Jump to content

γαριδα επιτηθεται στο αγγελοψαρο μου


Recommended Posts

η γαριδες που και που ανεβαινουν πανω στον αγγελο(αμανο)

ο αγγελος ενοχλειται και προσπαθει να της τιναξει απο πανω του

το μονο που ξερω ειναι οτι γινεται στα ψαρια των θαλασινων νερον

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος η ξερει καποιος κατι αλλο :bowdown::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

η γαριδες που και που ανεβαινουν πανω στον αγγελο(αμανο)

ο αγγελος ενοχλειται και προσπαθει να της τιναξει απο πανω του

το μονο που ξερω ειναι οτι γινεται στα ψαρια των θαλασινων νερον

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος η ξερει καποιος κατι αλλο :bowdown::thumbup::D

αν οι γαριδες σου εχουν μπροστα μικρες δαγκανες,ειναι επικινδυνες για τα ψαρια σου....
Link to comment
Share on other sites

αν οι γαριδες σου εχουν μπροστα μικρες δαγκανες,ειναι επικινδυνες για τα ψαρια σου....

Οι γαρίδες οι αστακοί κλπ καλύτερα να είναι μόνοι τους. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος ποιο έμπειρος...

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες οι αστακοί κλπ καλύτερα να είναι μόνοι τους. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος ποιο έμπειρος...

οι γαριδες αμανο,ειναι πολυ χρησιμες(για την αλγη)πολυ κοινωνικες και πολυ ημερες...

οι γαριδες που πρεπει να αποφευγονται ειναι αυτες με τις δαγκανες οι λεγομενες και ως ghost......

ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα....αγαπητε.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οι γαριδες αμανο,ειναι πολυ χρησιμες(για την αλγη)πολυ κοινωνικες και πολυ ημερες...

οι γαριδες που πρεπει να αποφευγονται ειναι αυτες με τις δαγκανες οι λεγομενες και ως ghost......

ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα....αγαπητε.... :bowdown:

Δεν το ήξερα γι αυτό απάντησα με επιφύλαξη ευχαριστούμε για την πληροφορία... :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα γι αυτό απάντησα με επιφύλαξη ευχαριστούμε για την πληροφορία... :bowdown:;)

δεν πειραζει φιλε μου...ειναι τετοιο το χομπι μας που παντα και καθημερινα ολοι μας μαθαινουμε....και προσπαθουμε για το καλυτερο...

ως γνωστον η μαθηση δεν σταματαει ποτε....!!!! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

ειπα οτι ειναι αμανο αλλα ειναι λιγο θηρια και παρα πολυ ζωηρες

οκ μπορει,αλλα αυτος δεν ειναι λογος να κινδυνευει το ψαρι σου...... :thumbup::bowdown:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κυνηγανε απο το πρωι και τωρα κανει κατι σπαστικες κηνισεις

δε τρωι και πολυ το τελευταιο καιρο αλλα ειναι επειδη τον εχω μονο 1εβδομαδα και ειπεστη τρελο σοκ απο την αλλαγη νερου δεν εγινε σωστου γτ θα το χαναμε που και που παω και βγαζω τις αριδες απο πανω του

Link to comment
Share on other sites

Άρα το πρόβλημα σου δεν είναι η γαρίδες αλλά το σκαλάρι απλός η γαρίδες βρήκαν αφορμή. Και μια ερώτηση ακόμη το σκαλάρι είναι μόνο του ή ανήκει σε κάποιο κοπαδάκη.

Τέλος εάν νομίζεις ότι το ψάρι συμπεριφέρεται περίεργα ή έχει κάποια ασθένεια περιέγραψε όλα τα συμπτώματα του ψαριού στην ανάλογη κατηγορία και ίσος να βρεις άκρη από τους ειδήμονες γιατρούς των ψαριών. Μου φαίνεται παράξενο αυτό, και μόνο ένα άρρωστο ή στρεσαρισμένο σκαλάρι θα ανεχότανε τέτοια συμπεριφορά από της γαρίδες. Η δικές μου γαρίδες ούτε που πλησιάζουν στα σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακρηβως ετσι οπως το λεω

δεν ειναι αρρωστο απλος ειναι μεγαλη ιστορια με αυτο το ψαρι

το ειχε ενας φιλος μου σε ενα 80λιτρο με αλλο εναν αγγελο για 2χρονια

καποια μερα (πρην λιγους μηνες) το 80λιτρο αρχηζει και χανει νερα

οι αγγελοι μπαινουν σε ενα 5λιτρο με ολα τα ψαρια του 80λιτρο που απο οτι κτλ δε χωρουσαν την ιδια μερα μεταφδρονται σε ενα 60 λιτρο που εμειναν για καποιο καιρο ο ενας δεν αντεξε και αλλος μετα απο κανα μηνα το πηρα εγω στο δικο μου ενυδρειο 120λιτρα

που και η μεταφορα του ειναι και αυτο μεγαλη ιστορια

ο φιλος μου μενει πολυ κοντα μου 4τετραγωνα κοντα

παω με μια σακουλα αν και ηξερα οτι δε θα χωρουσε και αρχησαμε τη διαδικασια του ψαρεματος δεν χωρουσε στην αποχη ηταν πολυ δυνατο οταν τελικα το πιασαμε επεσε κατω στο πατωμα μου γλυστρησε (το ξερω οτι σε αυτο το σημειο θα ακουσω τα περισσοτερα μπινελικια) το βαζουμε στη μιρκ σακουλα που ισα ισα χωρουσε δε προλαβα καν να τη κλεισο και αρχησα να τρεχω σ το δρομο με ενα ψαρι που απο πανω του ειχε ενα μπουφαν (υποτιθεται για να μην στρεσαριιστει οταν εφτασα σπιτη μου το ερηξα κατευθειαν μεσα στο νερο βερβαι ειχα κλειστο το φως του ενυδρειο και το ανοιξα μια μερα μετα απο τοτε ειναι παρα πολυ αργο στις κινησεις του και τρωι απο λιγο εωσ καθολου πηστευω οτι με το χρονο θα συνηθισει....

το περιεργο ειναι οτι δεν αντιδρα στις γαριδες καποιες φορες αντιδρα και προσπαθει να τις διωξει αλλα και εγω δε μπορω συνεχεια να το βοηθαω

και κατι τελευταιο ειδα ειδη στα πτερυγια του καποιες μικρες τρυπιτσες μαλλον απο τα ποδια των γαριδιων θα το παρακουλουθησω ποιο καλα αυριο

συγγνωμη αν κουρασα αλλα εχει ζησει 3χρονια και θα ειναι πολυ λυπητερο για μενα να το χασω.................,

Link to comment
Share on other sites

To αγγελοψαρο ειναι τοσο στρεσαρισμενο(απ' ολα αυτα που περιεγραψες) που ειναι φυσικο να μην

αντιδρα στις επιθεσεις της γαριδας.Εαν εχεις καποιο ενυδρειο που να ειναι μονο του βαλτο εκει μεχρι

να ηρεμισει.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 10λιτρο αλλα και παλη θα στρεσαριστει δε θα χωραει....

Βαλε τις γαριδες στο δεκαλιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τις γαριδες στο δεκαλιτρο.

:bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...