλλες συνθηκες στοβυθο?αυτο θα ηθελα πολυ να με κατατοπισετε ωστε να μην κανω λαθη οπως στο πρωτο μου ενυδρειο στην αρχη και επισης ποσο καιρο θελει χρονικα πριν βαλω τις γαριδουλες.

Το ενυδρειο θα πρεπει να τρεχει 2 μηνες τουλαχιστον πριν βαλεις τις γαριδες.Οπωτε πετα μεσα μερικους λαθρεπιβατες και ταιζε τους για να αρχισει να στρωνει ο βυθος με οργανικα.

- περα απο moss wall και moss ball που θελω να βαλω αλλα και το πολυ ομορφο stargrass,προτεινετε καποιο αλλο φυτο καταλληλο για γαριδαδικο?θελω να δειξει με τον καιρο πολυ πυκνοφυτεμενο!.να προσθεσω πως δε θα βαλω καποιο ψαρι με τις γαριδες.διαβασα πως πρεπει να ναι ευκολα τα φυτα ωστε να μην χρειαζονται λιπασματα για να μην ''ενοχληθουν'' οι γαριδες,σωστα?

Δεν υπαρχει moss ball,δεν ειναι μοςς αυτο αλλα μπαλα αλγης και μαλιστα η πιο δυσκολη,μη την βαλεις στο ενυδρειο σου γιατι μπορει να γεμισεις και μετα δεν φευγει.Βαλε πολλα ευκολα φυτα

-σκεφτομουνα να βαλω κ καποια ριζα ξυλου μικρη οπως στο αλλο μου ενυδρειο αλλα ειναι τοσο μικρουλι το 20λιτρο που θα κοψει πολυ νομιζω.τι λετε?εχω βαλει και 4λιτρα mandato για να δημιουργησω elevation και ο χωρος μικρυνε Βαλε μια μικρη ριζα για να δεσεις και τη μοςς πανω.

-επειδη θελω να βαλω zebra snail,ποσα πρεπει για τα λιτρα μου?να βαλω σαλιγκαρια πριν τις γαριδες τωρα που το στρωνω?οπως και φυτα? Σε τοσα λιγα λιτρα εγω δεν θα εβαζα

-θα χρειαστω θερμοστατη?κ αν ναι υπαρχει καποιος τοσο μικρος να χωρεσει εκει μεσα? Ναι θα χρειαστεις.Παρε εναν 25αρι

-λεω να ξεκινησω οταν ολα θα ειναι ετοιμα με το πιο ευκολο ειδος,τις red cherry.ποσες πρεπει να μπουνε μεσα για να αναπαργονται? Οταν ειναι ετοιμο το ενυδρειο,ξεκινα με καμια 10αρια

Τελος αν καποιος φιλος εντος αθηνα πουλαει κλαδεμματα moss και stragrass,και αργοτερα μπορει να μου πουλησει και red cherry οταν στρωθει,ευπροσδεκτος!!

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας,Νικος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@rastafarian ευχαριστω για τις απαντησεις σου.!

2-3 αποριες στις απαντησεις σου.

το φιλτρο δεν ειχε spray bar οπως το μεγαλυτερο του που εχω στο αλλο μου ενυδρειο.αλλα αν το κανω spraybar η βρω κατι τετοιο,χανω το θεμα της φασαριας που εγραψα,θελω να ειναι οσο γινεται πιο αθορυβο λογω σημειου που τοποθετηθηκε.

θελω να βρω ενα πιο επωνυμο/ακριβο που να κανει σωστη δουλιτσα στην οξυγονωση και να ειναι αθορυβο.

