Jump to content

Μονομάχοι


nikolettape@yahoo.gr

Recommended Posts

Γεια σας σκοπευω να αγορασω δυο μονομάχους και πήγα και κοίταξα για ενυδρια βρικα ενα που υποθετω ειναι αρκετά καλο έτσι μ πε και ο καταστηματαρχης των ρωτισα αν δεν χρειάζεται να βαλω θερμοστάτη κ μου. Πε οχι γιατι ειναι ψαρια κρύου νερου εκτός αν θελω να τα ζευγαρωσω ακόμα ειχα διαβασει ομως πτι είναι ζεστου νερού μου πε πως πρεπει να καθαρίζω το νερο μια φορα τν εβδομαδα και ας εχω φιλτρο να βγαζω το μισό νερο δηλαδή αλλα.δεν μου πε κάτι για την αμονια τι μπορω να κανω?

Μου πε ακόμα για κτ βακτήρια αλλα δν ξερω πως να τα χρησημοποιω

Σκοπεύω να αγοράσω ενα θηλυκό και εναν αρσενικό μονομαχ αν παρω εναν γλυπτη θα χουν θεμα? με τι αλλα ψαρια συμβιωνουν αρμονικά και αν βαλω ψεύτικα φυτα υπάρχει προβλημα γενικά τι διακοσμιση πρωτινεται?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ των ψαριών. :)Betta splendens

Οι μονομάχοι χρειάζοτναι θερμοστάτη , δεν είναι σε καμία περίπτωση κρύου νερού.

Ρίξε μια ματιά στα θέματα που έχω στην υπογραφή μου. Θα σου λυθούν πολλές απορίες για τον κύκλο του αζώτου , το στήσιμο και το στρώσιμο ενός ενυδρείου.

Πλέκο να μην πάρεις καλύτερα αν δεν έχεις την κατάλληλη υποδομή. Για να καθαρίζεις το ενυδρείο σου, δεν υπάρχει καλύτερο εργαλείο από τα χέρια σου. :)

Φυτά να πάρεις αληθινά, υπάρχουν πάρα πολλά εύκολα φυτάκια που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα.

Μονομάχους σε ζευγάρια κρατάμε μόνο αν θέλουμε να τους ζευγαρώσουμε ή σε πυκνοφυτεμένα μεγαλούτσικα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε? Για να εχεις ζευγαρι η χαρεμι απο μονομαχους,πρεπει να εχεις απο 60 λιτρα και πανω με πολλα φυτα και κρυψωνες αλλιως θα πεφτει πολυ ξυλο.

Θερμοστατη και βεβαια χρειαζεσαι γιατι δεν ειναι ψαρια κρυου νερου αλλα τροπικα.

Διαβασε αυτα που σου εδωσε πιο πανω ο Δημητρης και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου.

Αν δεν στρωσεις το ενυδρειο σου να μη βαλεις ψαρι.

Φυτα βαλε αληθινα και βαλε και κανενα ξυλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ των ψαριών. :)Betta splendens

Οι μονομάχοι χρειάζοτναι θερμοστάτη , δεν είναι σε καμία περίπτωση κρύου νερού.

Ρίξε μια ματιά στα θέματα που έχω στην υπογραφή μου. Θα σου λυθούν πολλές απορίες για τον κύκλο του αζώτου , το στήσιμο και το στρώσιμο ενός ενυδρείου.

Πλέκο να μην πάρεις καλύτερα αν δεν έχεις την κατάλληλη υποδομή. Για να καθαρίζεις το ενυδρείο σου, δεν υπάρχει καλύτερο εργαλείο από τα χέρια σου. :)

Φυτά να πάρεις αληθινά, υπάρχουν πάρα πολλά εύκολα φυτάκια που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα.

Μονομάχους σε ζευγάρια κρατάμε μόνο αν θέλουμε να τους ζευγαρώσουμε ή σε πυκνοφυτεμένα μεγαλούτσικα ενυδρεία.

