Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

On 21/5/2018 at 2:22 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Φιλαρακι χαετο οπότε θες σφύρα μου.Τωρα για τα πέλλετ σου έχω ξαναπεί πρόσθετε μέχρι να βρεις την άκριτη ποσότητα που χρειάζεσε.

Το ενυδρειο αν και στο αυτόματο το βλέπω μια χαρα.Μη σκας όλα γίνονται και στο στάδιο που είσαι αλλάζει και γρήγορα.Λιγο διατομικη βλέπω η οποία είναι επάνω στην αλλαγη.Δυναμωσε το skiming 

 

 

Νικο αν και τα εχουμε πει πολλες φορες καποια πραγματα δεν λειτουργουν παντα σε ολα τα ενυδρεια.

 

Η χαετο σε μενα λειτουργουσε ενω σε αλλους οχι , τα πελλετς σε αλλους λειτουργουν σε μενα οχι!

 

Τα νιτρικα μου ηταν χαμηλα και γενικα ειμαι προσεχτικός πλέων με τις τροφες. Θα περιμενα με 250μλ πελλετς τουλάχιστον να κρατήσουν τις τιμες !

 

Τεσπα εβαλα αλλα 50μλ να φτασω στα 300 και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2018 at 11:49 ΜΜ, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Διονύση απλα υπέροχο οσο για τα νιτρικα και τα κοραλλακια σου ξερεις εσυ τι θα κανείς το εχεις αυτο εχεις αποδείξει και παιρνουμε και εμεις οι καινούργιοι παραδειγματα απο εσενα!

 

 

Να εισαι καλά Μιχαλιό μου!

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2018 at 11:37 ΜΜ, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Φίλε παρ'όλη την αύξηση των νιτρικών, το ενυδρείο σου δείχνει πανέμορφο! Για τα λίτρα σου θεωρώ ότι δεν έχεις υπερβολική ιχθυοφόρτιση. Τώρα αυτό με τη χαέτο είναι πραγματικά ανεξήγητο. Και αυτή που μου είχες δώσει έλιωσε. Ίσως να μην είναι τυχαίο που χάλασε σε δύο διαφορετικά ενυδρεία. Ήταν η πιο πλούσια χαέτο που είχα δει ποτέ. Τα φωσφορικά έχουν ανέβει και αυτά;  Τέλος πάντον όπως σωστά είπες πριν μπλέξεις με προβιοτικές που θέλουν και καθημερινή ενασχόληση, ένα καλύτερο σκίμμερ πιστεύω επιβάλεται πλέον. Τα κοράλλια σου έχουν γίνει θηρία και μάλλον το d500  δεν επαρκεί.

 

Λουκα ευχαριστώ φιλε!

 

Η ιχθυοφορτηση που λες ωντως δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλα για ενα ενυδρειο SPS που θελει πολυ χαμηλα θρεπτικα ειναι πονοκέφαλος!

 

Την χαετο την ειχα πολλα χρονια και εχουν παρει πολλα ενυδρεία ομως κάποια στιγμη μπορει να μην εχει τον κατάλληλο φωτισμό ή την κατάλληλη κυκλοφορία και πεθαίνει!

 

Εμένα εμεινε χωρις θρεπτικά αρκετο καιρο που ημουν χωρις νιτρικά / φωσφορικά και την πηρε η κατω βολτα!

 

Γενικα δεν προβληματίζομαι τοσο για τις τιμές οσο οτι δεν μου επιτρέπουν να ταισω κάποια προσθετά τα κοραλλια!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

να ρωτήσω λίγο κάτι απο περιέργεια το ενυδρείο είναι έτσι σκοτεινό ή η φωτογραφία βγήκε έτσι;

 

Χρηστο η φωτογραφια ειναι λιγο πριν κλεισουνε τα φωτα ! 

Ειναι στην χαμηλη ενταση!