-moss ball ναι εννουσα τη cladophora aegagropila.ωραια αρα εκτος σχεδιου αυτη,οποτε κανονικη moss να αναριχηθει/δεσει σε μικρη ριζα :)

-τελος,στο 63αρι μου ενυδρειο οταν μου δωσαν απο το πετ σοπ 4 μεγαλους λαθρεπιβατες δεν πιστευα πως μετα απο σχεδον 4 μηνες θα ειχα εκατονταδες παντου και να μου τρωνε τα φυτα.το αντιμετωπισα βεβαια μειωνοντας ταισμα,

αφαιροντας με το χερι καθημερινα και βαζοντας 5 helena μεσα.Οποτε,να βαλω 2-3 ψιλομεγαλα λαθρεπηβατακια μεσα?απλα φοβαμαι μη γινουν κ στο 20λιτρο τοσα πολλα και εχω θεμα μετα.εκτος αν βαλω και ενα helena πχ.αν δε βαλω helenα,zebra snail

δλδ 1-2 με τιποτα ε?

-τοτε να ξεκινησω απο σημερα να βαζω μερικα απο τα κλαδεματα μου?

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

@rastafarian ευχαριστω για τις απαντησεις σου.!

2-3 αποριες στις απαντησεις σου.

το φιλτρο δεν ειχε spray bar οπως το μεγαλυτερο του που εχω στο αλλο μου ενυδρειο.αλλα αν το κανω spraybar η βρω κατι τετοιο,χανω το θεμα της φασαριας που εγραψα,θελω να ειναι οσο γινεται πιο αθορυβο λογω σημειου που τοποθετηθηκε.

θελω να βρω ενα πιο επωνυμο/ακριβο που να κανει σωστη δουλιτσα στην οξυγονωση και να ειναι αθορυβο.

Δεν χρειαζεσαι ακριβο φιλτρο για τις γαριδες,φτιαξε ενα spray bar σ αυτο που εχεις και εισαι μια χαρα.Θα σου ελεγα να παρεις ενα κρεμαστο φιλτρο αλλα εχεις καπακι και δεν μπορεις να το βαλεις.

-moss ball ναι εννουσα τη cladophora aegagropila.ωραια αρα εκτος σχεδιου αυτη,οποτε κανονικη moss να αναριχηθει/δεσει σε μικρη ριζα :)

-τελος,στο 63αρι μου ενυδρειο οταν μου δωσαν απο το πετ σοπ 4 μεγαλους λαθρεπιβατες δεν πιστευα πως μετα απο σχεδον 4 μηνες θα ειχα εκατονταδες παντου και να μου τρωνε τα φυτα.το αντιμετωπισα βεβαια μειωνοντας ταισμα,

αφαιροντας με το χερι καθημερινα και βαζοντας 5 helena μεσα.Οποτε,να βαλω 2-3 ψιλομεγαλα λαθρεπηβατακια μεσα?απλα φοβαμαι μη γινουν κ στο 20λιτρο τοσα πολλα και εχω θεμα μετα.εκτος αν βαλω και ενα helena πχ.αν δε βαλω helenα,zebra snail

δλδ 1-2 με τιποτα ε?

Οι λαθρεπιβατες,δεν τρωνε φυτα,κατι αλλο γινετε με τα φυτα σου.

Βαλε μερικους λαθρεπιβατες και αργοτερα βαζεις και 1-2 helena για να κρατησεις τον πλυθησμο χαμηλα.

-τοτε να ξεκινησω απο σημερα να βαζω μερικα απο τα κλαδεματα μου?

Ναι μπορεις.Προσπαθησε να εχεις τελειωσει με τα φυτεματα και με την τοποθετηση της ριζας πριν μπουν οι γαριδες,οσο πιο λιγα πραγματα κανεις μετα τοσο καλυτερα.

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα τις συμβουλες σου

εβαλα μερικα λαθρεπιβατακια,εβαλα κ ενα ξυλο απο το αλλο μου ενυδρειο και εδεσα moss που πηρα και πηρα κ ενα κλαδεματακι απο την bacopa μου.προσθεσα και μια cladophora που περισσευε απο το αλλο.

ευτυχως βρηκα ενα επωνυμο φιλτρο μικρο μεν αλλα τελειως αθορυβο στη λειτουργια του (!) και με μεγαλο χωρο εσωτερικα οποτε μετεφερα και το μπολι μου αμεσα.ειμαι στην αναμονη να βρω stargrass και cryptocorina και κανενα αλλο

πυκνο φυτο ωστε να τελειωνω με την πανιδα.