Αρα πρωτινεις να μην βαλω δυο μονομάχους μαζι έστω και θυλικο αρσενικό θα μπορούσες να μ πρωτινεις κάποιο αλλο είδος ψαριού που να μπορεί να συμβιωνει ανετα με τα υπολυπα ψαρια ειτε σε ομαδες ειτε με αλλο ενα αρσενικο θυλικο αλλα να ναι πως να το πω ιδιαίτερα σε χρομα σε πτερύγια (δεν ξερω αν κατάλαβες) και να ναι και φθηνά γιατί με προβλημάτισε λιγο ο μονομάχος εχει αρκετες ιδιαιτεροτητες :/ και αν μπορείς μπορείς να μου παραθεσεις και διάφορα στοιχεία για το είδος

Ξέρω ζητω πολλα απλα τωρα προσπαθώ να ξεκινήσω και δεν ξερω σχεδόν τίποτα :/

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε? Για να εχεις ζευγαρι η χαρεμι απο μονομαχους,πρεπει να εχεις απο 60 λιτρα και πανω με πολλα φυτα και κρυψωνες αλλιως θα πεφτει πολυ ξυλο.

Θερμοστατη και βεβαια χρειαζεσαι γιατι δεν ειναι ψαρια κρυου νερου αλλα τροπικα.

Διαβασε αυτα που σου εδωσε πιο πανω ο Δημητρης και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου.

Αν δεν στρωσεις το ενυδρειο σου να μη βαλεις ψαρι.

Φυτα βαλε αληθινα και βαλε και κανενα ξυλαρακι.

60 λιτρο δεν είναι σίγουρα τωρα ξεχασα να των ρωτισω πόσα λυτρα ειναι αλλα με το ματι νομίζω πως είναι ικανοποιητικο να χωρέσει ανετα ένας τουλάχιστον μονομάχος αλλα απο αυτα π διαβασα για τ ειδος κ επιδη ήθελα να ναι δυο τουλάχιστον σκευτικα να.παρω αλλο ειδος που να.μπορεί να συμβιωνει αν θες κ ξες μπορείς να μ πεις τι άλλα είδη ψαριών που να.συμβιωνουν αρμονικά με αλλα ψαρια?
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,δεν μπορω να σου πω ουτε εγω ουτε κανεις αλλος τι ψαρια μπορεις να παρεις.Το καθε ψαρι εχει τις δικες του απαιτησεις.

Επισης,με το ματι δεν μπορεις να ξερεις αν κανει το ενυδρειο για μονομαχο η οχι.Οπωτε,πρεπει να δεις ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,να μας πεις και να σου πουμε εναλλακτικες λυσεις εκτος του μονομαχου.

Παντως να ξερεις,οτι σε ενυδρειο κατω των 60 λιτρων δεν εχεις πολλες επιλογες ψαριων.

Ο ενας μονομαχος μονος του,θελει τουλαχιστον 15-20 λιτρα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,δεν μπορω να σου πω ουτε εγω ουτε κανεις αλλος τι ψαρια μπορεις να παρεις.Το καθε ψαρι εχει τις δικες του απαιτησεις.

Επισης,με το ματι δεν μπορεις να ξερεις αν κανει το ενυδρειο για μονομαχο η οχι.Οπωτε,πρεπει να δεις ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,να μας πεις και να σου πουμε εναλλακτικες λυσεις εκτος του μονομαχου.

Παντως να ξερεις,οτι σε ενυδρειο κατω των 60 λιτρων δεν εχεις πολλες επιλογες ψαριων.

Ο ενας μονομαχος μονος του,θελει τουλαχιστον 15-20 λιτρα ενυδρειο.

Καποιο αλλο ειδος ψαριου,πιο μικρο π να κινητε σε ομαδες? Αν είναι θα παω παλη αύριο για να τονα ξανα ρωτισω τα λιτρα για να σας πω
Link to comment
Share on other sites

Μαθε τα λιτρα πρωτα και μετα μιλαμε για ψαρια.Τωρα τι ψαρια να σου προτεινω αν δεν ξερω λιτρα?

Μπορει να σου πω καποιο και το ενυδρειο που θες να παρεις να ειναι μικρο γι αυτα.