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, βασικά ρωτώ γιατί ένας λόγος που δεν έχω θαλασσινό είναι ότι με ενοχλεί το έντονο ψυχρώ μπλε χρώμα που έχουν τα ενυδρεία σε συνδυασμό με την έντονη κοραλίνη, αλλά στο δικό σου αυτά δεν τα βλέπω και για αυτό μου κίνησε το ενδιαφέρων καθότι ένα τέτοιο θαλασσινό θα μπορούσα να έχω :)

 

Γενικά με αρέσει η αρμονία των χρωμάτων και όχι τα πολύ παρδαλά και φορτωμένα στησίματα κάτι που εσύ το έκανες έτσι όπως εγώ φανταζόμουν το δικό μου θαλασσινό αν είχα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Λουκα ευχαριστώ φιλε!

 

Η ιχθυοφορτηση που λες ωντως δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλα για ενα ενυδρειο SPS που θελει πολυ χαμηλα θρεπτικα ειναι πονοκέφαλος!

 

Την χαετο την ειχα πολλα χρονια και εχουν παρει πολλα ενυδρεία ομως κάποια στιγμη μπορει να μην εχει τον κατάλληλο φωτισμό ή την κατάλληλη κυκλοφορία και πεθαίνει!

 

Εμένα εμεινε χωρις θρεπτικά αρκετο καιρο που ημουν χωρις νιτρικά / φωσφορικά και την πηρε η κατω βολτα!

 

Γενικα δεν προβληματίζομαι τοσο για τις τιμές οσο οτι δεν μου επιτρέπουν να ταισω κάποια προσθετά τα κοραλλια!

Βρε τι άλλο να τα ταϊσεις τα κοράλλια; Θηρία είναι, σε λίγο θα φάνε αυτά εσένα!

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2018 at 3:18 ΜΜ, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Βρε τι άλλο να τα ταϊσεις τα κοράλλια; Θηρία είναι, σε λίγο θα φάνε αυτά εσένα!

 

Η μια θεωρια λεει οτι αν εχεις θρεπτικά στην στυλη του νερου δεν χρειάζεται να ταισεις.

 

Θα συμφωνισω εν μερει , με αυτο . Ομως τα θρεπτικα που εχεις που προέρχονται απο τους ρυπους των ψαριων δεν περιεχουν ολα τα ιχνοστοιχεια και τις βιταμινες που χρειαζονται .

 

Γι αυτο θελω πιο χαμηλα θρεπτικα ωστε να μπορω να τους δινω καποια προσθετα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fishbone! said:

 

Η μια θεωρια λεει οτι αν εχεις θρεπτικά στην στυλη του νερου δεν χρειάζεται να ταισεις.

 

Θα συμφωνισω εν μερει , με αυτο . Ομως τα θρεπτικα που εχεις που προέρχονται απο τους ρυπους των ψαριων δεν περιεχουν ολα τα ιχνοστοιχεια και τις βιταμινες που χρειαζονται .

 

Γι αυτο θελω πιο χαμηλα θρεπτικα ωστε να μπορω να τους δινω καποια προσθετα!

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο 

Link to comment
Share on other sites

Οπως σας υποσχέθηκα θα σας πω για ενα αλλο θεμα /πρόβλημα που με απασχόλησε τον τελευταιο καιρό! 

 

Στην αρχη έβλεπα τα κοραλια να φτιάχνουν βασεις και να απλώνουν στα βράχια.20180521_212214.thumb.jpg.a287d23400815a7b2d116fd2e790d92b.jpg

Αυτο δεν με χάλαγε διοτι ειναι υγειες να φτιαχνει βαση το κοραλι και μετα να αναπτύσσεται!