δεν μπορω να βρω ομως 25W θερμοστατη ακομα.οι red cherry σε τι θερμοκρασια ειναι οκ?επισης η λαμπα με τον χρονοδιακοπτη ποσες ωρες να ρυθμιστει,8?

post-59972-0-22958600-1420643067_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα.

Το φιλτρο που εχεις παρει,πρεπει να βαλεις τουλι για να μη σου ρουφαει τον γοννο απο τις γαριδες.

Η bacopa και το stargrass δεν κανουν για το ενυδρειο σου,γινονται πολυ μεγαλα.Προτειμισε φυτα που δεν μεγαλωνουν πολυ γιατι θα στο πνιξουν.

Θερμοστατη για το χειμωνα θα χρειαστεις οπωσδηποτε.Οι θερμοκρασιες που αντεχουν ειναι απο 21-27,28

Το φως αστο ανοιχτο για 8 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη 25αρη αγόρασα πρόσφατα απο aquario και είχε αρκετούς ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

τον μικρουλη με τα 10ε φιλε?μηπως τον πηρες απο το καταστημα αμαρουσιου?

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα τις συμβουλες σου

εβαλα μερικα λαθρεπιβατακια,εβαλα κ ενα ξυλο απο το αλλο μου ενυδρειο και εδεσα moss που πηρα και πηρα κ ενα κλαδεματακι απο την bacopa μου.προσθεσα και μια cladophora που περισσευε απο το αλλο.

ευτυχως βρηκα ενα επωνυμο φιλτρο μικρο μεν αλλα τελειως αθορυβο στη λειτουργια του (!) και με μεγαλο χωρο εσωτερικα οποτε μετεφερα και το μπολι μου αμεσα.ειμαι στην αναμονη να βρω stargrass και cryptocorina και κανενα αλλο

πυκνο φυτο ωστε να τελειωνω με την πανιδα.

δεν μπορω να βρω ομως 25W θερμοστατη ακομα.οι red cherry σε τι θερμοκρασια ειναι οκ?επισης η λαμπα με τον χρονοδιακοπτη ποσες ωρες να ρυθμιστει,8?

Δεν νομιζω να ακολουθησε τις συμβουλες του παιδιου , βλέπω μια μπαλα αλγης μεσα στο ενυδρειο σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μια cladophora στο πιο μεγαλο μου ενυδρειο και δε μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα εως τωρα,βεβαια καθαριζω σχολαστικα,αλλαγες κτλ.

Τωρα επειδη ακομα δεν εχω βρει τα υπολοιπα φυτα που θελω την εβαλα μηπως κ δημιουργησει καλυτερο "κλιμα" προσωρινα και μετα θα την εβγαζα ουτως η αλλως.αλλα για να λεω κ αληθεια στο πολυ γνωστο μαγαζι του κεντρου που την πηρα σε ολα του τα γαριδαδικα ειχε μεσα cladophora ,και μονο μεσα σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

μια βασικη ερωτηση που ξεχασα να σας κανω φιλοι μου

μεχρι να βαλω τις γαριδες,να κανω η οχι αλλαγη νερου 30% καθε εβδομαδα??επισης μηπως επρεπε να χα ξεκινησει το στρωσιμο 3-4 μερες με ανθρακα και μετα να εβαζα το μπολι με βιολογικο κτλ?

η απλα αφηνω αυτο το νερο εως τη μερα που τις βαλω και μετα ξεκιναω τις αλλαγες καθε εβδομαδα?

επισης διαβασα σε εναν οδηγο της sera πως μαζι με ξυλο φυτα κτλ καλο θα ηταν να μπει ενα βραχακι με τρυπες κτλ.

το σκεφτομουνα γιατι θα μπορουσα να κρυψω τον θερμοστατη που εβαλα χτες και το φιλτρο (ψαχνω τουλι πρασινο γιαυτο δεν εχω βαλει ακομα @ρασταφαριαν :) )να το κρυψω πισω απο το ξυλο σε οριζοντια θεση,οποτε να εχω ενα πιο ομορφο αποτελεσμα και με τα υπολοιπα φυτα που θα προσθεσω.βεβαια θα μειωσει τα καθαρα λιτρα ετσι

post-59972-0-14392000-1420910225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κανεις καμια αλλαγη τωρα,αστο να τρεξει το ενυδρειο ετσι,απλα ταιζε τα σαλιγκαρια.