Χωρις να ξερουμε λιτρα,δεν μπορουμε να προτεινουμε ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς μάθε και τον τύπο και την μάρκα του ενυδρείου εφόσον είναι επώνυμο και περιλαμβάνει κι αλλα εκτος της γυαλας. Το σημαντικότερο είναι αρχικά να μάθεις τις ακριβείς διαστάσεις της γυαλας. Πάρε ένα μέτρο και μέτρησε μήκος πλάτος και ύψος. :)

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς μάθε και τον τύπο και την μάρκα του ενυδρείου εφόσον είναι επώνυμο και περιλαμβάνει κι αλλα εκτος της γυαλας. Το σημαντικότερο είναι αρχικά να μάθεις τις ακριβείς διαστάσεις της γυαλας. Πάρε ένα μέτρο και μέτρησε μήκος πλάτος και ύψος. :)

Βασίλης

Θα παω σημερα,κιολα,να τον ρωτήσω τα λιτρα και,θα,του πω να,μου πει το μηκος πλατος,και,το υψος,οχι,δεν είναι επώνυμο

Πφφ εχω λίγο δυσαρεστηθει με ολο αυτο δεν ξερω ομως γιατί νοιωθω πως δεν θα τα καταφερω :/

Έγινε επεξεργασία - sookie
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις τα σωστα βηματα θα τα καταφερεις.

Εχει πολυ διαβασμα το χομπι αυτο δυστυχος και θελει και πολυ υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις τα σωστα βηματα θα τα καταφερεις.

Εχει πολυ διαβασμα το χομπι αυτο δυστυχος και θελει και πολυ υπομονη

Ισχυει αν παρω ενυδρείο των 60λιτρων τι θα μ πρωτινατε αλλα δεν ξερω εκει που θα το βαλω αν θα το αντεξει. Βασικα πανω απο την βιβλιοθήκη μ που ναι κρεμασενη στον τοίχο συν μπορειτε να μου πειτε ποσοωθα κοστισει περιπου?:-/

Έγινε επεξεργασία - sookie
Link to comment
Share on other sites

κανένα 60-50ευρώ!

Με τα ολα τ μεσα ενοω και την διακόσμηση φυτα η αυτα ειναι καθαρη δικη μ δουλειά?
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις τα σωστα βηματα θα τα καταφερεις.

Εχει πολυ διαβασμα το χομπι αυτο δυστυχος και θελει και πολυ υπομονη

Ισχυει αν παρω ενυδρείο των 60λιτρων τι θα μ πρωτινατε αλλα δεν ξερω εκει που θα το βαλω αν θα το αντεξει. Βασικα πανω απο την βιβλιοθήκη μ που ναι κρεμασενη στον τοίχο συν μπορειτε να μου πειτε ποσοωθα κοστισει περιπου?:-/

Εγω εκει δεν θα εβαζα 60 λιτρα νερο..

Τα χρηματα ειναι σχετικα απο ενυδρειο σε ενυδρειο διαφερουν.Συν τι εξοπλησμο εχει το καθε ενυδρειο και τι μαρκα ειναι.

Μπορεις να κοιταξεις τις αγγελιες του φορουμ και να βρεις καποιο μεταχειρισμενο με 50-60 ευρω με ολο τον εξοπλησμο.

Παντως.πρωτα πρεπει να λυσεις το θεμα που θα το βαλεις,εκει που λες δεν θα το κρατησει.

Βαλε,60 λιτρα νερο,καμια 10 κιλα χαλικι,το βαρος απο τα τζαμια και τον εξοπλησμο και την υπολοιπη διακοσμηση παμε χοντρικα στα 100 κιλα βαρος..

Link to comment
Share on other sites

Με τα ολα τ μεσα ενοω και την διακόσμηση φυτα η αυτα ειναι καθαρη δικη μ δουλειά?

Αυτα ειναι καθαρα δικη σου δουλεια τι θα βαλεις.Οταν φτασεις εκει θα τα συζητησουμε και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκει δεν θα εβαζα 60 λιτρα νερο..

Τα χρηματα ειναι σχετικα απο ενυδρειο σε ενυδρειο διαφερουν.Συν τι εξοπλησμο εχει το καθε ενυδρειο και τι μαρκα ειναι.

Μπορεις να κοιταξεις τις αγγελιες του φορουμ και να βρεις καποιο μεταχειρισμενο με 50-60 ευρω με ολο τον εξοπλησμο.