( Φωτο ειναι απο μια ακροπορα tricolore ,αν δεν κανω λαθος το ονομα)

 

 

Παρατηρούσα ενα αλλο αγαπημένο κοραλι stylopora που ενω αναπτυσσόταν κανονικα αρχησε τον τελευταίους μηνες να γινεται σαν ομπρέλα!20180521_212202.thumb.jpg.04cbfe83d5ec610c76beac7a1d6b372b.jpg

 

 

 

Επομενο μια Slyme  που φτιάχνει παντου κλαδιά σταματάει να παίρνει σε υψος και ολα τα κλαδιά ανοίγουν στο πλάι!20180521_212008.thumb.jpg.2056d2277ba7bd67cbfd7cce0bd8a5e3.jpg

 

 

 

και εκει που σιγουρευτικα οτι υπαρχει προβλημα ειναι με τισ μοντιπορες, ενα απο τα πιο ευκολα SPS .

Οπως θα δειτε στο κοκκινο plate το ασπρο κοματι περιμετρικα του κοραλιου που συμενει αναπτυξη ειναι τεραστιο που σε σημεια φτανει και του 3 ποντους!20180404_214251.thumb.jpg.13c916fba30366dd90084db04c4d33ef.jpg

Αυτο δεν ειναι φυσιολογικό! Το λευκο κοματι που εχω σημειώσει σε διαφορα σημεια αναπτύσσετε με πολυ γρήγορους ρυθμους χωρις πολύποδες ! Αυτο ναι μεν δεν δημιουργεί προβλημα στο κοραλι αλλα μπορει να νεκρώσει το σημειο λογω οτι δεν τρεφεται.

Στο πισω κομμάτι της φωτο θα παρατηρήσετε την ιδια μοντιπορα plate (μπλε μαρκαρισμα ) ποσο διαφορετικά αναπτύσσεται!

Το σημειο του ενυδρειου αυτο ειναι πολυ σκοτεινό λογω οτι ειναι ακρη , εχει τισ κοντρες και μια γεμάτη φραγκιερα!20180404_220029.thumb.jpg.fc1f23d65fd400cd1ea00ac1f1509b3e.jpg

Δες τε ποσο σωστά και ομορφα αναπτύσσεται που ενσωματώνει το τζαμι και προεκτείνεται!

 

 

Εκει ειναι που κατάλαβα σίγουρα οτι εχω θεμα με τον φωτισμό:skydive:!!!

 

Οπως γνωρίζεται το φωτιστικο το εχω φτιάξει μονος μου και γενικα εχω ψαχτει πολυ με το θεμα!

 

Ειναι ενα υβριδικό με 3watta led και 5 Τ5 ! 

 

Το πρόβλημα ή οπως θέλετε το λετε, ειναι οτι ειναι πολυ δυνατό σαν φωτιστικό που ναι μεν καποιος θα ελεγε οτι τα 340 βαττ ονομαστικη κατανάλωση δεν ειναι τοσο μεγαλη σε

 

ενα ενυδρειο 500 λιτρων ομως η πραγματικότητα ειναι οτι εχει μεγαλη ενταση!

 

Αν η ποιότητα του νερου και οι ροεες μου δεν ηταν καλες θα μπορουσε να δημιουργηθεί σοβαρο πρόβλημα στα κοραλια!

 

Βεβαια η λυση ηταν εύκολη και απλα μείωσα τις ωρες λειτουργίας και την ένταση και το αποτέλεσμα δειχνει ικανοποιητικό:jig:!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή διαβάζοντας ξανά το προηγούμενο ποσταρισμα μου δεν είμαι σίγουρος ότι καταλάβατε πολύ το νόημα του ( και εγώ κάπου το έχασα :hehe)

Θα κλείσω λέγοντας ότι πρέπει να κατανοούμε το ενυδρείο μας βλέποντας το . Ο φωτισμός είναι ένα πολύ σύνθετο θέμα που απαιτεί πολύ μελέτη και στην κατασκευή του άλλα και μετά στη λειτουργία του.

Μην παραμηθιαζομαστε διαβάζοντας μόνο τα βαττ θεωρώντας ότι είναι η απόλυτη ένδειξη.  Ένα φωτιστικό πρέπει να το δούμε σε λειτουργία σε διάφορα ενυδρεία πριν το αγοράσουμε.