Εχεις μπολιασει απο τωρα?

Αλλαγη θα κανεις πριν μπουν οι γαριδες.

Πετρα βαλε αν θες,αλλα βαλε καμια λαβας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

ταιζω τα σαλιγκαρια λιγες νιφαδες καθε βραδυ και καθε 2 μερες πεταω μια ταμπλετα για πλεκο η οποια διαλυεται και την τρωνε,παρολα αυτα δεν εχουν πολλαπλασιαστει ακομα εδω και 5 μερες.

ναι μπολιασα απο την πρωτη μερα 50% siporax mini (τρεχει 4 μηνες,μετρησεις οκ)

Οποτε αλλαγη μια μερα πριν τις βαλω ας πουμε?

Ηφαιστειογενη ομορφη πετρα (μαυρη)απο σαντορινη με τρυπες κτλ αν την βρασω αρκετες φορες να τη βαλω?φοβαμαι ομως μην αποβαλλει θειο κτλ στο περασμα του χρονου.

Και κατι τελευταιο,μολις βαλω απο δευτερα τα υπολοιπα 2-3 φυτα που θελω να βαλω λιπασμα για να αναπτυχθουν οσα θα εχω μεσα?διαβασα πως λιπασμα και γαριδες δεν πανε μαζι οποτε σκεφτηκα μεχρι να ρθει ο καιρος να

τις βαλω,να βαζω λιπασμα κανονικα και μετα τελος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

ταιζω τα σαλιγκαρια λιγες νιφαδες καθε βραδυ και καθε 2 μερες πεταω μια ταμπλετα για πλεκο η οποια διαλυεται και την τρωνε,παρολα αυτα δεν εχουν πολλαπλασιαστει ακομα εδω και 5 μερες.

ναι μπολιασα απο την πρωτη μερα 50% siporax mini (τρεχει 4 μηνες,μετρησεις οκ)

Οποτε αλλαγη μια μερα πριν τις βαλω ας πουμε?

Ηφαιστειογενη ομορφη πετρα (μαυρη)απο σαντορινη με τρυπες κτλ αν την βρασω αρκετες φορες να τη βαλω?φοβαμαι ομως μην αποβαλλει θειο κτλ στο περασμα του χρονου.

Και κατι τελευταιο,μολις βαλω απο δευτερα τα υπολοιπα 2-3 φυτα που θελω να βαλω λιπασμα για να αναπτυχθουν οσα θα εχω μεσα?διαβασα πως λιπασμα και γαριδες δεν πανε μαζι οποτε σκεφτηκα μεχρι να ρθει ο καιρος να

τις βαλω,να βαζω λιπασμα κανονικα και μετα τελος.

Μπορει να χρειαστει να ξαναμπολιασεις πριν βαλεις τις γαριδες.Αυτο θα στο δειξουν οι μετρησεις που θα κανεις πριν μπουν οι γαριδες.

Αλλαγη ναι,μια μερα πριν μπουν οι γαριδες.

Για την πετρα που λες,δεν ξερω αν κανει.Εγω εχω λαβα που αγορασα απο μαγαζι με ειδη κηπου.

Λιπασμα δεν θα ριξεις καθολου τωρα.Οταν θα ξεκινησεις τις αλλαγες νερου,θα ξεκινησεις και το λιπασμα αλλα θα ριχνεις ελαχιστο γενικο,τιποτα αλλο δεν χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα,

πριν απο 2 μερες εβαλα τις πρωτες 12 red cherry απο τον φιλο @Kampy.να σημειωσω πως απο την πρωτη εβδομαδα του στρωσιματος εβαλα ενα κοπαδακι 6 rasboras briggitae καθως επαγγελματιας του χωρου μου τονισε πως ειναι ιδανικοι συγκατικοι για τις red cherry αλλα και να βοηθησουν λιγο στο στρωσιμο.(το φιλτρο μου ειχε μπολιαστει απο τη πρωτη μερα με βιολογικο υλικο κτλ)

μαζι σε αυτη τη προσπαθεια δεκαδες λαθρεπιβατες που πολλαπλασιαστηκαν καθως και 2 helena.οσο αφορα την πανιδα προστεθηκαν αρκετα ακομα φυτα δημιουργοντας ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα.