Παντως.πρωτα πρεπει να λυσεις το θεμα που θα το βαλεις,εκει που λες δεν θα το κρατησει.

Βαλε,60 λιτρα νερο,καμια 10 κιλα χαλικι,το βαρος απο τα τζαμια και τον εξοπλησμο και την υπολοιπη διακοσμηση παμε χοντρικα στα 100 κιλα βαρος..[/quote

Χμμ κατι,εχω στο νου μου τωρα φυσικα οι.δικοι μ ισως να τσινισουν λιγο αλλα καλη καρδιά γιατι πρπ να κν μια αλλαγη στο δοματιο μ

Link to comment
Share on other sites

Μιλα με τους δικους και αν βρεις λυση προχωρας στην αγορα του ενυδρειου.

Συνηθως τα ενυδρεια εχουν φιλτρο,θερμοστατη και φωτισμο.Το φιλτρο ισως να θελει αλλαγη αν δεν ειναι καλο.

Μετα σου λειπει χαλικι ή αμμο,ξυλα και πετρες.Φυτα μπορεις να βρεις απο συνχομπιστες εδω,δηλαδη οταν καποιος κλαδεψει καποιο φυτο,μπορει να σου δωσει το κλαδεμα και να το φυτεψεις στο δικο σου ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλα με τους δικους και αν βρεις λυση προχωρας στην αγορα του ενυδρειου.

Συνηθως τα ενυδρεια εχουν φιλτρο,θερμοστατη και φωτισμο.Το φιλτρο ισως να θελει αλλαγη αν δεν ειναι καλο.

Μετα σου λειπει χαλικι ή αμμο,ξυλα και πετρες.Φυτα μπορεις να βρεις απο συνχομπιστες εδω,δηλαδη οταν καποιος κλαδεψει καποιο φυτο,μπορει να σου δωσει το κλαδεμα και να το φυτεψεις στο δικο σου ενυδρειο.

Μαλον θα της το πω αυριο,του στιλ θελω.μια αλλαγη να γίνει αυτο και να τς το πω εμεσα εχω κατι χρηματα στην ακρη κ θα της πω του στηλ οτιψθα τα βαλω εγω κ πως η.μανα μ δν 8α πληρωσει τπτ η γνκ να ασχολιθει το μονο κακο ειναι τα καλοκαίρια αλλα κατι θα γινει με.αυτο εσεις τι κανετε οταν πρπ να τα πατε διακοπές?
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το ποσες μερες θα λειψουμε και αναλογα το σπιτι.Αν λειψεις 1 εβδομαδα-10 μερες το μονο προβλημα ειναι η εξατμιση του νερου,κατα τα αλλα ουτε ταισμα δεν θελουν για τοσες μερες.

Αν λειψεις παραπανω,θα πρεπει να καποιος να τα ταιζει και να συμπληρωνει και νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το ποσες μερες θα λειψουμε και αναλογα το σπιτι.Αν λειψεις 1 εβδομαδα-10 μερες το μονο προβλημα ειναι η εξατμιση του νερου,κατα τα αλλα ουτε ταισμα δεν θελουν για τοσες μερες.

Αν λειψεις παραπανω,θα πρεπει να καποιος να τα ταιζει και να συμπληρωνει και νερο.

Χμμ οκεπ ευχαριστώ πολλυ πραγματικά με έχετε βοηθήσει μέχρι τώρα παρα πολυ θα χα πελαγώσει χειρότερα αν δεν ειχα και σας :-D
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς μάθε και τον τύπο και την μάρκα του ενυδρείου εφόσον είναι επώνυμο και περιλαμβάνει κι αλλα εκτος της γυαλας. Το σημαντικότερο είναι αρχικά να μάθεις τις ακριβείς διαστάσεις της γυαλας. Πάρε ένα μέτρο και μέτρησε μήκος πλάτος και ύψος. :)

Βασίλης

Τελικα είναι 15 λιτρα τι μπορω να κανω :/
Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου ειναι καταλληλα για ενα ψαρι μονομαχο ή για γαριδουλες + σαλιγκαρια αν θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...