Όσο γι εμάς που μας αρέσει το DIY πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί στο τι προτείνουμε στους άλλους άλλα και πως δουλεύουμε τα κατασκεύασμα μας .

Ελπίζω να βοήθησα λίγο τώρα. 

Μπορώ και Καλύτερα :usd:!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διονύση εχω διαβάσει οτιδήποτε εχεις γράψει και με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ.

Εχω βάλει  2 led φωτιστικά <china 160w > που έχουν 2 κανάλια <ένα λευκο με διάφορα κιτρινα κόκκινα μοβ λαμπάκια >  και ένα μπλε.

Μπορείς να τους δώσεις  τιμή από 1 εως 250 <που είναι το full>

Εγω τα δουλεύω 50 λευκό  200 μπλε το ακους λογικό ?λαθος? να τραβήξω την πρίζα ?

Προσπαθώ να καταλάβω πόσο δυνατά πρέπει να δουλέψουν.

Όταν θα δω τα κοράλλια να φορανε γυαλιά ηλίου  και να προσπαθούν να κρυφτούν από το φωτιστικό θα καταλάβω ότι εχω πολύ φως.

Το θέμα μου όμως είναι πως θα καταλάβω ποια είναι η σωστή ένταση τωρα που είναι μικρά ώστε να τα βοηθώ να αναπτυχτούν ….μετα αν καταφέρω να τα κάνω να μεγαλώνουν θα τα βάλω να κάνουν τούμπες.

Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις γνώσεις σου και μάλιστα με φωτο γιατί μόνο ετσι καταλαβαίνουμε εμεις οι φρέσκοι .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εχω ψαξει το θεμα  του φωτισμου στα reef και εχω ΄΄δουλεψει΄΄και Τ5 φωτιστικα αλλα και φωτιστικα led , εργοστασικα και Diy , εχω να πω οτι το προβλημα που λες οτι αντιμετωπιζεις δεν ειναι στην ενταση αλλα στο   ΦΑΣΜΑ . 

Για να γινω πιο συγκεκριμενος , τα κοραλλια σαν φωτοσυνθετικοι οργανισμοι αναπτυσονται οταν ΄΄τρεφονται ΄΄με το σωστο φασμα φωτισμου δηλαδη τα καταλληλα nm (nanometer) που χρειαζονται στη φωτοσυνθεση τους τα συστατικα του κοραλλιου.

τα συστατικά αυτά είναι
1. chrorophyll A1
2. Chrorophyll B1
3. Violaxanthin 1
4. B Carotene 1
5. Lutein 1
6. chrorophyll A2
7. Chrorophyll B2
8. B Carotene 2
9. Violaxanthin 2
10.Violaxanthin 3 και
11.Lutein 2

τΟ chrorophyll A1 θέλει τα 417 nm για να αυξηθεί
το Chrorophyll B1 θέλει τα 436 nm
το Violaxanthin 1 θέλει τα 445 nm
το B Carotene 1 Θέλει τα 447 nm και 587 nm
το Lutein 1 θέλει τα 452 nm και 569 nm
το chrorophyll A2 θέλει τα 655 nm
το Chrorophyll B2 θέλει τα 625 nm
το B Carotene 2 θέλει τα 475 nm και 587 nm
το Violaxanthin 2 θέλει τα 475 nm
το Violaxanthin 3 θέλει τα 425 nm
το Lutein 2 θέλει τα 485 nm και 569nm

 

Aν θελεις λοιπον να δεις τα κοραλλια σου να αναπτυσονται με led φωτιστικο πρεπει να παρεις τα χρωματα των  led που δινουν τα παραπανω nm για να ΄΄τραφουν ΄΄τα κοραλλια και αυτα ειναι : Tα True Violet εχουν 410-420 nm . Τα Hyper Violet εχουν 420-430 nm Tα Royal blue εχουν απο 445 -452 nm T