αφου την προηγουμενη ειχα κανει αλλαγη νερου και εγινε η μεταγγιση 2 ωρων στοικα,(θερμοκρασια 26 βαθμους,το φιλτρο κανει πολυ καλη αναταραξη με πολυ οξυγονο να παρεχει)με κλειστα φωτα εως το τελος της ημερας.παρατηρωντας λοιπον τις γαριδουλες απο την στιγμη που μπηκανε το απογευμα του σαββατου εως χτες το βραδυ πριν κοιμηθω,ηταν πολυ ευδιαθετες και κολυμπαγαν δεξια αριστερα,πιανοντας δουλεια στον πυθμενα η στην αλγη που υπηρχε σε διαφορα φυτα πχ.αλλες κρυβοντουσαν στις μοςς αλλες στα ξυλα μπαινοβγαινανε κτλ.

σημερα το πρωι ξυπνησα και ειδα 5 πεθαμενες,2 να σπαρταρανε αναποδα και 2 να την εχουν τυλιξει τα helena και να τις τρωνε,υποθετω πρεπει να ηταν νεκρες αυτες.τις υπολοιπες 3 δεν τις βλεπω αλαλ υποθετω οτι μαλλον ειχαν ιδια καταληξη.εκανα αμεσα μια αλλαγη νερου παλι (καθε δευτερα κανω εξαλλου) και περιμενω μηπως δω τις αλλες και σωθουν.τα ψαρια μου φυσικα δεν εχουν επηρρεαστει απο κατι και τα 6 ειναι ακεραια.

Εχει ιδεα κανεις τι μπορει να συνεβη?τεστ δεν εχω,σκεφτομαι να παρω σημερα τα στικακια καθως για τα αλλα δεν βγαινω,

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

Χωρις τεστ δεν μπορουμε να πουμε κατι.

Καλυτερα να παρεις υγρα τεστ γιατι τα στικς δεν ειναι αξιοπιστα.Παρε για αμμωνια,νο2 και νο3.

Link to comment
Share on other sites

για αρχη πηρα ενα υγρο τεστ αμμωνιας.το εκανα και μου βγηκε 0.τις επομενες μερες θα παρω και ph,σκληροτητα και ΝΟ2.

πλεον και οι 12 πεθανανε και οσες ειδα,καθε μερα αναποδογυριζε και απο μια.εν τελη μετα τη 3η μερα εχανα μια γαριδα καθε μια μερα.

μου κανει εντυπωση γτ πχ οχι ολες μαζι αλλα μια καθε μερα ενω οι υπολοιπες συμπεριφεροντουσαν κανονικα στο ενυδρειο. αλγη και ''φαγητο'' στον βυθο υπαρχει,

θελω να πιστευω οτι τα helena κανουνε επιθεση σε αβοηθητες και αρρωστες red cherry αλλιως θα πρεπει να τα βγαλω αν και διαβαζω πως ολοι τα εχουνε μαζι απροβληματιστα.

η θερμοκρασια σταθερη.θα ξαναπροσπαθησω σε εναν μηνα ακριβως ωστε να εχει στρωθει καλυτερα το φιλτρακι.

Link to comment
Share on other sites

Μας νοιαζει περισσοτερο το τεστ για νο2 και νο3.Οι γαριδες ειναι ευαισθητες σε νιτρικα και νιτρωδη.

