Jump to content

Αμμωνία Φίλτρα


ROBIN

Recommended Posts

Σ' ένα έλεγχο ρουτίνας ανακάλυψα λίγη αμμωνία σχεδόν 0.25 της κλίμακας με υγρα τεστ της ΑΡΙ.Ο νιτρίτης (νιτρώση) παραμένει μπλέ 0 ευτυχώς. Το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια με έδικό του φίλτρο στο καπάκι και ένα εξωτερικό σχεδόν 4 λίτρα siporax. Είναι 150 λιτρα και έχω τρεις δίσκους καμμιά δεκαριά ροδόστομους και τρία κόρυ. Εχω ρίξει τρία μπουκάλια βακτήρια, εχω καθαρίσει το εξωτερικό φίλτρο βελτίωσα και τη ροή του τίποτα.Εχ ει ημερομηνία λήξης το siporax Τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Σ' ένα έλεγχο ρουτίνας ανακάλυψα λίγη αμμωνία σχεδόν 0.25 της κλίμακας με υγρα τεστ της ΑΡΙ.Ο νιτρίτης (νιτρώση) παραμένει μπλέ 0 ευτυχώς. Το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια με έδικό του φίλτρο στο καπάκι και ένα εξωτερικό σχεδόν 4 λίτρα siporax. Είναι 150 λιτρα και έχω τρεις δίσκους καμμιά δεκαριά ροδόστομους και τρία κόρυ. Εχω ρίξει τρία μπουκάλια βακτήρια, εχω καθαρίσει το εξωτερικό φίλτρο βελτίωσα και τη ροή του τίποτα.Εχ ει ημερομηνία λήξης το siporax Τα φώτα σας

Αν ειναι παραπανω απο οτι πρεπει,μπορει να σου δημιουργισει προβλημα σοβαρο.Δεν βαζουμε οσο θελουμε,αλλα οσο πρεπει.

Τι siporax δεν ληγει,αλλα βουλωνει.Οποτε καλο ειναι να το αντικαθιστας ανα 6αμηνο 1 λιτρο την φορα.Οσο για το 0,25 αμμωνια,μπορει να εχει ληξει το τεστ,και εαν δεν αυξανει,τοτε δεν εχεις προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μετράς είναι 0,25, δηλαδή το υπολογισμένο ΝΗ3/ΝΗ4 σε τί θερμοκρασία; και τί PH; Υπάρχει πίνακας που κάνεις την αναγωγή και βλέπεις πόσο είναι η τοξική αμμωνία το ΝΗ3 δηλαδή.

Για πράδειγμα εάν η θερμοκρασία σου είναι 25 και το PH 7,0 με μέτρηση 0,25 η ελεύθερη αμμωνία ΝΗ3 είναι 0,0014 και είναι ακίνδυνη για τα ψάρια αλλά καλό είναι να κάνεις μερικές αλλαγές και να το μηδενίσεις...

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ένα έλεγχο ρουτίνας ανακάλυψα λίγη αμμωνία σχεδόν 0.25 της κλίμακας με υγρα τεστ της ΑΡΙ.Ο νιτρίτης (νιτρώση) παραμένει μπλέ 0 ευτυχώς. Το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια με έδικό του φίλτρο στο καπάκι και ένα εξωτερικό σχεδόν 4 λίτρα siporax. Είναι 150 λιτρα και έχω τρεις δίσκους καμμιά δεκαριά ροδόστομους και τρία κόρυ. Εχω ρίξει τρία μπουκάλια βακτήρια, εχω καθαρίσει το εξωτερικό φίλτρο βελτίωσα και τη ροή του τίποτα.Εχ ει ημερομηνία λήξης το siporax Τα φώτα σας

1. Γράψε τις μετρήσεις του νερού σου και την θερμοκρασία. Γράψε επίσης και τις ρουτίνες... που ακολουθείς.