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα blue 460-485 nm , Τα Cyan 490 -510 nm ,  Τα Lime 567 nm , Τα Amber 587 nm ,  τα Red 630 nm και τα Hyper red 680 . Αν δηλαδη καταφερεις στο κυριως κορμο των Royal Blue και των λευκων led ( γιατι τα royal blue βοηθουν το μεγαλυτερο ποσοστο της φωτοσυνθεσης ) να προσθεσεις και τα υπολοιπα χρωματα led , τα κοραλλια θα αναπτυσονται χωρις προβλημα και με γρηγοροτερη αναπτυξη απο το φωτιστικο Τ5,  γιατι το φασμα των nm απο led ειναι πιο εντονο σε σχεση με τις Τ5 ,  απλα οι Τ5 φαινονται οτι υπερτερουν γιατι πετυχαινουν καλυτερη διασπορα ολου του φασματος στα κοραλλια . Αν καταφερεις να πετυχεις σωστη διασπορα και στα led θα καταλαβεις ποσο υπερτερουν τα led.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΣΤΑΜΟΣ said:

Τα blue 460-485 nm , Τα Cyan 490 -510 nm ,  Τα Lime 567 nm , Τα Amber 587 nm ,  τα Red 630 nm και τα Hyper red 680 . Αν δηλαδη καταφερεις στο κυριως κορμο των Royal Blue και των λευκων led ( γιατι τα royal blue βοηθουν το μεγαλυτερο ποσοστο της φωτοσυνθεσης ) να προσθεσεις και τα υπολοιπα χρωματα led , τα κοραλλια θα αναπτυσονται χωρις προβλημα και με γρηγοροτερη αναπτυξη απο το φωτιστικο Τ5,  γιατι το φασμα των nm απο led ειναι πιο εντονο σε σχεση με τις Τ5 ,  απλα οι Τ5 φαινονται οτι υπερτερουν γιατι πετυχαινουν καλυτερη διασπορα ολου του φασματος στα κοραλλια . Αν καταφερεις να πετυχεις σωστη διασπορα και στα led θα καταλαβεις ποσο υπερτερουν τα led.

Ωραια αναλυση. Από τα εργοστασιακά, ποιο πετυχαίνει καλύτερα τα παραπάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα εργοστασικα φωτιστικα καλυπτουν το φασμα που χρειαζονται τα κοραλλια . Οταν θα παω σπιτι θα σου πω τις εταιριες και τα μοντελα . Αλλα και εσυ αν δεις τι led εχουν πανω τα φωτιστικα ( ψαχνεις τα nm ) καταλαβαινεις αν καλυπτει ολοκληρο ή μεγαλο μερος του φασματος. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας που μοιράζεστε την γνώση με εμάς .

Εγώ χτες και μετά από όσα έχετε γράψει κατάλαβα ότι μάλλον το φως μου είναι δυνατό .

Θα βάλω και φωτο <στο δικό μου θέμα γιατί δεν είναι σωστό να το κάνω εδώ>

Πραγματικά με βοηθήσατε να καταλάβω τι πρέπει να βλέπω στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΟΣ έγραψε:

Επειδη και εγω εχω ψαξει το θεμα  του φωτισμου στα reef και εχω ΄΄δουλεψει΄΄και Τ5 φωτιστικα αλλα και φωτιστικα led , εργοστασικα και Diy , εχω να πω οτι το προβλημα που λες οτι αντιμετωπιζεις δεν ειναι στην ενταση αλλα στο   ΦΑΣΜΑ . 

Για να γινω πιο συγκεκριμενος , τα κοραλλια σαν φωτοσυνθετικοι οργανισμοι αναπτυσονται οταν ΄΄τρεφονται ΄΄με το σωστο φασμα φωτισμου δηλαδη τα καταλληλα nm (nanometer) που χρειαζονται στη φωτοσυνθεση τους τα συστατικα του κοραλλιου.