Οι σκληροτητες μας νοιαζουν σε περιπτωση που εχουμε μαλακο νερο και δεν μπορουν να κανουν εκδυση οι γαριδες και πεθαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.εκδυση καναν αρκετες απο τη 2η μερα κιολας.οποτε παιρνω κ τα λοιπα τεστ και μετραω οταν αλλαξω νερο μια μερα πριν βαλω τις επομενες;

Θερμοκρασια την εριξα στους 24.ειναι οκ η θελει πιο πολυ;τελος αν το φιλτρο το εχω βυθισμενο μεσα οταν κοιμαμαι υπαρχει περιπτωση το βραδυ να μην οξυγονωθουν;(το ενυδρειο ειναι λιγα εκατοστα πιο διπλα απο το μαξιλαρι μου!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πλεον το γαριδαδικο τρεχει 4 μηνες ακριβως,εδω και ενα μηνα εχω βαλει 4 ενηλικες αμανο και δεν ειχα κανενα προβλημα οπως στην αρχη με τις red cherry που τις εχασα σε 2 μερες.απο φυτα οι ποικιλιες ειναι πλεον στις 9 και καθε 10 μερες αναγκαζομαι να κλαδευω γιατι γινεται ζουγκλα και χωρις λιπασμα! πριν τις αμανο εβαλα 4 emperor tetra που κανουνε παρεα στα 3 rasboraκια,και γενικα το ενυδρειο δουλευει αψογα πλεον :) μπηκε ομως το μικροβιο και τωρα θελω να το αλλαξω σε 30αρι η 40αρι.

post-59972-0-45271800-1428741956_thumb.jpg

post-59972-0-15333800-1428741959_thumb.jpg

post-59972-0-94577800-1428741961_thumb.jpg

post-59972-0-02730100-1428741965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις βαλει,δυστυχως δεν κανουν για το ενυδρειο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χτες δυστυχως εχασα,καμμια 15αρια red chery και 2 απο τις 5 αμανο μου.πανικοβλητος εκανα μετρησεις και ηταν ολα οκ.δεν παρατηρησα ομως τη θερμοκρασια.29,5 βαθμοι ενω κρατιοταν τοσο καιρο στους 25,5.το ενυδρειο δεν εχει ανεμιστηρες γιατι εχει καπακι μικρο και στη μεση λαμπα οποτε δε μπορω να τρυπησω καπου.αυτο που κανω ειναι απλα να αφηνω το πορτακι απο το καπακι ανοιχτο για να αεριζεται.βρισκεται σε πολυ σκιερο μερος,το δωματιο ειναι ισογειο με κηπο και ηλιος δεν μπαινει ποτε στο δωματιο και απο τοτε που μπηκε το καλοκαιρι η θερμοκρασια εμενε σταθερη 25,5 μαξιμουμ 26.τωρα εκτος απο το να το αφησω αυτο το ενυδρειακι και να παω σε ενα καινουργιο 30λτρ ανοιχτο απο πανω ωστε να βαλω ανεμιστηρες,τι αλλη επιλογη εχω?προς το παρον εχω το καπακι ολο ανοιχτο αλλα το φως δεν ειναι πανω απο τα φυτα οποτε εχω μειωμενο φωτισμο μεν αλλα η θερμοκρασια επεσε απο 29,5 σε 26,5.τωρα το ενυδρειο εχει 1 red cherry,3 σκληροπυρηνικες αμανο 4,5 cm,3 zebra,2 tylomelania μικρα,και καμμια 30αρια κοκκινα ramshorn.σκεφτομουνα να μετακομισω τις αμανο στο μεγαλο μου ενυδρειο(εχει μικρα σκαλαρια,οι αμανο ειναι σχεδον τελικο μεγεθος,συζητηθηκε οτι δε θα τις πειραξουν)και τα 2 τυλομελανια και τα zebra αλλα εχω δεκαδες helena και φοβαμαι μηπως τα φανε αν και κατα πολυ μεγαλυτερα,

Link to comment
Share on other sites

Μια προσωρινή λύση ειναι αυτό

http://www.petsupermarket.gr/2892/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sunsun-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9-7w-large.html

 

Δεν είναι wow, αλλά θα βοηθήσει

 

Σε πιο μεγάλο ενυδρείο οι συνθήκες μεταβάλλονται σταδιακά (και λιγότερο) από ότι σε ένα μικρό ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...