2. Κάνε μια αλλαγή νερού... κακό ΔΕΝ κάνει.

3. Φοβάμαι ότι έχεις κάνει το σύνηθες λάθος... οι δίσκοι ΔΕΝ μπαίνουν 3.. είναι κοπαδόψαρα... και όσο πιο μικροί είναι... τόσο πιο πολλοί πρέπει να είναι στην ομάδα.

Το ίδιο ισχύει και για τα κόρυ (ελάχιστος αριθμός 8-10 άτομα)... όπως και για τους ροδόστομους... που κατά την άποψή μου ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν, μαζί με τους δίσκους.

4. Πόσο καιρό έχεις τα δισκάκια και τι μέγεθος έχουν;

Link to comment
Share on other sites

PH=7

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ=28-29

Αλλαγές 50 όσμωση 50 βρύση κάθε 15 ημέρες

1 δίσκος 2 χρόνια 12-14 εκ 2 δίσκοι 1 χρόνο 9-10 εκ

Σήμερα μέτρησα αμμωνία και νιτρίτη και είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι εντάξει οι μετρήσεις... όλα καλά. Μια αλλαγή νερού... μόνο καλό κάνει... πάντως.

Τα φίλτρα σου "τρέχουν" 5 χρόνια... με το ίδιο υλικό ή το έχεις ανανεώσει;

Οι αλλαγές σου ΑΝ και ΔΕΝ έγραψες το ποσοστό τους... είναι λίγες. Θα ήταν πολύ καλύτερα να αλλάζεις... κάθε εβδομάδα. Άλλωστε οι δίσκοι θέλουν πολλά τα'ί'σματα (με πρόγραμμα) ανά ημέρα... οπότε κρίνεται απαραίτητο για ακόμα συχνότερες αλλαγές (και μεγαλύτερες).

Τα ψάρια μάλλον... έχουν μείνει λίγο "πίσω". Βάλε φωτογραφίες να τα δούμε... και να πάρεις μια πιο ασφαλή απάντηση.

Διάβασε και στο link... ΙΣΩΣ σε βοηθήσει.-

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-dhuoa-essona-naaeuciioae-aadheoyeioo-ie-aessoeie;-yia-issie-snei-oio-diskus-fan/

Link to comment
Share on other sites

Ενώ για δύο μέρες πήγε καλά χθες βράδυ ανιχνευσα παλι αμμωνία και νιτρώδη.Τι τρέχει βρε παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Πόσο βρήκες;;;;;

Κάνε κάθε μέρα μετρήσεις αν μπορείς πρωί πριν ταίσεις και βράδυ μετά το τάισμα για μερικές μέρες και πές μας τα αποτελέσματα...

Μήπως έχουν μπουκώσει τα φίλτρα σου πόσο ταίζεις και πόσες φορές;;;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ για δύο μέρες πήγε καλά χθες βράδυ ανιχνευσα παλι αμμωνία και νιτρώδη.Τι τρέχει βρε παιδιά

Ακριβώς από πάνω... έχω βάλει ερώτηση... απάντησε μήπως και βγάλουμε άκρη.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To siporax στο καπάκι τρέχει 5 χρόνια.Στο εξωτερικό τρία χρόνια.Μετά απο αλλαγή νερού το πρωί ήταν καλές οι μετρήσεις.Το βράδυ μετα απο τάισμα με tetrabits για δίσκους 0.25 αμμωνία νιτρώδη.Ταίζω δύο φορές την ημέρα ξηρά τροφή αρκετή ποσότητα δεν μπορώ να υπολογίσω πόση.Δύο φορές την εβδομάδα καταψυγμενη ιδιοκατασκευής.Νομίζω ότι πρέπει να αντικαταστήσω σταδιακά το siporax