τα συστατικά αυτά είναι
1. chrorophyll A1
2. Chrorophyll B1
3. Violaxanthin 1
4. B Carotene 1
5. Lutein 1
6. chrorophyll A2
7. Chrorophyll B2
8. B Carotene 2
9. Violaxanthin 2
10.Violaxanthin 3 και
11.Lutein 2

τΟ chrorophyll A1 θέλει τα 417 nm για να αυξηθεί
το Chrorophyll B1 θέλει τα 436 nm
το Violaxanthin 1 θέλει τα 445 nm
το B Carotene 1 Θέλει τα 447 nm και 587 nm
το Lutein 1 θέλει τα 452 nm και 569 nm
το chrorophyll A2 θέλει τα 655 nm
το Chrorophyll B2 θέλει τα 625 nm
το B Carotene 2 θέλει τα 475 nm και 587 nm
το Violaxanthin 2 θέλει τα 475 nm
το Violaxanthin 3 θέλει τα 425 nm
το Lutein 2 θέλει τα 485 nm και 569nm

 

Aν θελεις λοιπον να δεις τα κοραλλια σου να αναπτυσονται με led φωτιστικο πρεπει να παρεις τα χρωματα των  led που δινουν τα παραπανω nm για να ΄΄τραφουν ΄΄τα κοραλλια και αυτα ειναι : Tα True Violet εχουν 410-420 nm . Τα Hyper Violet εχουν 420-430 nm Tα Royal blue εχουν απο 445 -452 nm T

 

Φίλε Σταμο επειδή και εγώ  θεωρώ ότι έχω ψάχτει με το φωτισμό κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

Οι τιμές που αναφέρονται στην βιβλιογραφία είναι κάτω από ορισμένες συνθήκες. 

Βλέπεις φωτιστικά που πάνε ενυδρεία τρένο και άλλα όχι. 

Άρα δεν υπάρχει το τέλειο φωτιστικό που σε όποιο ενυδρείο και αν μπει θα το απογειώσει.  Χωρίς να θέλω να είμαι ισοπεδωτικος , ένα καλό φωτιστικό σου δινει με τις καταλληλες ρυθμίσεις να εχεις ενα καλυτερο αποτελεσμα .

Ήμουν πάντα υπέρμαχος των λεντ και έχω δώσει πολλές μάχες εδώ μέσα υποστηρίζοντας τα . Όμως,  τελικά την αλλαγή και το αποτέλεσμα τα είδα όταν πρόσθεσα τις Τ5 .

Σίγουρα αν θα πρότεινα σε ένα νέο χομπιστα φωτιστικό θα του έλεγα να πάει στην σίγουρη λύση των Τ5 !

Αργότερα θα του πρότεινα την λύση ενος υβριδικού !

Και φυσικά πάντα μιλώντας για ενυδρεία με απαιτητικά SPS  κοράλλια .

Αν μιλάμε για αλλού είδους κοράλλια τότε οι επιλογές είναι πολλές!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα καλα μου φιλαράκια !

 

Μου λείψατε ΟΛΟΙ. Και στο φορουμ και στις συναντήσεις !

 

Μια οι καλοκαιρινές διακοπές μια τα συνεδρια στο εξωτερικό  του Σεπτεμβρίου, χάθηκα!

 

Οπως καταλάβατε με έχασε και το ενυδρειο που το δύσμοιρο έκανε σχεδόν 2 μηνες να με δει:notfair:!!!

 

Να σας δώσω μια εικόνα κάπου μεσα στον Αύγουστο τελείωσε το διοξείδιο και τουλάχιστον για 2 εβδομάδες το ενυδρειο έμεινε χωρίς ριακτορα αβεστιου!

 

 ΤΙΜΗ      ΚΗ      4,1 !!!!!!        Πως σας φάνηκε?????

 

Παραδόξως η μοναδική απώλεια που ειχα ηταν μια ακροπορα που άσπρισαν κάποια κλαδιά! Φυσικα αυτο συνέβη   γιατί ειναι ενα ώριμο ενυδρειο και τα κοραλια

 

αρκετών ετών ώστε να αντέξουν μια τέτοια πτώση τιμής...... αλλιώς θα τα ειχα πάρει ολα στο χέρι!