Link to comment
Share on other sites

To siporax στο καπάκι τρέχει 5 χρόνια.Στο εξωτερικό τρία χρόνια.Μετά απο αλλαγή νερού το πρωί ήταν καλές οι μετρήσεις.Το βράδυ μετα απο τάισμα με tetrabits για δίσκους 0.25 αμμωνία νιτρώδη.Ταίζω δύο φορές την ημέρα ξηρά τροφή αρκετή ποσότητα δεν μπορώ να υπολογίσω πόση.Δύο φορές την εβδομάδα καταψυγμενη ιδιοκατασκευής.Νομίζω ότι πρέπει να αντικαταστήσω σταδιακά το siporax

+1

Μετα απο τοσα χρονια,μαλλον εχουν βουλωσει,

Link to comment
Share on other sites

Αντί να το αλλάξεις, δεν μπορείς να το βράσεις και να το καθαρίσεις καλά, ώστε να ανοίξουν πάλι οι πόροι ;

Link to comment
Share on other sites

To siporax στο καπάκι τρέχει 5 χρόνια.Στο εξωτερικό τρία χρόνια.Μετά απο αλλαγή νερού το πρωί ήταν καλές οι μετρήσεις.Το βράδυ μετα απο τάισμα με tetrabits για δίσκους 0.25 αμμωνία νιτρώδη.Ταίζω δύο φορές την ημέρα ξηρά τροφή αρκετή ποσότητα δεν μπορώ να υπολογίσω πόση.Δύο φορές την εβδομάδα καταψυγμενη ιδιοκατασκευής.Νομίζω ότι πρέπει να αντικαταστήσω σταδιακά το siporax

Φίλε μου επειδή τα λάθη συνήθως έχουν κόστος... και θα το βρεις μπροστά σου.

1. Το υλικό σου θέλει καθάρισμα... πιθανολογώ ότι σου βγάζει στο νερό και πρωτε'ί'νη (και σκίμμερ στο γλυκό νερό ΔΕΝ έχεις για να το δεις)... η επιφάνεια του νερού σου... είναι καθαρή;

Η εταιρία προτείνει κάθε 6 μήνες αντικατάσταση (το 1/3 ΑΝ θυμάμαι καλά) του υλικού.

2. Κάνεις 2 τα'ί΄'σματα σε τι μεγέθους ψάρια; Οι δίσκοι πρέπει να τρώνε ανάλογα το μέγεθος... 8-10 φορές όταν είναι μικρά (2-3 μηνών) και πέφτεις σταδιακά στα 5-6 μέχρι να πιάσουν χρόνο. Τα δικά σου υπολογίζω ότι είναι (φωτογραφίες μπορείς να βάλεις; ) 12- 14 μηνών... και θα έπρεπε λοιπόν να τρώνε... 5-6 φορές... όχι 2. Ακόμα και σε ενήλικους 3-4 τα'ι΄'σματα κάνεις... συνήθως.

3. Καλό θα ήταν να το σκεφτείς και να διορθώσεις κάποια πράγματα... θα είναι κρίμα να τους βασανίσεις (άνευ αιτίας).-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισως το προβλημα δεν ειναι στην ποσοτητα και ποιοτητα των υλικων, αλλα στην τοποθετηση τους και στο ειδος του φιλτρου (ιδιως αυτου στο καπακι).

Αν θελεις βαλε μερικες φωτο απο ολο το συστημα, ενυδρειο, εξοπλισμο, εσωτερικο του ενυδρειου (βυθος) κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω μια εβδομάδα που άλλαξα το siporax στο καπάκι κρατώντας μπόλι, και έβαλα και λίγο ζεόλιθο. Η αμμωνία στο 0.25 και τα νιτρώδη ανέβηκαν 0.5-1.0. Κινδυνευω να χάσω ψάρια. Επίσης στη είσοδο του εξωτερικού παρόλο που έχω βάλει τούλι απο μπουμπουνιέρα πάνε τα σαλιγκάρια πάνω στο τούλι και τη βουλώνουν. Καμιά ιδέα SOS

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...