 

Το τάισμα το ψαριών για αλλη μια φορά το ανέλαβε η μανούλα μου :mom: , να είναι καλά!

 

Πριν φύγω για διακοπές ειχα κάνει κάποιες αλλαγες που δεν ειχα προλάβει να ενημερώσω.

 

Πρώτον κατάργησα τα πελλετ 20180722_121804.thumb.jpg.540fc776d1e9d811a11bfdda3dbf9c18.jpgπου σε αυτο το ενυδρειο δεν ειχαν κανένα αποτέλεσμα:bigemo_harabe_net-63:!

και για να δώσω περισσότερα στοιχειά τα πελλετ τα ετρεχα πάνω απο 6 μήνες χωρις αποτέλεσμα αλλα και για να ειμαι δίκαιος ....σε αυτό το ενυδρειο!

 

Διότι στο γραφείου δουλεύουν και η απόδειξη ειναι αυτη:              20180801_135408.thumb.jpg.51b0a26ec249c87182d72771f5a0b6fe.jpg     Παρατηρήστε την διαφορετική κοκκομετρια τού πάνω με το κάτω σε όμοιους χρόνους!  Οι πάνω κοκκοι ειναι σχεδόν αμετάβλητοι ενω οι κάτω εχουν μειωθεί κατα 80%!!!!  αυτο σημενει οτι τα πάνω πελλετ δεν

 

καταναλωνόταν/αποικουντουσαν  απο βακτηριακο πληθυσμό ωστε να γίνεται η απονιτροποιηση ενω στα κατω (γραφείου Fish Only) βλέπετε την διαφορά!

 

 

 

Μια δεύτερη αλλαγή ηταν οτι ξαναγύρισα μετά απο πολλή καιρό πισω στην αγαπημένη μου ΧΑΕΤΟ.

 

Πρεπει να σας πω οτι μετα απο μεγάλη αναμονή και αρκετά ακριβά:money: μου ηρθαν 2 αποστειρωμενα σακουλάκια apo εξωτερικό με 2 ειδη χαετο (μια νορμαλ και

 

η άλλη moss).  20180703_170617.thumb.jpg.65228d6d6f841af1ee0de55244502d12.jpgΝα σας πω την αληθεια δεν το μετάνιωσα για τα λεφτά που έδωσα διότι προσέχω παρα πολυ με τα παράσιτα και τις ασθένειες στο ενυδρειο μου και ειναι κριμα να αρπάξω τίποτα απο την χαετο ενω περνάω καραντίνα ολα τα

 

ψάρια μου και ντιπαρω ολα τα κοράλλια μου!     

          Δείτε τα δυο είδη chaeto και την διάφορα στην πυκνότητα:                           20180703_170812.thumb.jpg.aded7a81816268bc699b02eee11ce26b.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Τρίτη μεγάλη αλλαγή ηταν στο σκιμμερ που απο το πολύ πετυχημένο DC500 πήγα στο θηρίο CLOUD 920180708_115330.thumb.jpg.ad205eda416821b1246649b8c3d79371.jpg!!!!

 

 

 

Η τετάρτη αλλαγή ειναι ακόμα πιο μεγάλη και αναγκαία .....       αλλά την κρατάω έκπληξη:bling:???????

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσες αλλαγές...

περιμένουμε λεπτομέριες και αποτελέσματα απο τη νέα αλγη

αλλα και αναμένουμε την μεγάλη αλλαγή... φωτιστικό???

βάλε και καμια φωτογραφία...φθινοπώριασε...

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες αλλαγές η μοσσ μου αρέσει!!! Από πού ήρθε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Ωραίες αλλαγές η μοσσ μου αρέσει!!! Από πού ήρθε?

+1000

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια Διονύση!!!
Άρα ξέρω από που θα πάρω "καθαρή" χαέτο αν χρειαστώ!
:bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...